Tarikat, cemaat vs. oluşumlar İslam dininin saflığını bozuyor mu?

Benim bildiğim, islam dininde kul sadece Yaradana karşı sorumludur. Zamanı geldiğinde bu dünyada yaptıklarının hesabını sadece O'na verir. İslam dininin ise tek bir peygamberi vardır oda Hz. Muhammed'dir. Peki durum böyleyken; "bizim yolumuzdan yürüyeceksin" diyen bu tarikatlar, cemaatler ve onların liderleri kim oluyor? Bunların arasında çocuklarını okula göndermeyenlerden tutunda, kadınları p*rno yıldızı gibi makyaj yapıp giyinerek ortalarda salınırken bir yandan da ağır islami vaazlar verenleri de var.

Tarikat, cemaat vs. oluşumlar islam dininin saflığını bozuyor mu sizce?

Güncellemeler:
Arkadaşlar, cemaatler gereklidir diyenler için konuşuyorum, bilgi akışının ve birliğin sağlanması için bu oluşumlar gereklidir dediğinizi görüyorum. Ama aynı zamanda bu oluşumların amacından saptığını ve saflığını yitirdiğini gördüğünüzü de görüyorum. Zaten unutmuyorsunuzdur ama, ola ki unutanlar vardır diye hatırlatayım; islam'ın tek bir lideri ve tek bir kılavuzu var, başka yok.

0|0
13|24

En İyi Kız Görüşü

• bence bozuyor bunlar rant peşinde olan insanların kurduğu bir şey insanların dini duygularını sömürüyor hem Kuranda da geçiyor kula kulluk edilmez,sadece yüce Allaha kulluk edilir

1|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 12

• o kadar bozuyor ki..seyyid nursi midir nedir öyle bir adam var.onun cemaati varmış nur cemaati diye.yaw adam kitabında ben 88 kere dünyaya geldim ve reankarnasyon oldum diyor.ve allaha inanan insanlar bu adamın söylediklerine inanıp kendine cemaat kuruyor.fettullah gülenden bahsetmiyorum bile..Amerika onca Müslümanı bombalıyor bu adam gidiyor amerikadan özür diliyor.talebeleride millete 100 lira verin kurban keselim diyor ki zaten 100 liraya kurban alınması mümkün değil danaya bile giremezsin, koyun kuzu hiçbirini alamazsın nası kurban kesiyorlar anlamıyorum...herneyse.bu tarikatlar insanların gözünü boyamaktan başka bişi değil.ama örneğin fettullah güleni dinlediğinde adam öyle şeyler anlatıyorki sen soru soruyorsun o soruyu öyle çeviriyor çeviriyor ki sanki senin anlamaman için her şeyi yapıyor.önemli olan senin onların doğruyu yapmadığını farkedip kendi yolunda yürümen..onlar isterse kendi putlarını diksin salavat çeksin umrunda olmamalı..tabii bu cemaatlerin peygamber efendimizi allahlaştırmalarıda ayrı konu tabii

2|4
    0|1
    • Yanlış biliyorsun planemo1. İlk başta yüzlüra değil kurban ücreti yanılmıyorsam 250 lira. Oda normal bir rakam çünkü Türkiye için belirlenen bir rakam değil. Afrika bir çok ülkede 100 dolardır kurban ücreti. 88 Kere dünyaya geldim ibaresini ben ne duydum ne de gördüm. Ama mana aleminde kendisine gösterilenler var.

• Önce oku öğren anla öyle konuş boş konuşma

• hadi 88 kere dünyaya gelmeyi duymadan adam orda eski kökenden gelme bir sözcük söylüyor o sözcüğü şuan hatırlamıyorum.anlamı reankarnasyon..yani ruh göçü.bunun islamla uzaktan yakından alakası yoktur ve hinduların inancına uyar..

• Bu ülkede din eğitimin yeterince verilmemesi ve dini kişilerin sanki başka bir dünyadanmış muamelesi yapılması yüzünden zaten bunlar oluyor.

Tarikatlar ve cemaatler bunu kendi çıkarları için çok iyi kullandılar aynısını solcu kesim stk veya vakıf gibi gösterek yapıyor .

Fethullah Gülen cemaati ve süleymancılar dini eğitim kadar kültür eğitimidiyebileceğimiz okullara da ağırlk veriyor özellikle süleymancılar universite yurtları için çok iyi imkanlar sunuyor aynı şekilde Nurcular öyle .

Sadece dini eğitim veren cemaatlerin başındakilerde sorun yok onlar ALLAh din iman öğretiyor ama aşağıya doğru indikçe işin içine ticareti sokan öğrencileri sosyal olarak yanlış yönlendiren ekipler oluyor.

