Alkol günah ilişkisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

yazıma çok dindar olmasamda din kategorisinin eklenmesini istiyerek başlıyorum . ben müslüman ve alkol içen bir insanım günah olduğunu bildiğim halde içiyorum. niye sen salakmısın bildiğin halde içiyosun diyen olursa diye söylüyorum. bazı tip insalar var alkol içmez çünkü onlar müslümandır ama bak sen şu hale namazda kılmaz , oruçta tutmaz hadi onları yapsalar bile yalan söylerler ,iftira atarlar ,kumar oynarlar ama dertleri sadece benim veya başkalarının içtiği 2 duble içkide. niye yalan konusunda iftira konusunda kumar konusunda bu kadar hassas değiller . batıyomu yani benim içkim. siz ne düşünüyorsunuz ?

0|0
9|16

En İyi Kız Görüşü

• her ne günah işlenirse işlensin bu Yaradan ile Kul arasındadır.Ve kalplerden geçeni yalnız ve yalnız o bilir.Niyet çok önemlidir her konuda.

Sonsuz bağışlayıcı olan Allah bilir sadece kimi nasıl ve ne yüzden affettiğini.

0|2
    0|0
    • Tşk ablacım, şu alttaki yazı beni çıldırttı; Tevbesi olmayan günahtır diyorlar

Yav mübarek nerelerinden çıkartıyor uyduruyorlar bunları anlamıyorum ya..

Dünyada böyle cehalet görülmemiş

Kızlar Ne Diyor 8

• Rabbim bütün günahları affedendir. Bana kul hakkıyla gelmeyin de nasıl gelirseniz gelin der. Sen belki alkol kullanıyorsun ama belki yaptığın hatırlamadığın bile bir iyiliğin senin bu günahının affına sebep olur hiç kimse bilemez bunu. Sırf günah diye (tabiki elimizden geldiğince dikkat etmeliyiz o ayrı) birşeyi yaptığımız için hemen adama sen nasıl müslümansın denmez. Ülkemizde yaşayan insanların büyük çoğunluğu müslüman. Kaç kişi namaz kılıyor? kaç kişi oruç tutuyor? Veya kaç kişi dinine uygun giyiniyor? Bunları da düşünmek gerek. Ben tesettürlüyüm elimden geldiğince. Benim eşim de alkol alan biri. Eee ne olacak onunla evlendim diye bende mi cehennemliğim? Belki de ona alkolu bıraktırabilirim ve ben daha büyük bir sevaba girerim. Ve belki bu sayede o da bağışlanır? Hiç kimse bilemez bunları...

0|0
    0|0
    • yorumun için teşekkürler. bende hep onu düşünüyorum günah işlersem sadece Allah'la aramda kimse karışamaz biri affedicekse o yine Allah'tır.

• rica ederim aynı şekilde düşünüyorum. bunu söylediğim zaman sen zaten tesettürü düzgün uygulamıyorsun falan diyorlar. İyide sen düzgününü uygula da bende göreyim seni dimi ama? insanlar her yerde olduğu gibi din konusunda da işlerine geldikleri gib davranmayı seçiyorlar.

• bn katılıorum.birtek alkol değil haram olan.yalan dedikodu vs vs haramı saymakla bitiremezsin ve her ınsanda bunlardan bırer tane mevcut hiç günahsız ınssan yok

0|1
    0|0
  • hz. Peygamber bir gün müminlerin yanından geciyormus. muminler içki içip gülüp eyleniyormus. peygamber bunları görünce çok mutlu olmuş. sonra yoluna gitmiş. dönüşte görmüş ki o hoş sohbet edip gülen insanlar birbirlerine girmiş dovusuyorlar. ondan sonra vahiy gelmiş. içki temelli yasak olmuş. bunu dini bir seminerde duymuştum.

bu yüzden düşünüyorum ki içki içmek değil sarhoş olmak günah

0|1
    0|3
    • Allah şu cehalete bak, dünyada görülmemiş

Zekeriya Beyaz'ın seminerine mi gittin, yok böyle bir şey.

