Kapat

Kurandaki örtünme ayetleriyle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Belki bu konu hakkında yorum yapmak haddime değil ama gerçekten kafam çok karışık. Dinimizin bütün emirlerini mantıklı bulurum ama bu örtünme emri bana mantıklı gelmiyor. Kadınların özgürlüğü kısıtlanıyor bence. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

0|0
9|15

En İyi Erkek Görüşü

• dusundugun seyler bılkı bır cok %2 kullanılan beyınlerle dusunulmustur.ınanmayan hıcbır ınsanoglu dunyaya gelmemıstır ve yoktur ınkar eden,ıhmal eden,ve %2 kullandıgı kucucuk aklıyla dusundugunu zannedıp aha burası yanlıs yapılmıs dıyenler vardır.ıkı kıtap okuyunca o kadar cok bılıyoruz kı of hepımız prof. Masallah aman nazar degmesın.ateıst dedıklerın gunumuzun kucuk fıravunları...dili musluman olup ruhu musluman olmayan bılkı bır cok ınsanda var... Kendını ınanarak yasamaya zorunlu hıssedenlerde var... Gosterıs ıcın...anlık cıkarlar ıcın adını kullananlarda var...bunlar var dıye ruhumuzu bunlara devsırelım...bunları gormek ıcın kur'an da var..akıl da var...Karsılıksız Askın adı O dur.

1|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 14

• Neden özgürlük kısıtlaması olsun ki? İslamiyette helal dairesi o kadar genişki,örtünme olayına gelince bayanlar erkeklerden farklı yaratılmışlar çekicilikleri var,ve bu yüzden şehvet uyandırıyor ben bir erkek olarak kimse eşime kötü gözle baksın istemem hiç bir erkek istemez bu yüzden siz bayanların bu konuda biraz daha dikkatli olmanız gerekiyor gerçek bir müslaman bayan hiç bir erkekte şehvet uyandıracak şekilde olmamalıdır,bu durum onun eşinide üzer bu konuda erkeklere göre biraz daha kısıtlanmış gibi görülebilirsiniz ancak bunu bizden isteyen yüce Rabbim saliha bir eş olmanın mükafatını fazlasıyla verecektir zaten şu fani dünyada kulluk görevimizi yerine getirip rabbimize yüzümüz ak bir şekilde kavuşmayı Allah cc.hepimize nasip etsin İnşallah..

3|1
    0|1
    • Ama konuda bu. Kadinlarin kapanmasi bir toplumdaki sapikligi artiriyor.

Bu sefer Erkekler kötü göze baktilar mi, birsey göremiyorlar ama ilerde bakmiyorlar taciz ya da Tecavüz ediyorlar.

Kadinin kapanmasinin 1 tane bilem faydali ve iyi tarafi yok., Faydayi barak zarari inanilmaz yüksek

• Kardeş sen o kadar saçma yorum yapıyorsunki ne alaka sapıklığın artması filan nerden uyduruyorsun birde bırakın artık şu şöyle bu böyle diye Allah akıl vermiş peygamber ve Kitap göndermiş bir sürü güzel doğru örnekler varken neden hep olumsuz taraftan bakarsınız çünkü işinize gelmiyor şeytanın esiri olmuşsunuz Allah sizi islah etsin demekten başka bişey gelmez elimden..

• Ben dinsizim. Ancak müslümanım diyen arkadaşlara madem allaha inanıyorsunuz neden allahın kitabı Kuranı anladığınız dilden okumuyorsunuz diye soruyorum ve okumalarını öneriyorum.

İslama göre kadın ve erkek eşit değildir.

0|1
    0|0
    • Evet bencede kuranı arapça okumanın hiç bir faydası yok.

• Ama ingilizceyi öğrenmeden ingilizce bir metin okutmuyolar ve kuran neden arapların dilinde indi? Haksızlık değil mi? O kuranı ana dilinde okurken ben neden dünyadaki en zor dillerden biri olan arapçayı öğrenicek mişim?

• Romantik çocuk, yani sana göre allahın söylediklerini anlayabilmesi için tüm dünyanın arapça öğrenmesi mi gerekiyor ? ( Kaldı ki arapça bilen biri de Kuranın dilini anlamayacaktır çünkü biri 1400 sene önceki arapça ile yazılmış.)

Kaldı ki İngilizce öğrenme örneği de mantıksız olmuş.

Bu hesapca İman ettiğin diğer kitapları ( İncil, tevrat gibi )okumak için Latince ve ibranice mi öğreneceksin ? Bilmeden tapınmayı savunuyorsun.