Hangi ülke olursa olsun devlet eliyle verilmeyen din dersi ülkenin en büyük sorunu olur ,Kenan Evren 180 darbesinden sonra Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini koymuştur sebep olarakta dini sadece din olarak değil ahlak olarakta bilmek lazımdır demiştir.

2|0
    1|1
  • Kesinlikle bozuyor, herkes dini kendine göre yorumluyor ve dinin yalınlığına zarar veriyor.

2|3
    0|4
  • Kesinlikle katılıyorum. Madem bu cemaat liderleri Kuran'a göre yönlendiriyor insanları, insan ona ihtiyaç duymadan Kuran'da yazılanları kendisi okuyarak gayet bulabilir yolunu.

0|1
    0|1
  • Cemaatler faydalı bence İslamın daha çok yaşanmasına vesile oluyor ama doğru cemaatler de var yanlış cemaatler de onları seçebilmek gerekiyor

0|1
    0|0
  • Ben fetoyu çözemedim hiç garaaş o adam niye amerikada yaşıyor daha da önemlisi amerika madem din düşmanı fetoyu niye barındırıyor.bu adamlar böyle dini kullanıp her boku yiyen p**evenklerdir islamı bunlar bozuyor evet.

0|0
    0|0
  • Tamamen katılıyorum...

0|1
    0|0
  • tarikat, cemaat vs. oluşumlardaki "insanlar" islamın saflığını bozuyor. :)

0|0
    0|0
  • Din toplumun afyonudur.

Karl Marx

0|1
    0|1
  • bilmem sence bozuyor mu? soru sorudan baska herseye benziyor:D

0|1
    0|1
  • Cemaatte bereket vardır , toplulukla yapılan ibadetler daha sağlamdır , hadislerde cemamt taşvik de edilmiştir , hak cemaatlere katılabilir , batıllardan uzak durulmalı sorun burada meydana gliyor..

1|3
    2|3
  • ben oldm olası anlamamışmdır bu konuyu kim oluyo omlar nerden geliyor niye başkası değlde o bir sürü soru gereksiz buluyorm dinimiz kitabımız belli öyle bşy yazmıyor o kitapta böyle şeyler yanlş

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 24

• Tarikat ve cemaatler İslam dininin daha iyi yaşanması için olmak zorundadır.Çünkü Allahü teala ; Müslümanları kardeş olarak yarattım, Müslüman Müslümandan sorumludur diye buyurmuştur. İslam, tek başına yaşanan bir din değildir. Sürüden ayrılanı kurt kapar. Ben namazımı kılar, orucumu tutarım, gerisi veni ilgilendirmez diyen bir Müslüman, üç kağıtçı Müslümandır. O halde daha fazla bilenlerden birtakım dersler almak, İslam adına hizmet etmek kaçınılmazdır. Peki şimdiki cemaatler bu amaca mı hizmet ediyor ? Elbette orası tartışılır. Kimisi dinler arası diyalog miyalog için ABD'ye çalışıyor olabilir kimisi siyesi amaçları olabilir. Günümüzdeki cemaatlerin amacı tartışılır ancak yanlışa bakarak doğrular çöpe atılmamalıdır.

1|3
    1|4
    • "Öncelikle dünyada hiçbir insan mükemmel değildir. Her insan hata yapar. Türkçemizde de çok kullanılan bir yapı vardır. Babana bile güvenmeyeceksin diye. O halde peygamberler hariç hiçbir insana güvenilmez. Çünkü hiçbir insan güvenilir değildir. İnsanların kendi koyduğu kanunlarda sapkınlıklar, kişisel menfaatler, yanlışlıklar vardır. Çünkü insanlar kusursuz değil ki kuralları kusursuz olsun. İnancıma göre tek mükemmel varlık, Allahü teala'dır. O halde ondan başkasına güvenmek ahmaklıktır."

• daha önce sorduğum sorulardan birine verdiğin cevapla konuyu kapatalım o zaman. aşağıda;

• O sorudaki cevabım dini hükümler içindi. Cemaatler kendi kafalarına göre dini hükümler mi koyuyorlar ? Komik olma ve cevap vermek için cevap verme. Önce bir anla istersen.

• Arkadaş hangi koyu görüş saf olabilir ki ? Bizim yolumuzda yürüyün ne demektir ; esnaf esnaf dolaşıp makyaj malzemesi, parfüm , katalog satan insanlar belirli pazarlama şirketlerine bağlı olarak çalışır ve her satış üzerinden prim alırlar. şirket iyi bir kazanç sağlar. havuz sistemiyle çalışır. ama bu dinde böyle olmamalıdır. Dinde kimsenin üzerinden prim yapılamaz. 'benim yolumdan gel' denilebilmesi için kendi yolunun saflığına, temizliğine çook büyük inanç gerekir. Ki bu bahsettiğimiz insanlar kendilerini çok iyi kandırabilen insanlardır. Tabi geneli örnek alarak konuşuyorum.

