Okutmak, eğitmek için bunca çaba varken niçin devamı için bir çaba yok? Sorun millet mi yoksa devlette mi ?

Arkadaşlar günümüzde okumanın meslek sahibi olmanın ne denli önemli olduğunu biliyoruz... Bunun için imkanların zorlandığını her geçen yıl ülkemizde ilkokul , lise ve özellikle üniversite sayısının arttığının hepimiz bilincindeyiz.. "Okuma" gerekçesi kapsamında bir sürü kollar olduğunu birçok kurumlar olduğunu ve rehaveti oldukça yoğun kampanyaların başlatıldığını biliyoruz. Bunlar için milyonlarca liralar dökülüyor okullar açılıyor kampanyalar başlatılıyor belli bir döneme kadar öğrencinin okul masrafları karşılanıyor her şey yapılır. Buraya kadar her şey çok güzel.. Öğrenci liseden mezun oluyor Üniversiteye yerleşiyor ki hepimiz yine farkındayız ki üniversiteye yerleşebilmek bile artık torpilli ve şifreli halde..

Peki İş olanaklar ? İş imkanları ? Bu ülkede yüzlerce öğretmen atama bekliyor onlarca hemşire atama bekliyor binlerce bilgisayar programcısı bilgisayar mühendisi kendi işlerinin dışında iş yapıyor kimi yapamıyor. Binlerce Eczacı branşı dışında çalışıyor ya da çalışamıyor..

Pekala bunca eğitim olanağı sunulmasına ve ülkenin gençlerinin okumaya teşvik edilmesinin yanı sıra diğer taraftan neden işsizlikle özellikle üniversite mezunu gençlerin işsiz kalması kendi branşında iş bulup çalışamaması çoğunun çalışmıyor olması kimilerinin meslekleri dışında bambaşka işlerle meşgul olmak zorunda oluyor olması yani kısaca okutmak ve okumak için seferber olunuyorken onca üniversite açılıp "okumayan gencimiz kalmayacak" deniliyorken neden "atanmayan öğretmenimiz kalmayacak" denmiyor ? Neden " Çalışmayan Mühendis , eczacı , Veteriner vs vs " kalmayacak denmiyor ? Okutmak eğitmek için bunca çaba varken niçin devamı için bir çaba yok... Eğitim sahası kadar neden İş sahası yok ? Bu okuyan milletimizin suçu mu ? Yoksa okutan ama sonrasını düşünmeyen devletimizin suçu mu ?

0|0
8|16

En İyi Erkek Görüşü

• Sen yine iyi niyetli düşünüyorsun. Atanamayan bir sürü insan olmasına rağmen işsizlik oranı düştü. Bu nasıl oluyor ? Yeni açılan üniversiteler,liseler,açıktan bitirme kontenjanlarının artırılması... Okumak için imkanların artması güzel, ona laf yok. Lakin eğitim adı altında, insanları işsiz kategorisinden çıkartılıp öğrenci kategorisine alınırsa işte böyle işsizlik oranı düşer. Okuyunca daha kolay iş bulacağını düşenen herkes, tecrübe edinmek yerine okumaya yöneliyor. Hal böyle olunca kısa dönemde işsizlik oranı düşüyor ve eğitim seviyesi artıyor. Birbirinin üstünü örten kedi ve fare gibi. Ülkemizde de seçimlerin 4 yılda bir olduğunu düşünürsek; "Bizler eğitim seviyesini artırdık,işsizliği düşürdük." laflarını duymak kaçınılmaz olur. Bizim millet de yorumlamadan sadece tablolara baktığı için, faydalı olduğunu zannediyor. Kimse tamamen suçlu ya da suçsuz değildir. Masum ya da suçlu olmak da sonuçları değiştirmez. Devlet kendi halkını mal yerine koymamalı, halk da bir zahmet k.çını kaldırıp her şeyi tv'den duymak yerine açıp biraz okumalı,araştırmalı.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 15

• Bana kalırsa sorun çoğu zaman millettedir.Millet her şeye göz yumarsa ve her şeyi devletten beklerse , çıkan sorunlarda anca devlete suç atar.Hükümeti seçen millettir aynı zamanda yaptıklarına göz yuman da millettir.Şimdi realist olmak lazım, öyle suç yıkmak kolay.Zamanında hrant dink öldürüldüğünde bir sürü kişi sokaklara döküldü yürüyüş yaptılar.Bizim şehidimiz olduğunda yürüyüş falan yapılmazdı.Ancak 10 kişinin üstünde şehid verirsek o zaman yürüyüş yapılır sonra unutulurdu.

