Nuh'un gemisi olayına inanıyor musunuz?

Tanrı'nın bir anda sinirlenip tüm dünyayı sular altında bıraktığına, sonra kararını değiştirip Nuh'u yollayıp, tüm hayvanları gemiye bindirerek kurtardığına inanıyor musunuz ?

Tanrı'nın sinirlenip tüm dünyayı sular altında bırakması konusu Tevrat'da geçer. Okuyan arkadaşlar bilir. Onuda belirtyeyim.

0|0
12|18

En İyi Erkek Görüşü

Erkekler Ne Diyor 17

• Nuh aleyhisselâm, Hazreti îdris'den sonra yer yüzündeki insanlara, kendilerini irşad etmek üzere Allahü Teâlâ'nın gönderdiği büyük bir peygamberdir. Hazreti Nuh'a ait haberler Kur'ân-ı Kerîm'in yirmi sekiz yerinde zikredilmiştir ki, bunlardan birisi müstakil bir sûredir.

Allahü Teâlâ, bir hakikat olarak Nuh aleyhisselâmı kavmine bir Peygamber olarak gönderdiği vakit o, kavmine:

— Ey kavmim! Allah'a ibadet edin!. O Allah ki, sizin için O'ndan başka kendisine ibadet edecek, kullukta bulunacak hiç bir ilâh yoktur. Emin olunuz ki, Allah'ı tanımadığınız takdirde üzerinize büyük bir günün azabının gelmesinden korkuyorum, dedi.

Allah'ın Resulünün bu dâvetine karşılık, kavmin ileri gelenlerinden bir güruh:

— Ey Nuh, her halde biz, seni çok açık bir sapıklık içinde görüyoruz, dediler.

Hazreti Nuh da kendilerine:

— Ey kavmim! Bende bir sapıldık yoktur. Ancak ben âlemlerin Rabbi tarafından gönderilmiş bir peygamberim. Size Rabbimin haberlerini, emirlerini tebliğ ediyorum. Size öğüt veririm ve sizin bilmediğiniz şeyleri Allah'dan ilham olunduğu gibi bildiriyorum.

— Ey kavmim! Beni niçin yalanlarsınız? Yoksa içinizden sizi korkunç bir âkibetten korumak, sizin de korunup rahmete erişmeniz için Rabbiniz tarafından bir kimseye vahiy, peygamberlik gelmesine şaşar ve inanmaz mısınız?.

Bu sözleri üzerine Nuh aleyhisselâmı yine yalanlamaya devam ettiler ve dediler ki:

— Ey Nuh! Biz seni, ancak bizim gibi bir beşer görüyoruz. Sana uyanları da ilk bakışta en rezillerimiz olan kimselerden ibaret görüyoruz. Sizin bize fazla bir meziyet ve üstünlüğünüzü de görmüyoruz. Belki biz sizi yalancı sayıyoruz.

Nuh aleyhisselâm irşadına devam ederek:

— Ey kavmim! Açıkça söyleyin, eğer ben Rabbim tarafından verilmiş bir delili hâiz isem ve bana, Rabbim kendisinden bir rahmet vermişti, size onu görecek göz vermeyip kör olarak bırakmış ise, biz size onu görmek istemediğiniz halde zorla kabul mü ettireceğiz zannediyorsunuz?. Hem ey kavmim, ben bu irşadıma karşılık sizden bir mal da istemiyorum. Benim ücretim ancak Allahü Teâlâ'ya aiddir. Ve ben, o iman edenleri kovucu da değilim. Elbette onlar Rablerine kavuşacaklar. Fakat sizi de ben, cahillik eden bir topluluk olarak görüyorum. Hem ey kavmim, ben bunları kovarsam, bana kim yardım edip Allah'tan beni kurtarabilir? Bunu bir defa düşünmez misiniz?. Ben size, ne Allah'ın hazineleri yanımdadır, ne de gaybî bilirim demiyorum. Ben muhakkak meleğim de diyemem. Yine ben, gözlerinizin hor gördüğü o kimseler hakkında «Allah onlara hiç bir hayır vermez» de diyemem. Zira onların vicdanlarındaki îmanı en iyi bilen Allahü Teâlâ'dır. Böyle halde bulunmuş olsam ben, şüphesiz haddini aşanlardan olurum!, dedi.

1|4
    4|1
    • Buna karşılık Nuh aleyhissel?mın kavmi:

Ey Nuh! Sen bize karşı hakikaten hus?mette bulundun. Bize hus?metini fazlalaştırdın. Eğer sözünde doğru isen, bizi tehdid ededurduğun azabı hemen bize getir, dediler.

Hazreti Nuh:

Onu size, ben değil, dilerse Allahü Te?l? getirecektir. Siz onu ?ciz bırakacak değilsiniz. Ben size ne kadar öğüt vermek istedimse de, Allahü Te?l? sizi helak etmeyi murad etmişse benim nasihatim size hiç fayda vermez, iyi biliniz ki,

• Teşekkür. Zaten hakim olduğum bir konu. Ben sade sizlerin görüşlerini merak ettim.

