Türkiye’de kitap okuma oranı neden düşük?

Bugün dört tane kitap aldım, iki tanesi orijinal, iki tanesi de kaçak basım.

Sizce ''Cin Ali'' seviyesini atlattık dan sonra, size bir şeyler katabilecek seviyede olan kitaplar en en en az kaç para bu Ülkede?

20TL-30TL ?

Bunlar ortalama rakamlar, evet. Bir kitabi en kötü ihtimalle bir ayda okuyanlar için iyi bir rakam bile sayılabilir belki ancak yılda on iki kitap okuyan bir insanin bir ülkeye neler katabileceğini düşünürsek… Bir kitap kesinlikle bir ay gibi bir süre için yeterli değil.

İndirime girmiş popüler kitapları ve onların gerçek kitap severleri pek de kesmediğini bir kenara atarsak, klasiklerin pahalılığını da göz önünde bulundurursak tüm koşullar bizi kaçak kitaba itiyor ve açıkcası desteklediğimi de belirteyim. Bir de sapkın kitapseverleri düşünün. Sadece 93 de basilmiş Nilgün Marmara kitabi için 85 lira vermeyi göze alacak kitapseverleri? Yani onlar da bizler oluyoruz…

Kütüphaneler desek?

Aradığımız her kitabi bulabileceğimiz kalitede bir kütüphane?

Çok sınırlı sayı da. Sınırlı sayı da olduğu kadar da her köşe basın da değil. O seçenek de eleniyor haliyle.

Ve ben kitapçıya gittiğim de ay sonunu getiremeyen bir tipim. Ben yirmi gün daha aç kalmayı göze alıp okumak istediğim kitapları satın alıyorum ama halk almıyor. Midelerini ve ay sonunu düşündükleri için kimseyi suçlayamayız üstelik. (Belki bu telif haklarıyla ilgilenen yasaları, kişileri, kurumları..kütüphanelere önem vermeyen devleti, finans sağlamayan iş adamlarını.. asla halkı değil.)

Kısacası : )

Türkiye’de kitap okuma oranının düşük olması hakkında sizin düşünceleriniz neler ?

0|0
56|110

En İyi Erkek Görüşü

• Aslında neyden kaynaklı biliyor musun?

Yıllarca kitap almayan büyüklerden kaynaklı. ailelerin cogunda dogru düzgün kütüphane yoktu. zamanla gazetelerin verdigi o koskocaman kitaplar cilt cilt sadece kutuphaneleri süsledi. ve yıllar gecti cocuklar da o koca kitapların sadece ciltlerine baktı. Ailelerin kütüphaneleri olursa cocukları da zamanla okur. en azından bir ihtimaldir. ve kitaplar evet cok para tutuyor. ama fuarlar olsun , tabi artık internet olsun uygun fiyat gayet de bulabiliyorsun.

Kitap okumaya teşvik dogru düzgün yok aslında. cogu insan kitap derken sadece roman olarak göruyor. kişisel gelişim okumuyor, felsefe okumuyor. tarih cok az okursa okuyor. kendi tarihini bile bilmeyen bir milletten kitap okumasını beklemek garip. Sadece Osmanlı tarihinin yükselmeye kadar olan kısmında saplanan bircok insan var.Gerci kendi tarihini de Osmanlı Türkçesini bilmeden zor okursun. TTK nın kitapları var profesorler yazmıs o da uygun. ama okuyan yok ki

kelime haznesini cogaltmak istemiyor cogu insan. gerek yok diyor belki de. bu da Türkçeyi bitiriyor. zamanla argo kelimeler türüyor.

uzun hikaye neyse.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 109

• Bir kitap için 100 lira pahalı değil daha doğrusu onu pahalı görüyor olmamızın sebebi aylık kazancımızın önemli bir bölümünü oluşturuyor olması.ayda 4-5 kitap almaya kalksak şu an ki bütçemizde ciddi derecede delikler olur bu çok normal.Ülke olarak düşük ücretlere alıştı(rıldı)ğımız için maaşı referans alarak fiyatlandırmalar yaparsak elimiz orjinal kitaplara varmaz.Olay basit ya kitapları ucuz hale getireceğiz ki bu durumda yazar,yayınevi kar değil zarar edecek ya da maaşımızı yükselteceğiz.ama burada farklı bir sorun çıkıyor karşımıza.Üniversite diplomasının fark yaratmamaya başladığı günümüzde farklı birşeyler yapmamız gerektiği gerçeğiyle yüzyüze geliyoruz.Dün lisans mezuniyeti önemli iken belki de yarın prof ünvanı konulacak önümüze.Yani her zaman bir yarış olacak.

Yıllarca eğitim göreceksin ama senden daha düşük eğitim düzeyinde birinin emrinde çalışacaksın.Bu artık birçoğumuzun kabul ettiği yaşadığı bir gerçek.

