Neden bir bebe harçlığı olan asgari maaşı kabulleniyorsunuz?

bir gence bile yetmeyen bu maaşı koskoca insanların aldığını gördüm. bu resmen haksızlık. işçiler neden hakkını aramıyor? çoğu memur oturduğu yerden kazanıyor ama hakkını da arıyor. işçiler milletvekillerinden daha fazla haketmiyor mu o maaşı?

0|0
9|17

En İyi Erkek Görüşü

• Onu başbakana sormak lazım...

Bir ülkenin itibari, işçi sınıfına verdiği değerle ölçülür. Bugün açlık sınırı 1000 küsür lirada ama asgari ücret 800 liralarda. Neden haklarını aramadıklarının sosyolojik kısmından tutundan Dini bir çok nedeni var. Bu adamlar işçi partisi dışında bir partiye oy veriyorlarsa, bu asgari ücret bunlara çok bile...

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 16

• Bizim işçiler "buna da şükür" deyip muhafazakar partileri destekledikçe yaşam standartları daha da düşse bile seslerini çıkartmaz.

2|0
    0|0
    • evet gerçekten öyle diyen çok gördüm. televizyonda sol görüşlü birir işçi maaşlarının açlık sınırının altında olduğundan bahsediyodu, yanımdaki adamlar da sırf akp li olduklarından gülüyolardı. beyin yokki. akp çıkın meydana kıçınızı açın dese açacaklar.

• insanların çogu ailesine cocuklarına ekmek götürmek zorunda herkes biliyor o paranın yetmediğini ama eger calısmazsa eve hiç para gitmicek hiç gitmemesinden daha iyidir diye calısıyorlar

1|0
    0|0
    • tabiki öyle. haklarını savunmalılar. resmen insanları aptal yerine koyuyolar. bu sistemden nefret ediyorum! akşama kadar kıç büyüten milletvekili nasıl olur da bir maden işçisinden daha çok kazanır ya hiçte vicdanları sızlamaz.

• isyan etmiyorlar şükrediyorlar çok yazık.daha üzücüsü patronların kendini ilah görmesi ben olmasam hepiniz sokakta sürünürsünüz görüşü.ben de işçilik yaptım nefret ediyorum nerde ne kadar patron varsa

1|2
    0|1
  • Mesele memur maaşı, çiftçi maaşı, işçi maaşı değil

Mesele insanların doyumsuzluğu.

İster memur olsun ister işçi, eğer maddi durumu iyi olduğu halde karısını kızını çalıştırıp onun da parasını yiyorsa, o adamlardan bir şey bir hayır beklemeyin.

Toplumun genel manzarası bu

Birsürü aile babası, genç delikanlı işsizken bir sürü kadının çalıştığı toplum iflah olmaz.

İş gücüne arz artarsa işçi ücretleri düşer..

Kadın'ların zaruri olmadıkça iş piyasasınedena uzak durması lazım

1|1
    1|2
    • Bazı kadınların beyni senden çok çalışıyor ama, nasıl olacak?

İnsanların doyumsuzluğu falan değil olay. Ayrıca doyumsuz dediğin insanlar yakacak alamıyor, evine ekmek götüremiyor. link

Türkiye'de yaşamıyorsun heralde sen.

• Beni anlayacak kapasitedeki arkadaşları bekliyorum sadece.

• hıhı.

• Koyun gibi güdülmeye alışmış bir toplumda yaşıyoruz

Abi ne iş olsa yaparım mantığı sürdükçe güden çok olur

1|0
    0|0
  • Sen başbakan olmalısın

1|0
    0|0
  • biraz önce trafik kazası yaptıgım için işten kovuldum benim ise yapabilicek bir tek Allah herşeyin en iyisini bilir demek oldu

1|0
    0|0
  • ''All workers of the world, unite ! '' dedik dinlemediler. Şükretme zihniyetini vermiş zenginler o yüzden ses çıkarmıyorlar. ama hiçbir zenginin şükrettiğini görmedim ...

