Atatürkçü insanlara dinsiz gözüyle bakılması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Benim en hassas noktalarımdan biridir bu. Başım açık son derece aydınım. Ama namazımı kılıyor orucumu tutuyorum. Atatürk hayranıyım. Fakat günümüzde Atatürkçülüğü din seçimi gibi görenler var. Atatürkcü olan dinsiz gibi algılıyorlar . Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Güncellemeler:
En iyi cevap seçemedim, tarafsızım bu konuda herkes bir taraf belirterek yazmış.. Hepinizin yorumlarını okudum teşekkür ederim değerli düşüncelerinizi paylaştığınız için.

1|0
10|14

En İyi Erkek Görüşü

• ilköncelikle şunu söyliyim.bir millet en kolay dinle kandırılır.bu yüzden bazıları dini siyasete getirmeye çalışmışlardır.atatürk dini siyasete alet edilmesini uygun bulmuyordu.bu yüzden bunlar hep atatürkü dinsizmiş gibi göstermeye çalışmışlardır.ki emellerine de az da olsa ulaşmışlardır bence.kulaktan dolma sözlerle kandırlan onlarca insan var bu ülkede.birileri daha önceden "ya laik olacaksın ya müslüman" demişti.laiklik hep yanlış tanıtıldı.din iman diyerek paraları götürdüler bazıları da.he bir de halkımız hala dinci ile dindar arasındaki farkı bilmiyor.

birine dinsiz demek veya göstermek asla ve asla dindar olanların yapacağı bir iş değildir.bunlara dense dense dinci denir.halka yalan söyleyen bir başbakan nasıl oluyor da dindar oluyor veya halk anlasın diye türkçe meali getiren atatürk nasıl oluyor da dinsiz olarak gösteriliyor.cuma namazına çıkıcak diye bekleyen vatandaşlar boşuna beklemişler.çünkü rte cuma namazına gitmemiş.gel de bunlara dindar de sonra.

1|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 13

• Başının açık olmasıyla aydınlığın ne ilgisi var başı kapalı olan aydın değilmi.başı kapalı ve islam düşünceli insanlara laiklik adı altında yobaz damgası vurulduğu müddetçe onlarda o damgaları size vuracaktır adilane bir atışma olay sadece tek taraflı saldırıdan ibaretmiş gibi söylemde bulunmak olmaz

3|1
    2|0
    • senin gibi mesela tarafsiz yorum yapamiyosun, din veya bas örtüyle ilgili sorularda hic "sizde sunu yapiyorsunuz tarafli saldirilardan ibaretmis gibi söylemde bulunmak olmaz" diyemiyosun taraf oluyorsun, baskasinin tarafsiz yaklasmasini bekleyemezsin.

• Bende tarafım elbetteki çok şükür bundan son derece menunum.demek istediğim karşı tarafı eleştirirken kendisi sütten çıkmış ak kaşık gibi görmemek sadece tek taraflı saldırıdan ibaretmiş gibi yansıtmamak.benim eleştirim buraya yoksa herkesin bir tarafı mutlaka olmalı

• Ben dini görüşümle, siyasi görüşümü birbirine karıştırmıyorum aydın olmak budur bence. Başımın açık olmasını kast etmedım ben. Hem zaten yaptıklarım bana sadece örnek vermem gerekıyordu en ıyı ornekte kendımım. ben benı bilirim

• Ne Atatürkçüye dinsiz gözüyle bakarım ne dindara Atatürk düşmanı derim bu gibi ön yargılı olanlarında önlerini keserim.

1|0
    1|0
  • Yaşları gereği sadece duydukları 1-2 slogana göre etiket yapıştıran genç neslin sonucudur bence.

Daha pek çok yanlış örnek türetilebilir,mesela;

Her milli görüş sahibi ülkücüdür.

Her ülkücü pos bıyıklıdır ve bıçak taşır.

Her parka giyen komünisttir.

Her komünist teröristtir.

Her dinine bağlı kişi yobazdır.

Her laik kafirdir.

Bu genellemelerin sonucu gençlik hataları.

2|2
    0|1
  • Tam bir müslüman Mustafa Kemal paşayı sevmez..Çünkü mustafa kemalin hayatı icraatleri dine dair düşünce ve sözleri müslüman hissiyatında değildir..Bunu allahsız aziz nesin bile söylemiştir..Müslümanlar atatürkü niye sevsin ki yaptıkları islama ters demiştir..

