Ülkemizde mezheplere saygı duyulduğunu düşünmüyorum.

farklı dinlere inanışlara dahi saygı gösterilmesi gerekirken müslümanlar birbirine saygı göstermiyor. her ramazan ayında sorarım kendime.. sünni vatandaşlarımız ne kadar güzel ramazan geliyor oruçlarını tutuyor güzel bir sevgi seli. saygı gösteriliyor olması gereken de bu gurur duyuyorum. ama alevi vatandaşların oniki imam oruçları, muharrem oruçları gelince saygı nerde diye merak ediyorum. aleviler ramazanda insanların gözünün önünde yiyip içme saygısızlığını yapmıyorken, alevi oruçlarında kimse bu vatandaş oruçlu, müslümandır demiyor. neden? çünkü ne zaman oruç tuttuklarını bile bilmediklerinden eminim. hep merak etmişimdir. halkımızın 'sözde' anlayışlı, saygılı tutumları icraate gelince görülmüyor?

0|0
6|26

En İyi Erkek Görüşü

• iki minare arasına her ramazanda Mustafa Kemal Atatürk yazılırdı o kaldırıldığından beri oruç tutmuyorum tutmayacamda

3|1
    0|1
    • allaha mı küstün?

• dini siyasete alet eden bir dikdatörün camilerde işi yoktur kaldırılması isabet olmuştur,

• senin gibi saygısız ağzı küfürden başka birşey tutmayanlara edicek 3 kelime bile kelamım olmaz şikayet et butonuna bastım o kadarsın

Erkekler Ne Diyor 25

• Kardeşim benim, oruç tutan birisinin karşısında yemek yeyip içmek saygısızlık değildir. Bu sefer bir şeyler yeyip içmesi gereken kişi istediğini yapamıyor. Herkes özgür bu ülkede, biz sizin orucunuza karışıyor muyuz ? tutmayın diyor muyuz ? hayır, bu durumda sizde bizim yediklerimize karışmayın. Sonuçta oruç tutarken bize sormadınız. Yani anlatmak istediğim size ramazan olabilir, ama bize de ramazanmış gibi zorunlulukta bırakmak doğru değil.

Bence en büyük saygı insanların birbirine karışmadığı bir düzendir. Siz orucunuzu tutun biz karışmayalım, biz istediğimiz gibi yeyip içelim sizde bize karışmayın.

2|0
    0|0
    • Oruç tutan birisi olarak hemfikiriz.Ben oruç tutuyorum diye oruç tutumayan köşe bucak saklanıp yemek yiyecek değil.

• saygısızlık kelimesini kullanmamın nedeni alevi olarak ben ve çevreme genel olarak saygı gösterilmemesi. yani bir insan sadece aleviyim dediğinde hakaret yiyorsa ben bu ülkeye demokrasi devleti asla demem. yakında saltanatla da yönetiliriz artık.. görüşünde fazlasıyla haklısın. +1

• Seni çok iyi anlıyorum, bende ateistim ve ne yaşadıklarını anlayabiliyorum. Ben ateist olmadan önce alevi değildim ve alevilerin cem evlerinde sevişerek ibadet ettiklerini söyleyen insanlar duydum. Ateist olmadan önce de olduktan sonra da hiç bir zaman böyle bir şeyi doğru bulmadım. Şimdi bunu söyleyen adama sen ne anlatacaksın ? bu zihniyette olan milyonlarca insan var. Boş ver uğraşma yobazlarla. Bunu söylerler sonra da çıkıp dinime saygı göster diye bağırırlar.

