Evlilikte kadın çalışmalı mı?

Gelin bakalım zurnanın zırt dediği yere :) aslında evlilik bölümünde sormam lazım ama malum yok öyle bölüm

evlilikte kadın çalışmalı mı? günümüzde iki taraf çalışmalı ki ev geçinsin, sıkıntı olmasın. ama kadın çalısınca bu sefer başka sıkıntılar oluyor. kadının eve geç gelmesi, çocuga bakamaması vs.

siz ne düşünüyorsunuz sayın modern ve gelenekçi site sakinleri?

• Çalışmalı
    84% (42)66% (23)76% (65)Oy Ver
  • Çalışmamalı
    16% (8)34% (12)24% (20)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
24|26

En İyi Kız Görüşü

• Çocuk olana kadar çalışsın, çocuk belli bir yaşa gelene kadar evde çocuğuna baksın, sonra tekrar çalışsın bence.

2|1
    1|0

Kızlar Ne Diyor 23

• Mesleğimi seviyorum, insan mutlu olduğu işi yapıyorsa evde de sorun çıkacağını sanmıyorum.Bunun maddiyatla da pek ilgisi yok, bunun "ben" olmakla ilgisi var.

Çocuğum olduğunda çalışmayı düşünmem en azından o kritik dönemi atlatana kadar çalışmama ara veririm.Çocuk yalnızca annenin düşünmesi gereken bir konu değil, bu konuda eşimin de çocuk gelişimi konusunda kendini geliştirmesini isterim.Her konuda çocuğumun sağlıklı büyümesi için ben de ,eşim de elimizden geleni yapmalıyız.Bu konuda anneye daha çok fedakarlık yapmak düşüyor gibi görünse de, bu konuda baba daha anlayışlı, saygılı, bilgili olmalı.

Ev ortak bir yaşam alanı, aile bireyleri arasında saygı, paylaşım, sevgi olduğu sürece sıkıntı olacağını sanmıyorum kadının çalışmasının.Tabi burada kadının eşine, işine, evine, çocuğuna yetebilmesi önemli, o dengeyi kurabilmeli.Kadın erkekten daha güçlüdür, anne olunca asıl gücünün farkına varır, bir anne evladı için dünyaları yakabilir, yuvası için bütün zorlukları göze alır, aileyi aile yapmak için...Kadın isterse her şeyi yapar, her şeye yeter.Kadın her şeydir, kendini kendine kanıtlamak ister, kendini bulmak, kendi olmak ister.Hepimizin ihtiyaçları var; kendimizi güvende hissetmek, bir gruba ait olmak, başarılı olmak, tektir edilmek, ideallerimize ulaşmak, kendimizi geliştirmek gibi, bunları çalışarak bu ihtiyaçlarımızın çoğunu yerine getirmiş oluyoruz.Herkes yeteneklerini en iyi şekilde kullanabilme çabasında olmak ister.Bu yüzden çalışmak önemli.

0|1
    0|0
    • güzel yazmışsın amma, oldukça taraflı :)

bi kere ilk paragrafta çocuk yükünü babaya vermişsin. "anneye daha çok fedakarlık yapmak düşüyor gibi görünse de, bu konuda baba daha anlayışlı, saygılı, bilgili olmalı."

ikinci paragrafta kadını çok güçlü göstermişsin.

görmek istediğin gibi görüyorsun galiba. biraz feminizm seziyorum :)

• Teşekkür ederim. :)

Toplumda her şey anneye yükleniyor, anne zaten bu konuda bilinçli olmalı fakat baba da olmalı, gelişiminden sadece anne sorumlu olmamalı, yoksa tutarsızlık olur, o zaman çocuk güven problemi yaşar.Demek istediğim baba da bilinçli olmalı anne kadar.

Kadınlar elbette güçlüdür, bu konuda örnek olabilecek birçok anne varç

İkinci paragrafta kadın çalışsa da her şeyin üstesinden gelebileceğini söylemek istedim.Önemli olan sevdiği, yetenekli, ilgili olduğu bir işte çalışması.

• Genel yorum yapmıycam. Durumum iyi olursa en azından çocuk olana kadar çalışıp daha sonra işi bırakacağım. Çocuğumu kendim büyütmek istiyorum.

0|1
    0|0
  • Böyle saçma sapan soru olmaz kadın erkek eşittir sadece hamilelik döneminde bir kaç yıl dinlenebilir o kadar.

