İnsanları alım gücüne göre kategorize etmek?

İçtiği sigaranın markası

Ayağındaki ayakkabının markası

Kıçındaki pantolonun hatta donunun markası

Sırtındaki gömleğinin- tişörtünün- elbisesinin markası

Kolundaki çantanın markası

Taktığı saatin markası

Kullandığı telefonun markası

vs vs vs gibi tamamen görsellliğe maddiyata takılıp toplumun belli bir kesimi olarak es geçilen dışlanan yadırganan hatta şans tanınmayan insanlar var. Ne zaman bu kadar markacı bu kadar maddiyatçı olduk. Ne zamandır insanların yerini değerini bunca basit ve tamamen tüketim uğruna hazırlanan oyunlarla belirler olduk?

Asıl sorum şuydu aslında; "Siz de insanları bunlara göre mi değerlendirirsiniz? en basitinden bir insanın içtiği sigara Marlboro değilde West ise kullandığı telefon akıllı değilse o insanın değeri de bunlara göre midir?"

Şimdi bana ne alakası var diyenler olacaktır ama onlarda günümüzde bunun ve benzeri örneklerin yaşandığının gayet farkındadır çıkıntılık yapmanın alemi yok burda.

0|1
3|15

En İyi Erkek Görüşü

• çerkezköyde mekanik tesisat işini yaptığımız bir inşaat firması sahibinin kullandığı araba 90 model toros sedan 10 bin lira etmez araba...marka sigara içmez açık tütün alır içer...adamı gören tanımasa bu adam mütahit olduğuna inanmaz giyinişi öyle marka şekilli değildir...bi pantolon..gömlek bildiğiniz garsonlar bile daha şıktır...adamın yaptığı binalar istanbulda olsa 400 bin tlden satılır...lakin adam tek katlı bir gecekondu demesekte ona benzer 150 metre2 bir arasada yaşıyor...tamamen sade...ama adamın parası desen öyle zenginim diye artislik yapan adamlar varya o adamın yarısı kadar bile değildir...adamın yaşantısı sadelik üzerine gerçi biraz merkantilist tarzı...şimdi bu adamı dediğin tarzda kategorize etmeye çalışanları üstüste koyar sonrası malum...gerçi bana göre sosyal statüsüdür insanı nitelikli yapan...ürettiği katma değer nedir hayata ne veriyor ona bakarım...üstündeki giysi...altındaki araba...veya elindeki cep teli beni bağlamaz...zaten atalar ne demiş eşeğe altın semer vursanda..eşek eşektir...

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• Böyle yargıları olan insanlar zevksiz insalardır diye düşünüyorum. Eğer begendiysen hayata bir kez geldin denenmeli edilmeli derim Sırf hava olsun diye 5-6 çift (kösele) puma alıp giyiyorlardı ya Görgüsüzlük bambaşka :)

2|0
    0|0
    • cicek hanimlarin sahibi keyifli mi bugun :)

• :D ben kalkiyorum :D hadi gorusuruz cicek hanimin sevgili sahibi, oraya bak yaa ne bicim bakmis :D bu kedi sanki sana hayranmis belkide sana bir ask besliodu, kanser ettin kediyi askindan :D

• olabülür :D bir arabaya taktim youtube de resmini koyup cikiyorum :) Lamborghini Aventador :)

link

• Bir zamanlar öğrenciyken masaya Anadolu sigarasını koyduğunda kızların yüzünde oluşan o ifadeyi hiç unutamıyorum la. Direkt hayal kırıklığı sdggsd Neyse sonradan Fight Club yaygınlaştı da accuk şeklimiz oldu.

1|0
    0|0
  • maalesef tüketim kültürünün bir aldatmacası bu. tüketimin sonu yok, şöyle ki; biri bit pazarından giyinir, digeri colins giyer, diğeri levis giyer, digeri gucci giyer, digeri italyan kumaslarla özel yapar giyer, diğeri ermaslarla süsler vs vs. yani sözüm özentilere giydiğin 200 tl lik pantolonla hava atma. aynen soranında dediği gibi kıyafete değilde karsındakinin insanlıgına bak

1|0
    0|0
  • Sigaradan ve alkolden nefret eden biri olarak toplumlarda hiç bunun sıkıntısı çekmemiş biriyim :)

Ama sana hak veriyorum insanlara üzerlerindeki dekorlara göre değilde gerçekten karekteristik yapısına ve kişiliğine bakılması elbette daha güzel olurdu.Ama dünya tarihinden bu yana bu hep böyle olmuştur.Biliriz ki kül kedisi saat 12 den sonra asla balolara gidemez :)

