Kapat

Akil insanların Başbakan'a sundukları rapor hakkında ne düşünüyorsunuz?

Arkadaşlar,akil insanların,ülke genelinde yürüttükleri çalışma sonucunda hazırladıkları rapor açıklandı.Düşünceleriniz nedir?

(Lütfen,seviyeli bir tartışma olsun.Klavye delikanlılığının alemi yok).

link

• Rapordan memnunum.
    A seç
  • Birkaç madde dışında genel anlamda destekleyeceğim bir rapor
    B seç
  • Hiçbir şekilde desteklenemez.
    C seç
  • Kararsızım.
    D seç
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
üzülerek belirtmek istiyorum ki,bu kadar kötü durumda olduğumuzu bilmiyordum.Raporu beğenmeme hakkı tabii ki de var.Ancak edilen hakaretler,bu sorunun önüne geçti.Önce tartışmayı öğrenmeliyiz

0|0
22|40

En İyi Erkek Görüşü

• Askerliğimi Hakkari yüksekova da yaptım.. Aylarca doğunun en varlıklı ilçelerinden biri olan Yüksekova'yı yakından izleme şansına eriştim...

Halk PKK elinde oyuncak olmuş, Köyler basılmış, Askerde basmış, PKK da,

Pkk basmış, Gençleri bize verin, hayvanlarınızı rahat rahat otlatın, yok vermezseniz hepiniz düşman sayılacaksınız demiş.. Veren PKK dan kurtulmuş, vermeyenin köyü yakılmış, kurşuna dizilmiş..

Asker PKK dan kurtulmak için dağa genclerini veren köyleri pkk partizanı diye basmış, PKK lı aramış, Köylüyü tutuklamış, köyü boşalttırmış, Yeri geldi yakmış, yeri geldi kendisine küfredeni öldürmüş..

Bu bahsettiklerim 90 larda terörrün zirveye vurduğu yıllarda olanlar, Daha da akıllanmış pkk Şehir yapılanmasına geçmeye başlamış, Batıda destekleri aldıkça bu sefer hikayelerle halkı kandırmış.. (hayran olduğunuz batı, örnek aldığınız, hani çok değil 100 yıl önceki dünya savaşında ki düşmanlarımız) İstanbul gibi batı şehilerinde kıro, maganda, öküz diye adlandırılmış, ayrımcılığa tabi tutulmuş, Türklerin çalışmadığı işlerde, başka iş bulamadığı için çalışmak zorunda kalmış, oralarda okul olmadığından, (olsa da öğretmen olmadığından) Kürtçe ile beslenmiş, Türkçeyi zor konuşan okumayı bilmeyen bu vatandaşları hor gördüğümüzden bu adamlar Türklerden haliyle nefret edip pkk ya desteği kendiliğinden vermiştir...

Ben askerdeyken Terör olayı çok yoktu, Akp nin ilk senesiydi.. Yüksekova Uyuşturucu ve kaçak mazot, mal kaçakçılığından ötürü süper zengin bir yerdi.. (Orda gördüğüm kadar son model lüks cipleri ne etiler ne de bebekte gördüm ben).. Haliyle bizde kaçakçıları avlardık.. Adamlar kaçakçı olarak bile Sınırın diğer tarafı iranda ki fakir köylülerden seçerlerdi.

Bu sebeple o sene Ordu, Ohali kaldırma haliyle maaşları düşürme kararı aldı (Subayından erine herkesin maaşı)..

Teskere almadan 2 ay önce bize maaş verilmesi kesildi sebebi maaşlar düşecek..(Benim rütbemde ki jandarma komando çavuşu 10,50 TL ben ise doğuda olduğumdan 110 TL alıyordum maaşı).. Rütbeliler bu konuda feci rahatsızdı.. Ben teskere aldım geldim, 1 ay geçmedi, Hakkaride kitapçı bombalandı.. Jitem dediler, Askeriye jitem diye bir şey yok dedi.. (biz tim olarak o olmayan jitemin yarbayını pkkdaki muhbiriyle buluşturmaya götürdüydük!)

Keza benim eksik maaşlar eskiden olduğu rakamdan ödendi ohal kalkmadı..

Neyse kısaca bu Terörü bitirmek Ne askerin, ne de PKK nın hatta bazı zengin kürtlerin, ağaların işine gelmedi.. Zira Terörün bitmesi demek bazı kürtler ve PKKnın Kaçakçılıktan ve uyuşturucudan edindiği paraların gitmesi demek, Askerin yine aynı hiyeyarşiden pay alamaması devletten terör sayesinde prim alamaması demek..

Biz güneydoğuyu Batılılar olarak unuttuk kusura bakmayın kardeşlerim.. Biz güneydoğuyu yıllarca siklemeyerek bunun zeminini hazırladık. E şimdi diyorum bazen.. Zaten yatırım yapmadığımız, Çoğunluk olarak o bölgede yaşayan kürtleri sikleyip sevmediğimiz bu g. doğu bizde kalsa nolur kalmasa nolur.. Zamanında vizeyle gelsinler istanbula bile ddk

2|4
    2|2
    • Son paragrafı hariç çok doğru tespitler olmuş

• Öyle asimile edilebilecek kadar az sayıda değil..

Bu arada Bi söz var artık kim söylemiş bilmiyorum ama aynen şöyle..

" Bir Halkın Teröristi, diğer halkın kahramanıdır"

En iyi cevap konusunda özellikle böyle bir konuda en iyi cevap olmak istemedim şahsen bu sitede öyle xper gibi takıntılarımda yok.. Canım sıkıldığında yazıp çiziyorum bir şeyler...