• Soruda birlik isterken ayrımı sen yapmışsın aleviler şöyle böyle ama sünniler çok böle böle dedinmi olmaz e bugün alevi arkadaşım yanıma geldi sigara içti akşama rakı balığa geliyonmu len ehehehe dedi şimdi bütün aleviler böylemi değil tabiki.bence oruç tutmayan dışarıda yiyip içebilir benim açımdan mesele yok ama sigara içmeseler iyi olur bugün yanımda içen arkadaş gibi yanındakinin genzine duman girebilir orucu sakatlayabilir.onun dışında yiyen yesin içen içsin şahsen imrenmiyorum imrenecek olanda işine gelmiyorsa bozsun orucunu.her ramazandada yok aleviler şöyle sünniler böyle kurban geldiğinde yok katliam yok şuydu buydu muhabbetleri bitsin artık

0|1
    1|0
  • Ben çok nadir görüyorum alevi birisinin saygı duyup karşımda yemediğini.Fakat güzel kardeşim senin bu olayın nedeni ni öğrenmen için mezhepler nasıl meydana çıkmış onları bir öğrenmen lazım.Sünni olduklarına inanan kesim aslında mezhebsiz kesimdir.Çünkü Hz. Muhammed zamanında mezheb diye bir ayrım yoktu.Fakat Hakkın rahmetine kavuşunca mezheb adı altında inanç farklılıkları uyduruldu.Sünni ler islam dininin peygamberinin izinden, olması gerektiği gibi gidenler.Hz. Ali İslam dini peygamberinin damadı olarak Ramazan ayında oruç tutmadı mı ki Aleviler ramazanda oruç tutmuyorlar.

0|1
    0|0
  • Hep birden Allah'ın ipine sımsıkı sarılın, bölük bölük olmayın ve anın Allah'ın size verdiği nîmeti, anın o zamanı ki düşmandınız birbirinize, kalplerinizi uzlaştırdı, nîmetiyle kardeş oldunuz. İçinde ateş dolu bir çukurun tam kenarındaydınız, sizi kurtardı oradan. Allah, doğru yolu bulursunuz diye delillerini böyle açıklar işte.

Ali İmran 103. Ayet.

Bölük Bölük olmayın diyen Allaha hak mezhep diye bölündük diyecekleri göreceğiz...

0|0
    0|0
  • Ben alevi bir vatandaşım alevilik bir inanç değil kültürdür.

Sunni vatandaşlar zamanında onları dışlayıp aralarına almadıkları için ibadetleri gizli kalmış allahı anmışlar ama gizli yaptıkları için namaz kılamamışlar.

buda bu zamana bir kültür olarak geldi semahlar falan hepsi kültür inanış değil, inanış olması mümkün değil çünkü hiç bir kitap'ta yazmıyor .

Ama ben alevi olduğuma rağmen bu ay tutuyorum oruç'umu allah rızası için sadece.

12 imamlar'da da tutmayı düşünüyorum.

Gelelim saygı konusuna. Saygı gösterilmiyo evet hoşgörü yok malesef herkez kendi tarikatını cemaa'tını kayırıyor.Siyasette giriyor işin işine iyice 2'ye ayrılıyolar. Bu saygı konusunda söyleyecek bir şey bulamıyorum çünki asırlardır bu çekememezlik gelıyor. Alevi'lik için bunu diyemem alevi'lik hoşgörüdür yani. Neyse güzel soruydu teşekkür ederim sorun için.

0|0
    0|0
  • ülkemizde neye saygı duyuluyorki takım tutmaya bile saygı duyulmuyor dinemi mezhebemi saygı duyulacak anlayın artık çoğunluğun geri kafalı aptal insanların oluşturduğu bir ülkede yaşıyoruz ve bu böyle devam edecek

1|0
    0|0
  • Mezhep farklılıklarına daha çok saygı gösterilmesi gerektiğine inanıyorum. Hatta her dine eşit saygı gösterilmesi gerekir neticede hepsi inançtır.

1|0
    0|0
  • ateistim oruç tutanlar var diye dışarıda bir şey yemiyorum demek ki herkes değilmiş.