Hepsi uydurma bunların. İçkinin azı da çoğu da haramdır. Sarhoş olmadıkça için diye bir düşünce kendini kandırmacadır

• kimin olduğunu bilmiyorum. babam mühendis. yurt dusubdan adam gelmiş bu seminer için ona gittin. daha akilliysan git sen seminer ver;)

bizde kanmamis oluruz caydanlikci

• Alkol dinimizce tövbesi olmayan bir günahtır.

İçersin içmezsin o sana kalmış, ateşe dayanabileceğin kadar günah işlemeli her insan akabinde bir insanı ancak Allah sorgulayabilir.

Alkol alırsın ama kötü niyetli değilsindir, alkol almazsın namaz kılarsın, oruç tutarsın ama niyetin kötüdür, kalp kırarsın, fesatlık yaparsın. Bu durumda dengelenmiş olur ki alkol alan insandan daha da günahkar olursun..

Saygılar

0|1
    1|2
    • iyilik kötülük konusunda hak veriyorum ama ben her günahın tövbesi var diye biliyorum. özellikle bazı ayetleride Allah ben çok affediciyim diye Kur'an da vurguluyor.

• sadece kul hakkının tövbesi yok aslında var allah affeder ama kul hakkında asıl hakkını yediğin kişinin affetmesi gerekir . hakkını helal etme meseleside ordan gelir.

• La cennet bu kadar önemli mi

0|0
    1|3
  • :* benim elime erkek eli değmedi ona bakarsan bebem. şimdi cennetlik miyim?

0|0
    0|0
    • hayatında hiçmi yalan söylemedin lisede hoca ödevin nerde dediğinde yapmadığın halde evde kaldı hocam demedinmi. annen geciktin nerde kaldın diye aradığında arakdaşlarınla oturduğun halde yoldayım geliyorum demedinmi hiç ? aralarından birini bile yaptıysan cennetlik değilsin o mantıkla.

• işte bu kadar sığ düşünüyorlar. bu sebeple ben dindar insanların %90 ını mantıksız insanlar olarak görüyorum.

• Ya birak ya camiden cikip elin karısını kızını kesiyorlar. Genel konusmuyorum ama kimsede dört dörtlük degil. O sana kalmis bir sey . Gunahi vat evet ama sagliginida düşün. Hayat senin yani bizim fikirlerimi ne denli onemli olabilir ki... ne yapiyorsan kendine el aleme kulak asma

0|2
    0|2
    • Caminin önünde kaç kere durdun da, camiden çıkıp karı kızı kesiyorlar diyorsun

5 vakit namaz kılan adam karı kızı keser mi ?!

• senin içmene gerek yok sen zaten güzelmişsin...

• Tsk ederimmm

• güzel soru hadi bunuda açıklayın

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 16

• Başkalarının da günah işliyor olması senin kendi günahını psikolojik olarak haklı grmeni gerektirmezki. Ne demişler her koyun kendi bacağından asılır başkalarıyla kıyaslama kendini ya da başkalarının lafına kulak asma sevabında sana günahında sana ;)

0|0
    0|0
    • ya başkaların yapması beni haklı çıkarmaz . dünyada kimse günah işlemese ben gene içkimi içerim dünyada herkes günahkar olsa ben gene içerim. tek derdim dindar geçinen ama aslında benden katkat günahkar olan insanların içkime laf etmesi . ben içiyosam günah işiliyosam bu Allah'la aramdadır. affedici olan yine Allah'tır sarhoş olup insanlara maddi manevi zarar vermediğim sürece kime ne ?

• ee kes muhabbetini dostum madem içki seni,n için bu kadar önemli ve bu kişiler canınsı sıkıyor. zaten adamların dini kullandıklarıın aslında çok da iyi işiler olmadıklarınında farkındasın senin için dah ahayırlı olmaz mı ?

