Yeni Anayasada Laiklik kaldırılsın önerisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Recep Tayyip Erdoğan'ın da üyesi olduğu dernekten anayasa için öneri: Laiklik çıkarılsın?

Başbakan'ın üyesi olduğu derneğin raporunda, laiklik ilkesinin anayasadan çıkartılması da var, kamuda türban serbestisi de, eğitimin her aşamasında zorunlu din dersi de.

--------------------------------------------------------------------------------------------

bugun haberlerde duydukdan sonra araştırdım,haber doğru çıktı.Şimdi burda lütfen sağ-sol ,dinci-laik tartışması yapmayın,yapmayalım.

Ama herkez düşüncesini polemik yaratmıyacak şekilde söylerse bizde çok yol kat ederiz.Lütfen düşüncelerinizi yazınız.

Benim Düşüncem ; haberin devamı ve içeriğini okuduğumda Lailklik ilkesinin kaldırılması hariç güzel yasa önerileri var.buyrun link'i sizinle paylaşayım,

link

0|0
5|10

En İyi Erkek Görüşü

• Anayasa Maddeleri

MADDE 2- Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, LAİK ve sosyal bir hukuk Devletidir

MADDE 4- Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

Dostum bu laiklik ilkesini kaldırmak teoride de pratikte de mümkün değil nasıl kaldırmayı düşünüyormuş Sayın R.T. Erdoğan ?

Laiklik bütün dinlere eşit uzaklıkta olmak , din ve devlet işlerini birbirinden ayırmak demektir. Ne kadar uygulanabilir olduğu şüpheli , ama yinede kimse Laiklik ilkesini anayasadan kaldıramaz ve değiştiremez. İlk üç maddeye dokunmaya zaten kimsenin gücü yetmez

3|1
    0|1
    • ben savunmuyorum ama bu adamın değiştirmediği şey görmedim ben :D sanırım yakında hepimiz anamızı alıp gidicez,yalan mı? :D hehe

• :) saol yorumun için kardeşim , ama türkiyede benim düşünce ve özgürlüğümü savunan parti olmadığı için ilgilenmiyorum.bu demek değildir ki sırf iktidardakini indirmek için diğer ana muhalefete oy vereyim.ana muhalefetin o kadar destekçisi ve oy alanı varki, sadece doğruyu yapmıyor/yapamıyor o yuzden bu durumda şu an ulke :)

• Sende haklısın Türkiye'de ki siyaset bu link

Ama birde şöyle bir şey var toplumlar hakedildiği şekilde yönetilir. Arz talep dengesi. Bakıyorum da insanlarımza inan daha fazlasını haketmiyoruz. Hep birlikte tepkimizin koyup sorunlara tepkisiz kalmayın bana dokunmayan yılan bin yaşasıncılık oynamazsak aradığımız lideri buluruz

Kızlar Ne Diyor 5

• kaldırılmasın tabiki ne münasebet daha neler din ve devlet işleri iç içe olur mu hangi devirde yaşıyoruz ayrıca hukuken bunun olabilitesi yok ki neyin kafasıdır bu

0|0
    0|0
    • laiklik bu güne kadar din ve devlet işlerinden ayrı yürütülerek mi oldu. sence. o terimsel anlamda. ya reel gerçekler. imamların maaşını devlet ödemiyor mu nerde ayrı

• @hayatıseviyorum , hangi imam/hacı hoca/imam başı yasa çıkarabildi bugune kadar peki? :) akıllı düşüncen ;)

• Kaldıramazlar merak etme

0|0
    0|1
  • Mr fishstick mi bişe vardı sen misin?

0|1
    1|1
  • kaldırılmamalı beğenmeyen çekip gitsin türkiyeden

0|0
    0|0
    • türkiyeye müslümanlık için fethedildi

yanı müslüman çekip gitsin diye değil

tarihe Kanuni ne diyor:

"Ben ki ALLAH'ın yeryüzündeki gölgesiyim..."

gölge ifadesi islami temil edene gelir dikkat

• ben burda sana basit şeyler söyledim

onlarda nette güvenilir/güveneceğin kaynaktan bulabilirsin

bana inanıpta ne yapacağım

ama

sen kafandan bir şeyler oluşturmuş

aslında doğmatik olan sensin

hiç araştırmamışsın

gerçeği basitçe kurgulanmış şeyler

arasında zannetmişsin

...

sevgili şizofrenikdüşler bazen gelir

bu siteye takılırım bugün sana denk geldi

bu da ALLAH'IN takdiri niye karşılaştık onu

anlamadım ...

benden bu kadar sıkıldım

• kaldırılsın...