• @Wolcano sizi de vatan haini ilan ettiler, uzun yazdığınız için okumuyorlar yoksa görüşünüzün dibinde bir çok "vatan haini" öbeği olurdu :D

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Kızlar Ne Diyor 22

• Bu barış süreci resmen apo denen şerefsiz üzerine yapılıyor, kürt kardeşler farkında değil misiniz neredeyse sizi apo temsil ediyor, cidden bu hoşunuza gidiyor mu?

Benim de kürt arkadaşlarım var ve gayette haklarını çok rahat kullanabiliyorlar, ayrıca eline Türk bayrağı alıp M.Kemal'in askerleriyiz diye bağırıyor, günümüzde kürtleri kimsenin dışladığı falan yok, çıkartmışsınız bir yok kürtlere böyle yapılıyor yok şöyle yapılıyor diye, doğudakilerin çoğu fatura ödemiyor, vergi vermiyor, mecliste hakkı varsa savunabiliyor, istediği zaman kürtçesini konuşabiliyor, bizim sizle hiç bir derdimiz yok.. Fakat farkında değilsiniz, pkk lılar sizin üzerinizden yani kürtleri kullanarak kendi isteklerini yaptıracaklar, 30 yıldır hayalini kurdukları kürdistan devletini kuracaklar bu işte de sizi kullanıyorlar, hee Türkiye devleti içinde ikinci bir devlet olarak bizimde devletimiz olsun başbakanı da apo olsun diyorsanız kusura bakmayın ama böyle düşünenlere vatan haini derim, ve gidişat tamda bunu göstermekte..Doğu da çoğu kişinin elinde apo posterleri var, bunun mantıklı bir açıklaması yok! Ayrıca terör bitti diyoruz, bittiğine ne kadar eminiz, zaman zaman taciz ateşleri yapılabiliyor, ama ölen ya da yaralanan yok deniliyor her defasında, bana inandırıcı gelmiyor.. Bu hükümetin politikası çok yanlış,aynı politikaya devam ederlerse daha kötü şeyler olacak!

6|12
    2|4
    • Aynen öyle, bazı insanlar kendilerini farkında olarak ya da olmayarak bir kuyunun içine atıyor. Ama anlatmaktan sıkıldım artık.

• cehaletin bukadari! kurdistan devlet degl bölgedir.osmanlida ayri dvlet vardi ozman.gercekten ilgnc.

• bugün cizrede pkk (( açılımı: oruspu evlatları )) asayiş kuruyorsa bunuda askeriye izliyorsa birşey diyemiyorum .

• pkk'nin talepleri gayet acik ve nettir.

anadillerinin taninmasi anadilde egitim, özerklik eyalet sistemi, tutuklularin serbest birakilmasi, öcalan serbest birakilmasa dahi sartlarinin iyilestirilmesi (ev hapsi)

adamlarin talepleri bukadar acikken, baris süreci nedir diye sormak manasiz.

erdogan meydanlarda "türk bayraginin yaninda terörist elebasinin caninin pacavralarini actilar" diye nutuk atarken bdp "masaya oturup anlastigin kisiye meydanlarda terörist basi diyemezsin,eger diyorsan bir teröristle anlasma yapamazsin, yapiyorsan sen de teröristsindir o halde" dedi. erdogan levent kircaya bile laf yetistirirken bdp karsisinda sessiz kaldi.

pkk defalarca tehdit etti "biz üstümüze düseni yaptik,sira sizde, eger adim atmazsaniz geri döner savas acariz" dedi, yani burda acikca anlasildigi üzere pkk "haydi artik silah birakalim" diyip cekilmemistir, taleplerini sunmus ve kabul edildiginde geri cekilmistir.

erdogan pkk'nin tehditlerine de cevap veremedi onun gündeminde cami ayakkabi vs vardi. oy kaygisi vardi.

baris sürecinden yanayim ama görünen köy kilavuz istemez, akp oy kaygisiyla halka gercegi anlatmiyor.

13|18
    4|3
    • "kopukucurtma5" ağzına sağlık, klavyen dert görmesin :) Ben artık yazmaktan bıktığım için okuyayım dedim. Bu yazdıkların az bile kalır, eksi veren yandaşlara bakma :)

• Ben karadenizliyim. Doğuya yapılmayan şeyler bize de yapılmadı ama kimse çıkıp vatana millete laf etmedi, tc diye dışlamadı düşmanlık etmedi. Asla desteklenemez; kabul edilemez.

3|13
    1|5
    • helal olsun, çok güzel konuşmuşsun.

• pentin hariç geri kalan yaratılmışlar , susuyorum Harflerime Yazık Olur .

• Ben de karadenizliyim, ağzıma sıçsalar yine laf etmem, vatan haini miyiz abi!!

• (Kopukuçurtma nickli kardeşin cevabı bence! süper bir cevap. Ve altına bende imzamı atmak isterim.Ama cümlelerim onun yorumu altına sığmadığıı için ayrı cevap açtım.)

Esas konu bu açılımın 2. ve 3. ayaklarından tam olarak halka açıklanmamasıdır.O kapalı kapılar ardında yapılan anlaşmada ki detaylardan hatta ana maddelerden hangimizin hatta güya mecliste oturttuğumuz o zatı muhteremlerin haberi var merak ediyorum doğrusu? Hangi bedelle kabul edilmiştir silah bırakma? Ve o muamma bedeli ödeyecek olanlar, aslında o kararı imzalayanlardan çok, yine biz ölümlü garibim halk değiliz midir?

Resmen yine sıklıkla olduğumuz gibi gerizekalı yerine konuyoruz cümleten. O akil adam etiketliler bile, daha bu anlaşmanın tam içeriğini bilmeden _ haydi çocuklar alın mama çantanız, ( ki muhtemelen içinde devlet babanız siz yalaka sanatçılarını ebedi koruyup kollayıp, yakanıza kırmızı kurdela takacak kuzucuklarım lafı vardır bence) dağılın çayırlara ahmak amca/ teyze/ ablalarınıza cicilikler yapın, şiirler, hikayeler okuyun diyerek, başları okşanıp yollanmış saf çocuklar yerine konarak birde en traji komiği de isminin başına Akil ! konmuş adamlar kafilesinden başka bir şey değillerdir.