• bende içki içmem özel günler hariç arada sırada olabilir , oruç tutarım namaz zaman zaman kılarım başlarım sonra bırakırım mesela metal rock dinlerim şarkıların içinde küfürde var herşey var ama seviyorum ne yapayım ona bakarsan böyle şarkılar dinlemekte günah küfür var içinde vs ama bazı insanlar müslümanlığı sadece namaz ve içkiden ibaret görüyorlar sonra gidip onun bunun hakkını yiyorlar bunlar iki yüzlü insanlar bende içki içenden hoşlanmam ama mesela iddaa ya da sayısal loto oynarım zaman zaman, herkesin bir zaafı vardır tabi evli olsam çocuğum olsa oynamam haram lokma geçirmem ailemin boğazından ama bekarız can sıkıntısı oynuyoruz arada tabi sende etrafına zarar vermiyorsan, en azından kandildi ramazandı bu günlere dikkat ederek içkini içiyorsan benim için sorun değil kimseyi ilgilendirmez.günah senin günahın hesabınıda sen vereceksin ama biz toplum olarak insanları yargılamaya çok meraklı olduğumuz için boş boş konuşuyoruz.

0|0
    0|0
    • haklısın . bende ramazan ve kandillerde içmiyorum . sarhoş olmamaya çalışıyorums arhoş olucağım varsa bile evimde kimseye zarar vermeden içerim. içkiliyken araba kullanmak değil dışarı bile çıkmam . kendi halimde içerim işte.

• Sana ne herkesten sana milletiçki içiyo diye yargılıyolar diye içmeye devam etme sen ne içki iç ne yalan soyle ne kumar oyna ben içki içmem kumarda oynamam namazda kılmam bak sen içmiyorsunda namazda kılmıyorsun diye bahane uydurup içmeye devam ettirme her koyun kendi bacağından asılır o zaman millete bakma sende içme kardeşim benim? anladın mı demek istediğimi? ;)

0|0
    0|0
  • İçkiye olan tepkinin alkollü içkinin tamamen dinen yasak veya günah olmasından kaynaklandığını düşünmüyorum. İçkinin olumsuz sonuçları(trafik kazaları, aile içi şiddet,insanlara sataşma vs.) tüm toplumu etkilediği ve bu tip haberlerin çabucak insanlar arasında yayılmasından dolayı içki kullanan kişilere tepkinin daha çok olduğu kanısındayım. Aslında insanların tepkisi içki içmesini bilene değil, içipte insanlara zarar verenlere. Kumar, iftira ve benzeri eylemler tamamen bu olaylarla muhatap olanların dünyasında kalıyor. İçkinin vermiş olduğu zararlar daha çok göz önünde oluyor. Tekrar etmekte fayda görüyorum. Genel olara İnsanların tepkisi içkiye değil. İçkiliyken başkalarına zarar veren insanlara...

0|0
    0|0
    • o konuda haklısın . ama yinede içkiye karşı başka bir yaklaşımları var türkiyede insanların. içki yurt dışındada insaları sarhoş ediyo , oradada kazalara sebep oluyo .

• Merhaba kadircim

¾ oranında sana katılıyorum..

Ama bir hususta şunu da söylemek istiyorum.

Hiç; La ilahe illallah diyen bir adam; namazsız, oruçsuz, iftiracı, kumarcı olur mu sence?

1|2
    2|0
    • haklısın. şuan genç olduğum için belki oakdar derin düşünemiyorum ama napalım yani böyle bir insanım.

• Canımı sıkma. Hadi

• bilmediğim konularda ,hakim olamdığım daha doğurusu bu yaşımda ya da hangi yaşım olursa olsun büyük konuşmaktan Allah a sığınırım! çok ciddi bir konu.ben de çıldırabiliyorum da ne fayda..sonuç değişmez.

• Din konusundaqn bağımsız olarak söylüyorum insanlar neden bir yanlışı söylendiğinde başkalarının yanlışlarıyla savunmaya geçer dünyada her türlü kötülüğü yapan insanlar var bunlar bizim yanlışlarımızı meşrulaştırır mı ?