Bu kısır döngüyü sadece kendi işini kurabilenler yani kendi patronu olmayı başarabilenler kırabilecekler.Bu yüzden günümüz iş modelleri kökten değişmeye başladı.Bu diplomanın önemsiz olduğu anlamına gelmiyor ama özellikle genç yaşta yatırım fırsatlarını değerlendirmemiz gerektiğini bize hatırlatıyor.Yarın için bir planı olmayanlar,başkalarının planlarına maruz kalırlar

0|0
    0|0
  • Kitap okuma oranı değil satış oranı düşük. Sahafların devamlı arttığı gerçeğini göz ardı etmeyin. Millet gidip 60-70 liralık kitapları sahaftan 20-30 liraya alıp okuyup geri sahafa satıyor. Fiyatlar çok yüksek olduğu sürece ve sahaflar vergiden muaf kaldıkları sürece haksız kazancın ballanması kaçınılmazdır.

Aynı şeyi sigara fiyatları için de söyleyebiliriz, bu zıkkım içiliyor işte ve sen katı katına vergilendirerek zam üstüne zam yapıyor sonra da kaçakçılığı önlemeye çalışıyorsun, hadi yiyiyorsa fabrikaları kapat ne zam yapıp duruyon ki? Şu anda 5-6 lira 1 paket tekel sigara fiyatı halbuki kaçak 1,75 kuruş ki kaçakçının bu işte acaip kar ettiğini hesaba katarsanız sigaranın ne kadar fahiş fiyatlara satıldığını anlamanız zor değil. Herşeyin suyunu çıkardılar ve kayıt dışına kaymalar yaratıldı.

0|0
    0|0
  • Ben son 2 yıldır, yazar külliyatı okuyan biriyim. Bir yazar seçer o kişinin ilk kitabından son kitabına kadar okurum. Bununla birlikte arada uyku öncesi okuduğum, ikinci bir kitabım sürekli vardır. Bu şekilde ortalama ayda 4-5 kitap ile birlikte haftalık Penguen ve aylık OT Dergisi ile Atlas da okuyorum. Sonuca gelirsek;

Kitaplar gereksiz pahalı burada sonuna kadar destekliyorum seni.Fazlasıyla pahalı. Ama bir çok insan o parayı zaten bir haftada gereksizce harcayarak hiç ettiğini de unutmayalım. Ayrıca sahaflarda her tür kitabı bulmak mümkün ve 20-30 TL'lik kitaplar 5-10 lira. Bunu da unutmamak lazım.

Bence asıl sorun okuma alışkanlığı insanlarda yok. İnsanlar okumak yerine, ceplerindeki akıllı cihazlarda şeker dizerek, nette fink atarak zaman tüketiyorlar. Kayıplarının farkında değiller.

Diğer bir sorun ise; okuma alışkanlığının kazandırılmasından ziyade okullarda okutulan kitapların öğrenciye bir yük gibi gelmesi. Burada da devreye eğitim sistemindeki dengesizlik ve vurdumduymazlık giriyor.

Çözümü ise ancak bu alışkanlığı yeni nesile kazandırmayı başarmaktan geçiyor bence.

0|0
    0|0
  • okumak ısteyen okur

kıtap fıyatları pahalımı? evet

ulkede kıtap tesvıkı varmı? hayır

bu mılletın kendısını egıtmesı ıstenıyormu? hayır

bedava versen okuyacak olan? emin olun uste para verecek var okumamak ıcın

okumayan sorgulamayan bılgılenmeyen bir toplumuz biz,hepımızı alkışlıyorum!

0|0
    0|0
  • Öncelikle aile eğitimi, sonra okul eğitimi ve öğrenciyi ilk okuldan yönetlmemeleri.

Mayıs - Ağustos dönemi :

link

Ağustos ortasında aldığım kitaplarım ;

link

Yeni gelen kitaplarım.. Bu kadar kitap varken bize de okumak düşer. İlaveten; Yırtıcı Küreselleşme-Richard Falk,Uluslararası S.Sosyal Teorisi-Alexander Wendt,Güç ve Refah-R.Findlay, "ilgililere" tavsiyemdir.

Bilmediğini bilmediğini bilmeye başlamak, bilmeye de başlamanın ilk adımıdır aynı zamanda...

0|1
    0|0
  • Öncelikle okuma oranlarımız,

dergi okuma oranı % 4

kitap okuma oranı % 4,5

gazete okuma oranı % 22

radyo dinleme oranı %25

televizyon izleme oranı %94

Kitap okumayamama konusunda hepimizin bahanesi hazırdır:

-Kitaplar çok pahalı

-işten geldim, yorgunum

-Öğrenciyiz abi !

-Oku oku nereye kadar?