Bu arada Kürt sorununun yıllarca bitmemesinin esas şah damarı olan, bu savaştan rant sağlayanlar cephesinin bu ataklara karşı hangi kontrataklarda olduklarından kaçımızın haberi vardır acep?

Ah keşke biz halk olarak neler olacağını, onlar da devlet yönetimi olarak neler yapması gerektiğini , _bu aferinlik çocuk olacağım amaniiin oy toplayacağım haydi Allah sevincindeki devlet çocuğumuz bu bedellerin uzun vadede başımıza ne işler açacağını azıcık önemseseydi de, adam gibi, bu bitmez kanayan yaramız Kürt sorunumuz biteydi!

Hangi adam gibi atan yürek istemez ki Allahsen akan bunca kanın dinmesini..Ağlayan anaların gözyaşlarının kurumasını, gencecik bedenlerin üstünün toprakla dolmasını, sorarım size?

Ama ben dahil siz sıradan vatandaşlar hangi bir yaptığından haberdar sanırız bu memlekette kendimizi?

Şurda eften püften hebele hübele sorularla oyalanırken, Of be kardeşim nerden aklına geldi de sorup dokundun yine şafak asfalyalarımı attıracak o bam telime ya

2|2
    2|1
  • Rapor dan öte böyle bir çalışma yapılmış olması Harika bir şey öncelikle..

Burada yanlış olan bu raporun karşılanacak talepler olarak algılanması.. Hayır sadece sorun tespiti yapıldı..

Her şeyden öte APO denen kişi kesinlikle ve kesinlikle hapisten çıkarılamaz yeri değiştirilemez. Ben bir AKP taraftarı olarak söylüyorum ki böyle bir şeyi yaptıkları anda ben bile sokağa çıkarım..

Onun dışında şu an hatırladığım ana dilde eğitim meselesi var.. Bence yanlış bir talep ama bu uygulama ülkeye zarar vermez iki dilde eğitim yapan ülkeler var. Kürt nufusunun yoğun olduğu bölgelerde Türkçe dersi olmak şartıyla bu istekleri yerine getirilebilir ilk öğretimde , gene Üniversitelerde Kürt dili ve Edebiyatı bölümleri açılabilir.

3|7
    7|5
    • si.. git ulan..

git vur o zaman kürtleri sen kurtar bizi.. bir bok yiyemediniz yıllarca yiyene karışma

• Tweet arkandayım yine ;)

• Birileri bu talepleri akillerin önerdiğini mi düşünüyor? Bu talepler halkın talepleri akiller halkın taleplerini devlete sunmakta aracı olarak kullanılıyor .Yani akillerin Öcalan'ı serbest bırakma gibi bir istekleri yok önce bunu anlayın. Halkın ve bazı siyasi grupların talepleri bunlar önce bunu anlayın. Raporun görüşülmesinden sonra verilen kararlara , atılacak adımlara bakarak bunlar hakkında iyi ya da kötü yorumlar yapabiliriz. Şu an tartışılacak birşey yok. Ancak yıllarca kimsenin yapmaya cesaret edemediği birşey yapılarak o bölge insanlarının sorunları derinlemesine incelenmiş olacak başlı başına bu bile çok büyük ve güzel bir adımdır.

0|3
    2|6
    • Bu halk dedikleri kim anlamıyorum,ne ben ne de benim çevremde tanıdığım hiç kimseye bu konuda birşey sorulmuş görüşü alınmış değil,yaşadığım yerin nüfusu yüzellibin ve buraya heyet meyet gelmedi,gerçi gelseler alacakları cevap belliydi

• yasadigin yerin gazetesini bile rakip etmiyormusun ? herkesle gorusemezler tabiiki halkin temsilcileri ile gorusuluyor vakiflar dernekler sendikalar ile gorusuluyor

• konuşmak hepimize kolay ,iş bir şeyleri değiştirebilmekte.her kes zannediyor ki bir parmağı şıplatmak ile çözülecek. ..

o insanların çoğu zaten kürt kökenli . onu gönderirsen kendi soyunun isteklerini söyler tabi.apo falan da çıkmaz.daha o kadar değil.

kimse yazmasın bu benim cevabım.

1|1
    4|4
    • apo çıkar hem de nasıl çıkar.ama kürt kökenli olduklarına katılıyorum o yüzden eksi ya da vermiyecem :)

• -Diyanetin barış sürecinde aktif rol üstlenmesi, veda hutbesi ekseninde kardeşlik hukukunu öne çıkarması

OSMANLI NIN UYGULADIĞI İSLAMCILIK POLİTİKASI .

2|7
    1|5
    • Doğru değil mi?

600 yıllık Osmanlı nasıl ayakta kaldı sanıyorsun? İslam harcı tüm toplulukları birleştirmişti.

Biz daha Cumhuriyetimizin 100. yılına gelemedik bölünmekten bahsediyoruz.

• 11 gün önce sorulmuş sorunun muhasebesini şimdi yapmayın bana benim fikrim benim düşüncem sizi bağlamaz .

• her şeyden önce baştakilerin çıkıp pkk, hizbullah gibi örgütlerin nasıl kurulduğunu anlatması lazım ama gözü yemez kimsenin

2|0
    0|0
  • barış sürecini destekliyorum ama rte olmadan destekliyorum kendi ülkesi içinde insanları bölerek insanlara hakaret eden benim halkım ve diğer %50 sözleriyle kendisine oy vermeyenleri vatandaş olarak saymayan bir insanın barış kelimesinin anlamını tam olarak bilmediğine emin olabilirim zaten şu anki süreç barış süreci değil rte'nin terörü kaldırdım diye böbürlenmesi için pkk'lılara istediklerini verme taahhüdünden başka bir şey değil

1|0
    1|0
  • talepler akil insanlarin talebi degldir.halkindir.önce bunu gorelim.halkn talepleri normal.benim talelerimde ayni .