• İman kişinin kalbinde hissettiği özel bir duygudur

İman eden kişi Rabbinin emirlerine teslim olur

Dini yasaklar helal ve haram olarak belirtilen konular

Kişinin imtihana tabi tutulduğu bu ölümlü dünyanın mantıklı kurallarıdır

Özgürlüğü kısıtlanan sadece kadın değildir

Günah ve yasaklar sadece kadınlar için değildir

Kadın ve erkek bütün inananlar için geçerlidir

Nitekim Kuran-ı kerimdeki tesettür ayetinde :

'' Mü'min erkeklere söyle, gözlerini sakınsınlar ve ırzlarını korusunlar.

Bu, onlar için daha temizdir. Muhakkak Allah, bütün yaptıklarından haberdardır''

diyerek erkek müslümanlar için ;

ve sonraki ayeti kerimede ise

'' Mü'min kadınlara da söyle, gözlerini sakınsınlar, ırzlarını korusunlar; görünmesi zaruri olanların dışında zinetlerini açmasınlar ve baş örtülerini yakalarının üzerine vursunlar ''

kadın müslümanlar için

Emir ve yasaklar vardır.

0|0
    0|1
    • Ama kadinlarin özgürlük kisaltmasi , erkeklerinkinden daha büyük ;)

• Kuran 1400 sene önceki duruma göre yapilmis. Ozamanin sartlari bugünkinlen ayni degil.

Ozamanlar hapis niye birsey yokdu ve bu nedenle hirsizlarin ellerini kesiyorlardi.

O örtünme olayi da artik eskidi, ve bugün kadinlar icin faydali oldugundan daha zararli.

Kadinlarin örtünmesi bir toplumdaki sapikligi sadece artiriyor.

Tecavüz ve taciz olayi artiyor. Örnek olarak Misirda kadinlarin 98% sik sik sokakda ya sözlü olarak

yada fiziksel tacize uruyor.

Unutma 1-2 sene önce bir Amerikan gazeteci kadin Misirda kamera önünde tacize uradi.

Kurani ile Arapcada okumak sart degil. Degisik anlamli Ayetler icin Meali var.

1|0
    3|4
    • Kur'an tüm insanlığa ve tüm zaman hitap eden bir kitaptır.. ayrıca kölelik insana olur, Allah' kul olunur.

• Önyargı gözlüğü takan kişiye sevmediği herşey hikaye..Tarihi ve bu kişileri tarih kitaplarından aç ve araştır bir zahmet...Senin imrendiğin yabancılarıda o zamanki hallerini bir araştır ve tuvalet kültürünü bile Müslümanlardan öğrendiklerini unutma...Onların ve bizim bu hale gelmemiz dinden kaynaklanan birşey değil insandan kaynaklanan birşey...

link

• Bana pis Fransizlari mi söylüyorsun ? Fransizlari bütün Avrupalilara genellestirme , verdigin Link avrupa deyip, bunu bütün Avrupaya genellestirip, nefret sacmaya calisiyor.

Kokar pis Fransizlar üzeri zaten diger Avrupa ülkeleride dalga geciyor, haklilarda.

Tabiki hersey Dinden kaynaklaniyor. Yarin 2. Temmuz. MÜSLÜMANLAR o gün 20 sene önce bu ülkenin aydinlariya ne yapdilar biliyorsundur heralde.

• insanın illa kuran ya da başka birşeye göre kendini yönledirmesi değil önemli olan insanın özünde insan lık kavramının olması

1|1
    0|1
  • eskidi bence artık din :D

1300 yıl önce kafirleri dize getirmek için çıkmış olduğunu günümüzün modern dünyasında artık gerek kalmadığını düşünüyorum

1|1
    2|1
  • Allah'ın namaz kıl emrine iman edip, orucuna iman edip, zekatına iman edip, işine gelmeyen birşeye MANTIKSIZ diyebiliyorsan, önce inancını sorgula, fikirleri değil

3|1
    1|2
    • Namaz kılmak Allah'a olan minnetini, oruç tutmak aç insanın halinden anlamanı, zekat vermek durumu iyi olmayan insanlara yardımcı olmanı sağlıyor.Hepsi iyiyi ve doğruyu yapmak adına fakat örtünmenin kime ne faydası var bunu sormuş sana.Sen kalkmış kızın inancını sorguluyorsun * . *

• bilgisizmi istanbulda yasıyormusun bilmiyorm gerci her yerde varlar artık tepede türban altta acayip acayip dar seyler ama sor kapalı :D ve kapalırların malesefki büyük coğunluğu böyle altta dar kot üstte türban türban hani dikkat cekmmek icinn giyiliyordu nerede bu ?