Hem müslümanım hem atatürkçüyüm diyen bir kişi hem islamı hemde atatürkü bilmiyordur..

2|1
    0|2
    • Atatürkçülük bir mezhep mı ne saçma ?

• sallama gücüne hayranım :D tamam dostum haklsın diyip kapatalım :)

• Sallıyorum dimi:D Ağır uykudan uyanacağınız günler gelecek elbet..Mustafa Kemal Atatürk o senin ilkokulda öğrendiğin annesi Zübeyde hanım kardeşi Makbule hanım babası Ali Rıza efendi küçükken karga kovalardı bilgilerinden ibaret değil..

Bi ara yolun ankaraya düşerse 1. meclisin tutanaklarını isiklal mahkemelerinin tutanaklarını okumaya TBMM ye gidersin..

• Yolsuzluklarda, Dolandırıcılıkta, Faiz oranlarında ilk üç içinde yer alıp.

Dünyada bir çok ülkeyi gezen insanların ülkemizden geçilirken tecavüze uğrayıp öldürüldüğünü bilip.

10 yılda 250.000 çocuğa cinsel istismar edildiğini resmi makamlar açıklarken.

Bu ülkede bugün yaşayanlar dinsizdir demek daha doğrudur.

Suçsuz yere öldürülen kız bebeklerin hesabını soran Peygamberin izinden 250.000 çocuğa cinsel istismar yapan bir millet dinsizdir.

Atatürk bir milli değerdir, Kanuni gibi, Fatih gibi.

Bu kişilerin yaptıkları tartışılır, kişiliklerini tartışmak sadece yobaz kesimin cehaletidir.

0|0
    1|1
  • Genelleme yapılması hata tabi. İçlerinde dinsiz olan yok mu var elbette. Ama bunu bütün bir kesime mal etmek yanlıştır. Ayrıca Kuran-ı Kerimde lekum dinikum veliyedin denir. Kim ne karışır ki dinlisine dinsizine. Kimene yani.

1|1
    0|0
  • It ulur kervan yurur salla onu diyenleride.biliyoruZ hem dinsizsekde gizli sakli yapip baskasi yapinca onu taslamiyoruz onlar yobaz yobaz

0|0
    0|0
  • o kısmı beni ilgilendirmez ama atatürkçülük kısıtlı bir ideoloji. nasıl öyle sığ bir alanla yetiniyorlar anlamıyorum

2|1
    2|2
  • bu dünya'da hiç bir şeyin olması gerektiği gibi olmadığı görüşündeyim. insanlar işlerine geleni görür. bu sebeple, bilim adamları ve psikologlar var. ama en nihayetinde her şey olması gerektiği gibi olsa öbür dünyaya gerek olmazdı

0|0
    0|0
  • kısmen haklılar.uzun bir konu bu

0|0
    0|1
    • eksi verdin diye değişmez bu iş .evet mücadele verdi anarfartalar kahramıydı.milli mücadeleye önderlik etti vs amaaa

istiklal mahkemelerinde çocuklarının önünde asılan babaları kimse inkar edemez.yine de ölümlerden ziyade geçmişle bağımızın kopması konusunda daha çok tepkilidir insanlar.bu adam iyi işler de yapmıştır kötü işlerde.kiminin çıkarına çomak sokulduğu için sevmez,kimi biçok haklı nedenden dolayı sevmez.zaten sevmek diye sorduğuna göre tarih bilincin zayıf demektir

• yanlış bir dusunce bence ne siyasi goruş dine etki etmeli ne de din siyasi goruse karışmalı

0|0
    0|0
  • asmak lazım hepsini

0|0
    0|0
  • kendilerine iş arıyorlar kime ne Atatürkçünün dinsiz ya da dindar olmasından

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 10

• bu sözlerin hepsi Atatürk'e aitken,nasıl olur da dinsiz gözüyle bakarlar anlam veremıyorum...

“Bizim dinimiz en tabi ve makul dindir ve ancak bundan dolayıdır ki son din olmuştur. Bir dine tabii olmasi için akla, fenne, ilme ve mantığa uygun olması lazımdır. Bizim dinimiz bunlara tamamen uygundur.”