0|0
    2|3
    • emrin olur ... sonra ne olsun

• Laiklik ; devlet yönetiminde herhangi bir dinin referans alınmamasını ve devletin dinler karşısında tarafsız olmasını savunan prensiptir... bu kaldırılsa ki benim düşüncem kaldırılmaya çalışılır fakat gerekli yasadan dolayı değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.Aynı Türkiye Cumhuriyeti'nin yönetim şekli ve isminin değiştirelemeyeceği gibi :D yani sayın tayyip erdoğan herşeyle oynayabilir ama temel taşlar ile oynayamaz :)

• bence bu güne kadar devlet ve din işleri ayrılmadı, devlet tarafsız değildi tarihe bakılırsa bunlar hikaye seyler

Erkekler Ne Diyor 9

• ALLAH katında

hak din islam olduğuna göre

laiklik kalkabilir

ahirette laiklikten sorumlu olmayacağız

anlayacağız

onun gücü

bizim devletin güçünden daha fazla

hesabını sorar

sonrasında devlet millet cehennemden kimseyi

kurtaramaz

devletin tanımında kanunlara zorla uygulama gücü vardır onu düşünün sonra ALLAH'ın gücünü

0|2
    0|1
    • bu arkadaşa SİZDEN RİCAM lütfen kötü yorumlarda bulunmayın.Arkadaşımız laikliğini(özgürlüğünü kullanıp) kulla allah arasında kendi aklınca yorumunu yazmış bizlere.herkesin aklı ve özgürlüğü kendince çalışıyor.allah zorla kimseye emretmiyor ki şeriat olacak cennete gideceniz diye.evde KENDİ halinde namaz kılanda cennete girer cemaatle camide kılanda.o yuzden herkezin yorumu kendine.

• son yorumunda,sadece son yorumun için ama seni haklı buldum.uyarmak boynumuzun borcu.ama şeriat değil.

• şeriat dediğin el kesmeyi kast ediyorsan

ALLAH emretmiş yapacak bir şey yok

ne didelim ALLAH'a böyle ceza nasıl verilir mi diyelim?

boynumuz kıldan incedir

• Laiklik dünya üzerinde sadece Fransa, Türkiye ve Tunus'ta var. Kaldırılsa ne olur!? Hiçbir şey olmaz. İsrail Tevrat'la yönetiliyor, Amerikan yönetimi evangelistlerin, senatörler yemin ederken İncil'e el basıyorlar(bizim Kuran'a el bastığımızı düşünemiyorum), 1 doların üzerinde 'Allah'a İnanıyoruz' yazıyor. Onlara bir zarar geliyor mu? Hayır. Artık basmakalıp anlayışlardan, şekillerden, düşüncelerden kurtulmalıyız.

0|0
    0|0
    • peki laiklik kalsa nolur? yada şeriatı istiyormusun? :) ingilterede,ingiliz halkı dine inanmıyor neden biliyormusun? çünkü adamlar ayrımcılıkdan bıkmış.din,ingilizlerin tarihinde devleti çökertiyormuş.keza italyanlar için roma imparatorlugunda katolik kiliseside oyle.adamlar dini ırkçılık olarak algılıyorlar.din insanları ayırır.futbol takımları gibi.teşle oynamamak gerek.ben şu an bu yazımla bişeyi savunmuyorum.sadece bir görüş attım ortaya senin gibi.

• O zaman şöyle bir madde gelsin. Devlet tüm dinlere eşit mesafededir. Ve kanunlar yapılırken herhangi bir din öğesi esas alınamaz.