-...ve daha birçoğu

BiR YILDA KiŞi BAŞINA OKUMA SAYILARI:

» Bir Japon bir yılda ortalama 25 kitap okuyor

» Bir isviçreli bir yılda ortalama 10 kitap okuyor.

» Bir Fransız bir yılda ortalama 7 kitap okuyor

» Türkiye'de 6 kişiye yılda 1 bir kitap düşüyor.

Türkiye'de okuma alışkanlığına sahip olan kişi sayısı ortalama 40 bin kişi

» Japonya'da toplumun % 14'ü,

» Amerika'da %12' si,

» ingiltere ve Fransada % 21'i düzenli kitap okur iken,

» Türkiye'de durum % 0, 01 yani on binde bir.

» Toplam nüfusu sadece 7 milyon olan Azerbaycan'da kitap ortalama 100.000 tirajla basılırken, Türkiye'de bu rakam 2000- 3000 civarında basılmaktadır.

» Birleşmiş Milletler insani Gelişim Rapor'unda kitap okuma oranında Türkiye, Malezya, Libya ve Ermenistan gibi ülkelerin bulunduğu 173 ülke arasında 86. sıradadır.

KiTAP OKUMAK iÇiN

Türkiye'de bir kisinin ayırdığı zamanın;

» 300 katını bir Norveçli ayırıyor.

» 210 katırı bir Amerikalı ayırıyor.

» 87 katını bir ingiliz ayırıyor.

» 87 katını bir Japon ayırıyor.

» Dünya ortalaması bile bizim ayırdığımız zamandan 3 kat fazla.

0|1
    0|0
  • Küçüklükten beri hep zorunluluktan okutulduğu için bir hobi yerine değilde angarya iş gibi görülüyor -eğitim sistemimiz ve öğretmenlerimiz sağolsun-

En son okuduğum kitap metro 2033 idi, kitap okurken insanın hayalgücü çok genişliyor,

romanı okurken: Kendimi moskovanın karanlık, rutubetli ve soğuk metro tünellerinde gaz maskemle yürürken buluyorum, o kadar soğuk ki, parmak uçlarım acıyor bazen, gaz maskesinin camındaki buhardan az çok önümü görmeye çalışırken yanından geçtiğim borulardan gelen çığlık seslerini duymazlıktan geliyorum, yanımda bourbon ile sonunda bir istasyona giriyoruz, kapılar kapandıktan sonra nöbetçi çavuşu çağırıyor, ve biraz soru sorduktan sonra içeri girebiliyoruz, içerideki buhar ve mantar kokusuyla açlığımı hissediyorum, ama vaktimiz yok, yüzeye çıkmamız gerek... nöbetçiler yüzey istasyonuna giden kapıyı açıyorlar, gene buz gibi bir rüzgar iliklerimize işledikten sonra dışarı çıkıyoruz, nöbetçiler kapıyı kapatınca bir sessizlik oluyor, gene yalnızız...

yürüyen merdivenlerden çıkınca metro istasyonuna varıyoruz, etrafta birkaç cesetten başka birşey yok, ve koca tahta kapıyı açtıktan sonra karla kaplı moskovanın enkazına bakıyorum,

eve hoşgeldin artyom diyor bourbon sitem dolu bir sesle...

1|0
    0|0
  • yüksek olsaydı bugün bu halde olmazdık zaten!

sınıfta derslerine çalışan sürekli iyi not alan öğrenciye İNEK gözüyle bakılırsa kitap okuyanlara da DELİ gözüyle bakılır...maalesef halkı cahil bıraktılar ki yıllarca...yoksa başka nasıl kandıracaklardı,sömüreceklerdi...

kitap okuyan birine " SEN ALLAHIN GÖNDERDİĞİ KİTABI OKUDUN MU DİĞERLERİNİ BOŞVER" deniliyor bu ülkede...söylenecek çok şey var ama yazık bu millete..ATATÜRK on numara büyük geldi bunlara..Allah en güzel liderleri bize yolladı ama boşuna...ATATÜRKü Yolladı kurduğu ülkenin haline bak..FATİH SULTAN MEHMETİ yolladı istanbulu fethetsin diye... istanbulun şimdiki haline bak!bilselerde böyle olacağını yaparlarmıydı bunları zannetmiyorum...

0|0
    0|0
  • Dünya istatistiklerine göre en çok çalışan ülkeler listesinde türkiyede var mesela ben inan o kadar çok okumak istiyorum ki gel gör ki 5 dk bile zaman yok değil 85 tl 100 tl olsa bile bana fark etmez alırım ama işte bir sebepte bu okumaktan kimseye zarar gelmez bilgelikten kimseye zarar gelmez neden hep birilerine bişeyleri sorma durumunda olasınız ? neden birileri gelip size bişeyler sormasın ? neden hayatta hep bir yanınız eksik olsun ? neden ülkenizde aydın bilir kişi olmuyorsunuz? vaktiniz varsa gerçekten yılda 10 olmazsa 5 kitap okuyun..