Devlet eğer milletin değerleri dışında yada milleti küçük düşürecek bir şey yaptığında halk sokaklara dökülmeli.Sadece birileri öldüğünde yada şehid olduğunda sokaklara dökülmek olmaz.İsrail zamanında mavi marmara da insanları öldürdü.Hükümetin verdiği cevap "Özür bekliyoruz" yada Abdullah gül'ün verdiği cevap "Eski zamanlarda olsa savaş sebebiydi" demesi.Unutuldu gitti.Burada dikkat edilmesi gerekilen nokta şu.Bu milletin onurunu iki paralık ettiler.Ve bu olayla hükümetin batı baskısı altında olduğu belli oldu.Eski zamanlarda olsa savaş sebebiydi çünkü o zaman insanlar onuru ve şerefi için yaşardı ve bu olay o zamanlarda olsaydı , o ülkenin onurunu ve itibarını zedelediği için savaş olurdu.Bu olayda bizim milletimizin onurunu iki paralık etti ve şimdi sorarlar adama "senin onurun şerefin nerede" diye.

Bazı şeyleri kaldıramadığımız zaman yada millet olarak o şeyi istemiyorsak sokağa dökülmeyi ,itirazımızı veya isteğimizi bildirmiyoruz.Sokağa dökülmekten kastım 70-80 yıllarındaki gibi değil.Düzgün ve yasal bir şekilde.Bu sefer devlet milletin ne kadar birbirine bağlı ve ciddi olduğunu anlar.Çok zor bir şey değil bu her şekilde tepkimizi gösterebiliriz.Unutmakla ve her şeyi sineye çekmekle bazı işler yürümez.Bizim millet anca devlete laf atsın birbirine düşsün.Biraz gerçekçi olun .

1|0
    0|0
    • Bana yazınla wall street işgalini hatırlattın.. Çoğu 30 yasın altında ki onbinlerce genc orada ekonamik sıkıntılarından , işsizliğinden yakınıyordu.. Şöyle bir baktım da Ülkemizde ekonamık sıkıntı ve işsizlik için sesiini yukseltmeye baslayan genclere hiçbir şekılde söz hakkı verılmıyor kı anında susturuluyorlar tepkisiz kalma mecburıyetıne ıtılıyorlar. Bu da bence avrupa karsısında yonetımın kucuk dusmemesi için. Hala bu yonetımle kaybettıklerıyle akıllanmayan insanlarla yaşamak ne acı..

• iş var ama 30 yaşını aşmamış,askerliğini yapmış,tercihen iki yabancı dil bilen,meslekte en az 5 yıl deneyimli eleman alınacaktır.ne ara mezun olup bu şartları sağlıcaz :P ben de bu açıdan bakmış olayım.

1|0
    0|0
    • en az 5 yıl deneyım ıstıyorlar :) Hang meslekçi şu devirde şu eğitim ve öğretim sistemıyle mezun olupta iş bulacak çalıscak 5 yıl deneyım kazanacak :)

• Bu kadar mühendise, eczacıya, veterinere ihtiyaç yok çünkü. Her şehire üniversite yaptılar, ne oldu? Şimdi kapatıyorlar öğrenci bulamadıkları için.

Türkiye Üniversite mevzusunu biraz yanlış anlamış bir ülke. Meslek liseleri örneğin çok önemliydi, onlar da beş para etmez oldu artık.

Bir şey de üretmiyoruz zaten. Bir çok nedeni var kısacası.

1|0
    0|0
    • Bende meslek lisesi çıkışlıyım... O değil de bence her isteyen istediği bölüme kolayca girmemeli.. Ya açtıgın bölüm kontejyanını kapsayacak kadar iş sahası kur ya da kontejyanı sınırlı tut.. Bol keseden doktor mezun edip bol keseden muhasebei , muhendıs , ogretmen mezun edip te aç kalmalarına sebep olma

• Evet, bütün sorun da o zaten.

• onada kesin bir çözüm bulunmayacağı için.. sanırım mecburuz açıkta kalmaya..