3|4
    7|10
    • senin kimin kızı olduğun belli.sen baya baya neyse.kaç günlerdir belli ediyodun zaten atatürk düşmanı olduğunu.bir kez daha gösterdin.

• her oruspuya kürt demeyin çıkın şu cahillikten

• katlyrum her laik olana kasar gozuyle bakmayalim

• Gerenimo.Barış süreceni destekliyorum ama akepesiz barış süreci olsa daha iyi olur.Gezi Parkında ne kadar barışçıl olduğunu gördük.Ayrıca dün haberleri izleyen oldu mu?Akil insanlara soru sormak isteyen Musa Ağacık adlı gazatecei.Akillerin gözü önünde sivil polis tarafından darp edildi.Ayrıca bu iki akil insan Hülya Koçyiğit ve hiçbir zaman Alevileri desteklediğini düşünmediğim İzettin Doğan zımbırtısı.Şimdi diyorsunki saygısı çerçevesi içerisinde olsun.Saygı mı bıraktılar insanda..

0|3
    2|1
  • ya başlarım talebine bu barış süreci neye güvenerek yapıldı ne sözler verildi bunu açıklasınlar.

0|1
    0|1
  • bu ülkeyi ancak birlik beraberlik kurtarabilir apo'yu serbest bıraktırmak veya andımızı kaldırtarak değil önce pkk denen yapının içinden Amerikalı gizli örgütler temizlensin israilin oyunları ve hükümet düzensizlikleri ortaya çıksın zaten TÜRK-KÜRT barışır geriye kalan ülkeler batıda dahil olmak üzere kimse Türkiye'yi yenemez umarım ülkemizin sonu İsrail gibi leş ve pislik bir devlete kalmaz

0|0
    0|0
  • paşam yorma kendini, chpliler tayyip ne yapsa haksız, akp liler de ne yapsa haklı diyecek

düz kafalı kaynıyor burası, o yüzden iyisi mi boşver.

2|2
    2|5
    • hemem etıketleme yapmak zorunda mısın ?bır sen mı aydınsında tenelzul etmıyorsun?

• yeter! başka yerde tartışın.

• Paşam! geldiğimiz nokta itibarıyla ne düşünüyorsun, iki sene falan geçti aradan :D

• hepsi değil , bazı maddelerinden bir şey çıkmaz..

0|0
    0|1
  • Maddeler uygulansa..bunlar daha baslangic, az bile. Ama burada laf olsun gundem olsun durumu var bnce

0|1
    0|1
    • tam anlamıyla ne olmalı ki sorun kökten çözülsün?

• Ben senin ne demek istediğini çok iyi anladım merak ettme. Üniter devlet70 li 80 li yıllara kadar kürt sorunu anlamında söylüyorum tırnak için her hangi bir toplumsal bir çatışmayı geitmiyorduda pkk dan sonra mı üniter devlet ihtiyacı karşılamıyor tamamen pkk güdümlü bdpnin politikası bu. eyaletlere bölünmenin daha ilersinde hayal edilen bağımsız kürdistan var. açın ve net söylüyorum

• Pkk den once kurt sorunu yok muydu bu insanlarn canimi skıldi da orgut kurdular? 70 ve 80 once si diktatorluk..baskilar katliamlar yapldi. Dersim 38 olayi. 34 zilan katliami vd. bir arastir bunlari.. Katliamlar kulturu dili yok etmeye yonelk, soykirim. hersey resmi ideol0jinin size empoze ettigi gibi degil. Neyse tartismiycam cok rahatsz oldum

• ''Kürt halkının önderini 4 duvar arasında tutarak nasıl barışacaksınız?'' o müsvedde gerçekten kürt halkını mı temsil ediyor? bu na inan var mı?

0|1
    1|1
  • Devlet tarafından haksızlığa uğramış tüm kişilerin iadesi diyor.

Ama hala içerideler. İade yok.

0|0
    0|0
  • komposto susuzluiga iyi gelir yumurta tok tutar

0|2
    2|3
  • Hülya avşar'ın, hasan karakaya'nın akil insan olarak geçtiği şeyi ciddiye alamıyorum

0|0
    0|0
  • Sem abime gene katılıyorum

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 39

• Sevgili arkadaşlar;

"Öcalan'ın serbest bırakılması" denilmiş. Böyle bir ihaneti yapacak kudrette değil hiçbir kimse.

O adam serbest bırakılamaz. Katiyen böyle bir şey akılların ucundan bile geçemez.

Öldürelim, otorite olalım diyen bu adamın yaptığı herşeyi meşru göstermektir bu.

Neden Kürtlerin 8-10 çocuk doğurduğunu şimdi anladınız mı ?

Zamanında, özellikle Cumhuriyetten beri sürekli sürgün yeri olarak gösterdiler oraları, insanları da tabi horladılar. Olacağı da buydu.

Gerçi tarihi araştırmalarda, Doğu ve Güneydoğunun durumunun ta Osmanlı döneminde de aynı olduğu görülüyor. Yani Cumhuriyetin ilanı ile oralar geri kaldı değil. Asırlarca, o coğrafya kalkınmış değil.

Ayrıca şuna dikkat çekerim; PKK'ya destek verenlerin hiçbirisi Müslüman değildir ve Müslüman olduğunu iddia etse bile kendisini kandırır. Bu adamlara "ümmetçi" anlayış sökmez anlayacağınız.