• :S Şimdi bana o tarz şeyleri giyen insanları asvunuyor muşum gibi niye yaklaşıyorsun ki :S

Bende onları doğru bulmuyorum ben sadece bildiğimi ve doğru olduğuna inandığım şeyleri söylüyorum. Bi garipsin, saygılar

• bana da mantıksız geliyor. saçtan kimsenin etkilendiğini görmedim cinsel anlamda.

1|0
    1|1
  • biz insanlar zaten ozgur varlıklar değilizki dini hukumler bizim ozgurlugumuzu kısıtlasınlar.

0|0
    1|1
  • Butun emirlerini yerine getiriyor musun ki bu kafana takildi. Diger emirleri mantikli bulanin ortunmeyi de anlamasi gerekir. Isime gelmiyor desene

0|1
    0|3
    • bakırköye git sahiline görürsün üstünde türban altında ne olduğu belirsiz birsey ama sor ben türbanlıyım tamam olay bitiyor hemen herseyi saca bağlamayın tabiki gider mini giyersen tahrik edersin ama normal usturuplu giyinen bir kız sacı acık diye kimsede tahrik olmaz oluyorsa o onun sapkınlığıdır sac tahrik edici birsey değildir öyle bir sey olsa sac uzatan erkeklerdende tahnrik olmak gerekir

• not : katrina kürtaj gazisi ...

• sanane kardeşim bakırköydeki bilmem nelerden neden doğru örnekleri görmüyorsun efendimizden daha iyi örnek alınabilecek insan varmıdır onun eşleri sahabeler onların hayatlarına bak sen işinize gelmiyor tabii şeytan içinize işlemiş Allah islah etsin ne diyim ben size..

• özgürlüğünü kısıtlayan kim? sen zaten O'nun kulusun...

1|1
    0|3
    • Köle , kul degil.

• Hayir, Köle Kul degil.

Allah insanlari cennet payina satin aldi, Allah insanlarin sahibi. Bu Kuranda bircok yerde böyle geciyor.

Kuranda Abd kelimesi geciyor, Abd arapcada hem Köle hemde Kul anlamina geliyor.

Ben sana simdi soruyorum, Sen bir Kulu satin alabilirmisin ? Sen bir Kulun sahibi ola bilirmisin ?

Bu kul seyi kendi Dininden utanan Müslümanlar tarafindan ve Misyonerlik yapan müslümanlar tarafindan uyduruldu.

• Allah'ın kölesi olsak ne?Kölesine bu kadar güzel nimetler veren,bütün güzellikleri verenin kölesi olsak ne ?Ben Allah ın kölesiyim bununlada gurur duyarım.

• ya bırak ne mirane altı kerhaneler var :D

0|1
    1|0
  • ister inan ister inanma ...ister örtün ister örtünme..

0|0
    0|0
  • Örtünme ayeti sadece saçla ilgili değil vücudun hatlarınıda belli etmiyecek şekilde kapsar..

Bu erkekler içinde vardır belli bölgelere kadar hadislerde yazar..

Kanunlar toplumun düzeni için konulur. Kapalı alanda sigara içmekte kısıtlayıcı bir kanun bu benim özgürlüğümü kısıtlıyor ama gerekli..Uyarsam kazanırım uymassam 69 tl öderim..

Kadınlarda da böyle bu iş. Allah güzelliği onlara vermiş ama sadece eşleri görsün istemiş bu güzelliğini..Erkeklerin nefsi görüntüyle coşabilecek tarzda yaratılmış..Kadınlar görüntüyü sunmassa nefis uyur ve toplum ahlaken güçlü olur.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• Olay aslında kapanmak değil.Sorumluluk meselesii... Eğer her haltı yiyorsan ve buna rağmen kapalıysan yinede o başını örttüğün başörtü senin günahlarını örtemez.Bu sadece somutluk derecesi ve senin iradene bağlı.Namazında,niyazında,halinde ve gücünde... İyi bir insan olursan ve nefsine sahip biriysen bence herşeye bedel.Sadece kapanmak yetmiyor...

