Siz bu ezanlar hakkında ne düşünüyosunuz benim bu sorunuma bir yardım eder misiniz?

Normalde imsak'larda yazılan saat ile okunan ezan yerini tutmuyor. Ben sahurumu yaptıktan sonra elimde su ile balkona çıktım normalde ezanın okunmasına daha 2 dakika vardı ancak çıktığımda suyu içmeye başladım ilk ezan sesi duyuldu sonra bir kaç ezan sesi daha duyuldu ama hala 2 dakika vardı sonra tekrar içmeye devam ettim. ve zor zoruna bitirdim. balkondan çıktığımda daha 20 saniye vardı sonradan 20 saniye geçti sonradan yine ezanlar okunmaya başlandı. Sizce ben hatamı yaptım orucum bozuldumu ? bozulmadı mı ? bu ezanlar hakkında ne düşünüyosunuz. bence çok saçma oldu ezanın ayrı dakikalarda okunması ve ayrı yerlerde okunması.. insan karıştırıyor !

0|0
3|5

En İyi Erkek Görüşü

• İlçeler arasında en fazla 1 dk olabilir, lakin ezanlar otomatik olarak sistem okumuyor.. Oraya çıkıp okuyan muezzinde insan.. Bütün istanbulun aynı anda ezanı senkronize okuması mümkün değil ne yazık ki..

Mümkünse Ezan okunmadan 2-3 dk önce yeme içmeye son verin

0|0
    0|0
    • Oruç bozulduğu hakkında ne diyorsun ? bozulmuş mudur sence .s.s

• Bazıları kafa karıştırıyor ama.

• Niyet önemli olan.. Her gün yaparsan niyetten çok tembelliğe şeytana uymaya girer. Ama ayda bir kere ezanı tutturamadın diye oruç falan bozulmaz..

Oruçluyken unutup fil gibi yesen bile oruç bozulmaz. YEter ki aklına geldiğinde kes hemen yemeği.. Eskiler bize böyle öğretti orucu..

Kızlar Ne Diyor 3

• bölgelerin enlem ve boylam sebebi ile farkları var. o yüzden semtindeki ezanı duyumuna göre hareket et.

0|0
    0|0
  • ezan bitene kadar içebilirsin .. ben bunu sormuştum. tabı o ana kadr bırakmasan daha iyi .

0|0
    0|0
    • Ben ezan okunur okunmaz biter diye biliyorum. ama ezanları insan karıştırıyor. ramazan için çok saçma oldu bu. 2 dakika varken daha ezanlar okunmaya başlıyor. hangisine uyucaz şaştım !

• yok öyle bir şey. ezan başladı mı oruç başlar/biter.. ezanı istersen 1 saate yayabilirsin, 1 saat boyunca devam mi etsin millet?

• tabıkı degil :D ama zorunlkuysa içebilirisn dmeişti nihat hoca. mesela ilacını alman lazım . tam ezan okundu emen iç birkac sanıyede . galıba o sorun olmazmı.ş.

• evet haklısın ama ezan bir belirti sadece asıl önemli olan güneşin doğup doğmadığı

0|0
    0|0
    • Orucum bozulmamıştır demi ? :(

• net bişey diyemem inşallah bozulmamıştır, sen bunu cami hocasına danış

Erkekler Ne Diyor 4

• son bardağını tam ezana denk getireceksin die bir kaide yok.Yemeğini yediysen ezan saatinin yaklaştığını fark ettiysen ihtiyaçlarını gör ve niyetini et.İllaki saati saatine su içilecek diye bir kuralda yok.Ezan saatinden 5 dk önce yapsan bunu ne değişir ki.Hİç yoktan tereddütte kalmazsın.Orucu sakatlama diye bir tabir var.Sanırım senin ki öyle olmuş.

0|0
    0|0
    • 2 dakika önce yaptım ve içtim. su içmek sanki 5 dakikamı ? 30 saniyede içerim diye bekledim. ardından içmeye başladığım an ezan okundu.

• Ezanlar başladıysa oruç başlar arkadaşım. Eğer duyduğun halde bile bile içtiysen orucu bozmuş olursun. Geçmiş olsun.

0|0
    0|0
    • İmsak'a 2 dakika vardı başlamıştı ben de biliyodum ezanların dakikalarının değiştiğini ona göre içtim eminmisin ?

• 0|0
    0|0
  • Özetle geçmek gerekirse, esas olan imsak vaktidir. Ona göre oruca başlanır.

Kimseye aldanmadan devam et !

0|0
    0|0
Yükleniyor...