5|3
    1|2
  • En başta şunu söyleyeyim, o akil insan denenlerin akil insan olmadığını düşünüyorum ve onları böyle bir görevlendirmeyle türk halkına musallat edenlerin de akıllarının olmadığını düşünüyorum.

Kürtler bir ulus değildir öncelikle. Etnik kökeni Kürt olan Türk vatandaşlarıdır. Bir topluluğun ulus olabilmesi için beraber bir geçmişi, ortak bir dili olması lazım. Bu aslında apayrı bir boyutu. Konuyu dallandırıp budaklandırmadan devam edelim.

BOP diye bir proje var açın bakın internettten. 1800'lerden bu yana dünya tarihinde değişen çok şey oldu, değişmeyen tek şey ise nerede ne zaman bir koyun (bir etnik grup) sürüden (bağlı bulundukları devletten) ayrılsa her zaman süper güç adı verilen devletler bunu şakşaklamıştır. Neden mi?Tabii ki o büyük ülkeler karşısında 1 tane Türkiye bulmaktansa 200 tane Papua YeniGine'yi tercih edeceklerdir. Böl parçala ve yönet ideolojisinin ilerleyen ayağıdır bu konu. Zamanında Ermeniler de aynı şekilde bağımsız olun dendi, şakşaklandı. Sonuç ortada kend ekonomisi olmayan ülkenin çoğu gelirini Fransa burjuvazisinden temin eden derme çatma bir ülke. Ekonomisi İstanbul kadar, futbol takımı Fenerbahçe kadar, başkenti Adana kadar, tarımı Rize hayvancılığı Urfa kadar etmez inanın.

İşte bu serinin devamında ki sözde Kürdistan'ın da yarın bir gün olacağı budur. Bugün Kürtlerin derdi sıkıntısı nedir? Kendi evinde kendi dilini mi konuşamıyor? Kendi ibadetini istediği gibi mi yapamıyor? Fazladan vergi mi alınıyor? Okul mu okuyamıyor? Hiçbiri. Bugün büyükşehirlerin en gözde mekanlarına bakın, avukatlık öğretmenlik gibi sosyal öğretim alanlarına bakın. Nereye bakarsanız onları göreceksiniz. Ortada ayrım yok. Çalışan Türk de Kürt de zengin. Çalışmayan Türk de Kürt de fakir. Nasıl Şeyhim Şıhım X Partisi'ne oy ver dedi diye partiye oy verenler varsa aynı şekilde baskılardan dolayı neyin ne olduğunu bilmeyen cahil bir seçmeni var (bir kısmı için geçerli). Şiddetle vahşetle demokrasi kurulmaz.

İsteyen milliyetçi, isteyen kafatasçı desin kardeşim bu ülkede okuyorsan ekmeğini yiyorsan bu dili de konuşacaksın. Artık her haltı araştırıp öğrenebiliyorsun. Dünyanın bir tuş kadar yakında olduğu şu devirde Ama Türkçe bilmeyenler var mazeretini kabul etmiyorum. Hele bu terörist kesimin kurduğu PKK ile KCK ile her türlü bağlantıları ayan beyan olan bu partinin kapatılmayışını yüz karası olarak değerlendiriyorum.

Ha diyeceksiniz ki raporu sorduk.

Kabul etmiyorum kardeşim ben raporu falan. Yok bebek katili demeyecekmişiz, yok terörist demeyecekmişiz. Ya yalan mı, hani olmayan bişey olsa neyse. bu ülkede kayıtlı 40000 kişiyi mezara gömdüler. askeri, polisi, korucusu, çocuğu, genci, yaşlısıi, kadını. Eğer bebek yaştakilerin ölümü bir insanın kanına dokunmuyorsa, o kişi kansızdır. Zaten böyle kansızlardan toplandı bu grupta. Şeyh Said'in itibarı verilecekmiş. Ne itibarı? Devlete karşı gelen adama hangi itibar verilir? Söylesinler madem...

Çakma Kürt sorununun çakma akil insanlarının hazırladığı çakma bir rapor.

Karakter anca bu kadar yetti...

4|2
    2|2
    • kürtlerin ulus olması için ne yapması gerekir peki?Ulus demek ne demek ayrıca?

• newone06 Helal diyorum sana çok güzel açıklamışsın, ama görüyorum ki insanlar bakmak istedikleri yerden bakmaya devam ediyorlar, hiç yeni bir bilgi ya da araştırma onlara göre değil, kalıplarda devam ediyorlar!

• yaş kaçti pardon:)))eyaletlik sistem osmanlidada vardi.ulan İstanbul sisli ermeni rum gecilmyr.kendi adlarina muhtar bile kvqmuslar ses cikaran yok ama:))?kurtluk ve islam turkiyenin kanayan yarasidir.kurdistan bölgedir devlet dgl.etrafna bk bir çopsuneden temizlikcisneden insaat iscsneden hepsi kurttur.bu vatana hepnzdn daha iyi hzmet edenler kurtlerdr.bunlari goren yk.

• Bölücü söylemlerle barış süreci gelemez. aralarında doğru uygulama ve öneriler de var. Ama ben "yetmez ama hayır" diyeceğim.

3|4
    0|0
  • bir defa halkın fikirleri bunlar değil.kaç kişi andımızın kaldırılmasını ister ya da kaç kişi atatürkün itibarının kesilmesini tam tersi said nursinin itibarının artırılmasını ister.bunlar bildiğin doğudakilerin fikirleridir.asla ve asla şehit ailelerinin fikirleri değildir.türkiyede yaşayan herkes türktür.bu ülke ezelden beri türktü ve öyle de kalacak.bunu din iman diyerek yapanlara izin vermeyecez.birilerine özel haklar veriyolar sanki ezilen tarafmış gibi.kısacası herşeyden türkün kaldırılmasını istiyolar.

yugoslavya nasıl bölündü bizi de öyle bölmeye çalışıyolar.orda da insanları kışkırttılar sen müslümansın sen katoliksin sen ortodokssun diye. aynı millet olmasına rağmen bölündüler.biz de türk kavramı yerine türkiyeli kavramını getirmeye çalışıyolar.artık ülkenin ismini de değiştirirler sonra da cumhuriyeti kaldırırlar.türk kavramını yok ederek terör biteceğine bırak bitmesin onca insan öldü.hem bu ülkede terörü yapanların tabanı var.bu ülkeden istesende terörü silemezsin.