1|0
    0|0
  • mevcut sistem her zaman yöneticinin yanındadır.başımızdakiler işveren olduğu sürece bu değişmez.başbakanın da-cumhurbaşkanında -milletvekillerinin de iş yeri ortaklıkları vardır.durum böyle iken işçi ücretleri nasıl yaşanılan bir seviyeye çıkabilir.?

açın halinden ancak aç insan anlar.

bizi yönetenlerin hepsinin tuzu kurudur.Bir tek rahmetli Eceviti ayrı tutarım.gerisi birbirinin aynısıdır.

0|0
    0|0
  • Milleti koyunluğa alıştırdılar ayranıda içirdiler ohhh uyuttular milleti :)

1|0
    0|0
  • Gic sorma qciyorum bazen insanlara :(

1|0
    0|0
  • Çünkü katma değer yaratacak işlerde çalışmıyoruz ondan dolayı . İşveren %10 karla malını satarsa kıt kanaat sızde %1 ini alırınsız anca o payın .

Almanya Çin ABD gibi nitelikli ürünler üretirsenız patronda sızde kazarnısınzı.

0|0
    0|0
  • Tam tersi bir düzeni hiçbir kimse kabul edemez. Bana başka bir yöntem söyle ama uygulanabilir, gerçekçi. -Yok!

0|0
    0|0
    • nasıl yani? asgari maaştan bahsediyorum sanki dünya düzeninden bahsettim. biraz hakkınızı arayın yaa ne bu önüne koyulanı kuzu gibi kabullenmecilik!

• bak arkadaşım. dünya düzeninden bahsediyosun da dünya da her ülke birmiş gibi konuşuyosun. başka yerde de aynı düzen ama işçiler en azından daha iyi maaş alıyor. dünya türkiyeden mi ibaret

• Tüm dünya ekonomik olarak birdir. Ha başka ülkeleri tanımazsın, kendi sistemini getirirsin ama işte o zaman da diğer ülkelerle ekonomik anlaşmalar yapamazsın, ekonomin çöker. Diyorsun işçiler daha iyi maaş alıyor. Türkiye'de değerli olabilir o para fakat; yine zengin ile işçi arasındaki uçurum aynı. Sınıf farklılıkları hiç bir zaman yok edilmedi aslında. Kısa özeti bu aslında; sınıf farklılıkları. Sınıf arası geçiş belki şuan mümkün fakat çok çok nadir görülen birşeydir. Bilmem anlatabildim mi?

• adam mecbur çünkü birsürü işsiz var sen yoksan başkası var diyorlar. sorun maaştan önce

ülkede üretimin olmaması, katma değeri yüksek ürünler üretmiyoruz. üretim ihracat yoksa kazanç da olmaz dolayısıyla kimse yuksek maaş veremez.

0|0
    0|0
  • milletvekili değilde en azından bir ailye yetecek ücret alınmalı. ama ekonomik durumlar ve şirketlerin açgözlülüğü buna mani.

0|0
    0|0
  • TR'de alınan asgari ücret, Avrupalı ortalama bir ailenin köpeğine ayırdığı bütcen yaklaşık 30 TL daha düşük.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• Bu ülkede alınan maaşların kıyaslanma karşılığı her zaman milletvekili olmak zorundamıdır ? bu zihniyet Adnan Menderes'i asmak için milletvekili maaşını bile bahane eden darbecilerin bahanesiydi.

Kazandığı ile gecinmeyı bılmek kolay degıldır asgariücretin yukselmesi için ülkemizin ekonomik durumun sürekli olarak artması gerekir ,ama bizim ülkemizde ne zaman ekonomik büyüme olur bu buyumeyı durdurmak ıcın içeride ve dışarıdaki düşmanlarımız devereye girer.