• sorun değil :) araştırmak öğrenmek güzeldir

• sen bir kere olayı öyle bir anlatmışın ki hiç okumadığın belli !

Hz.Nuh kavmine 900 sene yanılmıyosam doğru yola sokmaya çalışdı ama kavmi ve kralı buna inanmadı ve Allah nuh a gemi yapmasını emretti tufan başlamdan önce ve dedi ki ne zaman ocaklardan su çıkmaya başlarsa tufan başlamış demektir dedi Allah sonra Allah ın emri üzerine her canlıdan birer cift gemiye gelmek üzere hareket ettmiş ve kral inanmamasına ramen yüksek bir yerde bir saray yaptırmış kendine ne olur ne olmaz diye ve kral tufan başlamdan önce Hz. Nuh a gelerek sen diyorsun ki tufan gelecek miş dünya su altında kalcakmış ve sadece bu gemiye binenler kurtulacakmış doğrumu demiş evet demiş su nerden gelcek demiş senin atının ön ayağından sı fışkırcak demiş Hz Nuh ve su fıskırmıs sonra kadının biri ocaklardan su akıyor demiş ve tufan başlamış ve 40gün 40 gece yağmur yağmış hiç bir kara parçası kalmamış Kuran -ı Kerim de diyor ki göğün bütün musluklarını açdık diyor bizim anlıcamız tabir ile söyleniyor tevrat Zebur ve İncil deyiştirildi ondan Kuran -ı Kerim geldi ve Kuran deyiştirilemiyor çünkü Allah tarafından korunduğu için eyer örenceksen bu konuda bir şeyler Kuran -I kerim gercek rehberdir ! ve inanıyorum Nuh tufanına .. Allah ın varlığına inanmak için kağinat a ve doğaya bakmamız bile yeter eyer ki hala inanmıyorsa unları görüpde o insan cahildir hiç bir şey kendi kendine oluşamaz .. doğa daki bazı canlılar kendi kendine hayata başlıyor kendi kendine hayatlarını sürdürüyor bu tek başına olamaz ! onlara bu öretildi bunu da örete bilcek sadece Allah onun dışında küçücük bitkiler koçaman meyva veriyor karpuz kavun gibi ama koçaman ağaçlar küçücük meyva veriyoz ceviz erik gibi bunlar öylesine olcak şeyler değil ! kainat Allah ın varlığına ap açık bir işarettir !

0|1
    2|0
  • Doğrudur...İnanç meselesi..

Bizim burada tanrı olarak adlandırmamız uygun olmadığından bizim ALLAH'tan başka tanrı ve ilah olmadığından biz ALLAH deriz.

İkincisi Tevrat ve İncil kitabları okumuştum.Ama maalesef insnalar tarafından değiştirildiğinden pek emin kitaplar değildir.

En son kitap Kuran-ı Kerim de geçer..Güvenirliği bakımından üstün ve doğru olan kitap İslamiyetin önemini taşıyan dünya ve ahiret zamanında rehberlik edecek kitaptır.Öyle bir bilgileri bu kitapta bulabilirsin.

Sadece Tevrat değil bütün bilgileri kapsayan KURAN-I KERİM de geçtiğini bildirmek isterim.

0|1
    1|0
  • Hayır.

1|1
    1|0
  • Bunun için öncelikle bir tanrının varlığına inanıyor olmam gerekiyor ki ben daha o noktada çuvallamışım.. nuh ne ki :D

0|0
    0|0
  • Kuran-ı Kerimde de nuh kavminden bahsedilir. Hud suresinde açık ve net anlatılmıştır.Allahın sinirlenmesi diye bir şey yoktur. Hz. Nuh'un kavmini Allahın dinine çağırması ile başlamıştır herşey. Fakat kavmi putlarına tapmaya devam etti. Ve Nuh'un bir peygamber olduğunu kabul etmediler ve helak oldular.

link

0|0
    2|0
  • nuh tufanı

pompei

atlantis

görünürde birer felakettir

ama kutsal kitaplar niçin diğer flekatlerden

seller,depremler vs. bahsetmez de bunları anlatır

ayrıca gerçek düşüncemi söylemeyeceğim o farklı

en basitinden farzedin ki o hayvanların yavruları alındı

0|0
    0|0
  • İnanıyorum lakin tam olarak söylediğin gibi değil olay önce nuh as dan gemi yapmasını söyler daha sonra tüm hayvanlardan bir erkek bir dişi olmak üzere gemiye bindirmesini söyler sular ondan sonra gelir.su geldikten sonra karar değiştirme falan yok

0|0
    1|1
  • Kuran-ı Kerim de yazıyor deseydin hepimiz seni gerici yobaz belleyecektik. :) Bu soru dünya dönüyor mu ile eş.