• iş var ama beceriksiz ve kendini yetiştirmeyen kişilere iş yok arkdaşım ... herkes rahat iş arıyor inşaatta günlük 80 lira veriyorlar adam gitmiyor onun yerine saçma sapan temizlik yok güvenlik gibi basit işlere kaçıyor ... adam mühendis olmuş aks nedir kolon nedir donatı nedir bilmiyor nasıl iş bulacak bu adam bulmasın gitsin sağda solda basit işlerde çalışsın

1|0
    0|0
    • Bu da ülkede unıversıtelere gereksız ve kolayca alım yapıldıgında kaynaklanıyor.. Duz ve meslek lisesi öğrencisi lise öğrenım boyunca farklı kulvarlarda eğitim alıyorlar. Örneğin sayısal bölümünü bitirmıs bir düz lise öğrencisiyle Bilişim teknolojilerini bitirmıs bir meslek lisesi öğrencisi...Üniversite sınavında meslek liseli öğrecının Bilgisayar Muhendıslıgıne gitme sansı yok denılebilicek kadar az. düz liseli puanıyla rahatca gidiyo ve 0 dan baslıyor çoğu bilmeden mezun oluyor.

• Asıl sorun burda baslıyor. Meslek liseli alt yapıyla mezun oluyor muıhendıslık dalına gecemıyor ve cogu unıversıteye yerlesırken proble yasıyor sonrasında açıkta kalıyor. Düz liseli paşa gibi yerlesıyor eğitime 0, dan baslıyor çoğu hiçbirşey öğrenmeden mezun oluyor elinde muhendislik diplomasıyla. Ne o ? Muhendıs o ! ;) Ama gel gör normal hayatta ıse yaramıyor yarıycak adam ise bakmıssın kasıyer olmus bakmıssın açıkta gezıyor.. Baslıca ve asıl problemlerın basların da bu saçma sistemde geliyor.

• Ben üniden mezun olduğumda farkettim. Meğer tüm şirketler tecrübeli eleman arıyormuş. benim sıkıntım burada başladı. Şimdi çok alakasız bir işte çalışıyorum. :)

1|0
    0|0
  • Sistem yanlis...sen okumay zorunlu tut ama universitelere girmek icin sinav yap..insani sitrese sok...cok yanlis...

İlkokul ve lise sonlwrinda diplama notuna ve cocugun yeteneklerine gore zorunlu ve sinavsiz bir ogrenim hayati gerekiyor bence...

1|0
    0|0
  • link 92 yılında kurulmuş okulu tekrar kuruyorlar :)) Başımızdaki adamların daha olaydan haberi yok sen neyin peşindesin. Hepimiz MEB zaiyatıyız. :D

1|0
    0|0
    • Biz toplumca bi ileri iki geri yapmaya bayılıyoruz hayat felsefemiz bu olmus resmen.. Cahilce göz kapatıp olana bitene seyırcı kalıyoruz koyun surusu gibi oradan oraya savruluyoruz.

• Planlamamız on numara ondandır

1|0
    0|0
  • Tüm suç beceriksiz yöneticileri iş başına getirende

1|0
    0|0
  • sorun devlette de millette de...

1|0
    0|0
  • aslında hem devlette, hemde herşeyi devletten bekleyen kendini geliştirmeyen millette suç var

0|0
    0|0
  • yazını okuyamadım uyumaya nıeytlendım. ama hepsi amerikanın suçu :)

0|0
    0|0
  • devlette sorun var

1|0
    0|0
  • Çalışına iş çok ama ya okuldan mezun olanlar iş beğenmiyor yada maaşı biryerde kendini gösterebilmek için ilk önce o iş yerinde en alt kademeden başlayacaksın ki bunuda kimse göze almıyor ben bunca zaman boşunamı okudum diyor ve işte görüntü ortada

0|0
    0|0
    • Herseyın dısında 0 dan baslayacak elemandan cok deneyımlı ıscı arayanlarla kaynıyo ortalık. Adam 0 dan baslamayı kabul etsede o krıterde arayan sektör yok denılebılıcek kadar az.