0|1
    0|0
  • olabilir şeriat gelmeli ama gerçek anlamıyla şeriat gelmeli. arabistandaki irandaki gibi değil

0|3
    1|0
  • laiklik gitsin

şeriad gelsin

müslüman adam belli olsun

gayri müslüman belli olsun

0|2
    1|0
    • dinle bir yere gelen siyaset kurumlarına karşı muhalefeti mi desteklemek daha mantıklı yoksa dine dinle cevap verip onu tahtından indirmek ve ardından kendi atını koşturtmak mı? :) bence en son şık! :)

• ah yavrum benim raconlara bak :) fazla dizi seyrediyorsun sen. ayılda gel gülüm burası .

• polemige gerek yok

• Tayip Erdoğan da T.C vatandaşlığından çıkarılsın.buda benim önerim

1|1
    0|2
    • düşünceni yine savunabilirsin.ancak önce verilen haber doğrumudur iftiramıdır araştırsanız

• serkan kardeşim , düşüncelerini hala laik devlette olduğumuz için söylemekde sonuna kadar serbestsin fakat polemik yapma/yapmayalım/yapmıyayım ki herkes ne düşünüyor öğrenelim bakalım :)

• avira07 tayipçisin belli.uzak dur benden.neyi bilmiyorum he?10 kasımda saygı duruşunda durmak inekliktir diyen adamla ilgili ne düşünmemi bekliyorsun?

• Yahu kaldırılsa ne olur, kalsa ne yazar..zaten millet bildiği gibi yaşayıp ediyor...Ne diye böyle Osuruktan Teyyare durumlara kafa yorarsınızki...Biri ortaya bişi Mıçıyor 40 Akkılı da koklayıp analiz ediyor...Söylesene olsa/olmasa neyini etkiler senin Haaaa...Ana yasada öyle maddeler var ki Gülmekten Yarılır gidersin...var ama uygulamada yok...en basiti Lisede olduğu gibi Uniler için de Kıyafet sınırlaması var..kim takıyor hı...? Geç bunları Güzel Beyninizi yararlı ve faydalı işlere yorun...

0|0
    1|0
    • yorumuna ve sitedeki kişiliğine saygı duyuyorum.cevap içinde teşekkür ederim.ben burda sadece bir haberi paylaştım ve buradaki insanların düşüncelerini öğrenmek istedim.şuan bunu yazmamın sebebide ; """"Geç bunları Güzel Beyninizi yararlı ve faydalı işlere yorun...""" <== buna istisnayen.

• :-) zaten bende aslında sana değil..bir süre sonra bu konu üzerinde, sanki yasayı kendileri onaylayacaklarmış gibisinden, tartışmaya başlıyacak hayırlı vatan evlatları için yazmıştım...sanırım ifadelerimde rotayı tam belirtici olmamışım...Af ola yahu...

• lütfen taraflı, sözde haber yayını yapan kuruluşları taşımayın buraya.alakası yok.iftiradan başka bir şey değildir.yakışmıyor.

link

eklediğim linkte de bir arkadaş aynısını yaptı.doğruları çarpıtarak insanları yanlış yönlendirmeyin.

0|0
    0|0
    • ben insanları saptırmıyrum ki? bak ben nasıl konuyu açmışım ve yorumumu nasıl yapmışım? konu başlığımda da nasıl bir uyarıda bulunmuşum.hem haberi yapanda ben değil basın/medya kuruluşları.

• akp yanlısı yada karşıtı olursun saygı duyarım.zira benimde görüşüm akp hükümetine yakın değildir.ancak küçük kelime oyunları ile haberin doğru olduğunu çıkarmaya çalışmak acizliktir.laiklik kaldırılsın diye bir söylem söz konusu değil ve en can alıcı tepki toplayan nokta buyken bu haber iftiradır,mesnetsizdir.buna alet olmakta etik değildir.art niyet ararım.

• başlığımda da dediğim gibi , günahım kadar HİÇBİR partiyi sevmem Türkiye'de :) ben sadece farklı görüş açılarını araştırıyorum şuan.millet nasıl düşünüyor diye.sonra dediğim gibi , gerçek ve dogru oldugunu dusundugum için paylaştım ben bu haberi.bundan ibaret hersey :)

• siyasetin yeri değil burası.soruyu şikayet ettim.

0|0
    0|0
    • eyvallah hakkındır buda laikliğe girer ,özgür düşüncen ve yaptırımın :) ama dinci bi devlette şeriat gereği bunu yapamassın :D ayrıca sorun değil.

Yükleniyor...