Orucun ilk gününü nasıl belirliyoruz?

Yurtdışında kalıyorum ve burda araplar bugün öğreniyor tutulacağı günü. Bugün gece ay gözükürse yarın tutuyorlar gözükmezse çarşambaya tutuyorlar. Peygamberimizde böyle belirlermiş.

Peki biz nasıl belirliyoruz? Matematiksel mi? Ve bu şekil belirlemek kabul görülüyor mu islamda?

Lütfen bilgili arkadaşlar cevaplasın.

Şimdiden herkese hayrılı ramazanlar.

0|0
6|12

En İyi Erkek Görüşü

• HAYIR..

aslında olay şu . deniliyoki hilal göründüğü zaman ramazan başlamış demektir. yani hicri takvime göre yeni ayın başladığı gün oluyo... bu başka bir yöntm. fakat islam dininde bunun yanında gerekli hesaplamalar yapılmış, astronomide incelemeler yapılmış ve sayısal sonçlarada varılmıştır... herşeyin sayısal olarak bir hesaplanmış sonucu var... arap yarımadasında bazen 1 gün fakedebiliyo türkiyeyle... çünkü hilalin göründüğü günde farfklılık olabiliyo... bence en sağlam bilgi diyanetten alınabilir. sen nerdesinki şuan

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• "Ramazan'da hilali gördüğünüzde oruç tutunuz. Şevval hilalini gördüğünüzde ise iftar edin (bayram yapın). Hava bulutlu olursa otuz gün oruç tutunuz" Hz. Muhammed

0|0
    0|0
  • hilalin göründüğü gündür. teorik olarak TR de diyanet gökbilimi ile ilgili olan universitelerin ilgili bölümlerinden teknik destek alıyor.

0|0
    0|0
  • Hilale göre ayarlanıyor

0|0
    0|0
  • Miladi takvim güneşe hicri takvim aya göredir. Hicri takvim miladi takvimden 11 gün daha kısadır. Her yıl ramazan ayı 11 gün daha erken gelir. Gözükürse gözükmezse diye bişey yok. Oruç tutarken ağzıma damla kaçtı yuttum orucum bozulur mu? kafası o. Bu gece teravih, yarın oruç.

1|0
    0|0
  • ya sen bu soruyu google babaya sorsana burada soru kalabalığı yapıyorsun

ayrıca belirtmekte fayda var bu en güzel hesabı bizimkiler yapıyor ondan şüphen olmasın

saygısızlık etmek istemem ama araplarda alim çok olunca kafada karıştırıyorlar ama bu işin en iyi matematiksel olanı "ayrıca islam dini hiç bir fen ilmini kabul etmemezlik yapmaz

Peygamber Efendimiz (asm) buyurmuştur ki: “Çin'de de olsa ilmi arayınız. Çünkü ilim öğrenmek her Müslümana farzdır

0|0
    0|0
    • Burda sormamin sebebi bilgili arkadaslar oldugunu bilmem - nette bin bir turlu yon ve sekil var dahada kafa karistiriyor bence.

Araplarin argumentide; Peygamberimiz okuma yazma bilmedigi icin bakarak ogrenirmis, bizlerinde o sekil yapmamiz.

Insallah bizimkide onlarinkide kabul olur.

• Bizde bu işleri başbakan belirliyor.Bugün oruç tutun diyor biz de tutuyoruz,bu saatte orucu açın diyor biz de açıyorsuz,üç çocuk yapın diyor biz de yapıyoruz,ayran için diyor biz de içiyoruz,şu gazeyteyi okuyun diyor okuyoruz,şu gazeteyi okumayın diyor okumuyoruz,şu kanalı izlemyin diyor izlemiyoruz.Tabiki burada Diyanet İşleri Başkanlığı var onlar belirliyor takvimlerde ve imsakiyelerde belirtiyor hangi gün başlayacağı ve hangi saatler arasında tutulacağı.Hayırlı Ramazanlar Allah herkesin orucunu ve hayrını kabul etsin.