0|0
    0|0
  • Ama şöylede bişey var Türkiyede bir kitap çok el degiştiriyor mesela ben bir kitap alıyorum okuyorum arkadaşa veriyorum o okuyor başkasına veriyor dışarda görünen 1 kitap ama ama en aşagı 10 el degiştiriyo bu kitap dolayısıyla kitap okuma oranı düşük görünüyor kaldı ki bahsettigin gibi daha kaçak kitgapları saymıyoruz bile bence bizim ülkede kitap okuma oranı düşük degil çünkü kitapçılarda satılan kitaba göre okuma oranı Türkiyeye göre bişey degil ve bildigim kadarıyla kaçak kitapçılar da çogalıyo ve iyide kazanıyorlar bu da demektir ki kitap okuma oranımız gayet iyi bana göre

0|0
    0|0
  • Bende daha dün internetten 3 yeni sipariş verdim. Okumak gerek. Okuyalım ki kendi benliğimizi dışarıda ki diğer benliklerden ayrı tutalım. Bir fark yaratılmalı...

0|0
    0|0
  • okumayı seviyorum. fazla orjinal kitap alamıyorum tabiki. ayda 1 tane orjinal alıyorum o da en çok merak ettiğim kitap oluyor onun dışında korsan alıyorum. öğrenciyiz ne yapalım. ayda ortalama 5 kitap okuyorum. okuma oranının düşük olması sanırım birazda insanların korsana yönelmesinden kaynaklanıyor. tabi insanların teknolojinin kölesi olmasıda okumayı etkileyen ayrı bir faktör.

0|0
    0|0
  • Kitap okumak caiz değildir. Kuran okumuş hacı hocalar vardır peşinden giden sürü vardır. Bu nedenle kitap okuyana solcu ve anarşist denir.

Tez zamanda araplaşmışların suriyeye taşınması dileğimle.

0|1
    0|0
  • Valla kardes simdi iyi guzel okuyosun masallah ama 1 gun ac kalirsin 2 gun ac kalirsin. 3. Gun ac kalmaya dayanamaz mikerim askini kitabini dersin. Bol keseden atmayalim yani. Bende okuyorum ama oyle ama boyle. Hee karnimi doyueacagim parayi gidip kitaba vermiyorum ama ssigara ya da alkol ya da baska birsey alacagim parayi kitaba harciyorum. Ama yok yemek yemem kitap alirim demiyorum. Diyen insani da samimi bulmuyorum. Selametle

0|1
    0|0
  • sadeec şu cinsellik bölümüne bak sorulan sorulara bayan sabah 10dan akşama kadar marusbe oluyormuş :D kitap nasıl okusun, beline kabak bağlamış... okudukça dayanamadım özür dilerim :D

0|1
    0|0
  • okuma oranı düşük değil kitabın satın alınma oranı az bu oranlarda buna göre belirlen,yo türkiye de bir kitabı bir kişi alır 50 kişi okur olay bu

link

linki izleyin

0|0
    0|0
  • Türkiye'de kitap okuma oranı düşük değil. Bak şimdi; Korsan kitaplar istatistiki verilere yansımaz.Türkiye'de bu oran fazla.Çoğu insan korsan kitap alıyor.Ayrıca şöyle bir husus daha var, bir kişi kitap alır ve arkadaşına verir okuması için yani aynı kitabı 2 kişi okur.Üniversite'de kütüphaneler var oralarda okuyabiliyorsun.İkinci el kitapçılar var bu saydıklarım istatistiki verilere yansımıyor.O yüzden okuma oranı düşük gözüküyor :)

1|1
    0|0
  • ortadoğu ülkelerinde durum genellikle böyle, afrika'dan sonra en az kitap bu bölgede okunuyor:

link

bunun kitapların ucuz veya pahalı olmasıyla da ilgisi yok. bedava dağıtsalar yine okumayan okumaz.

0|0
    0|0
  • çünki kitap okumaktan daha önemli işleri var milletin,kız peşinde koşma,erkek peşinde koşma,pc de oyun veya laylaylom,maç izleme,evlilk programı izleme,dedikodu,cep telefonu...vs

Teknoloji insan hayatına girdiğinden beri artık kitabın bir önemi kalmadı

0|0
    0|0
  • belki küçükken babamın ya da annemin kitap okudugunu görseydim. şuan farklı bir konumda olabilirdim.

biraz düşününce anlayacaksınız beni

yanlış anlamayın aileleri kötülemiyorum.