0|0
    0|0
  • Kesinlikle bozmuyor.Bozuyor diyen insanında ben kesinlikle hiç bir cemaatin içine girmediğini,bir sohbetlerini bile dinlemediğini söyleyebilirim.

Cemaatlerin amacı İslami hizmettir.Bu hizmete herkez nail olamaz.Bu sabrı herkez gösteremez.

Cemaat kimseden çıkar beklemeden din kardeşlerinle yaptığın ibadetler,yardımlasmalardır.

Belki amacı kötü olan benim bilmediğim cemaatler vardır.Ama ben gördüğüm hiç bir cemaatde

saflık,temizlik,Allah rızası veİSLAM dan baska birşey görmedim.

Cemaati eleştirmek için iyi bilmek gerekir.Öyle komsunuzdan,arkadasınızdan,mahallenizden duyduklarınızla cemaati kirletmet çok yanlıstır.

Yahya Kemal'in dediği gibi Bizi bizden baskası bilemez.

1|2
    1|1
  • Nasıl ki bir kasa içinde çürük bir elma var diye bütün kasayı çürük ilan edemezsek , çürük bir elmanın kasa içinde kalmasıda kasadaki diğer elmaları çürütmeye yetecektir.

Ehli Sünnet itikadı üzerinde Kur'an ve Sünnete tam manada sarılan ve o yolda yürüyen bütün cemaatler başımız üzerine ,

Fakat cemaati ticarethaneye , müritlik makamınıda müşteri makamına çevirenler hem Bu dine ihanet ediyorlar hemde insanları ALLAH ile kandırıyorlar.

Peygamber Efendimiz aleyhisselam zamanında mezheb yoktu çünkü gerek yoktu , direk Efendimizden bilgi alınıyordu. Sonrasında mezhebler çıktı buda ayrı bir rahmettir. Çünkü

Efendimiz aleyhisselamın aynı mesele üzerinde farklı farklı uygulamaları olmuştur bununda günümüze gelmesi ancak mezheb imamlarının aktarımlarıyla mümkünleşmiştir.

Dinin saflığını bizim ilmimizle çözmemiz zordur. Zira Kur'an-ı Kerimi sadece mealden okumayla din öğrenilmez. Uygulamaları sünnetten öğreniriz. Sünnetide Alimlerin aktarımlarından alırız.

Dikkat edilecek husus ticari mi , menfaat var mı , yoksa yalnızca İslam'a hizmet mi bunu ayırarak tarikat ve cemaatlere bakarsak sorun kalmaz.

0|0
    0|0
  • E sen imam hatipleri medreseleri kapatırsan 23-50 arası kuran okumayı yasaklarsan alfabeyi değiştirip bu milletin 1000 yıllık geçmişine 1 gecede kazmayı vurursan tarikatçılık cemaatçilik gelişir..

Tarikatla cemaatle dini öğrenmeye sevk edersen milleti olacağı bu..Evet tarikatla cemaatle olmaması lazım bu..Ülkedeki imam hatipleri kapata kapata fetullahçılığı geliştirdiler şu ülkede..

0|1
    0|0
  • Bozuyor, evet.

1|2
    0|2
  • tarikat cemaat insanları saf duygusunu kullanıp kendisine cıkar sağlayan örgütlerdir.

islamı yaşamak isteyen evinde 5 vakit namaz kılar islamın gereklerini yapar ismaliyet camide yaşanır başka mekan yoktur

1|2
    0|1
  • Kötü örnek örnek değildir arkadaşlar..

Bir trafik polisi rüşvet aldı diye trafik polisi kadrosunu mu kaldıracaksınız?

Bir doktor hastasına yanlış ilaç verdi diye hastaneleri mi kapatacaksınız?

İnsanların ne dediğine bakmayın sadece.. Yaşayışına, hayat sistemine bakın, background'unu araştırın..

Adnan hoca, bilmemne efendi veya Tosun paşa, hepsi için geçerli bazı şeyler..

Bir de Papua Yeni Gine'de tosbağaya tapanlara bile saygı duyuyorsanız (ki doğru olan budur), kendi ülkenizdeki insanların tercihlerine de saygı duyun bence..

0|0
    0|0
  • Nasılki Ağaçların çok olduğu bölgeler yağmur çeker,cemat içinde olmakta Allahın rahmetini çeker. O kalabalığın içinde olan bir takva sahibinin hatrına Allah o cematte bulunan herkese rahmet eder. Aynı zamanda Cemaata gelen kişiler bir dua havuzu oluşrur. O dua havuzundan herkes sebeblenir. Konu çok derin.