1|0
    2|2
  • bu belirlemeler astronomi aracılığıyla yapılır.. islam dinindede görürsen çok fazla astronomi vardır. ayrıca dünyada nam salmış ve önde gelen müslüman alimler astronomiyle ilgilenmişlerdir... onun islamende birhesaplaması var... herşey bilimsel yani.

0|0
    0|0
    • Yani sakinca yok astronomi kullanmakta degil mi.

• HAYIR..

aslında olay şu . deniliyoki hilal göründüğü zaman ramazan başlamış demektir. yani hicri takvime göre yeni ayın başladığı gün oluyo... bu başka bir yöntm. fakat islam dininde bunun yanında gerekli hesaplamalar yapılmış, astronomide incelemeler yapılmış ve sayısal sonçlarada varılmıştır... herşeyin sayısal olarak bir hesaplanmış sonucu var... arap yarımadasında bazen 1 gün fakedebiliyo türkiyeyle... çünkü hilalin göründüğü günde farfklılık olabiliyo... bence en sağlam bilgi di

• Ne gerek var buna anlamadım ki; internetin var elinin altında ne zaman başlıyor, acıp bakabilirsin çok rahat...

0|0
    0|0
    • Soruyu okursan aradigim neden basladigi degil. Iki degisik sekilde hesaplanmasi ve ikiside mi kabul goruluyor yoksa ikimizden biri yanlis mi yapiyor?

• Her yerde aynı şekilde hesaplanır ve belirlenir. Ay tam dördün halini aldığı gün ramazanın başlangıcı kabul edilir.

0|0
    0|0
  • Hilale göre hesaplanıyor

0|0
    0|0
    • Aciklaya bilirmisin. Peygamberimiz okuma yazma bilemediginden aya bakarak belirlermis, bizim de oyle yapmamiz gerekiyor deniliyor (araplar tarafindan). Bizim atronojik yapmamiz kabul mu yani?

• benimde o kadar bilgim yok. netten araştırabilirsin. bu gece aya bak hilal şeklinde

• Tamam. Cunku araplar ile genelde hep ters dusuyoruz gun bakimindan bep degisik gunler basliyoruz bayramda degisik gun oluyor. Ya onlar ya biz ozaman bir hata yapiyoruz buda ister istemez uzuyor insani.

• ben olsam onlara uyardım

0|0
    0|0
    • Hayır, onlara uymak yanlıştır. Çünkü, onlar çıplak gözle Ramazan'ı anlamaya çalışıyorlar. Bu sebeple de görmedikleri hilali görmüş zannediyorlar. Haliyle de hilali ilk gören kimse ödülü kapıyor. Bu haberi, lisedeki fıkıh hocamız vermişti.

• liseyi nerede okudun

Kızlar Ne Diyor 6

• hayırlı ramazanlar demek için geldim :(

0|3
    0|0
  • heyecanla bekliyorum

1|3
    0|0
  • Aslinda onlarin yaptiklari dogru..ama onlarda arabistandan haber aliolar,yani yasadiklari ulkeden değil..bu yuzden onlarinkide nekadar dogru ?

Biz takvime bakioz,bizimki ne kadar dogru onuda bilemeyiz..annemler bundan yillar once 21.5 saat oruc tuttular cunku takvimdeki saatler ole diodu..hollanda bura yazin aksam olmak bilmez..sahuruda 1de olunca..mecbur takvime uyuoduk diolar

0|0
    0|0
  • Astronomik bilgilere göre Ramazan orucunu tutmak doğrudur. İslam'ın da kabul edeceği bilimsel verilerdir.

0|0
    0|0
  • hiç anlamam öylede netten bakıyorum ya da imsakiyelerden akıyorum

0|0
    0|0
  • biz mistake yapıyoruz demek:)))

0|0
    0|0
Yükleniyor...