0|0
    0|0
  • dergi okuma oranı % 4

kitap okuma oranı % 4,5

gazete okuma oranı % 22

radyo dinleme oranı %25

televizyon izleme oranı %94

1|2
    0|0
  • yılda ortalama 4-5 kitap okurum..birkaç dergi aboneliğim var..bu oranlar maddi durumla alakalı değil kesinlikle..adam maaşının 2 katını veriyor telefona..şaka gibi..eşek yüküyle para döküyor..kahvehaneye,maç biletine,sinemaya,vs vs. temelden geliyor bu alışkanlıklar.

0|0
    0|0
  • Aile ilede alakası var biraz aslında telefonlara 2 bin 3 bin lira konserlere 200 300 tl veren insanların kitaplara verecek 10 lirası olmaz bu onlara saçma geliyor suçlayamassın onlar küçükken kitap okuduğunda ailesi ders çalış dedi sanada banada hepimize dendi kimimiz sıyrıldık kimimiz sıyrılamadık ağaç yaşken eğilir kitap sevgisi küçük yaşta aşılanmalı.

1|0
    0|0
  • Kitaplar çok pahalı deyip ; 50 TL'ye fal baktıranların ülkesidir Türkiye...

1|2
    0|0
  • kitap okumak kişinin kendine zaman ayırmasıdır aslında, ama bizde zaman o kadar az ki veya biz azaltıyoruzki kendimizi dinlemek veya bu tür bir olay için onca zamanı harcamayı çok görüyoruz

0|0
    0|0
  • Oku Oku nereye kadar...

0|0
    0|0
    • Aynen katılıyorum nereye kadar 6 yaşından ölene kadar zaman ezberci sistem bize yapacağını yapıyor okumaktan nefret ettiyor gereksiz okadar çok şeyle kafamızı dolduruyorlarki.

• Kitapsız Düşünüyor, Kitapsız Yazıyoruz

link

Bunu mutlaka okuyun arkaşlar...

0|0
    0|0
  • ilk olarak eğitim sisteminin içine etmişler sbs lys calısmaktan sosyal olamıyor kitap okucak vakit bulamıyorlar.İkinci olarak üniversite mezunları bile işsizken millet hayallerine ulasamıyorken türkiyede düşük olması normal bence

1|0
    0|0
  • kitap okuması çok sıkıcı çünkü :D

0|1
    0|1
  • Canım öyle kitap okuyasım var. Ama kitapçılara gidiyorum bildiğin fiyatlar 20 TL'den başlıyor. Sordum 5 TL-10TL Arası kitapları bakabilirmiyim dedim. Baktım hepsi hikaye kitapları. Roman kitapları dolayısıyla çok pahalı geliyor vatandaşlara tabiki bana da öyle. Türkiye'de kitap okuma oranı düşüklüğü bu yüzden işte. ya da öyle Kişilerin o kadar paraları var ki gidip Genelevlere gidiyorlar. YAZIK:

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    79

Kızlar Ne Diyor 56

• Şimdi şu linki bir okuyun...

link

ülkeyi yöneten partinini leri gelenleri ve teşkilatında çalışanlar bile okusun diye kitap özetleri ellerine veriliyor. Adamlar kitap değil kitap özeti okumaya teşvik ediliyor sonra biz soruyoruz neden kitap okunmuyor diye.

Şöyle söyleyeyim size. Recep İvedik seyrediyor, gazete okumuyor, Apaçi ve Kezban kültüründe abuk sabuk müzikler dinleyip alışkanlıklar ediniyoruz. Neremiz doğru ki kitap okuyacağız?

Fiyatlar hakkında da bir şey diyeyim. En ucuz akıllı telefon 400 liradan ucuz. Iphone 1000 liradan fazla. Arada fark 600 TL. Kitap fiyatından şikayet edenlerin elinde 500 liralık değil 1200 liralık telefon var. Yani şikayet edene kadar 30-35 kitap okuyacak farkı sadece daha havalı telefona veriyoruz mesela...

0|0
    0|0
  • Kendine ayıracak vakiti bulamayan 7/24 çalışan tatil yüzü görmeyen bir halk var ev iş; iş ev gidip gelmekten bunalıma girmiş toplum var. Emekliliğini 60 yaşında priminde sekme yoksa olacak olan var 60 küsür yaşında ki bir adam o vucut yorgunluğu ve stresle bırak okumayı yataktan kalkamıyor. İşi olmayanlar işsizler ordusu konusundan bakarsak adamların derdi kendine yetiyor zaten sıkıntıları birde bu sıcakta bunun üzerine yavan ilerleyen bir kitabı eline aldın mı çıldırtıyor seni. Kitap okumak zevkli olmalı ama çoğu kitapta bu yok

