Hergün çay içiyoruz değil mi? Çaydanlığın altındakine ne denir?

Peki çaydanlığın üstüne demlik denir. Altına ne denir ki?

0|0
5|9

En İyi Erkek Görüşü

Erkekler Ne Diyor 8

• Üstü demlik. altı Sıcak su. Az demli cok demlide devreye giren caydanlıgın büyügü

0|0
    0|0
  • hahaha. güzel soru. Çaydanlık altlığı falan desek herkes anlar.

0|0
    0|0
  • büyük demlik denir:)

1|0
    0|0
  • bu soru bi ara matraks'ta sorulmuştu. bilen kimse çıkmadı

0|0
    0|0
    • Matraks'ta Zeki mi sormuştu:)

O adamla zekamız aynı sanırsam aklıma ne gelirse onda da duyuyorum sonra:)

• epey önce duymuştum bunu, senden önce sordu sanırım :)

demek ki düşünme tarzlarınız birbirine yakın

• çaydanlığın altıdakinin suyu bittiğinde ne deniyorsa o denir ...

Çaya su koy...yani çay denir...

0|0
    0|0
    • Biraz komplike bir cevap olmu, anlamadı ben:)

• annen sana çaya su koy dediğinde yada çaya su çek dediğinde ne yapıyorsan cevap orada yatıyor :)

• hüdaverdi

1|0
    0|0
  • Çaydanlığın altındakine çaydanlığın altı denir . başka isim koymamışlar demek ki :)

0|0
    0|0
    • Koymamışlar malesef:)

Koysalar da fena olmazdı hani, kafam karışmazdı:)

• demlik altı sanırım :d

0|0
    0|0
    • Bu şey gibi oldu. Babam bir gün demlikten çayı koydu ve benimde suyunu koymam gerekiyordu. Ben de tv ye dalıp gitmiştim.Babam tabi altına bir isim veremediğği için "Tencereyi getirseneeee!" diye bağırmıştı. En azından senin cevabın çaydanlıkla alakalı, en azından:)

Kızlar Ne Diyor 5

• Özel bir ismi yok..Sen bir tane bul..yavaştan yay..:) Bana ulaşınca haber veririm. Böylece bir ismi olur?

0|0
    0|0
  • O zaman altına çaydanlık üstüne demlik diyelim olmamı :)

0|0
    0|0
  • çaydanlığın altı derim. özel ismi varmı ki. hiç duymadım.

0|0
    0|0
  • Belli bir adi yok sanirsam :) 'hani varya hani su koyuyosun falan hani :))' olabilir ama :)

0|0
    0|0
    • Evet yok, mesela tren neye denir, lokomotif hangisidir, vagon nedir gibi?

Bn de bi sorun var galiba neden böyle şeler geliosa aklıma.

• hahaha güzel soru. o zaman tamamen farazi olarak akıl yürütüyorum müsaadenle; evlere gaz ocakları girene kadar muhtemelen çaydanlık diye bir mefhum yoktu ve semaverler kullanılıyordu. bu arada semaver de rusça kökenli ve su kaynatan falan gibi bir anlamı vardı yanlış hatırlamıyorsam.

eh, bu şartlar altında demliğin altı için özel bir isim düşünmemiş olabilir atalarımız:))

0|0
    0|0
    • Şöyle bir sorun var ama; biz pikniğe gittiğimizde gazlı ocakta değil de kömürde, odun ateşinde çay yapıyoruz çaydanlıkla. Bence çaydanlık yeni değil, semaverin sadece nostaljik bir tarihi olabilir.

Bu durumda atalarımız demliğin altına da bir isim düşünmeliydi:))

• Türkçe kurallarına ayıkırı mı "çay-dan-lık"?Sondan eklemeli, Büyük-küçük ünlü uyumuna uyuyor...

Bir sorun göremedim ama edebiyat ya da Türkçe öğretmeniysen sen daha iyi bilirsin tabi. Türkçede nesne adları pek parçalanmış durumda değil zaten. Bütününe verilmiş isimler...

• 'dan' farsça bir son ektir ve türkçedeki 'lik, lık' eki ile aynı anlama gelir. yani ses açısından bir sorun taşımasa da anlam açısından aynı ekin yinelenmesinden kaynaklanan bir sorun var. 'çaylıklık' gib bir şey diyoruz aslında! aynı hata 'yağdanlık' için de geçerli tabii.

şimdi fark ettim yalnız; çince kök (çay) üzerine farsça ek, onun üstüne de türkçe ek. tek kelimede şahane birleşim:))

Yükleniyor...