Nedir bu inancın adı?

Arkadaşlar ben şahsen kitapların olabileceğine inanıyorum ve tanrının da varlığına inanıyorum ama din ayrımını saçma bulduğum için hiç bir dinin mensubu değilim,tanrı bir değil midir sonuçta? Bu inancın bir adı var mı ya da aranız da böyle biri var mı?

0|0
7|15

En İyi Erkek Görüşü

• Bizleri yaratan, yaşatan, esirgeyen ve koruyan Allah’a verdiği nimetlerden dolayı teşekkür ederiz Yüce Allah Kur’an’da “Bana şükredin; sakın nankörlük etmeyin”(Bakara 152) buyurarak kendisine teşekkür etmemizi(şükretmemizi) istemektedir Allah, kendisine övgü ve teşekkür borçlu olduğumuz yaratıcımızdır Çünkü o, insanı özenle, değerli ve üstün varlık olarak yaratmıştır İnsana ilgi ve yakınlık göstererek, evrendeki her şeyi onun emrine vermiştir Allah Kur’an’da şöyle buyurmaktadır: “Allah, yerde ne varsa hepsini sizin için yarattı” (Bakara suresi, 29)

Allah’ın bize olan nimetleri sayamayacağımız kadar çoktur İnsan olarak yaratılmak en büyük nimettir Rabb’imiz bize el, ayak, göz, kulak gibi organlar; akıl vermiştir Yediğimiz çeşit çeşit besinler, teneffüs ettiğimiz hava, hizmetimize sunulan bütün tabiat varlıkları hep birer nimettir Nasıl küçük bir iyilik yapana teşekkür ediyorsak, bizi yaratan, besleyip büyüten, esirgeyen, bağışlayan, koruyan Allah’a da teşekkür etmemiz gerekir “Ya Rab, bütün bunları bize veren sensin, bu sebeple sana sevgi, saygı, minnet ve teşekkür borçluyum!”diyerek Allah’a şükretmek güzel bir davranıştır... :)

0|0
    0|1

Erkekler Ne Diyor 14

• abisi sanirim hic dini bilgi almadin,yeryüzüne 4 büyük kitap indirildi yani 4 din,bunlar tevrat zebur incil,yani sonra gelen kitap öncekinin hükmünü gecersiz sayar,aynen hükümetler gibi örnek.

islam dininden önce gelen dinlere inananlar onlar pacayi kurtardilar,yani o cagda o dinlere uyanlar kurtardi,islam dininden önce hiristiyanlik vardi,hiristiyanlar tam incilin aslini bozup islerine gelmeyen kisimlari cikartim kendilerine göre uydurdular,yani incilin zamaninda ona inananlarda kurtardi,sonrakiler allaha sirk kostular,su an hiristiyanlik diye bisey yok,cünkü en son din islam dini geldi,hiristiyan olanlarda islam dinine uymaya mecbur,cünkü baska din gelmiyecek kitap inmiyecek peygamber bizim peygamberimiz hz M baska peygamberde gelmiyecek.sadece onun izinden giden din alimleri insanlara dogruyu gösterecekler

0|1
    0|0
    • sorun şu ki; mesela Amerika'da doğsaydın hristiyanlığı böyle savunacaktın,insan kendi dinini seçemiyor maalesef seçse bile toplum dışlıyor

• diyeceksinizki neden kiliseler var oralardada allah diyorlar,dogrudur ben hiristiyanlarin memleketinde yasiyorum,normalde gercek hiristiyanliga inanan kisinin kestigi et yenir,ama bunlar gercek hiristiyanda degil,hasa isa peygamberi allahin oglu diye sirk kosuyorlar,papazlarida sapik ,bakmayin dünya üzerinde hiristiyanlik cogunlukta,inanin hepisi batil yolda,öldükten sonra dirileceginede inanmazlar,onlarin cenneti sadece dünyada,hatta cesedini yaktiranlar cok var,mezari bile yok.hic cekinme bulundugun yerde bir cami imamina basvur cekinme,

eminim sana gercekleri kavrayabildigin sekilde sana izah edeceklerdir.arayis güzel bisey

ama gercegi bulmak en önemlisi,mevlam kalbine islam sevinci versin,islami sevdirsin

0|0
    0|0
    • yalnız anlamadığım bir şey,müslümanlıkta kadınlara kesinlikle daha az hak tanınıyor,mesela kadınlar mirastan en fazla yüzde elli pay alıyor ne olursa olsun ve iki kadının şahitliği bir erkeğin şahitliğine denk geliyor?

• Kadının mirastan neden ikiye bir pay aldığının çok güzel izahları var. Ona cevap vermeden önce şuna cevap verin. Kendinize hiç bir dini yakın bulmuyor musunuz? Yoksa İslamı anlamakta zorlanıyor musunuz?

• bence bunun izahı olamaz. İslamı anlamakta zorlanıyorum doğrudur ve hiç bir din bana yakın gelmiyor sadece gerçek olabileceklerini savunuyorum

• sonu -izm ve -ist ile biten sözde her inanç sapkınlık bana göre.allah hep vardı.son kitap kuran.son peygamber hz. muhammed son din islam dinidir.ve annesi babası sağlam bir inanca sahip herkesin adını allah'ın adıyla kulağımıza fısıldadılar ve müslüman olarak büyüdük.

0|0
    0|0
  • "İşte siz böylesiniz; hadi hakkında bilginiz olan konuda tartıştınız, fakat hiç bilgi sahibi olmadığınız bir konuda niçin tartışıyorsunuz! Oysa Allah bilir, siz bilmezsiniz. İbrahim ne Yahudi ne Hristiyan idi; bilâkis o bir hanifti müşriklerden değildi."

