Herseyden önce `Kendine Saygı`

Hemen hemen herkezin duydugu bir sözdür bu; " Baskalarına saygı duymadan önce kendine saygı duymalısın "

Iyi de, peki nedir bu `kendine saygı` dedigimiz sey?

Bir insan nasıl kendisine saygılı olabilir ki?

Baskalarına saygı duymanın önce kendine saygı duymaktan gectigini söylerler hani..

Iyi de, bir insan nasıl kendisine saygılı olabilir ki? Bir insan nasıl kendisine saygı gösterebilir ki?

Düsünüyorum düsünüyorum, bulamıyorum. Oysa ki en sevdigim sözlerden birisidir bu söz.. "Baskasına saygı duymadan önce kendine saygı duymak.."

Hani simdi diyeceksiniz bana, kendine saygı; "kisinin kendisinin farkına varmasıdır" diyeceksiniz bana..

Iyi de o farkındalık saygı olmuyor ki?

Saygı dedigimiz apayrı bir sey.. Apayrı bir kelime ve apayrı bir kavram.

Simdi bana diyeceksiniz; Kisinin kendisine saygı duyması, kendisine özen göstermesi, kendisine bakması, oturusunu, kalkısını, yemek yemegini adabıyla yapması diyeceksiniz..

Iyi de, o saygı olmuyor ki..

O insanın kendisine bakması oluyor ve kendisine ceki-düzen vermesi oluyor..

Saygı o olmuyor ki..

Bazen düsünüyorum, acaba sırf saygının anlamsal algısını arttırabilmek icin mi söylenmis bu cümle diyorum.. " Baskalarından önce kendine saygı duymak.."

Iyi de bir türlü anlam veremiyorum insanın kendisine saygılı olmasını..

Hadi simdi bana dersiniz, saygı duymak; Baskalarının düsüncelerini, davranıslarını, kisiliklerini hor görmek.. Onlara nezaket göstermektir dersiniz.. Saygı demek budur dimi? Sizin görüslerinize, davranıslarınıza aykırı olan bir kisiye bile dolu gözle bakabilmektir saygı..

Onu kücümsememektir saygı..

Haksız mıyım?

Iyi de, bir insan kendi düsüncelerine ve kendi davranıslarına nasıl saygılı olabilir ki? Onlar zaten senin secimlerin ve senin kisiliklerin.. Bir insan baska bir kisilige saygı duyabilir, saygı gösterebilir. Kendi kisiligine saygı gösteremez ki..

Kendi düsüncelerinize saygı duydugunuzu düsünsenize..

Ulan adamı deli diye Bakırköy`e yatırırlar be.

Nedir bu kendine saygı anlamadım ki...

Konusma tarzınıza, oturup kalkmanıza, yemek yeme adabınıza saygı diyorsanız onlar saygı degil..

Onlar sadece davranıslarınız. Onlar sadece sizin kisilikleriniz ve onlar zaten sizin coktan benliginize oturan halleriniz..

Iyi de, o zaman nedir bu `kendine saygı` ha?

Baskalarına saygı gösteremeyen kisilere söylenen, anlamı belirsiz olan uyarıcı kelimeler mi?

Baskalarına saygı duyamayan kisilerin aslında kendilerine de saygı duyamadıgı gibi sacma sapan bir düsünceyi beyinlerine empoze etmek mi?

Madem öyleyse söyle bakalım `kendine saygı` nedir?

Nedir bu `kendine saygı` söyle de biz de bilelim..

Cünkü ben bir anlam veremiyorum bu `kendine saygı` denen cümleye.

Beni aydınlatırsanız sevinirim..

0|1
2|4

En İyi Erkek Görüşü

• Bana kalırsa, başkalarını rahatsız etmekten çekinme duygusuna saygı denir. Kişinin kendine saygı duyması, kendi benliğini rahatsız edecek durumlardan kaçınması demektir.

Nedir kişinin benliğine zarar verecek, rahatsız edecek durum? Öncelikle bir varlığa bel bağlamak olabilir. Mutlu olabilmek için başkasının mutluluğunu kendine şart koşmak, kişilere ve / veya nesnelere duygusal anlamlar yüklemek, aksini arzuladığı halde bir eylemde bulunmayı veya bulunmamayı kendi kendine dayatmak.

