Ramazanda oruç tutmayan kişiler sizi rahatsız ediyor mu ?

mesela inancınıza göre yapacağınız ibadetlerin mükafatını alacaksınız inancınız ölçüsünde... ibadet etmeyen kişiler sizi ilgilendiriyor mu ? bu tarz şeyleri kendinize vazife ediyor musunuz ? sizce bu sizin göreviniz mi ?

" bak şuna oruç tutmuyor namaz kılmıyor" dediğiniz oluyor mu ?

samimi cevaplar verene +1 , sorunlu ergen cevapları ve toplumu irrite edecekler şimdiden çizgifilmlerine geri dönsünler...saygılar...

0|0
23|14

En İyi Kız Görüşü

Kızlar Ne Diyor 22

• Hiç rahatsız etmiyor tutan de kendine tutmayan da. Fikir ve görüşlere saygım sonsuzdur. Ancak nen oruçluyken önümde kimsenin hapur hupur aç kutlar gibi yemek yemesini istemem, biraz gizliliğe önem verecek yiyip içerken, madem oruçlu değil o zaman tutanlara saygı gösterecek.

0|1
    1|0
  • hayır rahatsız etmiyor,bu ülkede her görüşten insan var sonuçta tutan tutar tutmayan tutmaz :) kendi dinimden tutmayanı görürsem de bu düşüncem değişmez :) ama oruç tutana saygı göstermeyip önümde gözüme soka soka yemek yerse sinirlenirim tabi :)

0|1
    1|0
  • Tutarlar tutmazlar bu herkesin inancına kalmış yargılamak haddimiz değil ama gözümüze soka soka yiyilip içilmesini kınıyorum çok saygısızca.

0|1
    1|0
  • Önümde yemek yemezlerse herkesin görüşüne saygım var .Ancak ramazanda oruç tutanlara lütfen saygı göstersinler

0|2
    2|0
    • oruç tuttuğunuz için size saygısızlık yapan oldu mu hiç ?

• Bilerek yaptıklarını düşünmüyorum ancak okuldayken lise dönemimde ne yazık ki yanımızda ballandıra balandıra yemek yiyen arkadaşlarım oluyordu

• Eğer yemek ve su ihtiyaçlarını karşılamak için başka yer yoksa önümde yemeleri rahatsız etmez ama bunu kasten yapıyorlarsa büyük bir saygısızlık olarak görürüm.

• Beni rahatsız etmez açıkçası. Ancak niçin tutmuyorsun gibi bir soru sorulduğu zaman çok saçma veya sindirim sistemini düzensiz hale getiriyor , sağlıksız gibi bir cevap verildiğinde sinirleniyorum .

0|1
    0|0
  • Demiyorum herkesin kendince sebepleri var herkes kendini ilgilendirir

0|2
    1|0
  • Hayır etmiyor.

0|1
    1|0
  • hayır etmez ama din uğruna Türklükten uzaklaşanlar ediyor. hem de milliyetçi olmadığım halde

0|1
    1|0
  • Etmez. Herkesin inancı kendine. Ama uluorta yemek yiyip su içenler rahatsız eder. Azıcık dikkatli olmak lazım.

0|1
    1|1
  • Umrumda değil.

0|1
    3|1
  • Musluman bir kisi bildiklerini anlatmakla mükellef. Ben arada hatirlatmaya calisiyorum. Ama oruc tutmuyor, namaz kılmıyor diye de ayıplamam kendi tercihi.

0|1
    1|0
  • kimsenin kimseye aa şuna bak şu böyleymiş demeye hakkı yok .herkesin yaptığı kendine der susarım.

0|1
    0|0
  • rahatsız etmez beni ilgilendirmiyo açıkçası insanların inançları

0|1
    0|0
  • Bana tutmuyor ki ya da ben ona tutmuyorum.

Sorun değil benim için.

0|1
    1|0
  • rahatsız etmiyor..herkes kendisi için yapıyor ibadetini sonuçta..

0|1
    1|0
  • öyle dedigm oluyo ama bni ilgilendrmez herkesn inancı ibadeti kendine sonucta

0|1
    1|0
  • gözümün önünde yiyip içilmesi çok kötü bir şey .s

0|1
    2|0
  • Onlara mı kaldı yargılamak

0|0
    1|0
  • Ramazan geldi absürd sorular basladi.

0|0
    0|2
  • sorumluluk hissetmiyorum ama nedense bana güvenilmeyecek insanlarmış gibi geliyor.

0|0
    6|0
    • kimler güvenilmez ? pek açık olmamış...

• etmiyor

0|0
    0|0
  • Ne görevinden bahsediyorsun? Onlara ne isteyen tutar oruc istemeyen tumaz hayret birseysiniz. Herkes kendi inancını icinde yasasın. Misyonerlige soyunmasın.

