Türkiyenin gelişmemesinin nedenleri ne olabilir?

Gelişmiş avrupa ülkeleri bu başarılarını nerden elde ettiler.Neden biz gelişemiyoruz halbuki yeraltı ver üstü zenginlik kaynaklarımız Avrupadan fazla yorumlarınızı bekliyorum

0|0
8|14

En İyi Erkek Görüşü

• osmanlı 1700 lerde pozitif bilimleri medreselerden kaldırdı, padişah halkı dinle uyutup kendine bağlamak, istediği gibi kullanmak istedi. dolayısıyla bilim hiç gelişmedi, halbuki matematiği de tıp ı da batıya biz öğrettik zamanında, 400-500 yılda ancak öğrenebildiler. tam bu sırada coğrafi keşifler oldu, buldukları yerlerde insanları köleleştirdiler, orda ürettikleri malları bütün dünyaya pazarladılar, malını almayan ülkeleri işgal ettiler. tarihte avrupa ilk defa gelişti ve bütün bilgisini insalık dışı işlerde kullandı, birinin ensesine vurup elindekini alırsan çabuk gelişirsin. biz 1700 den 1789 a kadar sadece din eğitimi aldık, daha sonra da sadece nufusun binde 4 ü pozitif bilimleri öğrendi. diyeceksin ki şimdi öğreniyoruz da ne oluyor ? 1. si ezberci eğitim var. 2 si nato da olduğumuz için bütün bakanlıklarımızda nato danışmanları var, onların istemediği hiçbirşey yapılmıyor. emperyalistler artık ülke boyutundan çıktı, şirket oldu. hiçbir ülkenin kamu olarak güçlü olmasını istemiyorlar. sadece bütün kaynaklarını, ordusunu , politikasını %100 teslim etmiş olan ülkelere yatırım yapıyorlar, yani ele geçirdikleri yerlere. ama aynı zamanda milleti kendi bankalarına aşırı borçlandırıp kölesi yapıyorlar. paranın kölesi, parayı da kendileri basıyor zaten ve para basmak hükümdarlık simgesidir. şu an avrupanın kendi yıllık ekonomisinin 30 katı kadar bankalara borcu var. avrupa 1800-1900 arası gelişti sonrasında ciddi gelişme olmadı ve artık paranın kölesi oldular tamamen bankalara çalışıyorlar. maaşları gözüne yüksek görünebilir, onların hepsi bankaya yatıyor.

0|0
    0|1
    • Cilgin Teoriler gene ... Müslümanlar Avrupaya herseyi ögretide denilmez bu yanlis.

Nato'yuda öyle görmeyin, Nato'nun kurallari , her Nato ülkesi icin gecerli.

• arkadaşım haklısın fikirlerine katılıyorum bence önemli olan geçmişi irdelemek değil bu günden itibaren ne yapabiliriz

Kızlar Ne Diyor 8

• Çünkü bizde özgür düşünce yok... ailemiz yanımızda ne konuşursa onları savunuyoruz... kendi fikrimiz pek yok.. daha doğrusu varda önem veren saygı gösteren yok... burda bir hristiyan olsun hemen tepkiler " aaaa dinsiz vs vs " ama dış ülkelerde umurlarında değil.. istediğine inansın derler... görüşlere saygılılar...

0|0
    0|0
    • düşünce nasıl oluşur

• hiçde degil pes etmemek lazım

• hocam bu kaynakların olması sorunu ortadan kaldırmıyor. Bu alanlarda bu kaynakları değerlendirip değerlendirmediğimiz baz alınmalı.

0|0
    0|0
    • haklısın bu kaynakları değerlendirmek için itici güç ne olmalı

• bende teşekkür ederim, bilimsel araştırma dersi aldım , gönül bağımız ondan olabilir hocam.

• kendi sorunlarını bile çözememesi

0|0
    0|0
    • insan yetiştirilmezse topluma devamlı defolu insan pompalanırsa sorunlar çözülmez

• Görüldüğü gibi gelişmemizi istemiyorlar çeşitli dalaverelerle oyunlarla ama biz bu oyunu bozarız.

1|1
    0|0
    • nasıl bozarsın

• bende geçmişe bakarak geleceği görüyorum başka bir konuşmasında yine menderes bu ülke için yaptığımız hiç bir iyiliği göstermediler en ufak bir kötülüğü ise abartmaya çalıştılar diyor 50 yıl önce ne ise şimdide aynı şeyler yaşanıyor içteki ve dıştaki düşmanlarımız tarafından Türkiyenin küçük kendi halinde etliye sütlüye karışmayan bir ülke olmasını istiyor dıştaki düşmanlarımız

• sen kendini o duruma düşürürsen seni kullanırlar,konuşmalrla bu ülke düzelmez gelecegi görüyorsan ne yapmalısın

• Amerika ve diğer ülkeler kaynaklarımızı kullanmamıza izin vermiyor. Biz çıkarıp onlara satıyoruz, işleleyecek fabrikalarımız yok. Diğer ülkeler ham maddeleri alıp kendi ülkelerinde ucuza mal edip satıyorlar. Geçmişten gelen bir üstünlükleri var zaten sanayi inkılabı vs.