0|0
    0|0
  • bu konuda devlet desteğini az görüyorum.. ya okullara bedava ders kitabı dağıtılıyo ama kimse o ders kitaplarını kullanmıyo..bunarı dağıtacağına bunlara harcanan parayla okuma salonları açıp insanları çocuklarına okuma alışkanlıkları kazandırması çok iyi bir fikir olurdu. adana belediyesi yeni bir proje hazıığındaymış duyduğuma göre mahalle araı parklara okuma salonları açmayı planlıyorlarmış bunu duyduğumda çok memnun oldum. bir de kütüphane görevlileri meselesi var. ya ben çocukken kütüphaneye okuma kitabı almaya gittiğimde hep yaşlı asık suratlı çatık kaşlı amcalar vardı. korktuğum zamanlar bile olmuştur yani.. devlet bu işe gönüllü maaş karşılığında sevimli güler yüzlü öğretmenlerden atayabilir kütüphanelere mesela bu öğretmenler çocuklara velilere kitap okuma günleri şiir dinletileri kültür faaliyetleri planlayıp uygulamaya koyabilir bunu yapmak isteyecek açıkta çook öğretmen adayı tanıyorum.. devlet eliyle desteklenmedikten sonra da hiçbir şekilde kalıcı çözüm bulabileceğimizi sanmıyorum

0|0
    0|0
    • Kardesim avrupada mi yasiyoruz ne gonullu maasi? Insanlar asgari ucretle gecinemezken dedigin mantikli mi ?

• hayır yanlış anlaşıldım:) maaşa gönüllü değil işe gönüllü:) hani öğretmenler hep okullarda çalışmak istihdam olmak istiyor ya:)

• Bencede çok pahalı. Sevdiğim bir yazarsa orjinal alıyorum; ilkkez okuyacağım bir kitapsa korsan alıyorum yalan yok.

0|0
    0|0
  • Parasıyla ilgili oldugunu düşünmüyorum. Çünkü '' orjinal albümler ve film cd leri çok pahalı '' diyen yurdum insanı, internetten çatır çatır film ve müzik indirmesi yaparak bunlara bedava erişmekte. Hatta başvurupta malesef kazanamadığımız olimpiyat oyunlarına inat bu konuda dünya çapında olimpik bir rekor kırmış vaziyetteyiz, malum dünya 2. siyiz :) Bunlarda gösterdiğimiz başarıyı e-book olayına yönelerek okumada da kırmak çok rahat bir şekilde mümkün aslında. Ama sorun bu değil galiba, sorun okuma isteğinin olmayışı, daha ilk okumaya adım atıldığı dönemde bu isteğin okul içi ve dışında körüklenmesi lazım bana göre ..

0|0
    0|0
  • kitaplar çok pahalı açık ve net.

1|0
    0|0
  • Kitaplar çok pahalı gerçekten,malesef okuma oranı düşük olduğu için değiş tokuş fırsatı yapıcak insanlar da yok etrafımda,korsan da almak istemiyorum ihanet gibi geliyo,ama her defasında bir kitaba 20-30 tl vermek haftada 1 kitap bitirdiğim ve öğrenci olduğum düşünülürse büyük sıkıntı,artık kütüphaneden alıyorum,ya da bazı kitapçılar kampanya yapıyo kiralık,zaten fiyatlar bu kadar uçuk olduğu sürece okumak isteyeni bile caydırırlar,teşvik de önemli bir insanı ilkokuldan kitap okumaya teşvik etmek lazım öğretmen olduğum zaman aynen böyle yapacağım.

0|0
    0|0
  • Hay eline sağlık ne güzel yazmışsın...Hele bu kitap okumak işi ögrenci birisi için daha da zor ... Kendi ders kitaplarını almaya ancak para yetiyor hele birde başka roman falan almak için böyle aç kalmayı da göze almak zorunda oluyor insan...Kitap fiyatların da değil sorun her ülke de bu fiyata kitaplar asıl sorun kütüphanelerin az olması...Türkiye’de 95 kişiye bir kahvehane düşerken, 65 bin kişiye ise bir kütüphane düşer...Bu gerçek yüzünden bence kitap okuma isteği, yeni şeyler öğrenmek isteği artmıyor ki azalıyor...

0|0
    0|0
  • Benim de bazen tüm haftalığımı kitaba verdiğim olmuştur. Biraz sıkıntı çekiyorum ama değer diye düşünüyorum. Bence sorun para sıkıntısı değil. Kitap okumayı sevmedikleri için sadece bahaneler üretiyorlar. Çevreyle de alakalı olduğunu düşünüyorum. Bir ailede kitap okuyan biri olmadığı sürece çocuk kitap okumayı geri planda bırakıyor. Soruyorsun kitap okuyormusun? Boş zamanlarımda okuyorum. Bir de böyle demiyorlar mı acayip sinirileniyorum.Ne boş zamanı ya kitap o kadar değersiz mi ki boş zamana sığdırıyorsun. Bence kitap okumak için zaman ayırmalı diğer işler gibi.

