Sözler,Kendini İfade Etmek... Bir Ruhu Yansıtabilir mi?

İnsanların üsluplarının da kişiliklerinin bir göstergesi olduğunu düşünüyorum hep.Her ne kadar sözcükler belirleyici olmasa da ...

Zamanla burada bile anlıyoruz farklı farklı beyinlerden çıkan düşüncelerin , ruhlarla temasında ne derece farklı kişilikleri dile getirdiğini.

Tam manasıyla ne kadarını yansıtıyor sizce ? Kişilikten ayrı mı tutuyorsunuz yoksa benim vardığım kanının geçerliliği var mıdır?

0|0
3|8

En İyi Erkek Görüşü

• elbette yasnsıtabilir. senin yazından da senin hakkında minik de olsa birseyler cıkarabiliyoruz. örneğin biraz titiz gibisin. hassassın. akıllısın okuyorsun. birseylerin farkındasın. ve dikkatlisin.

1|0
    0|0
    • teşekkür ederim:) ne kadar çok falso vermişim.

• her an bir tanı ve iz peşindeyim zaten:)) kendi boşluklarımı doldurma çabası ve sorgulama.

teşekkür ederim bu arada:)

• rica ederim :)

Erkekler Ne Diyor 7

• Bu güzel soruya cevap vermezsem ayıp olur.. :)

Bir aralar bir soru vardı. Bakımsız bir vücut (dıs görünüs) insan ruhunun aynası mıdır diye..

Ona cevap vermistim de onu hatırladım, linkini atayım dedim.

Ne de olsa, kullandıgımız sözcüklerle, dıs görünüsümüz birbiriyle baglantılı..Ruhumuzla ve kisiligimizle de baglantılı..

Ordaki söylediklerimi bir de sizin sorunuz üzerinden ve sözcükler üzerinden düsünürsek süper olur..

link

Ayriyetten yazmak gerekirse;

" İnsanların üsluplarının da kişiliklerinin bir göstergesi olduğunu düşünüyorum hep.Her ne kadar sözcükler belirleyici olmasa da ..." demissiniz..

Bence sözcükler de cok belirleyici bir kavram. Nasıl ki hic düsünemedigimiz, duymadıgımız veya sekil veremedigimiz yaratıcı sözcükleri kullanan bir kisi, beyninin farklı bakıs acılarını ele veriyorsa, ya da nasıl ki sözcüklerinde küfür kullanan bir insanın, kisiliginin zayıflıgını ve ezikligini ele veriyorsa, kelimeler ve cümleler de kisinin ruh halini ve kisiligini ele veriyor..

Ben özellikle dikkat ederim bir insanın kisiligini belirlemedeki konusma tarzına. Kurdugu cümlelere ve öne sürdügü bakıs acılarına bakarım. Esprisine veya konusma tarzındaki saygınlıgına bakarım. Bunlar hep ruhun cevresini kusatan kalıcı kisiliklerdir..

Kisilik demek, ruh demek.. ruh demek, sözcükler demektir.

Nasıl ki bir insan o anki durumunu, halini kullandıgı sözcüklerle anlatıyorsa, e bir nevi ruhunu da o sözcüklerin anlamlarına sıgdırmıs ve bırakmıs oluyor..

Bu yüzden, toparlamak gerekirse; Ruhu kisilik yansıtır ve kisiligi de davranıslar ve sözcükler yansıtır.

Ama sözcükleri yansıtan tek bir sey vardır. O da ruhtur. Kisinin kendisidir.

Bu yüzden bu kavramlar hep bir döngü. Adeta paradoks gibi..

Birinin bittigi yerde digeri anlam kazanıyor ve birinin anlam kazandıgı yerde digeri bitiyor.

1|0
    0|0
  • bence yansıtır insanın ruh hali neyse gündelik hayatına bile yansıyor

ruh hali neyse karakteride kişiliğide ona göre olur

örnehin aklında hırsızlık olan adam fırsatını bulunca çalar af etmez

buda bir karakterdir ve ruh halinden gelir bence yalancıdan dürüst olası beklenemez çünkü yalancıdır

1|0
    0|0
  • Senin vardığın kanının geçerliği kısmen vardır. İnsanların büyük bir çoğunluğu sanal hayatta ve gerçek dünyada çok farklıdır. Burada çoğu kişinin klavye erkekliği yaptığını görüyorum. Ama gerçek hayatta bu böyle değildir. Belki daha uysaldır daha içe kapanıktır veya özgüveni yoktur. Ya da tam tersidir. Kimse burada gerçek kişiliğini tam olarak yansıtamaz. Ancak buranın dışında yüzyüze olursa o zaman konuşmalarından vurgulamarından belki kişilik analizi yaparsın. Burada bunu yapmak neredeyse imkansızdır.

1|0
    0|0
  • evet yansıtabilir , mevlananın sözü galiba "Kalp deniz,dil kıyıdır.Denizde ne varsa kıyıya o vurur" yani kelimeler bir kere kesin yansıtır ama üslup bazen yanıtıcı olabilir mesela bazıları var sert konuşuyor kibarlık yok ama iyi niyet var hani onu bilmeyen adamı kötü zannedebilir ve bzen de üsluptan dolayı haklıyken haksız ,haksızken haklı duruma geçebilir

1|0
    0|0
  • insanin fikri neyse zikride odur... sozler duygularin tercumani olmada her daim yetersiz kalmislardir... ama kisilik analizinde insanin soylemleri onemli yer tutmaktadir...

1|0
    0|0
    • analize etmek ön plana çıkıyor .özellikle bu gibi bir yerde yazıp çizince nedense.

• bu gibi yerlerde sanmiyorum ki insanlar olduklari gibi davransinlar... taninmamisligin verdigi bir rahatlik soz konusu... boylelikle daha curetkar olunabiliyor... ama derinlerini aciga vurmada da yardimci...

• herkes değil ama tanıdıklarımın oldukları gibi bana yansıdıklarını biliyorum.

• bu soruyu anlamayan tek salak benmiyim ya :(

1|0
    0|0
  • insannın düşünceleri kişiliğini yansıyor insanlar kendini sakmıyamaz içindeki her sye belli olur

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Ilk bakislar, her iki cinste yalan söyleyemiyor bu organiyla.

Sonra sözler, ikinci bu. Yani katiliyorum sana ablam.

1|0
    0|0
  • valla ses tonları bile kişiliği ruh halini ele veriyor

1|0
    0|0
  • Kesinlikle.Seçtiği sözler,seçtiği sözleri nasıl bir araya getiriyor bunlar çok önemli şeyler..Kendini ifade etmeyi başardığı derecede ..

0|1
    0|0
Yükleniyor...