Bu ülke on yıl once toplatıgı vergının %86'sını faize ödüyordu bugun ise %16'ya dustu ne oldu sonra ? ülkenin en büyük faizcileri bankalar ve bazı holdinglerin maddi destekleri ve siyasi uzantılarına da siyasi güç vaadiyle taksimde provakasyonlar duzenlendi.

Bizim milletin bir de iş konusunda hiç çalışmamış cok para olsun rahat olsun mantıgı var bir sorunda o oluyor .

1|0
    2|1
    • hayır hiç çalışmadan kazanmaktan bahsetmedim. çok çalışıpta hakettiğini alamayanlar için söyledim. herkes hakkettiğini almasa da en azından asgari ücret biraz daha yükseltilebilir. ayrıca milletvekili saçma bir kıyaslama değil.

• Bazı insanların kafası para yapar bazı ınsanın elleri para yapar bunu unutma .işçilik zor olabilir ama işçiyiyi yönetenin okumuş olması gerekir belki işçi okuyandan daha cok biliyordur ama devlette özel işyeri de iş bilgisinden önce diplomaya bakar.

• peki.

• hakkini aramazsan hakkini yerler. ayricaşu anyaptigini akp görse halki örgütleme, provakotrluk dis mihrak vs sucundan göz altina alinirsin. cünkü demokrasi var.

1|1
    0|0
    • burdan gördüğüm kadarıyla aslında hökümet çok haklıymış. hatasızmış. aslında ortada bir sorun yohmuş.

• zszsigogfuufifif.

• önerin nedir?

0|1
    1|1
    • haklarını arasınlar dedimya. koyun gibi susmaktan iyidir. sen git köle gibi çalış, hiç haketmeyen bir düdük senden daha çok kazansın.

• o kadar grevler yapıldı alamadılar. özel şirketlerde çalışırsan ya o paraya çalışıyorsun ya da kapıyı gösteriyorlar.

• biliyorum o yüzden daha fazla yapılmalı grevler. vazgeçersen ciddiye alınmazsın.

• işçiye geldiğinde bütçe yetersiz zam yok milletvekiline geldiğinde bir gecede yüzde yüz zam yapılabiliyor kime neye sesini çıkarabilcen ki sesini çıkaranları ya hapise tıkıyo ya da çemkiriyo

1|1
    0|0
  • nedense çoğu kişi bu tür durmlardan memnun değil. ama sadece isyan çıkaralım greve gidelim. iyide güzel kardeşim madem beğenmiyoruz bir öneri sunalım öyledeğil mi? yoksa kontrolsüz bir şekilde reddetmek, boykot etmek mevcut durumu daha da kötü olmasına sebep olur.

0|1
    1|0
    • öneriler zaten ortaya atılmışta vatandaşı köpek yerine koyan yok.

• öneri derken? ben sonuçta ekonomist değilim. ben işçilere öneri olarak haklarını savunmalarını söyledim zaten.

• ekonomist değilsin uzman bir ekonomist değilim. hakkını arasın evet ama hak arayacağım derken ekonomiyi çökertirsen işyeride daralmaya gidiverirse elindeki iştende olursun dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmakta var.

• Özel şirketlere karşı eylemler yapsınlar ! bak nasıl artıyor o zaman...

1|0
    0|0
  • bazıları oturdklaı yerden para kazanıyılar

1|0
    0|0
  • evet acınacak durumdayız

1|0
    0|0
  • türkiyede yaşamıyorum ben fakat evet bahsettiğin maaşın miktarı çok az ve bununla kalabalık bir aileyi geçindirmek zorunda olan insanlar var, gerçekten çok yazık...

eğer kimseden ses çıkmazsa, kabul edilip susulursa bu da böyle devam eder bir şekilde insanların birlik olup, bu durumdan dolayı mağduriyetlerini dile getirmeleri gerekir, gerek şikayetlerle, gerek eylemlerle.. başka şekilde bunun değişeceğine inanmıyorum..

1|0
    0|0
Yükleniyor...