3|2
    1|3
    • adamin türk kürt umrunda degil hedef bop.

• belli oluyor.her kurt ataturk dusmanimğ anlamalydm dyşun uyank.hakiki dusman ata ata diyenlerdr.

• Çünkü herkesi bir görüyoruz ayrım yapmıyoruz farkındaysan sizler gibi Türk kürt diye! Amacımız da ayrım olmasın diye!

• akillerin hazırladığı rapor sevr antlaşmasının bir değişik hali olmuş resmen.Atatürk sevri imzalayanları vatan haini olarak nitelendirmiştir.benim gözümde de akil adam diye seçilenler eğer bunu milletin önüne seriyorsa vatan hainidir.böyle barış olmaz.

3|2
    0|1
    • işte böyle düşündüğünde sen sözde hain oluyorsun sözde barışı baltayalan oluyorsun,

• Bu bölünme sürecine destek verenler kimlerse onları asla unutmayacağız ve çok yakında bu milletin iradesi ile bu insanlar yargılanacak. Çok kötü bir şekilde bedelini ödeyecekler.

1|3
    0|2
  • Apoşu şirin gösterme politikalarından sadece bir tanesi. Öncesinde arınç apoşun nur cemaati toplantılarına katılmak istediğini vurgulayarak abdestinde namazında adam demişti. Dedesi derviş mehmette abdestli namazlı idi yunan b.ku yemekten geri kalmadı. Milli Mücadele yıllarında da heyet-i nasıha adı altında akil insanlar toplanmış ve ingiliz sömürüsüne karşı halkı susturmaya ve köleleştirmeye çalışmışlardı. Bugün ki durum da aynen böyledir.

2|3
    0|1
  • Akil adamların objektif olduğunu düşünmüyorum hükümetin apoyu serbest bırakmak için ürettiği bir projedir, raporları zaten ellerine hazırlanıp verildi.

2|1
    0|2
  • Bu rapor zaten akil insanların görüşlerini değil çalışma yaptıkları doğu anadolu bölgesinde halkın genel görüşlerini yansıtıyor bildiğim kadarıyla göz attım biraz bence kapsamlı bir rapor olmuş daha iyisi olamazdı.o hakaret edenlere aldırma böyle sorular bu sitenin ve bu sitedeki insanların kapasitelerini aşıyor. türkiye'de yaşayan herhangi bir etnik gruba haksızlıklar yapıldığını iddia eden herkesi o etnik grubun bir parçası zannedecek zeka seviyesinde insanların yaptığı yorumdan ne olacak.ben yorum yapanların çoğunun raporu okuduğuna dahi inanmıyorum

1|1
    0|0
  • bu ülkede lazlarda var

macırlarda

var herkes için açılım mı yapılacak?

dursunbey in köyleri doğudan daha beter

ordaki insanlar bir gün isyan ettiler mi?

1|0
    0|2
    • etselerdi de keşke oralarda düzelseydi.mesele isyan etmek değil hak talebi.Bu ülke ne kürdün,ne türkün,ne lazın.Burası toprak parçası ve adı Türkiye.Herkesin eşit olması için gerekirse dursunbey in köyleri de hak aramalı

• Nerede, kaç tane yalaka varsa, hepsi Akp'de mevcut, adamların her söylediği yalan, yaptıkları işlerin 100'ünden en az 90'ı kendi ceplerine gidiyor. Pkk konusunda ülkeyi bölmek için ellerinden geleni yapıyorlar, bu ülke için milyonlarca kişi öldü, kadınlar sırtlarında mermi taşıdı, çocuklar katledildi, senelerden beri kaç tane askerimiz şehit oldu, bütün bunlar boşa mıydı ? Tayyip gelip, ülkeyi babasının malı gibi kullansın diye miydi ? Vatan için canını veren, o kadar insan bunların yaptıklarını görüyorsa, eminim kemikleri sızlıyordur. Adamlar geçen günde Atatürk'ün odasını kullanıma açtılar, şaka gibi ama gerçek. Tayyip şimdi terörist cürümlerine Türkiye içinde bir toprak verecek, sonra Kürdistan diye bu toprak kurulacak, vatansever insanlar terörist diye içeriye atılacak ama vatana, askerimize, namusumuza kurşun sıkanlar ellerini, kollarını sallayarak gezecekler. Zaten Bdp diye parti kurup, TBMM'nin içine kadar girdiler, birde iyice organize olup oylarını çoğaltacaklar. Bu adamların devlet katında yetkisi bile var artık, Akp'lilerde açık bir şekilde seçilirlerse ülkenin başına geçerler diyor. Böyle olursa ileride ortalık iyice kan gölüne dönecek, artık millet birbirini vurur, tabi Tayyip'te çaldığı paraları alıp, maşalığını yaptığı dış ülkelere kaçar. Onun nasıl olsa umurunda değil. Şu kızın haline bak link insanın içi gidiyor.

2|1
    2|2
    • Bu yorumu eksileyen açık ve net teröristtir.

• Millet cahil, eksi atması kolay ama gelip aksini söylemesi zor. Neden ? Çünkü verecek cevapları yok, hepsi yandaş :) Söylediklerimin tekinin tersini savunamazlar.

• Aynen öyle sorduğumuz sorulara verilecek adam gibi cevap yok, körü körüne bağlanmak başka hiç bir şey değil!