Al-i İmran.

0|1
    0|1
  • Öncelikle din ayrımı yapılmıyor. Biz Müslümanlar gönderilen tüm kitaplara ve peygamberlere iman ederiz. Ve hepsini kabul ederiz. İslamiyetin ortaya koyduğu ayrım eski dinlerin aslını koruyamamış olmasıdır. Yoksa hepsinin özü tevhiddir bunu inkar etmeyiz.

0|0
    0|1
  • deizm en yakını

0|0
    0|0
  • dırsıyorum ama ibadet etmek işime gelmiyo o yüzden arada derede dolanıyorum dini :)) sen de bizdensiz içelim

1|0
    1|0
  • Ben GökTanrı yani Tengrizim dinine mensubum.Belli kutsal bir kitabimiz yok.Tanrının birliğine inanıyoruz.Moğol kökenli bir Türk'üm.

0|0
    0|2
    • moğol bir köken değildir, başlı başına ırktır, yani ya türksündür ya moğol. tarihini iyi araştır.

• Sen benim ırkımı benden iyimi bileceksin cahil giacamocas.Gök Moğol devleti ile GökTürk devleti 600 yıl boyunca aynı topraklarda yaşamış birbirlerine kız alıp kız vermişlerdir.Senin gibi cahiller bizi birbirmizden uzaklaştirdi.Annem Türk babam Moğol'dur.Cengizhan'ın Ötüken romanını oku ya da çek git

• kıçım ibadetleri yapmaya yemiyo ama öbür taraftada temelli yanmayalım biraz yanıp çıkalım dini :))))

0|0
    0|0
  • Hanifliktir, Deizme de yakındır, benimde inancımdır.

0|0
    0|0
    • hanifliği araştırdım islamiyetin bir parçası olduğu söyleniyor?

• Değildir. Yukarıda bizzat ayeti yazdım. tekrarlayım.

"İşte siz böylesiniz; hadi hakkında bilginiz olan konuda tartıştınız, fakat hiç bilgi sahibi olmadığınız bir konuda niçin tartışıyorsunuz! Oysa Allah bilir, siz bilmezsiniz. İbrahim ne Yahudi ne Hristiyan idi; bil�kis o bir hanifti müşriklerden değildi."

Al-i İmran.

ayrıca Hanifliği benimseyenlere ayrı öğretiler ve kitaplar vardır ama burada söylemem teolojik açıdan etik olmaz. Çok başka kuramlar ve inançlar dizisi mevcuttur

• 3 büyük din zaten birbirinden ayrı değildir ki :S

0|0
    0|0
  • Agnostiğe biraz da paganizme benzer.

Agnostik Allah'ı gördükten sonra inanırım diyenler

;Paganizm kendine göre din uyduranlar.

0|0
    0|0
  • Evet biz öncelikle Tanrı değil Allah diyoruz sevgili kardeşim;

Yahudilik,Hristiyanlık ve İslam evet bunların 3 üde İslamda Ehli Kitap Olarak geçer.Yani Allah'ın gönderdiği kitaplardır.Ama İncil ve Tevrat insanlar tarafından değiştirildiği için geçerliliğini yitirmiştir.Son kutsal kitap olan Kuran hiçbir değişikliği uğramamıs hak dinin kitabıdır.

İslami guzelce arastır kardeşim.Ne kadar mükemmel bir din olduğunu kendinde anlayacaksın.

link

0|0
    0|1
  • Din ayrımı diye birşey yok sen aslını bilmiyorsun işin..tüm İlahi dinler Allah'ın.Kitaplarıda öyle ve tüm kitaplar(insanların değiştirdikleri bölümler hariç) birbirini tasdik edici..

Biraz araştır ve neden öyle olduğunu gör..

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• tam olarak demek istediğini anlayamadım evet dinler tabıkı bır kuralları yaratıcısı sadece peygamber farkı var o yuzden ıslama ınanıyoruz cunku son dın o ve tahrip edılıp degıstırılmemıs olanı ..soruların varsa daha açık olursan elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım

0|0
    0|1
  • Tanrı degil

________ ALLAH ________

1|0
    1|0
    • tanrı türkçe Allah arapça, kavram karmaşasına girmeyin.

• ne alaka tanrı hristyanların adlandırdıgı put parcaları hangi islam kitabnda tanrı diye geçiyo

• deist + kitaplar .s.s.s..s.s.s

1|1
    0|2
  • öyle değilim elhamdülillah müslümanım

0|0
    0|0
  • seni tanrın korusun beyinsiz bizi Allah ımız korur

0|0
    0|0
    • tanrı dediğim için beyinsiz olduğum sonucuna varıyorsan bence kendini bir sorgulaman gerek,ayrıca da sorum bu değildi,gereksiz yorumuna da ihtiyacım yoktu

• yürü git len dinsiz imansız o*

• deist deniniyor bunlara bende bu düşüncedeyim

0|0
    0|0
    • ama deistler kitaplara kesinlikle karşı çıkarlar ben bilirsem ben olabileceğini savunuyorum

• dinlerin ayrı olduğunu kitaplardan anlamıyor muyuz bir daha düşün

• belki de insanlar kitapları din olarak yorumladılar,sadece insanları bilgilendirmek amaçlı da olabilirdi ama dediğin gibi de olabilir bilmiyorum..

• tanrı var din yok. deizm. en mantıklısı:)

1|0
    0|2
    • ben yine de insanları yönlendirmek için kitapların olabileceğine inanıyorum

Yükleniyor...