1|1
    0|0
  • beğenilme arzunu kısıtlayacağını düşünüyorsun demek ki.. şahsiyetini öne çıkarmak için bir imkan gibi bakarsan başörtüsüne..daha anlaşılır bir hale gelir. yani hep bunu istemez miyiz? :)

2|2
    0|0
  • bir ayet mantıksız geliorda ne demek..ayet Allah'ın emirleri..rabbim böyle buyurmuş..eğer çok merak ediyorsan..nur suresini iyice oku...ahzap suresinin 59.ayetini oku ..daha detaylı tefsirler al oku..sorularının cevabını bulabilirsin..bak internete girip,herşeyi araştırma imkanın var bir zahmet diyanetin yazılarını oku,ilmihallerini oku aydınlan..öyle kuru kuru mantıksız geliorda ne demk?haşa günaha giriyosun senin yorum yaptığın şey rabbimizin ayeti

1|1
    0|1
  • Bu o dönemin şartlarında geçerliydi modern dünyada böyle bir zorunluluk olduğunu ben düşünmüyorum

1|2
    1|0
  • Bu ne biçim mantık sanki Kuran'da yazan her şeye uyuyorsunda kapanma konusu saçma gelmiş. Tövbe Yarabbim eğer Kuran'da yazan bir şeyi bile saçma diye adlandırsan dinden çıkıyorsun haberin var mı? Canım kardeşim zor geliyor de ama saçma deme.

0|1
    0|0
    • Başta da belirttiğim gibi bu konuda yorum yapmak haddime değil ben sadece kafamın karışık olduğun söyledim ve görüşlerinizi almak istedim. Saldırmana gerek yoktu. Kimin dinden çıkıp çıkmayacağına da sen karar veremezsin. Oruç da zor geliyor bana ama mantıksız gelmiyor. Eğer çok dindarsan mantıklı bir açıklama yap da biz de öğrenelim!

• Dinden çıktın demedim eğer böyle düşünürsen çıkıyorsun dedim. Sana saldırmadım görüşümü belirttim. Canım bayanların kapanması dinen uygun görülmüş çünkü bayanla erkek eğer helali degilse haram kılınmıstır. Ondan dolayı kadınlar örtülmelidir.

• kadınlar her halükarda kısıtlanıyor zaten canım. bakan erkek, azan erkek , açık olduğumuz için günah bize giriyor. her şeyi mükemmel yaratan , erkekleri azgın sapık yaratmışsa kadının suçu ne. erkeğin gözlerini kapatsın o zaman.

0|2
    1|1
    • Haklısın kesinlikle katılıyorum. burda benim inancımı sorgulayıp kendini dindar sanan erkeklere kapanma emri gelseydi bakalım onlar nasıl tepki verecekti? Daha gözlerini kapatıp harama bakmadan duramazlarken...

• @karanlik

Ben Hetrosexuel bir erkekim, Modern ülkede yetisdim , kadinlarin cogu acik olan ülkede.

Bende senin anlatigin sapiklik yok, Kadinin arkasindan öyle bakmam cogu zaman farkina bilem varmiyorum öyle kadin yanimdan geciyor mu gecmiyor mu.

Sen ama bir toplumun kadinlarini kapatirsan, erkekleri böyle azdirirsan sonra lütfen bu erkegin temelinde var deyip Müslüman erkeklerin sapikligini lütfen her erkeke genellestirme.

• Uymak zorunda değilsin. Senin icin kısıtlanmak gibi görünen,başka kadın icin kendini korumaktır.

1|1
    0|0
  • örtünme kadınların korunması icin onlara zarar gelmesin die konulmus bir hükümdür Allah kullarına ne faydalı olcaksa onu emreder bizim aklımız bunu algılıcak kadar derin diildir.

0|0
    0|0
  • islamın kadına verdiği görevler iyi bir eş iyi bir anne iyi bir evlat.. yani iyi bir insan olmak. çalışmak değil, tebliğ değil, tesettür böyle düşünüldüğünde çok güzel bir şey. asıl kadının özgürlüğü tesettür. din bir bütündür ve bütün olarak baktığımızda anlayabiliriz zaten.

1|0
    0|1
    • Iste sen en iyi bir örnek sin. Islama göre kadin sadece Erkeke kul olarak doguyor , sadece cocuk yapmak icin.

Is hayatinda hic bir yeri yok. Sosyal alandada yeri yok.

Islamda kadinin özgürlügü yok , yukardaki Müslüman kardesimiz kendi agzinlan dedi.

• yaratılış amacımız buysa amacımıza göre hareket edelim bizde. mutlu olmamızın yolunu yaratıcımız yazmış.

Yükleniyor...