0|1
    1|1
    • "Ne görevinden bahsediyorsun?" yaş kaç guru gürültü ?

• Sen kimsin ya kime ergen diyorsun terbiyesiz.

• yazdıklarını tekrar oku hadsiz terbiyesiz mod oldunda adam mı oldun kaybol...

Erkekler Ne Diyor 14

• Benim görüşüm şu madem oruç tutmuyorsun, oruç tutanın karşısında bir şey yiyip içme hem kendine günah etme hemde karşındakine azap etme. Sorulabilir oruçlu musun niyetli misin sessiz kal belki rahatsızsındır nedenin vardır dayanamıyorsundur mazaretin vardır ama mazaretin var diye de onlarca oruç tutan insanın içinde de lıkır lıkır su içme şeklinde.

0|1
    1|0
  • Herkese Hayırlı Akşamlar...

İbadet eden kişiler benim için ibadet etmiyor bunun bilincindeyim ama daima insanları hayra vesile etmeye çalışırım. Hayra vesile olan hayrı yapan gibidir hadisi uyarınca namaz kılmayı, oruç tutmayı ya da yapabileceğimiz şeyleri tavsşiye ederim. Kendimde yapabildiğim ölçüde yaparım.

İnsanları hayra yönlendirmek benim görevim ve biliyorum ki insan Allahın halifesidir.

Ama kimse namaz kılmıyor diye eleştirmem. İnandığı gibi yaşıyor sonuçta. Bildiği halde kılmayana şaşarım. Üzülürüm. İsterim ki o da doğru yolda inandığı ölçüde yaşasın. İslam kimliğinde kalmasın.

Kimseye niye oruç tutmuyor diye kızmam. Ben tutarım .Allah kabul eder inşallah.

0|1
    0|0
  • ben tutarsam kendime tutuyorum. başkası tutar tutmaz beni hiç ilgilendirmiyor. herkes kendi hayatını yaşasın...

0|1
    1|0
  • Ediyor evet. İnsanların gerçeğin farkında olmayıp ibadetten uzak durmaları daha doğrusu saçma sapan yorumlar, konuşanlar yüzünden özellikle "Dinde Zorlama Yoktur" ibaresinin arkasına saklanıp uzaklaşmaları beni çok üzüyor. Hele ki bazılarının oruç tutanlara saygı göstermiyorlar onların yanında yiyip içiyorlar nispet yapar gibi :(

Ben Ramazan Ayı dışında normal bir günde bile dışarda bir şeyler yiyemem utanırım alan var alamayan var diye. Çok mecbur olmadıkça ayak altı bir yerde yemek yemem. Dürüm yiyeceksem mesela köşe kuytu bir yerde yer öyle devam ederim yoluma.

0|0
    0|0
  • öngörülü olmaya gerek yok, bel ki sağlık sorunları vardır. Ayrıca imtahan eden de değerlendirecek olan da yüce yaradan. Biz sadece telkin edebiliriz ama yargılayamayız.

1|1
    0|0
  • benim mücadelem nefsimle insanlarla değil elimden geldiğince hatta gelmeyenide yapmaya çalışırım kimse kimsenin imanını bilemez sorgulamak cahilliktir...

1|1
    1|0
  • peygamberler ve osmanlı padişahları bile başkalarını görüşlerine saygılı olmuş karışmamış biz insanlara ancak saygı gösteririz tutan veya tutmayan hepimiz insanız ve birbirimize saygı göstermeliyiz

0|1
    1|0
  • Sokakta herkesin ortasında yemek yiyen birine ters ters bakarım

0|1
    2|0
    • neden ? oruc nefsini terbiyeyle alakalı değil mi ? o bile seni etkiliyorsa nasıl oruç tutuyorsun ?

• Benim demek istedim tutmayanlarin en azından saygı gostermesi gerektiği

• aslında sokakta yemek yemek zaten başlı başına bir ayıptır... neyse anlaşıldı...

• Benim yanımda alkol almadığı sürece,benim inancıma dil uzatmadığı sürece,bana her daim saygı duyduğu sürece benim için problem yok. Kat kat fazla saygıyı da ben duyarım ona. O bana önyargılı olmasın,alsın benden de o kadarını.

0|1
    1|0
  • umrumda değil bende tutmadığım için önemsemiyorum

0|1
    1|0

• beni ilgilendirmez. ne haddime?

0|1
    1|0
  • edıyormuyum ? söyleyın..

1|0
    2|0
  • isterlerse tutmasınlar ama ramazanda bari acık adam akıllı giyinsinler, adamı günaha sokmasınlar.

0|0
    3|0
    • 3. tekil kişi mi günaha sokuyor sizi :))

• o zaman cehenneme onlar gidecek endişelenme ! sen ibadetine devam et...

• sağol kardeş.

• Etmiyorlar.

0|0
    1|0
Yükleniyor...