1|0
    0|0
  • benim için farketmez alevileri daha cok merak ediyorum şahsen amcamın oğlu alevi kızla evlendi benimde bulmam lazım :)

1|0
    0|1
    • bul tabii, aleviler dünya tatlısı insanlar. tabi tanıma zahmetinde bulunanlar görür bunu sadece :) böyle soruda eksileyenler, olumsuzlar var ya hepsi kulaktan dolma gerçek bir fikri olmayan insanlar. öyle eğitilmişler ve bizleri dinsiz imansiz öcüler sanıyorlar. varsın öcü olalım sorun yok. :)

• tanıdığım alevilerin coğu atatürkcüdür türkcüdür bilim tarafım daha ağır bastığı için ondan olsa gerek bazı arkadaşlarım alevi zaten onlarda normal sıradan insan bu ayrımcılık saçmalık zaten

• Ülkemizde neye saygı gösteriliyo ki baştakiler ne istiyosa onu yaşıyoruz güya 'özgür' bir ülkeyiz ..

2|0
    0|0
  • öyle galiba

0|0
    0|0
  • en ustun sey ınsandır allah ınsanı meleklerden bıle ustun kılmıstı ama ınsanlar ınsanlara bıle saygı gostermezken dusuncelerınemı saygı gosterecek

0|0
    0|0
  • kimse kimsenin dinine saygı duymuyor.

1|0
    0|0
  • Arkadaşım bahsettiğin yanlış davranışlar ne yazık ki toplumumuzda var bu yanlışların mezhepçilikle ilgisi yok ana sorun toplumun defolu olmasıdır daha henüz kültürel olgunluğa erişememiş ,insanlaşamamış toplumdan ne bekliyorsun toplumun sosyo-kültürel yapısı geliştikçe hoşgörüde ,saygıda artacaktır .İnsanları olduğu gibi görmeyi alışırsan rahatsızlığın ortadan kalkacaktır boş yere üzme kendini.

0|0
    0|0
  • haklısın katılıyorum cok dogru kendını musluman sanan ama ne dınınden ne allahın emırlerınden haberı olmayan ınsan cok sankı ınege tapıyorsunuz sızde aynı allaha tapıyorsunuz gunu gelınce ote tarafta ogrenırler

0|0
    0|0
  • sorun için 5*

seninle bu konuyu uzun uzun konuştuk

bazı sünni vatandaşlar aleviliği kabullenmiyorlar ve saygı göstermiyorlar malesef

0|0
    0|0
  • Yeri gelmişken söyleyeyim... Bu yeryüzünde ayrımcılık tam tüm zihniyetin AMK...

0|0
    0|0
  • Ülkemizde sunni müslümanların dediği olur,bu kavramın dışındaysan her zaman mahahle baskısı yersin.Aynı fikirde olmayanlarla tartışmak istemiyorum lütfen hakaret etmeyin.

0|0
    0|0
  • Ülke farkli noktalara geldi görüs acilari bakis acilari degisti insanlar teknolojiye ve gecen zamana gore geri kalmakta yobazlik ve cahillik kol almis durumda bu yuzden olabilir

0|0
    0|0
  • gelişmedğimiz he basit nedenlerden dolay birbirmizi eziyoruz..nerde saygı

0|0
    0|0
  • şahsi olayları topluma mal etmemek lazm

0|0
    0|0
  • Evet bence duyuluyor...

0|0
    0|0
  • alevilik le dünnilik akp li mhp li gibi birşey tamamen siyasi kavramlar, konuya gelince sen kendin ayrım yapmışın aleviler saygı duyuyorda sünniler duymuyor diye, ben oruca saygı duyan görmedim sokaklar yemek yiyen sigara içen insan kaynıyor nerde o saygı, ayrıca alevilerde müslümandır ve ramazan orucunuda tutarlar alevi köylerinde de tutuluyor sadece onların farklı zamanlarda daha değişik tuttukları oruçlarda var ama ramazan orucunu alevilerde tutar ve farzdır olayları karıştırmayın kafanıza göre

0|0
    1|0
  • yanılıyorsun alevilerin içine benim kadar girmiş olamazsın, tunceli'de askerlik yaptım 1 yıl

halkın ezici çoğunluğu alevi , mezar taşlarında acayip şekiller vardı kuran islam'a ait hiçbirşey göremedim enteresandı.