“Milletimiz dil ve din gibi kuvvetli iki hazineye sahiptir. Bu faziletleri hiç bir kuvvet milletimizin kalp ve vicdanından çekip alamıyacaktır ve alamaz.”

“Biz ne Bolşevikiz, ne de Komünist: Ne biri, ne diğeri olamayız. Türkler milliyetperver ve dinlerine hürmetkar bir millettir. Bizim hükümet şeklimiz tam bir Demokrat Hükümetidir.”

“Ey Arkadaslar! Tanrı birdir, büyüktür- Adalet-i ilahiye, O'nun tecellilerine bakarak diyebiliriz ki, insanlar iki sınıfta, iki devrede mütalaa olunabilir, ilk devir insanlığın çocukluk ve gençlik devridir. Ikinci devir, insanligin kemal (olgunluk ) devridir.”

“Bizim dinimiz hiçbir vakit kadınların erkeklerden geri kalmasını talep etmemiştir. Allah'ın emrettiği şeyi, kadın ve erkek beraber olarak ilim ve kültür edinmeleridir. Kadın ve erkek, bu ilim ve kültürü aramak ve nerede olursa oraya gitmek ve onunla dolu olma zorundadır. İslam ve Türk tarihi tetkik edilirse görülür ki bugün kendimizi bir türlü kayıtları bağlı zannettiğimiz şeyler yoktur. Türk sosyal hayatında kadınlar ilim, kültür ve diğer hususlarda erkeklerden katiyen geri kalmamışlardır. Belki daha ileriye gitmişlerdir.

“Türk milleti dindar olmalıdır yani, bütün sadeliğiyle dindar olmalıdır demek istiyorum. Bizzat hakikate nasıl inanıyorsam buna da öyle inanıyorum… Din şuura muhalif, ilerlemeye engel hiçbir şey ihtiva etmiyor.”

“Bu başarının, kutsal topraklarımızı düşman istilasından büsbütün kurtaracak olan kesin zaferin hayırlı bir başlangıcı olmasını Tanrının lütfundan dilerim.”

“Herşeye rağmen muhakkak bir nura dogru yürümekteyiz. Bende bu imanı yaşatan kuvvet, yalnız aziz memleket ve milletim hakkındaki payansız muhabbetim değil; bugünün karanlıkları, ahlaksızlıkları, şarlatanlıkları içinde sırf vatan ve hakikat aşkıyla ziya serpmeğe ve aramaya çalışan bir gençlik gördüğümdendir.”

“Din, bir vicdan meselesidir. Herkes vicdanın emrine uymakta serbesttir. Biz dine saygı gösteririz. Düşünce ve tefekküre karşı degiliz. Biz sadece din işlerini, millet ve devlet işleriyle karıştırmamaya çalışıyoruz, kasde ve fiile dayanan bağnaz hareketlerden sakınıyoruz. Gericilere fırsat vermeyecegiz.”

“Minberlerin halkın anlayacağı bir dille ruh ve dimağa hitap olunmakla İslam ehlinin vücudu canlanır, iman kuvvetlenir, kalbi cesaret bulur. Fakat buna nazaran hatiplerin haiz olmaları lazım gelen özellik yetenek ve dünyanın gidişini bilmeleri çok önemlidir.”

“Ey millet! Allah birdir, sani, büyüktür. Allah'iın selameti, atifeti ve hayrı üzerinize olsun. Peygamberimiz Efendimiz Hazretleri, Cenab-ı Hak tarafından insanlara dini hakikatleri tebliğe memur ve resul olmuştur. Koyduğu esas kanunlar cümlemizce malumdur ki Kur'ani azimüssandaki husustur. İnsanlara feyz

1|1
    1|1
    • artıladım :D

• ortaçağ avrupasını andıran dinle alakası olmayan sözde şer-i hükümlerin yerine demokratik,laik,herkesi eşit gören hukuk sisteminin getirilmesi,

dinin,sahtekarların,dolandırıcıların elınde olmaması,dının guvence altına alınması,devlet ıslerınde dinin esas alınmaması demek olan laikliğin,dinsizlik olarak adledilmesi,

halkı din adına yanlış yönlendiren tekkelerin,tarikatların,medreselerin kapatılarak bilimi esas alan eğitim merkezlerinin açılmasından dolayı sevmezler Atatürkü diyorum...