Bugun Avrupa ve Amerikada insanları nasıl dinsizleşririrz diye kendi cemaatlerini komitelerini oluşturmuşlarsa bizlerde kendi dine cemaatlerimizi oluşturmalıyız. Çok basit bir deney vardır. 1 çöpü kırarsın, ama bir deste çöpü kırmakta zorlanırısın.

En önemli konuda Sececeğin cemaatti. Bu konuda Türkiyede 2 cemaat var. Biri Okuyucular. Burda dersane dediğimiz yerlerde Kuran-ı kerimin bir tefsiri olan Risalei Nurlar okunur, kuran okunur ve ahir zaman fitnelerinden korunuzuz onu çok açık secik anlatır ve buna karşı yapmamız gerenleri bir bir sayar. Diğeri Fettullah Gülen in Nur cemaatir. Buda İnsanlara nasıl Allahaı anlatırız YUrt içi ve Yurt dışında bu konuda çalışmalar yapar

1|0
    1|1
  • arkadaşım bunlar hakkında yeterli bir bilgiye sahip değilsen bu tarz konuşmalar böyle düşünce sapkınlıkları bence çok yanlış sen ibadetini açık saçık gezdiren adamları kahale alarak yapma onlar yapıyo diyede cemaatleri kötü bakma bence onların hak olup olmadığı kuranı kerimde yer almaktadır onun için bunlar ince işler artı tartışılacak yorum yapılacak bir konu değil ha öğrenmek istiyosanda onun cevabını burda arama bence benden sadece bir tavsiye sana sen bilirsin .

0|0
    0|0
  • Bozuyor.

1|1
    0|2
  • Peygamber yaşarken de iki grup vardı, saflık hiç yoktu ki. Ayrıca, değişmeyen tek şey değişimin kendisi. Zaman geçtikçe insanların yaşam biçimi de değişir, dini de o yönde tekrar yorumlarlar. Doğru veya yanlış, ama sonuçta yeni bir yorum. Mezheplere, tarikatlara ayrışmaları kaçınılmaz sonuç

0|0
    0|0
  • bu mevzular derin mevzular boş verin herkes istediğine inansın kimseyi inancından ötürü kınamayın ister islam üzere ister tarikat ister iservi olsun kim ne isterse olsun ama bunları böyle yerde tartışmak sağlıklı değil çok merak eden diyanet denen kuruma gdip sorsun...

0|0
    0|0
  • günaydın sayın abim. günümüzde 'tarikat' denildiği vakit ortaya 'rant ,terorist' idoolojisi geliyor.

peki düşüncelerin nedeni 'bazı' tarikatların (müslümanlık ile alakası olmayan) ,işi ranta çevirmesinden kaynaklanıyor.

ve cemaat gibi bir topluluk, ilim konusunda bilgi alışverişi sağlanması.

ve bilgi alışverişi sağlayacak, ALLAH'IN ilim verdiği bir alim veya evliyanın lideri olduğu

bir topluluk her zaman iyidir. bu oluşumun adına tarikat deniyor.

1|0
    0|1
  • Evet bozuyor hatta mahvediyor bazen herşeyi sapkın mür-itler .. </3

0|0
    0|0
  • islam katilleri aslında sızın musluman zannettıgınız tarıkatların ta kendısıdır okadar toplu ıbadette bulunmak ıstıyorsanız camılere gıdın buralarda ısınız ne

0|0
    1|0
  • Bence bozuyor. Hemde kesinlikle...

0|0
    0|0
  • hepsinin ta amk

1|1
    0|0
    • düşüncelerini söyle ama küfür etmeyelim lütfen

• özür dilerm abi ama tarikat ceemaat dini kullanmak demek adamın biri lider şu böyle şu şöyle diyip insanlarında salakça inanması

• dini olarak Peygamber efendimizin. önderliği varken Kuran in önceliği varken cemaatlere halt yemek düşer

0|0
    0|0
  • Ya nasıl insanlarımız var. Yaptıkları yorumlara bakarken bile dini konuda ne kadar da az şeyler biliyoruz. Sorsan herkesin kalbi temiz, dedesi annesi hacı.

0|0
    0|0
  • Aralarında dini batıranda var yaşatanda var

0|0
    0|0
  • meshepler icin bile ayni seyi dusunurum

0|0
    0|0
  • Bozuyor bence, şunu fark ettim birbirine isim koyup şucular bucular diyorlar, dini kullanıp siyaset yapıyorlar, ve birbirini çekemiyorlar, dinen ayrımcılık yasak değilmi peki, milletin ayrılmasına sebep oluyorlar, milletin kafası zaten karışık bunlarda iyice ortalığı karıştırıyorlar, Allah birdir efendimizde belli, peki bunlar neyin nesi?

0|1
    0|0
  • Ben Adnan Hoca tarikatına girmek istiyorum.Miyav Miyav Miyav...

0|1
    1|0
Yükleniyor...