0|0
    0|0
    • meşrulaştırmıyorum . başkalarında günah işlemesi beni haklı çıkarmaz . dünyada kimse günah işlemese ben gene içkimi içerim dünyada herkes günahkar olsa ben gene içerim. tek derdim dindar geçinen ama aslında benden katkat günahkar olan insanların içkime laf etmesi . ben içiyosam günah işiliyosam bu Allah'la aramdadır. affedici olan yine Allah'tır sarhoş olup insanlara maddi manevi zarar vermediğim sürece kime ne ?

• benim yanlışımı söylmesi problemi değil benimki. biralarımla evime dönerken komşu teyzenin ters bakışı ayıplayan bakışın insan karşısına çıkıp sananeeeeeee teyze diye bağırmak istiyo ama yapamıyosun işte. ve dünyada günahsız insan olmadığına inanıyorum . sevapları günahlarını götüren ve ortaya temiz bir şekilde çıkan vardır ama hiç günah işlmeyen yoktur. .

• Sen vicdanınla barışıksan o bakışlarıda umursama o zaman.Dini yönüne gelince tabi ki günahsız insan yoktur ama bile bile günah işlemek için ısrar etmek günaha girrmekten daha kötü

• Haram kılındıysa tartışmaya çok da gerek yok bence.Ben de alkol kullanıyorum ve evet günaha girdiğimi biliyorum.Cezasını çekeceğimi de biliyorum.Ama bu benim tercihim.Yani neden içiyorsun diyen birine ''Ama içmeyip de bunu bunu yapan dindar geçinenler var.'' şeklinde bir antitezle cevap vermeye gerek duymam.

0|0
    0|0
  • okumadım içki günahtır

0|0
    0|1
    • problemin bu okumuyosun. dünyaya at gözlükleriyle bakıyosun. problemimde senin gibi olan insanlar.

• Onların yalan, kumar, iftira konusundaki lakayıt davranışları senin içki içmeni meşrulaştırmaz.

0|1
    0|0
    • meşrulaştırır diyen yok . sadece kendi ayıplarını örtmek için insanların içtiği içkiye yoğunlaşıyolar.

• o da onların ayıbı.

• eğitim şart

0|0
    0|0
  • Herkesin kendi ayıbı. Alkol alanın da yalan söyleyenin de. Günah, günahtır.

1|0
    0|0
    • Başkan şu duruma el at; kadınlar "tövbesi olmayan günah" tabirini kullanıyor

• Süvariiim rica etsem yorumumu kaldırır mısın, rahatlasın sayın semaverci..

Nereye atlayacağını şaşırdı her yere yazıyor iyice asabım bozuldu.. :)

• seninle kizdigimiz nokta ayni. bende inanip devamli olmasa da icenlerdenim

0|0
    0|0
  • Herkes kendinden mesuldür. Herkesin sevabı da günahı da kendinedir. Ne başkası seni konuda sorgulayabilir ne de sen. Herkes kendine baksın kendi muhasebesini yapsın. Çünkü kişinin kendi kıyameti ölümüdür. Bunu hatırlasın herkes yeter.

0|0
    0|0
  • hayatım boyunca alkolün damlasını bile ağzıma vurmadım çok dindar bir adam değilim cennete gidiyorum yeah :D

0|0
    0|0
  • özgürsün kardeşm sıkıntı yok ama aksamları içmen snin için daha iyi olacaktır

0|0
    0|0
    • akşam ne alaka ?

• gündüz oruc saati malum iftar sonrası için daha rahat olur gündüz içmek keyif verici bişi de değil ayrıca

• o zaman trakya erkekleri cehennememi gidicek ? dayımdan tut babama kadar full içeriz fakat orucumuzu tutarız duamızı ederiz kumar falan oynamayız.Herkes kendinden sorumlu

0|0
    0|0
Yükleniyor...