1|1
    0|0
  • Bende meslegım olup çalışılmasından yanaydım ama , eğer evlenirsem. çok zor durumda kalmadıgım sürece çalşmam

0|1
    1|0
  • kadın çalışıyorsa erkekde destek olmalı oda çocuk bakar oda evişine yardım eder o da yemek yapar bazen geç gelir arkadaş gezmesi olur kadın daha sosyal olur herşey ortak olur o zaman kadın hem ev hem işi bir arada yürütemez robot degilki hiç yorulmasın bıkmasın mecbur ona eşi destek olmalı

evkadını ile iş kadını arasında büyük uçurum var mecbur bunları önceden bilmeli

0|0
    0|0
    • Çalışmasın ozaman ..Gdip çamaşır kurutacak yıkayacak ,bulaşıkmı yıkayacaz yani..yakışıyormu

• o zaman seninde kazancın iyi olmalı çalışmaması için

bide çalışmasını istemiyorsan ev kadınıyla evlenicen çalışan kadınla evlendikten sonra çalışmıcan desen kabul etmez ilk başta çalışmayan ev kadınıyla evlenicen bide bu zamanda okuyan eher kadın çalışmayı ister sen anca ilkokul mezunu bulursan çalışma dersin hiç bir kadın çalışmam demez okumuşsa

• Elinde mesleği varsa çalışmalı ya da kendine pastane açıp çalışabilir başkada olmaz.

1|1
    0|0
  • 10 bin tl bile kazansa çalışırım ve iki maaş kartı da bende durur. Ev yönetimini ben yaparım.

0|1
    0|0
  • kadın çalışmalı.hem aileye katkısı bakımından hem kendine olan güveni saygısı ve toplum içinde kendini aktif hissetmesi açısından.

0|0
    0|0
  • Maddi sıkıntısı yoksa çalışıp çalışmamak ona kalmış bence, bu konuda karar vermesi gereken kadındır eşi değil. Benim şahsi fikrimse çalışması yönünde; ben mutlaka çalışırım ve kariyerime önem veririm.

0|0
    0|0
  • Kadın da çalışmalı tabi ama çocuk olana kadar diye düşünüyorum çünkü bütün ilgimi çocuga vermek isterim.

0|0
    0|0
  • neden çalışmayacakmış? becerikli bir hatun evini de çekip çevirir, çocuğuna da bakar,kocasına da ..tabi armut piş ağzıma düş diyen bir kocasının olmaması lazım.

0|1
    0|0
  • Çocuk olduktan sonra çalışmak istemem sonuçta onunda gelişimi önemli ancak maddi durumum kötü olursa düşünürüm

0|0
    0|0
  • çalışmamalı diyenin beynini yaa okumuş o kadar bir meslek edinmiş neden çalışmasın ben çalışırım

0|0
    0|0
  • çalışmalı

0|0
    0|0
  • çalışmak istiyosa çalışır illa çalışacak diye de bir mecburiyeti yok evde tüm gün çalışıyor zaten ama beni sorarsan işe girmeden evlenmeyi düşünmüyorum büyük konuşmiyim :)

0|0
    0|0
  • bos bos durmasın calıssın

0|0
    0|0
  • Calismali.

0|0
    0|0
  • Kadinda calismali erkekte ama çok duyuyorum karisinin calismasindan rahatsiz olani

0|0
    0|0
  • kadin nasil hissediyorsa öyle olmali bu yuzden ankete katilmiyorum fikrimi vermeyi de es gecmiyorum

0|0
    0|0
    • tabi ki öyle. ama ben çalısıcam diyip hırs yapıp kocanı ve çocuklarını ihmal etmek doğru olmasa gerek

• :) bastan secimleri dogru yapmayi bilsin o da :)

• eğer ihtiyaç varsa kadın çalışmalı yoksa kadının istediğine bırakılmalı

0|0
    0|0
  • Çalışmalı maddi duruma göre

0|0
    1|0
    • haklısın. maddi durum önemli. eğer çalışmasını gerektirmiyorsa çalışmasın

yine on puan sana .)