0|0
    0|0
  • Dergi okuma oranı % 4

Kitap okuma oranı % 4,5

Gazete okuma oranı % 22

Radyo dinleme oranı %25

Televizyon izleme oranı %94

0|0
    0|0
  • Cin Ali seviyesini atlattıkTan sonra bana bir şeyler katabilecek kitapların değeri ölçülemez.

Okumayı seven insanlar değiliz, 2 kumaş parçasına 30 tl vermek kitaba vermekten daha cazip geliyor insanlara "kitap okuyor musun?" sorusuna "vaktim yok" diyerek cevap veren insanlar bilgisayarın başından kalkmıyor okumak vakit kaybı olarak düşünülüyor çünkü.

Her "da-de" ayrı yazılmaz bu arada :/

0|0
    0|0
  • İnsanlar sabahtan geceye kadar çalışıyor Türkiye gibi ülkede, bir de kitap okumaya fırsatmı bulsunlar komiksiniz :) Avrupa'daki iş saatlerini bir araştır istersen :)

0|1
    1|0
  • Kitap fiyatları yavan yapmış durumda almak istediğim kitapların tümü 25-30 TL arasında.Doğrusu giyime bu kadar para vermek daha mantıklı geliyor ama yine de kitaplarımı alıyorum.Vaktim yok diyenlere de inanmıyorum çünkü o vakti kendin oluşturmalısın.Her hangi bir okuma alışkanlığı kazandırılmıyor bize okullarda bile bize dayatılan kitapları okuyoruz.Kendi seçme hakkımız olmadan zorla okuyoruz ve bir daha okumak istemiyoruz hangi tarz kitapları sevdiğimizi anlayamıyoruz .İşin özü ben kütüphanemi zenginleştirmeye çalıştıkça kitap evleri bu çalışmamı durdurmak için her şeyi yapıyor ama yine de aç kalmak pahasına da olsa o haftaki haftalığımı sıfıra da indirse istediğim kitaptan vazgeçemiyorum :) Bu yaz tatilinde bile 12 kitap okudum ve hepsine 201 TL verdim pişman mıyım hayır.Okuma oranı arttırılmalı kitap fiyatları düşürülmeli :)

0|0
    0|0
  • Bize küçüklüğümüzden itibaren verilen ayarların etkisi (bakınız: Yavrım, kuzum bırak o kitabı kalk ders çalış hadi)

Eğitim hayatının getirdiği ezberci sistemin araştırma isteğini ve heyecanı daha başlamadan yok etmesi.

Ülkenin içinde bulunduğu durum. Hayat şartları zor ve insanlar bir simit parası bulamazken zaten kitaba yatırım yapmaları beklenemez. E, o simit parasını çıkarabilmek için kılı kırk yaralım derken gün bitiyor ve o insan eve yorgun argın geldiğinde tek yapmak istediği şey göbeğini kaşıyarak tv izlemek ya da kafayı vurup yatmak. Hal böyle olunca da ülkede kitap okumak aristokratların harcıdır anca...

0|0
    0|0
  • Yazdıklarına tam anlamıyla katılıyorum. Kitap okumayı çok seviyorum, belki de beni en çok mutlu eden ve geliştiren şey kitaplardır. Ama herkesin belli bir bütçesi var. Öğrenciyim, devletten aldığım kredi ile geçinmeye çalışıyorum. Ve aldığım paranın her kuruşunun gittiği belli bir yer var. Bir kitabı 3 günde bitirdiğimi de göz önünde bulundurursak sanırım aldığım kredi sadece kitaplarımı karşılamaya bile yetmez. Doğal olarak kaçak kitap yoluna başvuruyorum. Ve açıkcası hiçte pişman değilim. Emeğe saygı gerek ama emeğe saygı duyacağız diye de kitapta mı okumayım yoksa aç mı kalayım ?

0|1
    0|0
  • Ben okumuyorum sıkılıyorum çünkü.

Kültür dersen..

Ben az ve özden yanayım.

Gerekli şeyleri araştırır öğrenirim sanat kısmı beni bağlamaz.

0|0
    0|1
  • valla tanıdığım bir arkadaş var aynı yaştayız 10 senede 1 kitap bile okumadı ,bence o yılda on iki kitap okuma istatistiği yanlış, çevremdekilerin çoğu böyle çünkü , bana gelecek olursa haftada bir tane okumaya çalışıyorum bebiş .

0|1
    0|0
  • Gerçekten benim de garibime gidiyor. Kitap okumak zulüm değil güzel kitaplar olduğunda gayet zevkli bence. Küçüklüğümde de roman okurdum ve zorlamayla yapmazdım. Okurken dizi ya da film izliyor gibi gelirdi bazen. Hatta bazı kitaplar bitince üzülürdüm. Sıkıcı kitapları okuyası gelmiyor insanın. Yazarlar entel entel acayip konuşunca halk da okuyunca bir halt anlamayıp sıkılıyor tabi. Gelişememeyi direk kitap okumaya bağlamıyorum ama her gün 5-6 saat tvye ağız ayıracaklarına yarım saat kitap okusak millet olarak, bence çok daha iyi olabilirdi.