Çok basit bir örnek olarak, okullardaki 'amirine saygı duymak' saçmalığını öne süreceğim. Bu saygının, içten olmasa dahi, zorunlu olduğu dayatılır insanlara. Kişinin bu eylemi (istemediği halde) gerçekleştirmesi, kişinin kendi benliğine zarar vermesine yol açar, dolayısıyla özsaygısını yitirmesi olağandır.

Kişinin benliğinin farkına varması, kendi değerlerini, anlamlarını yaratması, hayatını bireysel istekleri ve mutluluğu doğrultusunda şekillendirmesi, ayrıca sahip olduğu fikirlerin kendine ait olması, kişinin kendisine saygı duyması demektir.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Kendine saygin varsa sevmeyi bilirsin mesela.kendini seversin. Sonra het isine yansir bu..sonta cevrene..milyonlarca düşünce kafamizin icin de iyi kotu demeden oradan oraya savrulurken iyi ve kotuyu ayırt etmeyi algilattirir bize saygi..

Bundan degil mi ki toplum icinde *ira *ira konudan insana:" aa ne saygisiz." Deriz..cunku etrafa rahatsizlik veriyordur bir şekilde.

Kotu oldugunu ayirt edebilse zaten yapmayip saygili bir davranis sergileyecek.

Kendi icimizde de biz boyleyiz iste. Ses tonumuzu ayarlarken once iyi ve kotuyu fark ediyoruz..once kendimiz için.

0|1
    0|0
    • Benim sizin sorunuza uzun bir cevap bırakmam nedeniyle siz de bana uzun bir cevap bıraktınız anlasılan.. Eheheh :)) Iste bu asıl tebessüm kaynagı..

Daha önce uzun bir yorumunuzu görmemistim. (Bilmiyorum belki uzun da yazıyorsunuzdur ama ben görmedim, ve öyle varsayıyorum) Bu da demek oluyor ki, bu kadar uzun yorumu sırf benim icin yaptınız.

Ee ben simdi gülmeyeyim de, sevinmeyeyim de ne yapayım? :))

Yazdıklarınız cok hos seyler..

Benim göremedigim bakıs acıları var sizde..(devamı var :)

• :)) hiiic sorun degil ki. Farkli bir goz tarafindan irdelenmek guzeldir kendi adima. Karşılıklı sinerji basgosterdi mesela. Farkli durumlar algilandi..ben son derece faydali buldum:))

Yasina ragmen gösterdiğin olgunluk ve nezaket cok güzel.

• Herkez basta bunu diyor ama sonradan dediklerine pisman ediyorum onları :(

Umarım sizi de kırmam veya sizi de pisman etmem..

Akıl yasta degil bastadır.. :)

Iltifatınız ve sizin de bu anlayısınız ve nezaketiniz icin cok tesekkür ederim..

• kendine saygı duyan insan başkalarına kendini ezdirmez

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• benlik bilincine ulaşması olarak nitelendirebilirsin bu saygıyı, şu sözden hareketle "kendini bilmeyen rabbini bilmez" ve şu sözden destekle " kendini bilmeyen başkasına fayda veremez", önce insan kendi gücünün farkına varmalı bunun için hayat bize sürprizler hazırlar, kendine saygı şüphesiz gerçekle mümkündür, kendini olmadığı bişey gibi göstermeye çalışan insanlar kendine saygısızdır mesela, gerçek olup olmadığını bile bilmediği konuyu körü körüne sırf çıkar için destleyeklenler saygısız ve bir o kadar alçaktır mesela ve ve uzar gider dostum, özetle kendine saygı kendini bilmek ve dosdoğru olmaktır

0|1
    0|0
  • Hepi topu 5 cevap işte bundan bahsediyorum evlat sana :)) bütün sorularını cevaplayacaktım ama sen böyle destan yazdıkça cevap vermem hiç bir soruna.

0|0
    0|0
  • özellikle bayanların en çok önem verdiği konu

0|0
    0|0
Yükleniyor...