0|1
    2|0
    • Tevrat'da yazıyor dememin sebebi başka :) Gerçek olduğuna inandığımdan değil :)

• İnanıyorum bunların hepsi Kuran-ı Kerim'de var Nuh suresi isteyenler bakabilir.

0|1
    1|1
  • O gemide tarantula, komodo ejderi falan var mıydı diye düşünüyorum :)

Nuh, Gılgamış öykülerine ilham veren tufanlar, seller tabii ki yaşandı. İnsanlar bunların doğal nedenlerini bulamayınca doğaüstü güçlerin gazabı diye yorumladılar, süslediler

0|1
    0|0
    • Hahahaha. Fil nasıl sığdı. Aslan neden diğer hayvanlara saldırmadı diye merak ederdim bende :D

• İnançlara hakaretten alın bunu içeri, topla topla :)

• Hakaret etmiyorum. Sadece mantıkla görüşümü belirtiyorum :)

• başkası sorsa baya uzun şeyler yazardım. büyük ihtimalle kırıcı da olurdu ama neyse. inanıyorum.

1|0
    3|0
  • Aman Tanrım filmine inaniyorum

0|0
    0|2
  • Dünyanin bütün hayvanlari bir tahta gemiye bindi ,ahhh tabiki inaniyorum bundan daha mantikli birsey olabilir mi ?

0|0
    0|0
  • inanıyorum tabiki

1|1
    1|0
  • Elbette inanıyorum. Bu Kur'an da açık ve net bir şekilde belirtilmiştir. Ayrıca Allah yerine Tanrı kelimesini kullanman biraz doğru olmuyor.

0|0
    0|1
    • Allah kelimesi ve diger Arap kelimeleri, Araplar tarafindan, diger kültürlere zorlandirildi ve bu devam yapiliyor.

Sen Türksün , Türkcesini kullan.

• ah o gemide ben de olsaydım <3

1|0
    1|1

Kızlar Ne Diyor 12

• Tanrı'nın bir anda sinirlenip tüm dünyayı sular altında bırakması haberi, İsrailiyattan olması çok normal. İnsan elinin değdiği bir kitabın güvenirliği tartışılır.

Unis nickli arkadaşın, verdiği cevabın hikaye tarzında da olsa Kur'an-ı Kerim'de verilen haberle genel hatlarıyla uyuştuğunu söyleyebiliriz.

Hz. Nuh, 950 yıl kavmini tevhide davet etmiş olmasına rağmen, kafirlerin, Allah'ın kullarını da yoldan çıkardığını görmeye başladıktan sonra, Allah'tan kafir soyunun tükenmesi üzerine dua eder ve Allah'ın emri ile tufandan korunmak için gemi inşa eder.

Soruda vermiş olduğun bilgiye baktığımız zaman, Allah'ın adeta ''Gazap Tanrısı'' gibi nitelendirildiğini farketmişsindir sanırım. Allah Kahhar olduğu gibi aynı zamanda ''Merhametlilerin de en merhametlisidir.''

2|0
    2|0
  • Ben inanırım diğer kişilerin ne düşündüğü kendilerini ilgilendirir. kendi cevabını benimsetmek isteyen yazmasın. herkesin fikri kendine

0|0
    1|0
  • İnanmıyorum.

1|1
    5|3
  • bir ara national geographıc uzun belgeseller yayınlamıştı onun dışında bir çok kaynakta doğal afet olarak geçer olayın yaşandığı tarihte büyük sel baskınlarının olduğu doğru tek taraflı düşünmemek lazım olayları geniş açılar iyidir doğal bir afet

1|0
    0|0
  • tevrattan daha once sumer yazitlarinda anlatilir tufan. dogal afetin abartili hali iste. yazilan donemde buyuk taskinlar oldugu biliniyor.

0|0
    2|0
  • böylelerini görünce diksiniyorum,yorumlara bakiyorum,Kuran diyen inaniyorum diyen eksilenmis,merak etmeyin.Kiyamet gunu gelince eksinide artinida göruceksiniz,ey "INANMAYAN"lar !

0|0
    0|0
  • Gılgamış destanında da geçer. Yerel bir su baskını olabilir ama anlatıla anlatıla farklılaşmış olabilir. Bu arada sorunla beraber dikkatimi çekti zeytin dalı hatırlıyorum güvercinin getirdiği bakalım nasıl yorumlamışlar.

0|0
    1|0
  • İnanırım.

0|0
    0|0
  • Kuran'da da geçer inanıyorum. İnanmayana da saygı duyarım..

0|0
    0|0
  • elbette inanıyorum

0|0
    0|1
  • saçma, inanmıyorum

0|1
    2|3
  • Yazdım, yazdım sildim.

Kısacası inanmıyorum diyeyim bitsin.

1|2
    5|4
    • Silmeseydin keşke :) Senin görüşlerini okumak güzel

• Sonra dalga geciyorsunuz diyorlar. Fikri söylemekle hakaret etmek ayrı birsey bunu anlamıyor insanlar ne yazıkki.

• Cazip olanı yazmış peh! :)

Yükleniyor...