Psikolog ya da psikiyatrist ACİLL :((

Nerdeyse 10 yaşımdan beri dudaklartımı ve yanaklarımın kenarlarını ısırıp etlerini kapartıyorum. Çok vahşice görünüyo biliyorum ama yüzümün görünümü ile ilgili hiç bir sıkıntı oluşturmuyor. Sadece ağzımın içi biraz tartak tartak oluyor. Ailem bu konuda her seferinde yapma diye uyarıyor annem çok söyleniyor ama alışkanlık olmuş ne zaman boş kalsam kesin yapıyorum. Dün abim haberlerde çıktığını söyledi ağız kenarlarını ve dudaklarını yiyenlerin ağız kanseri olduğunu söyledi bende haliyle korktum ama aklıma geldikçe hala devam ediyorum. Yapmak istemiyorum ama kendimi bir an farkında olmadan öyle yakalıyorum. Lisede rehberlik bölümüne gittim bir süre sonra yine başladı. Ne yapabilirim bundan kurtulmak için.

0|0
3|6

En İyi Erkek Görüşü

• Dudak ve tırnak yeme alışkanlıkları küçük yaşlardan itibaren başlar ve bireyin belirli bir yaşına kadar devam eder..Kişisel (psikolojik) problemler, fiziksel problemler (sağlık sorunları vs.) , sevgi bölünmesi (yeni kardeş) ortam değişikliği ( başka semt okul şehir ) gibi nedenler bu alışkanlığın başlamasına neden olur. Daha çok özgüven eksikliğinden kaynaklanan kaygılar bireyi dikkat dağıtma yöntemleri aramaya iter ve bundan kaynaklanan bir iç gerginlik hissi ile , yanlız kalındığında ortaya çıkan en kolay ve en engellenemez bir alışkanlık halini alır. Kişi bunu yaparken , içinde yükselen bir çeşit kaygıyı en kolay yapacağı bir tarzda kendi canını acıtarak susturmaya çalışır. Bu alışkanlık giderek yanak içi ve dudakların yara bereler içinde kalmasına sebep olduğundan bir süre sonra dıştan da görülen hasarlar oluşmaya başlar.

Bunun yol açacağı hastalıklar ; Dudak Kanseri , Tat alamama problemi , Ağız Kokusu , Dış görünüşteki değişimlerle gelen psikolojik problemler, yaraların çatlayarak sürekli kanaması , dudakların derin yarılması ve yapışması esnasında oluşan bağ dokusu yüzünden şeklini kaybetmesi , yanak içinin çekelemeden dolayı membran özelliği ve gerginliğini yitirmesi, sürekli dişler arasına kaçması ve ısırma kanamaları, sıcak soğuğa aşırı duyarlılık, bakterilenme veya açık yara, bunlarda üreyen bakterilerin damak etine yerleşerek eritmesi yüzünden sağlam diş kaypları... Liste uzuyor ..

Bunu yenmek için gerekenler ;

-Öncelikle yaparken farkında olunduğu anda durmak ve bir daha yapmamaya aklı yönlendirmek. Uyarıldığında da tepki vermek yerine iyi birşey olmadığından uyarılmış olduğunu kabul etmek ve yapmamaya odaklanmak, yani bu kısır davranışı sönümlemek.

-Bunu yaptığını farkedince veya uyarılınca , o anda neyin kaygı uyandırdığını yakalamak ve konu her ne ise üzerinde düşünüp sorunu bulmak ve mümkünse çözmek, yani kaynağı kurutmak

-Bunu yaparken nasıl göründüğünü kafanda canlandırmak ve karşı cinsle aynı ortamda yaparsan seni nasıl küçük ve sorunlu bir kız görünümüne düşüreceğini hissetmek.

-Bu süreç içinde mümkün olan zaman ve yerlerde ağzı boş tutmamak ve kaslardaki tik hareketlerini engellemek için sakız kullanmak

-Bir kutu boncuk bulundurup , her yaptığını farkettğinde 1 boncuğu başka yere koymak ve her hafta bunları sayıp sonraki hafta daha az olması için uğraş vermeye kararlı olmak.

-Ağız ve diş sağlığına ciddi anlamda dikkat etmek ve bir diş doktoru ile görüşerek dişlerde sorun varsa tedavisini yaptırmak.

Umarım yardımcı olur.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• 3-4 Hafta yapmamaya çalışmalısın zaten bu süreçten sonra unutmaya başlarsın . Sinirlenmemeye çalış sinirlenince dudaklarını parçalıyorsun bende tırnaklarımı parçalayıp tükürüyodum . Karşı cinsle diyaloglara girmeye çalış yani sevgilin varsa buluşma ayarla haftada 2-3 gün yani onun yanına gideceğin için mükemmel olmak istersin . O yüzden dudaklarını parçalamak istemez hatta iyileşmesi için çaba gösterirsin . Kendine meşgul olacağın bişeyler bul mesela dudağını parçalamak geldiğinde aklına jelibon filan ye ağzına sakız al oyalan onunla !

0|0
    0|0
    • teşekkür ederim. Erkek arkadaşım yok

• Oldu oldu iş çıkışı şeker sakız ne bulursam alıcam yanıma. Normalde sakız çiğnemem ama ağzımda dolanır. Bide ben çok simetrik ve ince düşünceli biriyim daha önce ilaç kullandım geçmedi, geçer inş. E- ticaretle uğraşıyorum ve inanılmaz stresli bir iş ona da veriyorum

• Sakızı insanların içinde fazla çiğneme yani görgüsüz derler iyi olmaz hele de bir bayan bunu yaparsa iyi karşılanmaz . Jelibon tavsiyemdir sakızda iyidir ama görgüsüz dedirtme kendine :)

• ben de dudaklarımı ve yanak kenarlarımı yiyorum. hep böyle beyaz beyaz pütür pütür olmuş. her defasında uyarıyorlar beni ama terkedemiyorum. ne yapacam bilmiyorum. ama dilime değdikçe yiyesim geliyor napabilirim.

0|0
    0|0
  • O alışkanlık bendede vardı ama yendim.Bunun için psikoloğa veya psikiyatri'ye gitmeye gerek yok.Bende yiyodum hatta elimle ovuyodum yolduğum yerleri.Bana normal geliyordu.Ama başkaları tuhaf bakıyordu.Ben bu alışkanlığı 'Sakız' çiğniyerek yendim Ağzın meşgul olduğu zaman onu istesende yapamıcaksın Emin ol sende dene yararını görceksin.!

0|0
    0|0
  • hannibal lecter maskesi birebir

0|0
    0|0
  • progil fotondaki gibiysen o yanaklar ye ye bitmez:D neyse ama bu ciddi bir sorun çok basit enfeksiyonlardan kansere kadar gidebilir ve ağız dış ortamla direk temasda olan bir yer olduğu için tehlikeli psikiyatriye gidip tedavi olunuz

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Senle öpüşülmez haa, mazallah adamı yersin :S

1|0
    0|0
  • Başlıkta da belirttiğin gibi psikolog ya da psikiyatrist

0|0
    0|0
  • Başka bir yer olsa krem sür tadı kötüleşsin falan derdim ama ağız sonuçta.

0|0
    0|0
Yükleniyor...