• Ben de doğuluyum hem de doğunun en doğusundan,kürtlerin elinden gelse doğuda kış şartlarının ağır geçmesini bile devletten bilecekler,çözüm sürecine ve bu sözde rapora destek verecek tek bir tane bile TÜRK evladı yoktur bu yeryüzünde.Görüşmeler sadece kürtlerin yoğunlukta olduğu yerlerde sadece kendilerini kürtlerin temsilcisi ilan eden pekakalılarla yapılan görüşmelerdir ve bu sonuçlarda onlardan çıkarılmış sonuçlardır.Ben de evimdeki herkese bakıyorum herkes esmer o zaman şöyle bir sonuç çıkarabilir miyim bütün TÜRKler esmerdir?Kendi çevrelerinde kendileri gibi insanlarla anket ve görüşme yaparlarsa tabiki bu sonuçlar ve talepler çıkar ama avuçlarını yalarlar.Akillerin ortaya atılmasının tek sebebi akp nin çöken politikalarının sonuçlarını gizlemektir,ekonomi dibe vurmuş,satılacak siyasiler de dahil hiçbirşey kalmamış,sadece inşaat yapmaya dayalı bir ekonomi,ortada bir tane fabrika veya iş yeri yok,bir sürü işsiz var ama iş yok herkeste bankalara borçlu araba ev kredi kartı için,herkes önündeki 5-10 yılı satmış bankalara adı da ekonomi iyi.Bütün bunları gizlemek ve belki başkanlık sistemine bir destek bulabilmek için tayyip ve yalakaları akilleri kullandı ama sonuç elde var sıfır.Zaten karşılarındaki adamlar güvenilecek adamlar olsaydı vatana ihanet etmezdi,vatanını nsatan anasını da satar karısını da kızını da.Böyle insanların sözüne güvenilip bu yola çıkanda akıl yoktur zaten,bunu adı da olsa olsa aptal cesaretidir.

1|2
    0|1
  • farzedinki apoyu serbest bıraktılar siz inanabiliyormusunuz oadamın Türkiyede rahatça gezebileceğine.sokağa adım atar atmaz delik deşik ederler..

bunca zaman işleri silahla çözmeye çalıştıkta ne oldu.hep kan ve kin kustuk birbirimize.bakın bir barış süreci diye bir şey çıktı ve şu ana kadar hiç çatışma olayı falan çıktımı şehit haberleri kesildi.

ha eğerki başbakanımız bu olayı bitiri vede olumlu yönde bir uzlaşıya varılırsa işte o zaman Türkiyeyi kimse tutamaz..

Barış sürecini baltalamak isteyen Chp ve benzeri sol partilerdir.nedenine gelirsek ideolojilerinde tek bir üstün ırkın olduğu tezini çökertecek bir yaklaşım olduğu için.yönetime gelemediklerinde kullanabilecekleri ne odru,nede yargıdaki adamlarının kalmayacağı için bu süreci sabotaj etmek istiyorlar.ergenokon yapılanmasının bence en büyük yöneticileri Chp ve sol görüşlü generallerdir.şimdi onlarda içerde oldukları için istedikleri gibi at koşturamıyorlar.bu yüzden zorlarına gidiyor hazmedemiyorlar başbakanın başarısını.sol görüşlü vatandaşları sokağa döküp güya devrim yapmayı düşünüyorlar ancak bu kafayla ancak kendilerini devirecekler,bunun farkında değiller.o yüzden inadına AKP

0|0
    1|4
    • ya arkadaşım türk olduğunu kabullenemeyisan gidersin ırağına.orda yaşarsın.bu ülkeyi biz kurduk.neymiş çanakkale savaşında yanımızda savaşmışlar yalana bak.kürtler bu ülkeye hep zarar vermiştir.neyin hakkından bahsediyosun.tamam şimdi gidip dinin tüccarlığını yapabilirsin.

• kurtler bu ulkeye zaraq verdi dmek:)))ulan attgn çopu bile onlar toplyor musmula suratli beyinsz.bunu asin apo yerine:)

• onların akli ni sikim :D

1|4
    0|2
  • desteklenemez.

1|3
    0|1
  • "akillerin hazırladığı rapor sevr antlaşmasının bir değişik hali olmuş resmen.Atatürk sevri imzalayanları vatan haini olarak nitelendirmiştir.benim gözümde de akil adam diye seçilenler eğer bunu milletin önüne seriyorsa vatan hainidir.böyle barış olmaz." ben bu cümleyi daha öncede yazdım.millet gezi parkı diye ağlarken sonrasında lice de ortalık karışırken arada bir sivil kim vurdu tartışması ve hemen jandarma vurdu derken bir askerimiz şehit edildi ama basına bile yansımadı sadece "o sivili kim vurdu" dendi...akil adamlarda onları destekleyende olayın gerçek yüzünü göremeyen insanlardır ...sözde barış istteyen ama aslında bana değmeyen yılan bin yaşasın diyen asker düşmanlarıdır, bayrak düşmanıdır

0|2
    0|1
  • Gayet makul yapilabilir ve ulke elden de gitmez.Zaten vatan elden gidiyor diye velveleye verirler ortaligi bazilari.

1|2
    4|2
    • sen ilkokul 3 terk olan bir akplisin büyük bir ihtmial.nasıl yapılabilir lan.andımız gitck diyo.bir taraftan alıp ötekine veriyolar.

• Vatan gitti zaten velvelesi mi kalmış... Taraflı tarafsız daha detaylı araştırmanı tavsiye ederim!