1|0
    0|0
  • Aslında insanlar içinden diyebilirler öyle birsey ya da aralarında konusabilirler.Örnek Git bir cafeye otur bak masanin üstüne Sigaralar bellidir marlboro winston vb. gibi insanlar kendilerini lüks yasamaya zorunlu hissediyor gibi geliyor bana..onun için haklı olabilirsin.Yanlış o kadar şey var ki insanlar insanliktan çikmiş çikar dünyasina dönmüş..falan filan yani

1|0
    0|0
  • yok bu şekilde insanları sınamam para ile imanın kimde olduğu beli olmazmış ayrıca lüzümsüz lüksten kaçan masraftan kaçan insan benim için akılı insandır düşük seviya ya da pinti değil önemli olan iç huzur ve gönül zenginliği :)

1|0
    0|0
  • biz toplum olarak dünyanın en başında iken en sonuna düşen 1 toplumuz.bilhassa yeni nesil gençliğin bastırılmış duyguları bu senin bahsettiğini doğrular nitelikde..kısaca yurt dışından gelenler senin kültürlerine gıpta ederken bizim toplumumuzun batıya olan ego adı altındaki özentisini değiştirmek ne mümkün..sözün özü ne yazıkki bu soruna evet diyorum.insanlar dış görünüşe göre insanları yargılamakta

1|0
    0|0
  • parfüm ck sigaram murattı rıssı ve bilgisayarım toshiba bunların markasını değişmem geri kalan hiç bir markanın benim için önemi yok

1|0
    0|1
  • Bu konuya gerçekten tepkiliyim bende ama sen yazılabilecekleri yazmışsın. Ekleyebileceğim Herşeyi alabilirsin ama Karakteri oluşturman gerekir.

1|0
    0|0
  • Ben onlara acıyorum :) önemli olan mutluluktur, ben mutluysam diğerlerinin ne düşündüğü önemli değildir benim için.

Bu arada nick on numara :D

1|0
    0|0
  • black gallon captain black marlboro light favori sigaralarım.pull and bear dışında giymedim daha hediyeler hariç:D daha saymıyom.))

1|0
    0|0
  • bağırsak uzunluğuna göre değişir panpa ..

1|0
    0|0
  • Şekilciliğe lüzum yok.

1|0
    0|0
  • Böyle şeylere takılanlar görgüsüzdür, görgülü ve kişiliği oturmuş birisi durumu iyi olmayan veya bazı şeyleri ihtiyacı olmadığı için almayan insanları dışlayamaz, dışlayan var tabi bende çok örnekle karşılaşıyorum ama insanlıktan nasibini alamamışlar.

Mesela bizim durumumuz çok şükür iyi, eskiden Noka bir telefon çıkarttığında anında gidip değiştirip yenisini alırdım ama sıkıldığımdan en son aldığım N8 marka telefonu tanıdığa bedava verdim, şimdi evde duran kamerası çok iyi olmayan bir Nokia telefonu kullanıyorum. İçtiğim sigara Marlboro değil Winston Box, saat takmam, görünüşe önem veririm ama parası olmayan adamların bile yaptığı gibi zengin görünmeye çalışmam birde özentilik yapmadığımdan ve Converse gibi ayakkabılar almadığım için dışarıdan baktığında parası var demezsin :) bu bahsettiğin türde birisi bir gün karşıma çıkarsa cüzdanı açıp ne kadar istiyorsun diye sorarım :)

2|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• görgüsüz ya da sonradan görme insanlar her konuda takıntılıdır.. kullanılan ürünleri rahatlık, sağlık ve pratiklik için kullanmak gerekir gösteriş için değil..

1|0
    0|0
  • Doğru,aslında biraz özgüven eksikliğiyle alakası var bence.Kişisel eksikliğini elindekilerle kamufle etmeye çalışıyo bazı insanlar,diğerlerinde de tuhaf şekilde ezik görünme korkusu var

1|0
    0|0
  • hayir maddiyata baglamam arkadasliklarimi, ben kosmopolit bir sehirde dogmus buyumus bir insanim, ve her turlu insanlarla karsilastim, ve ne markali diye özel muamele ederim, ne markasiz diye özel muamele, ben kozmopolit dedim, kimse kusura bakmasin ama ben faslisini da zencisini de cinlisini de, yunaninida, italyeninide, ispanyolunu da portegizini de, bulgarini da, romanini da gördüm, arasinda kimi sectim bir sorun... müslümanini, ve müslüman gibi davrananini, gerisi bos

0|1
    0|0
    • ister istemez, insanlara ön yagi�larimda var, yasantilarimdan dolayi, evet insanim !

• Olabülür :D evde tek erkek benim hep peşimdeydi :D o fotografıda yanımda yatarken cekmiştim.. sende İyi bak kendine görüşürüz :)

• bende motosiklet kazalarını izliyodum :D tamam görüşürüz

Yükleniyor...