0|0
    0|0
  • Çocukluğumdan beri kitap okurum sürekli. 600 700 sayfalık kitapları 1 2 günde bitiririm hep. Dolayısıyla ülke ekonomisine bayaa katkıda bulunmuşumdur herhalde.

Kitaba verdiğim paraya hiiç acımıyorum. 2 tane kitaplığım var kocccaman.

0|1
    0|0
  • Ben kitaplarım bitmeden kitapçıya gidiyorum , biraz salaklık benimki ama ne yapayım.

0|0
    0|0
  • kitap okuma oranının düşük olmasını internet ya da televizyon gibi elektronik aletler varken kitaplara gerek duymamasına bağlıyorum kitap fiyatları zaten düşük olan okuma oranının daha da düşmesine sebep oluyo bence çünkü mesela benim ailemin ekonomik durumu istediğim kitabı almaya müsait ama kitap okumayı çok seven arkadaşlarımın çoğu kütüphanelerden faydalanmaya çalışıyo kitap fiyatlarının yüksek olması kitapseverlerin sayısını azaltıyo bence

0|0
    0|0
  • arkadaş kitap okuyoruz ama özet çıkarmıyoruz işte aslında okuyoruz yani öyle işte :) gibi bahanelerle yaşadık lise yıllarını bile. kitap okumak en byük hobilerimden ama bir kitap almak hiç akıl karı değil "bence" . arkadaş hadi aldım diyelim okudum bitti ne olacak ev kalabalığı işte bida neden okuyayım manyak mıyım bir kere okumuşum bitmiş. sonu mu değişecek sanki

0|0
    0|0
  • Bence kitapların pahalı olmasından kaynaklanıyo. Genç nüfus kitap okumaya daha yatkın ama öğrenci hali işte. Bi kitap 20 lira olunca okuyamıyoruz.

0|0
    0|0
  • Ben parayla ilgili olduğunu düşünmüyorum okumak isteyen insan hertürlü okur birsürü 2. el kitapçılar var. Televizyon varken neden kitap okuyayım zihniyetinde insanlar .

0|1
    0|0
  • Bu olayı orta okuldan beri savunurum yeter artık derim. Önceden okuldaki hocalardan kitap alır okurduk. şimdi alacak kimsede yok ayrıca güncel kitaplar çıkıyor. Ama 20 den aşağı bırak kitabı dandik dandik aşk romalarını satıyolar. Sonra korsana hayır sonra neden korsan alıyosun. Altı üstü fotokopi ya, el yazması değil bunlar bas bas sat işte daha çok okuyan olsun.

0|0
    0|0
  • düşük çünkü çocuklar ilkokuladan başlayarak sınavlar ve getirdiği sorumlıkları almak zorunda kalıyorlar bu yüzdende stresli bir çocukluk dönemi geçiriyorlar bu da onları kitaptan soğutuyor ve tabikide aillerin de bu konu üzerinde büyük bir etkisi var ne de olsa çocukları birbirleriyle kıyaslayıp yarıştırıyorlar

0|0
    0|0
  • biz biraz tembel bir milletiz aslında. kendimden biliyorum kitap okumayı çok sevmeme rağmen günlük rutinde zaman ayırmıyorum.

0|0
    0|0
  • Bizim evde kocaman bir kütüphane var. Babayların eski kitapları, yeni kitapları, klasikler hepsi orada. Yazın eve gittiğimde bol bol alıyorum kitap, okuduklarımı gittiğimde götürüyorum. Aynı zamanda il halk kütüphanesine de üyeyim. Orada kitapları bedava alabiliyorsun sen de üye olabilirsin

0|0
    0|0
  • Kısaca; genelde insanmz kitap okumayı çok sıkıcı buluyor.

Bu yüzdn acilen devletin bu konuya bir el atması gerek!

0|0
    0|0
  • Pek fazla teşvik edilmemesi hemde teknoloji o kadar gelişti ki artık kimse zamanını buna harcamıyo bide bunlara dediğiniz gibi kitap parası eklenince hiç okunmuyo sanki kitaba verilen para boşa gidicekmiş gibi anlaşılıyo. En azından kütüphanelere yönderilse bekli biraz olsun okuma alışkanlığı gelişebilir. Ama buda artık zor gibi kimse gidipde kitap alıp okumaz teknolojinin getirdiği olumsuzluklardan biri olarak görüyorum...

0|0
    0|0
  • Kızlar Devam
    26
Yükleniyor...