• Ölümlerin durması çatışmanın bitmesi önemli. ben raporu değil ama çözüm sürecini destekliyorum. Gencecik insanlar artık ölmesin

1|2
    1|1
  • raporu okdum kısmen cok guzel dıle gettırmısler ama bır şey eksık buldum bu derın yapılanmaların krıpto ermenılerın sebayatalıstlerın yahudılerın ulkemız ıcınde zarar veren etkılerı oldugu hıc dıle getırırlmemıs bunların bu sorunlarda nasıl etkılı olduklarına degınılmemıs bır asala bır ergenekon bır derın devlet degıl mı pkk var eden sadece kurtler degıl bunlarında sorunlarda etkılı oldugu yazılmalıydı .. gercekler bence bunlar emperyalıst zıhnıyet gızlenmıs ne zmn dıle getırılmeye başlaınrsa o zmn dusunceler netlesır...

0|1
    0|0
  • Akil insanlar nedir biliyomusn.

Akp nin seçim mitinglerini kolaylastırmaktır.

Bütün insanalrın kafasına daha iyi girebilmektir şüpheleri ünlü sıfatlı isimlerle azaltmaktır.

Akil insanlar halkın ne istediğine kulak verir. Amacı şudur bunları başbakana bildirip miileti daha fazla nasıl kandırabiliriz derdidir. Bdp nin oylarını biraz daha alabilmektir. Sizce ateşkes başarılı bir çözüm sonucumudur? Asla ! Köylerden pkk ya çocukalrını torunlarını veren aılelere söz verirler savaş olmayacak ama sen akp ye oy verırsen oglun daglarda ölmeyecek diye kandırmaktır ! Seçimlerden sonra ateşe devam politikası.

Akil insanlar yanlıştır yalandır. Halkı bireysel olarak kandırmaktır kısacası

0|1
    1|1
  • düşünenler onlar. bizlerin bunu yapmamızı istediklerini sanmıyorum.

0|0
    0|0
  • Bir şey düşünmüyorum, konuyla ilgilenmiyorum ve umrumdada değil. Neticede biri var o ne derse o olacak. Geçelim bu göstermelikleri...

0|0
    2|0
  • İnsanların ölmesini, kini, nefreti destekleyecek kadar alçalmış zavallılar var... Ben Türk'üm, Kürtlerin kendi dillerinde konuşması gerektiğini kendi kültürlerini yaşaması gerektiğini düşünüyorum. VE gayette dindar ve milliyetçi biriyim. Bu bir kültürü yok saymamı gerektirmiyor. Farklılık içinde birlikte yaşamak demokrasinin bir ön şartıdır. Artık prangalarınızı kırın!

0|3
    1|2
    • senin milliyetçi olduğuna inamıyorum.zamanında senin gibiler sevri imzaladılar.biz milletçiyiz dediler.ingilizler de gelip burayı işgal etti.zaten konuştukları kadar konuşuyolar.kendi kültürlerini de yaşıyolar.sen böyle olursan durum vahim.bu ülkeyi sahiplenirler bir daha hiç bırakmazlar.türksen türklerin azınlık hale getirilmeye çalışılmasına karşı çıkarsın.

• Ben türküm türk olmayan çocuklara zorla türküm doğruyum v.s denilmesine karşı olduğumdan andımızın kaldırılmasından yanayım.bu ülkede türk olmayan insanlar da yaşadığı için anayasa da T.C vatandaşı olan herkes türktür gibi saçma bir ifade olmasına karşıyım.cadcad nickli arkadaş kendine bir türklük ölçer takmış herhalde kimin türk olup olmadığına karar veriyor.

• msg812 aynen katılıyorum kardeşimmm

• bunlar yetmez ya ankaradan sonrasını komple öcalana verelim bak nasıl barışıyoruz

0|0
    0|1
  • pkk'nın taleplerini halka kabul ettirme komisyonu...

1|1
    0|1
  • B dedim C ile karışık ama B ağır basıyor...

1|0
    0|0
  • terör örgütü düşmandır amma velakin düşmanlada anlaşma yapılmalıdır. biz Lozan ı kendi içimizdemi yaptık... sevri babamızla mı imzaladık... bu adamlar bizim babamızın oğlu değil istekleri var elbettte biz elimizden geldiğince vermemeye çalışacağız. onlarda almaya çalışacak

el mi yaman bey mi görücez bunu

0|1
    0|3
    • Kardeşim aklın başında mı senin

sevri babanla imzalamadın ama çerkez ethemle de imzalamadın şeyh saitle de imzalamadın

senin anlaşma dediğin şey uluslararası anlaşma oluyor

karşında devlet mi var da anlaşma yapıyorsun

devlet senle anlaşma yapıyor mu hiç

kavramlara olgular azıcık dikkat edin ya

• yok be kenks bunlar serseri bize bişey yapamazlar sinek ısırığı kaşındırır rahatsız eder uykun kaçar yaa o misal iştee ölceksek bile bu kamiller tarafından olmıyacağı kesindir.

• tamam kardeşim işte budur. bak nasıl da kendine geliyorsun. o zaman o kaşıntıyı kaşıyacaksın yani. çünkü bu teröristlere yüz verirsen astarını isterler. yumuşayıp dertlerini dinlemek istersen özgürlük deyip bağımsızlık isterler, vermezsen adam katlederler. bunlara seve seve ya da seve seve bu ülke içinde yaşayacaklarını öğreteceksin sadece. zor olacak ama olacak. rüyalarından uyandırıp kabusa götüreceksin onları...

• nereye varacak merak ediyorum. mecliste de durum böyle

link

0|0
    0|0
  • Cüneyt Arkın'a akil insanlık teklif edildiğinde ; Benim ne haddime halkıma akıl vermek , onlar zaten çok zeki insanlar demişti. Başka söze gerek yok bence.

0|2
    0|2
  • adi insanlar umrumda değil. koskoca türk ordusunu bu hale getirenleri allah kahretsin...

0|4
    0|2
  • Erkekler Devam
    9
Yükleniyor...