İstifa ederek Kıdem Tazminatı alma?

Arkadaşlar 2 yıldır çalıştığım diş hastanesi başka bir hastane tarafından satın alındı. Ancak kurum ismi değişmedi. Yani kapanış olmadı.

Ancak yeni patronlar kendi iş işleyişini bize uygulamak istiyorlar.

Normalde Bir Pazar ve Hafta içi 1 gün iznimiz var.

Ancak hafta içi iznimizi kaldırıp bizi 45 saatten fazla çalıştırmak istiyorlar ve normalde her ayın başından itibaren 5 iş günü içinde yatırılması gereken maaşımız daha yatırılmadı. Bununla ilgili genel mudurumuzden 8'inde gün içi yatırılmaya çalışılacağına dair mail geldi.

Bugün akşam saat 6:30 da toplantı yapıp bize yeni sözleşme sunacaklarmış.

Diyorumki ben eğer bu sözleşmeyi kabul etmezsem ve haklı sebepten istifa edip kıdem tazminatlarımı ve içerideki 2 yıllık 14+14 günlük yıllık iznimin parasını alarak çıkabilirmiyim? Haklı sebep olarak neyi göstermeliyim?

Ve onların sunduğu sözleşmeyi kabul etmezsem işten istifa etmiş mi olurum?

istifa edince hiç bir hak talep edemiyorum çünkü.

Lütfen bilen bir arkadaş cevap verirse sevinirim.

Güncellemeler:
Bakalım Nolucak.. Kaldı 2 Saat :S

0|0
3|3

En İyi Erkek Görüşü

• Eski sözleşmen geçerliyse yeni sözleşmeyi imzalama. İstifa etmenin tek şartı "tüm haklarımdan feragat ediyorum" diyerek beyanat vermendir. bunu yapmadığın sürece istifa etmiş sayılmazsın. Senin iş saatlerini değiştirme hakları var diye biliyorum, bunda yapabileceğin bir şey yok ama sözleşme şartlarını değiştirme hakları yok.

0|0
    0|0
    • Akşamki sözleşmede bu şekildem bir madde varsa imzalamam zaten. Ama bu adımdan sonra ne yapmam gerektiğini bilmiyorum :S

• iş hukuku bilen bir avukata danışmanı öneriyorum sana. benim de çok büyük sorunlarım olmuştu, istifa ettirmeye çalıştılar beni zorla 4 sen önce.. acil bir avukat bulup sor kardeşim.

Kızlar Ne Diyor 3

• istifa edersen tazminat alamazsın. en kesin bilgi için çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı na sorman gerek. ayrıca sizi fazla çalıştıramazlar, bakanlığa şikayet edersin, gelir kontrol ederler. yemez yani kafalarına göre aynı paraya fazla çalıştırmak

0|0
    0|0
  • istfa tazminata engeldir diye biliyorum onlar çıkartmalı seni . birde tazminat alman için bilmem kaç iş günü çalışmış olman gerekiyor.

0|0
    0|0
  • kuzenim sgk da çalışıo istersen sorabilirim :S

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Ben avukat değilim de galiba şöyle bir hakkın olabilir.

Senin anlaştığın şirket ilk şirketti. Çalışma koşulları hakkında mutabık kaldınız, bu koşulların ne işçi ne işveren lehine ya da aleyhine herangi bir değişiklik olursa çalışmak istemediğini söyle.

Valla diyecek bişey yok gazan mübarek olsun ama sözleşmeyi imzalamadan bir düşün. Sözleşme bağlar, istifa bile etsen hakkını isteyemezsin.

0|0
    0|0
  • istifa ettiğin an hiç bir tazminat alamazssın kesinlikle :)

0|0
    0|0
Yükleniyor...