Shakespeare bilenler bakabilir miiiii?

En bir sevdiğim yazardır ama Çok merak ediyorum neden Shakespeare'in bütün eserlerinde iktidar konusu öne çıkar? Macbeth'de Kral Lear'da Othello'da nerdeyse bütün Şekspir eserlerinde vardır bu. Bu neyle açıklanabilir sizce sağlam dayanağı olan var mıkonuyla ilgili? Acaba Shakespeare'in kendisinde bir iktidar olma hırsı mı vardı acaba yani çoğu sanatçı gibi o da kendi tutkularını hırslarını mı yansıtıyordu sanatı aracılığıyla siz ne dersiniz ne düşünürsünüz?

0|0
1|2

En İyi Erkek Görüşü

• Güzel soru. Bunu Shakespeare'nin kendisine sormadan bilemeyiz :)

Şaka bir yana. Bahsini ettiğiniz konunun (iktidar) Shakespeare'nin kişisel hırslarından kaynaklandığını söylemek güç kardeşim. Şeyhülislamlık peşindeki Baki gibi "ikbal düşkünü" olduğunu da sanmıyorum :)

Shakespeare'nin ele aldığı konular evrenseldir ama bir o kadar da aslında yerelden beslenir. Her sanatçı -ama az ama çok- ster istemez çağının tanığıdır. Balzac, Konvansiyon ve sonrasını; Oscar Wilde, püriten Victoria yüzyılını; Dickens, Owen gibi ekonomistlere ya da Marxizm'e de büyük inceleme alanı doğuran sanayi dönemi İngiltere'sinin yakıcı sosyo-ekonomik abuhavasını yansıtırlar eserlerinde. Shakespeare'de ise bu, 1. ELİZABETH dönemine tekabül eder.

1. Elizabeth dönemi ki, İngiltere'nin her açıdan rönesansıdır. Güneş batmayan imparatorluğun zirve anlarıdır. Bir erken dönem kapitalizmi neşet etmeye başlamıştır. Ve doğal olarak çelişkilerle örülü, "sancılı" bir dönemdir. İlişkiler başkalaşmış, "algılar hırçınlaşmıştır." Dışta II. Felipe İspanya'sı ile girişilen mücadeleler, içte yerini daha büyük bölünmelere bırakmıştır. Tıpkı Roma'nın son dönemleri gibi. Bir yanda mezhep ve "taht" kavgaları (Tudor hanedanının tıpkı Abbasiler'deki Bermekiler ya da Osmanlı'daki Çandarlılar gibi pasifize edilmesi), diğer yandaysa merkantilist manada bir "ticaret" burjuvazisinin -aristokrasi aleyhine- habire gelişim göstermeye, güç kazanmaya başlaması.

Bu anlamda dönemin kasvetli izlerinin ve güç mücadelelerinin bir temsilidir, mezkur tiyatrodaki bu iktidar temaları ya da bütüne sinen o karamsar hava. Ancak iktidar üstadda hep bir "yok ediş/ediliş" bağlamında ele alınmıştır. Viva Zapata'da Marlon Brando'nun yaşadıkları gibi... Ona sahip olanın yozlaşmaya, yok olmaya başladığı bir "ateşten gömlek"tir. Ancak iktidardan vazgeçmek de yine kötü sonuçlar doğurmaktadır ki (Kral Lear'daki gibi), bu da bizzat mevcut yönetim yapısıyla ilintili iki ucu keskin bir bıçağa dalalettir.

Yani Shakespeare, tam anlamıyla çağının tanığıdır.

Bir fert, bunalım zamanlarında geçmişten medet ummak isteyebilir. Bismarck'ın "kan ve demir çağı" addettiği dönemleri idealize etmeye meyilli hal alabilir. 20. yüzyılın ilk yarısındaki kıyımlar, Thomas S. Eliot'ta bunları meydana getirmiştir işte. Bu koyu püriten adam, modernizm yerine gelenekçiliğe bağlanmış, 1. Elizabeth dönemini kutsamış, kurtuluşu o dönemin kurumlarında/mülahazatında aramıştır ya hani.

İşte Shakespeare tiyatrosu, 3 asır sonra Eliot'ta idealize edilen o 1. Elizabeth döneminin boy aynasıdır.

Kıssadan hisse... Sorunuzun cevabı yazarın kişiliğinden ziyade tarihte aranmalıdır.

0|0
    0|0
    • Naptın abi ezdin bizi ya. :)) Tarihi severim de avrupa tarihini çok detaylı bilmem ama yazdığın çok mantıklı geldi. Çok çok teşekkür edrim gerçekten faydalı oldu benim için emek de harcamışsın ciddi ciddi.

• Rica ederim, yardımcı olabildiysem ne mutlu :)

Lütfen o kelimeyi de (ezmek) bir daha kullanmayın, şaka yollu da olsa. Karşınızdaki suistimal edebilir sizi. Soru ilgimi çekti ve şevkle yazdım, öyle bir niyetim asla olamaz. Mensubu bulunduğum dünya görüşü de beni bundan alıkoyar zaten. İş ki arsız ve saygısız olmasın karşı taraf, gerisi önemli değil.

İnsanın insana kulluğunu yok etmek lazım.

Erkekler Ne Diyor 1

• William Shakespeare gibi bir adam bu tarz basit şeytan dürtülerine uyacak bir adam değildi bence.Victoria döneminde ki bütün insanlar bu adama aşıklardı zaten.Böyle bir hırsa gerek duyacağını zannetmiyorum.

0|0
    0|0
    • Bana da olmayabilir gibime geliyor ama neden her eserinde aynı konuları işlemiş bunun mantıklı bir sebebi de olmalı?

• İleriyi gören insanlar ancak aynı konu üzerinde baskı yapıp o konuyu işlemeye çalışırlar :) 2000 yili milenyum yılına giriş olarak bilinir ve milenyum yılının insanları onun anlatmaya çalıştıklarını anlayamayabilirler :) Onun "sen kiminle konuştuğunun farkında bile değilsin" diyişinin altında bile altında onlarca mana yatıyor :)

• Güzel bir bakış açısı teşekkürler.

Kızlar Ne Diyor 1

• Yasadigi donemde boyle bir feodal sistem vardir.

Bir kast sistemi. Bu ucurum ona ilham veriyordur ve hosuna gidiyordur. Kadin dusmani oldugunu biliyorum bir de. Direk ders kitabindan ogrendigim bir seydir belirteyim dedim.

0|0
    0|0
    • Belki de. Kadın düşmanı olması da önemli değil bence büyük sanatçı olduğu gerçeğini değiştirmez.

• dini inancı ve günümüz de bildiğimiz portresinde ki fiziksel görünümünün dahi gerçekliği bilinmezken bu bence iftiradır :)

• @soran ben de aksini soylemedim.

@muhtesemturk bilemiyorum, belki yazdiklarindan bu analizi yapmis olabilirler.

Yükleniyor...