• sorun devlet.herkes okumasın işte.herkes okursa bi dünya ortada işsiz mühendis oluyo.okunmasın ki işte çalışan işçiler olsun herkes mühendis olunca kimsenin işçi olası gelmiyor

0|0
    0|0
    • Her muhendısın de bir patronu var ama öyle değil mi ? o zaman şartları ağırlastıracak devlet.. Herkes kolayca ıstedıgını seçip okuyamayacak haksızmıyım =

• sonrada öss çok zor derler :))

• hı hı hay o öss yi :)

Kızlar Ne Diyor 8

• bu soruyu okurken tuylerım dıken dıken oldu resmen!..devletımız adına ne kadar uzuluyorum bılemezsınız duyarlı bır vatandas olarak ama gucum yetmıyo kı duzeltebılmeye keske yetebılseydı... oyle kı bize cocukluktan bu yana unıversıte okumanın ıyı bır ısı garantıleyecegı asılanıyor hep cevremız ogretmenlerımız tarafından okuyoruz ve okuyoruz ... bolum farketmıyor o kadar da... sonra gel gelelım sanslı olanlarımız bırazda kendını gelıstırmıs olanlarımız buluyor ıs belkı ıstedıgı gıbı belkı de farklı sektorde ama hayatını surdurmek ıhtıyaclarını karsılayabaılmek ıcın tatmın ettıgı ıcın devam edıyor ama bırde bızım gıbıler var. emeklerımızın karsılıgını almak ıstıyoruz, unıversıtelı ıscı sınıfına gırmek ıstemıyoruz... cok da sınırlerıme dokunan devlet buyuklerımızın cıkıp ta arkadaslar ogretmenlık ıcın alım olmayacaktır lutfen farklı sektorlerde ıs arayın ...nasıhat verıp yol mu gosterıyor ustu kapalı hakaret mı edıyor... anlamıyorum , anlayamıyorum, bu ulkenın egıtım sıstemını anlamıyorum cok uzuluyorum yazık kı gelen yenı nesıle de daha katedeceklerı cok yol var ama sonunda keske herkes emegının karsılıgı alabılse adıl bır duzen ıcınde keske...

1|0
    0|0
    • bu duzen oldukça unıversıler her yıl onbınlerce ogretmen mezun eder bınlerce ezcacı yuzbınlerce muhasebeci vs vs bunların yıne %80 i açıkta kalır.. atama olmaz vs vs işsizlik oranı her gecen yıl daha da artar.

• Herkes okusun . Okutmayı amaçlamak güzel bir düşünce fakat işsizliği de önlemek gerekiyor. Sanırım bu şimdiye kadar bütün yönetimlerin sorunu. İş arayan kadar çalışan arayan da var. Yanlış bir yönlendirme yapılıyor. ihtiyaç olmayan alanda insanlar okutuluyor ve boş kalıyor. Sistemin değişmesi gerek...

1|0
    0|0
    • devlet o zaman ıhtıyacı olunan sektorlerde unıversıtelerın kontejyanlarını esneklestırıcek.. her alanda bol keseden kontejyan açmaktır aslında bunun nedeni..

• Sorun he iki tarafta.Gerçekleri görmezden gelen halkta be gerçekleri görmezden gelmeye vesile olan devlette.

1|0
    0|0
  • iş var ama iş arayan insan da nitelik yok.üniversiteyi kazanınca her şey bitmiş sanılıyor.iki tane ders geçince meslek öğrenilmiş sanılıyor.önceden ingilizce biliyor musunuz diye sorulurken şimdi kaç dil biliyorsunuz diye soruluyor.insanlar kendini geliştirmekten aciz.her şeyi devletten beklemek olmaz.sistem evet mükemmel değil ama sende önce kendine bi iğneyi batır sonra çuvaldızı kime batıracaksan batırırsın.herkes masabaşı dolgun maaşlı iş ararsa işsizlik bitmez.ayrca ülkenin fırıncaya kasaba da ihtiyacı var.her neyse derin mevzu.

1|0
    0|0
  • Suç Amerikanın

1|0
    0|0
  • Her iki tarafta da suç var.Biz sessiz kaldıkça bu düzen böyle gider.

1|0
    0|0
  • sistem böyle istiyo, düzene karşı gelen yok, devlettekiler koltuğa yapışmış kalkmam diyo

1|0
    0|0
    • Onlar kalkmam demiyor ki bizim millletimiz kaldırmıyor onları yerinden ;)

• millet istesede kaldıramaz, çünkü hepsinin zihni kuşatılmış,

• Haklısın elektriği olmayan köye çamaşır makınesi goturupte goz boyayan sonra o ınsanların gozunde ılah ılan edılmıs kısıler varken çokkk zorr yonetımın değişmesi..

• göstermelik işte yapılanların hepsi, ülkenin yarısı da gösterilene inanıyor. bu kadar.

1|1
    0|0
Yükleniyor...