0|0
    1|0
    • Ben Dersimliyim.sanılanın aksine bizim insanımız inançlarına bağlıdır

• bağlıdır da hangi inanca? benim saygım var ama gördüklerimi söylüyorum isteyen gidip bakabilir.

• ben de düşünmüyorum

alevilerin bazıları kur'an dahil hiçbir kitabı kabul etmiyor. bu ise çok tehlikeli .

0|0
    1|0
    • alevilerin içine girmeden tanımadan yorum yapman daha da tehlikeli bir karakteristiktir.

Kızlar Ne Diyor 6

• Azınlık olan toplulukların her birinin adetlerini bilmek zorunda değiliz. Merak etme sünnilerin de önünde gayet güzel lıkır lıkır su içip banane diyorlar. Çalan davulcuya laf ediyor, dövmeye çalışıyorlar. Ayrıca alevilik bir mezhep değildir. Çoğu alevi peygambere, dine, saygı duymaz bile. Olaya bu kadar şirin yaklaşman tamamen taraflı olduğunu düşünüyorum. Ben birçok alevi tanıyorum; hatta bundan 4 sene önce bir fabrikada çalışıyordum. Gene ramazan dönemi biz sıcaktan kavrulurken önümüzde güzelce karpuz kesiyorlardı falan. He bu durum beni ilgilendirir mi? hayır. Sevabımı arttırır o kadar.

0|0
    1|0
    • azınlık kelimesini kullanman bile çok yanlış. aleviler azınlık değil, bazı baskıcı taraflardan dolayı kendilerini belli etmeyenleri çok o kadar.

• azınlık demek az demek azlar işte neden hemen alınganlık ediyorsun.

• bu mezhep farkında arada saygı ve ya anlayış kalmadı ki ... iki tarafta birbirini sevmiyor , yaptıkları şeyler birbirlerine saçma geliyor. böyle bir durumda sünni neden alevinin oruç zamanını öğrensin ki , hele daha aleviler sünnilerinkini bilmelerine rağmen böyle davranıyorlarsa ... iki tarafta müslüman fakat saygısızlık tavan yaptıı. birçok hristiyan arkadasım var ve ben oruçluyken onlarda yanımda ne su içiyorlar ne yemek yiyorlar... böyle dikkatlı olması gerekmeyen insanlar bu konuda bize saygı duyuyorda aleviler neden böyle yapmıyor bende bunu anlayamıyorum. iste bu durumda konu mezhep farkılığı değilde insanlık oluyor... hangi dinde hangi mezhepte olduu fark etmez . insan eğer gerçekten insansa , saygı gösterir... izleyenler var mıbilmem ama bunu özetleyecek en güzel replik My name is Khan filminde var .

- İnsanlar Zenci, beyaz, ingiliz, milliyetçi, liberal, müslüman, hristiyan diye ayrılmaz.

İnsanlar sadece ikiye ayrılır. İyi İnsan- Kötü insan.

Ya iyisindir, ya da kötü. Hepsi bu kadar. İyi bir insan olmak için çabala. İyi bir hintli olmak için değil

0|0
    0|0
  • Aynen öyle.İnsanların biz Alevilere olan tutumunun değişmesini ümit ediyorum.

1|0
    0|0
    • sen, ben, bizler olarak çok çok değerliyiz de insanların sabit fikirli oluşu bunu görmelerini engelliyor

• bende dusunmyorum

0|0
    0|0
  • Sevğilim alevi annemle tanıştırmıştım alevi oldugunu duyar duymaz görüşmeni istemiyorum dedi. Bu durum moralimi cok bozdu insan ayrımı yapmak hiç doğru değil ama maalesef annemde dahil türkiyede cok var böyleleri.

0|1
    0|0
    • seni çok iyi anlıyorum. benim annem de sünni damat istemiyor mesela. oysa ateist bile olsa önemli olan insan oluşu.

• sunnilik ve alevilik bir mezhep değildir

2|1
    1|0
Yükleniyor...