• ama eğer çocuk varsa çocuk bir iki yaşına gelene kadar çalışmayabilir istemiyorsanız tabi ki de zorla değil ama bence ben özgürüm demek isteyen bir kadın çalışmalı

0|0
    0|0
  • bence bir kadının özgür olması için çalışması gerekir bazı üyeler kadın erkeğe de bakmalı çocuğa da bakmalı demişsiniz mesela bir yemek yendiğinde erkek kendi bulaşığını temizleyemeyecek kadar aciz mi?peki çocuk derseniz de çocuğu ikisi yapmıyor mu neden bütün yükü kadına yıkmaya meyillisiniz erkek de kadın da çalışıyorsa her ikisi de eve geldiklerinde yorulmuş olacaklar o zaman erkek de kadına yardım etmeli yan gelip kadının kendine hizmet etmesini beklememeli

1|0
    0|0
    • işte biz de diyoruz ki, kadın çalışmasın, para getirme yükü erkeğin olsun. böylece kadının üzerindeki yük de azalsın

• sizin fikrinizi bilemem ama bence kadın çalışmalı çünkü Türkiye'de kadın çalışmazsa ne ekonomik ne sosyal özgürlüğü oluyor köle gibi hep erkeğin istediğini yapıyor erkek onu genelde hizmetçisi olarak görüyor Benim ülkem adına istediğim ise düşünen burada ben de varım diyen kadın üzerindeki yükün çalışmayarak azalacağını söylüyorsunuz onun yerine kadın çalışsın ve erkek de kadına birkaç konuda yardım etsin armut piş ağzıma düş olmasın

Erkekler Ne Diyor 26

• kendi görüşüm ve isteğim çalışmamalı beni evde beklemesi akşamları bir güler yüzü kazanacağı milyarlara bedel illa çalışmak isterim derse sorun yok çalışsın ama gönlüm çalışmamasından yana

1|1
    0|0
  • Çalışmak zorunda geçim için değil kendi ayakları üstünde durabilmek için yaşı 40-45 geldiğinde kocası öldüğünde ne sigorta ne yüklü para kalmadığında çocukları okuyorsa hayırsız akraba çevresi varsa NE olacak NE yapacak ? söyliyim Mecbur çalışacak ama nasıl hiç tecrübesi yoksa geçmişi yoksa kim alacak işe onu kimse...!

Bunlar hayatın acı gerçekleri kimse bunların farkında değil tek düşündükleri kadının maddi özgürlüğü ya da erkeğin ksıkançlığı kendinize gelin hayatn bab parasıyla zengin çocuklarıyla gitmiyor arkadaşlar...

2|0
    0|0
    • hayır düşünmüyorlar bir de bana bir şey olursa ev nasıl geçinir..sanarsın ki her birinde bırakacakları koca varlıklı bir miras var.onu da geçtim kadının hiç kendine güveni olmasın...!

• Malesef insan yaşadıkça anlar ama bazıları bunu görmek istemiyor...!

• Bence calışmamalı, aslında kadınlar kendilerini küçültüyorlar. evlerinde yaptıkları hizmetleri kendilerine yük görüyorlar. eşitlik budalalığı adı altında mutluluklarını baltalıyorlar. hanım çalışmasa cocuğunu terbiyeyi dadılar, kreşler v. s yerine kendisi verse cocuğunu istediği gibi eğitse, eşi işten gelince, yerlerde olan enerjisini yükseltse, sevdiği adama hizmetini güler yüzle ve isteyerek yapsa bunun karşılığında kadınına değersiz bir paçavraymış gibi davranacak adamın bir elin parmağını geçeceğini sanmıyorum, aldatmaların bu denli yüksek oranlara çıkacağını da sanmıyorum. ya günümüzde ikisi de çalışıyor, akşam eve geliniyor dışarıdan pizza söyleniyor ya da yemek yap, yardım et kavgası başlıyor. oturup tv karşısında bitkin bitkin birbirlerinin suratına bakılmıyor. Çocuğun başkalarının terbiyesini almış bambaşka şahıs haline geliyor. sonrada şiddetli geçimsizlik var deniyor.

Tabiki bu yazdıklarım her aile için değil ama çok yüksek oranda geçerli olan bir durumdur.

0|0
    0|0
  • orta yolu bulmak önemli. dengeli bir yaşamda kadının olduğu gibi erkeğinde sorumlulukları var. mühim olan sorumlulukların bilincinde olarak her zaman iyi niyetle özen göstererek emek vermek özveride bulunmak her iki taraf içinde geçerli. karşılıklı iyi niyet, karşılıklı emek, karşılıklı özveri.. birlikte ve karşılıklı.

modern zamanlar kadının çalışmasını zorunlu kılıyor gibi görünsede aslında geleneksel yapımızda Anadolu kırsalında ve yayla kültürümüzde esasen kadının çoğu zaman erkeklerden çok daha fazla çalıştığını görebiliriz. belki iş konuları ve fiziki şartlar değişti belki stres yükü erkek ve bayanda daha fazla arttı ama tarafların karşılıklı anlayış ve iyi insan olma bilinci her türlü zorluğu aşabilir diye düşünüyorum. neticede insan işine de kendisine de ailesine de yaşamak için zaman ayırmalı ayırabilmeli bu hususta iyi niyetli gayret sarfetmeli.