• Demokratik-1923 1950 tek parti chp..

Laik herkesi eşit gören hukuk-Şapka giymeyen iskilifli atıfın asılması, başörtülerin üniversite sıkıntısı kuranın ve ezanın türkçeleştirilmesi hilafetin kaldırılması..

Dinin devlet işlerinde olmamasından bahsediyorsunda içişleri bakanlığına bağlanan diyanete ne diyeceksin?

Sen medrese tekke nedir bilir misin? Onlarca sadece dini değil matematik edebiyat vs alim yetiştiren o kurumları iyice araştır..

• bu konuyu tartışmak çok can sıkıcı artık.kimsenin ne dini,ne siyasi görüşü kimseyi ilgilendirir.devleti destekleyen kesimin bu tür ayrımları daha fazla yaptığına bizzat şahit oluyorum çoğu yerde.tamam Atatürkçülerde de patavatsızlar var yok değil ama devleti destekleyenler daha çok yapıyor bunu.birbirimizin inanışına burnunu sokmamayı bir türlü öğrenemedik.

1|0
    0|0
  • çünkü atatürk laikti

1|3
    1|0
  • Öyle bir bakış açım yok... La İlahe illAllah + Muhammed RasulUlah diyen her kul müslümandır..

eğer dinin İslam' ise ve başın açıksa bunu aydınlık olarak görmemelisin

zira İnandığın Rabb'in emirlerinde eksik bir yanın var demektir..

Ki Aydınlık olarak görürsen bu ayete aykırı olur ve dinden eder kişiyi Allah korusun..

her liderin bir yanlışı mutlaka var. onlar da kul

ve hatasız olmaz...

Hatasız bulduğum tek lider İnançlarım gereği

"Hz. Muhammed (s.a.v)

1|0
    0|0
  • Recep Tayyip Erdoğan'ın oyunu . Sahtekar . AKPli olanlar çok mu dini imana düşkünlermiş?! Baş örtüsü altından yemedikleri b*k yok , genellemiyorum ama adam gibi kapanıp da imana düşkün olanların sayısı çok az , diğerleri biz başı açıkları ' Sürtük ' diye çağırırken , dönüp kendilerine bakıp türban altından g*t yemeyi biliyorlar .

1|0
    1|0
    • türban altındang*tyemek nasıl bir tabir ya :))) evet akp dini,chp atatürk ü,mhp türkçülüğü,diğeri

sittir et diğeri adam bile sayılmaz :d

• atatürk e karşı değiliz atatürkü İslamlaştıranlara karşı tepkiliyiz sadece . İslamı desteklemediğini biliyoruz ve ben bu yüzden atatürkçü değilim .

1|2
    3|2
  • "Serefine Tayyip","Savasmayin sevisin","barisa rock" vb. vb. bu tür organizasyonlar hep günahlara,yasaklara,cinsellige,sapkinliga,darvinizme ve her türlü pislige yönlediren ''subliminal' 'mesajlardır.

Onlara yönelen gencler ve yetiskinler cool olma ve kültürlü görünme cabasi icindedir,cogunlugu okumus cahillierdir.Bu mahlukatlar ne yazik ki Atatürkcülügü kendilerine zirh gibi giyinmistir...kendileri Darwinist,Marksist,Ateist ve hayvanca yasam bicimlerine devam edebilmek icin güzel etiketlere ihtiyacları vardİr.

Onlara dini hiçbir seyi kesinlikle soramazsiniz,bu ayiptir onlara göre(%98 Müslüman olan bir ülkede!)Onlar istedikleri gibi giyinmek isterler,sokakta sevismek,icki icmek,evlilik disi iliski onlara göre son derece normaldir...

Bu mahlukatlar %70 gibi bir oranda tr'de hayvanca yasamlarini sürdürmektedir ve Atatürkcü deyince akla gelen bu sefil yaratıklar oluyor ne yazık ki...

0|0
    0|0
  • Çünkü hem laik hem müslüman olunmaz, Atatürkçüler de dinini bilmediğinden dolayı bana komik geliyor

0|1
    2|1
  • ataturkçuluk bir felsefedir.

0|0
    0|0
  • Anlamıyorum o insanları

0|0
    0|0
Yükleniyor...