Özellikle basketbolcuların serbest kaçırması normal mi?

senden benden amatör oyunculardan bahsetmiyorum. eurolig ve nba oyuncularından bahsediyorum. milyon dolarlık anlaşmalara imza atıyorlarsa hiç bir engel olmayan serbest atış kaçırma hakları yok diyorum ben. futbolda penaltı durumu bundan bir derece farklı. kaleci faktörü önemli ama basketbolda hiç bir engel yok. ben başkan veya antrenör olsam her atış kaçırana para cezası ve harici antremanlar verirdim.
sen ne düşünürsün bu konuda?

0|0

En İyi Kız Görüşü

• Normal değil. Futbolda penaltı kaçırılır çünkü kaleci faktörü falan var. Basketbolda o da yok. Sabit durup atıyor ve çoğu zaman rakipler müdahale edemiyor bile.

0|0
    0|1

En İyi Erkek Görüşü

• Dahiyane fikir. Futbolda penaltı atışı bazen kaçırılmaz, kaleci kurtarır fakat basketbolda yerinde sabit duran ve her yerde her zaman aynı ölçütlere sahip çemberden, aynı ebattaki topları geçiremeyi binlerce defa deneyip de öğrenemediysen, kusura bakma ama Michael Jordan olsan affetmem çekerim kenara.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• o yüzden seni antrenör yapmıyorlar ya.

0|0
    0|0
  • Sen sermaye peşindesin, onlar spor..
    Birde voleybolla ilgili sor ona fikir beyanında bulunayım.

0|0
    0|0
  • Normal

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 16

• Ne gariptir ki genelde uzunlar daha kötü atar. Mesela ;
    Makedonya ( pivot 2.15 m) Samardziski % 27
    Letonya ( pivot 2.11 m) Bredrins %18.2
    Litvanya ( pivot 2.11 m) Jautokas % 21.4
    Türkiye ( pivot 2.14 m) Ömer Aşık % 31.9

Daha da önemlisi dünyanın en iyilerinden biri olan dönemin fenomeni Shaq %31 ile kullanırken takımın asistan coachlarından Ed Palubinskas ile özel çalışmalara başlamış. Aynı sezonun sonunda ise %62 - 68 yüzdesini yakalamayı başarmış. Yani demek o ki fazla pratik ile oran arttırılabilir

0|1
    0|0
    • tam olarak bunu diyorum işte. eksik madem o zaman gidermeye çalış. olmuyosa yine olmasın ama çalış. aldığın onca paranın hakkını ver

• Hic utanmıyor da demek ki , tamam %100 atamazsın ama 30 , 40 ta atma yani çuvalla para alırken.

• Basketbolu kabaca bilen biri bunu söylemez.

Uzun boylu oyuncular fiziksel olarak dezavantajlıdırlar serbest atışta, çoğu pota altı oyuncusuna ters gelir. Ki günümüzde artık 2.10luk ayıların bile orta mesafe şutu falan olması beklendiğinden eskisine göre daha iyi atıyor uzunlar.

Ayrıca serbest atış futboldaki penaltıya benzenez, serbest atışta tek bir atışı yapman gerekir, futbolda ise kaleciyi yanıltabildiğin sürece isteiğin yere vurursun.

0|0
    0|0
    • cevabında çelişki var:)))
      oku istersen

• Hayır yok, günümüzde bundan 10 yıl öncesine göre daha iyi yüzdeler var dedim, ama istisnalar haricinde uzun oyuncuların serbest atış yüzdesi %70 ise gayet kabul edilir.

Shaquille O'Neal eğer serbest atış özürlünün önde gideni olmasaydı NBA'in sayı rekorunu önümüzdeki 20 sene boyunca elinde tutardı. O kadar çok faul alır ve 10 faülün nerden baksan 5'ini kaçırarak o kadar çok atış harcardı ki insan yatırımı boşa gitmiş gibi hissederdi izlerken.

• Yani sözün özü, çelişki falan yok uzun oyuncular kötü serbest atış atar.

Bizim üçlük canavarı Mehmet Okur bile %77 civarında falan bir yüzdeyle mi ne oynuyordu eğer yanlış hatırlamıyorsam.

• zaten öyle değil mi çoğunun bedeli performanslarına göre belirlenmiyor mu yani. Hani zaten çok ünlü takımlara da bu performansları sayesinde geliyorlar ve bazıları diğerlerinden daha fazla kazanıyor. hani kısa vadede değil de uzun vadede etkiliyor zaten sanki

0|0
    0|0
  • ben bile %80-85 sokuyorum

0|1
    0|0
  • Serbest atış kaçırana basketbolcu demem, bende atsam bende kaçırırım, ee aramızda ne fark kaldı.

0|1
    0|0
  • El göz koordinasyonu fiziksel ve psikolojik yorgunluk bunlar birer etken diğer yandan pota çapı 45 cm topun yarı çapı 24.5 civarı 5m 80 cm uzaklıktan atıyorsunuz ve pota 3.05 metre uzunluğunda. Buradan bakınca %100 isabet ihtimalı büyük haksızlık. %60 - %70 arasında isabet oranı makul olacaktır sanırım.

0|0
    0|0
  • 3 lük atanları gördüm kaçırırsın serbest atışları Wade le bron Kobe ıverson ginobili gibi ama novitzki bir başka atardı çalışmakla alakalı bu pratik bide baskıyı yenmekle nash biraktihindan beri bende izlemeyi biraktim

0|1
    0|0
  • Yüzde 80 ve üzeri ortalama gayet yeterlidir bence takım olarak. Bahsettiğin pota 7,50 metrelik futbol kalesi değil : ) arada bir kaçırsınlar müsade et dostum

0|0
    0|0
  • Şöyle düşün birde adamların bunun üzerine idda oynadığını düşün? Bir sayıdan kaç milyon para kaldırıyorlar iki gün önce NBA maçı vardı toplam üst sayı idda da 214.5 adamlar son iki saniye iki serbest atış yapacak birini attı diğerini atamadı kıskaca NBA oyuncusu ve maç 214 sayıda bitti yarım sayı ile üst oynuyan herkez kaybetti

0|0
    0|0
  • Haklısın o delik nasıl kaçar

0|0
    0|0
  • kardeş robot mu bunlar

0|0
    0|0
  • basketbolda da yorgunluk denge kuramama faktörü var

0|0
    0|0
  • NBA All Starda bile kaçıran var ve cezası yoktur

0|0
    0|0
  • bence boyu çok uzun olanlar pek isabetli atamıyor nba'de 210-220 cm lik adamlar da var hepsi farklı bir alanda geliştiriyor kendini

0|0
    0|0
  • Söylediğin çok saçma istediğin kadar çalış o anki psikoloji stres yorgunluk bir an elinden yanlış çıkabilir senin dediğine bakarsak boş sut kaçıranı da cezalandırmak gerekir

0|0
    0|0
  • her şeyin bir yüzdesi vardır. o zaman serbest atış bu kadar kolay atılan bir şey olsa serbest atışın manası kalmazdı. %80 altı bir oran kötüdür.

0|0
    0|0
Yükleniyor...