1|0
    0|0
  • kadın yaptığı işte başarılı ve gelecek vaat ediyorsa,ailesine topluma vatanına katkıları olacak ise çalışsın,yoksa çoğu evde can sıkıntısından dışarıya atıyor kendini çalışacan diede yemedikleri halt kalmıyor,

devlet dairesine bir girdim hep kadın,ortamda kadının her yönüyle orada çaılştığı belli oluyor,biri bişi örer,ikisi dedi kodu yapar ikisi fal yapar,biri onlara bakar,bende hiç seslenmeden içeri girdim 10 dakika onları bekledim en sonunda biri fark ettide siz burdamıydınız die benimle ilgilenmeye başiladı

şimdi gelde çalıştır...

0|0
    0|0
  • kesinlikle çalışmalı. ama para kazanmak için değil.

öncelikle çalışmalı ki para kazanmanın zor olduğunu görsün bilsin. bilsin ki senin işine ve parana saygı duysun.

çalışsın ki evde oturup boş boş kafasında bir şeyler kurmasın.

çalışan kadının aklında sadece seks olmaz. aklında başka sorunlar da olsun ki şartları eşitleyin.

0|0
    0|0
  • sanayileşmiş bir toplumda yaşıyorsa çalışmalı, çünkü evde oturan kadın kocasının kafasını şişiriyor, tüm stresini kocasından çıkarıyor, kocası ilgi göstermeyince, sapıtıyor,

0|0
    0|0
  • İlla çalışacağım diyorsa..gece yemeğini yapar.. cocukları kreşe verir (varsa) gene akşam çamaşırdı bulaşıktı vs o işlemleride görür.Ve kocasınıda ihmal etmemeli tabi.. :)

0|0
    0|0
  • Efendim şimdi tabii kadınların da çalışabileceği alanlar mevcut. Ailesini evini ihmal etmediği sürece ve giyimine dikkat edebildiği sürece bir kadın hayli hayli çalışabilir.

0|0
    0|0
  • Çalışması iyi olur maddi durum olarak pek bakmak gerekmiyor bu işe.Ekonomik özgürlüğü elinde bulunan kadınlar her zaman daha güçlü, sosyal ve özgüveni yüksek kadınlar olmuştur.

0|0
    0|0
  • ihtiyac varsa calışmalı

0|0
    0|0
  • çocuk olana kadar çalışmalı bence çocuktan sonrada kendisi karar verir

0|0
    0|0
  • hzurlu bir evlilik için ,herkes işini yapmalı erkek avlanmalı evini beslemeli,kadın evde cocuk buyutmeli

0|0
    0|0
  • Bayanlar her türlü haklıdır bırakın istediklerini yapsınlar kardeşim

1|0
    0|0
  • site sakini olarak ben hayır diyoruuum :D

0|0
    0|0
  • Mecburiyetten değil isterse çalışmalı. Bu özgürlüğü erkek sağlayabilir.

0|0
    0|0
  • kadın evde olunca çalışmamış mı oluyor anlamadım.bazı kadınlarda evde olmayı sevmez çalışmak ister

0|0
    0|0
    • sorum bu zaten. evde olmayı sevmemek, çalışmayı istemek iyimi kötümü?

evde olunca çalışmamış oluyor tabi

• kimiside çalışmayı ev hanımlığına tercih ediyor. hem çalışmak neden kötü olsunki

• soruda yazdım işte. yorumlarda da yazmışlar işte :)

• Kadın kesinlikle(!) çalışmalı.

0|0
    0|0
  • çalışmalııııı

0|0
    0|0
  • Hayat müşterektir çalışmalı bu yüzden :)

0|0
    0|0
  • eve geç gelecek bir işte çalışmasın. ya da öyle bir işte çalışıyorsa çocuk yapmasınlar...

0|0
    0|0
  • Çalışmamalı... Çünkü çalışmasının hiçbir faydası yok...

0|0
    0|0
  • kafasına göre takılmalı.

0|0
    0|0
  • tabiki çalısmalı

0|0
    0|0
  • Kendi iradesine bağlı bence istiyorsa çalışabilir

0|0
    0|0
  • akşam eve gelcem hatun yok suram ağrıyo yok buram ağrıyo dicek hatundan verim alamıcam bnde dısarı giderim ihtiyaclarımı gidermeye

0|0
    0|0
Yükleniyor...