0|1
    1|1
    • izin verselerdi ne olurdu

• Seni kastediyorum. Sen beni 100 defa ekledin. Ekleme.

• tamam özür dilerim

• egitimsizlik. millet calismadan yemeye alismis :)))

0|0
    0|0
  • Yer altı ve yer üstü zenginliklerimizin çoğu satıldı .

0|1
    1|0
    • ama avrupanın yeraltı zenginlik kaynakları fazla degil

• Anlıyorum hepinizi

• carisma arkadaşım ben işin edebiyatını değil özünü açıklamaya çalışıyorum sen cevaplardan uygun olanı bana göster sana hak vereyim

• Çnkü biz.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 13

• Gelişmek için özellikle baştakilerin fazlasıyla idealist olmaları lazım, sorunlar hep aynı olunca orda takılıp kalıyoruz. Hani "Bir soruyu bilemediysen öbür soruya geç zaman kaybetme." derler ya, bizde bu yok işte. Sen öbürüne bir geç ama geçtiğin şeyin kontrolünüde kaybetme.

0|0
    0|0
  • Basit. Avrupada Din ve Devlet ayri. Farkindasan, Avrupanin gelismesi basladigi zaman Dine baglilik geriye gitmisdi.

Ama Türkiyedeki bircok kisi hala Dine baglaniyor, cilgin ve cahil düsüncelere baglilar örnek verersek onlar gercekden Din ve gelisme mümkün oldugunu söylüyorlar.

Ama bikere sorarsan neden Gelisme yok hep ayni Cevap "Diger gücler gelismemizi istemiyor"

Sor bakalim birsey o "Diger gücler" sizin gelismemeniz icin ne yapiyor.

Cevap veremiyecekler , cünkü öyle birsey yok.

Türk tolumun 51% Cahil, AKP'liler gercekden inaniyorki o Taksim protestocularin hepsi Ateist ve din düsmani olduklarini onlar bunlarin hepsi Din icin yapildigini saniyorlar okadar paranoyak ve üsütükler.

Ve türkiyenin "zenginlikleri" 10 seneden beri Yabancilara gidiyor, yakinda hicbirsey kalmaz, bu Türk topraklari yakinda Türklere bilem ait olmiyacak , bu ülke yavas yavas Avrupaya, Amerikaya ve diger ülkelere satiliyor.

0|0
    0|1
    • Arkadaşım yorumlarına katılıyorum Rönesans ve reforum döneminde Avrupalılar bizden cok geriydi o döneme kadar yetişmiş bir tek bilim adamı yoktu o dönemde aklı keşfettiler akla önem verdiler gelişme ondan sonra oluşmaya başladı biz aklımızı kullanmıyoruz içgüdüssel bir yaşamla yaşantımızı devam ediyoruz ben mesleğimin 15.yılında düşündüğümü hissettim kendi kendime demekki bu güne kadar düşünmüyormuşum düşünmeyi amaçsızca kavram olarak düşünüyormuşum dedim kendi kendime

• kacebi bana bir ithamda bulunmuştun buluşumun resmini profilime yükledim bakıpda bir yorum yaparsan sevinirim.

• Darbeci zihniyetin bunda payı büyüktür isterlerki 1930 da kalalım ordan bu tarafa gelmeyelim tabi darbeci başının lozanda attığı imzanında payı büyük bu durumda göz ardı edilmemeli

0|0
    0|0
  • emperyalist amerika'yı bu kadar içinize alırsanız gelişmekte olmaya aday olan ülkenin direncini ve amacınızı alıp götürürsünüz. dünyadaki bor'un %80'i bizim ülkemizdezdeykenbizim bunu kullanamamamızı, bizim tam bağımsız değil oluşumumuza bağlıyorum. emperyalist amerika beni aldatamaz. atatürk bunu nutuğunda da yazmıştı. türkiyenin geleceğinden duyduğu endişeleri, birebir yaşadığı olayları belirtmişti. kültür kategorisinde gezinen onca insanın haberi bile yk

0|0
    0|0
  • batı bu seviyeye gelebilmek için 1800 lü yıllardan itibaren çalışmakta. müslüman bilim adamlarının keşiflerinin üzerine koyarak bu seviyeye geldiler. Türkiye şuan gelişmekte olan bir ülke, ama çok zaman ve çalışmaya ihtiyaç var.

0|0
    0|0
    • evet arkadaşım haklısın sonuç olarak buraya gelmeleri önemli onlar Müslüman bilim adamlarını değerlendirdiler bizde gerekirse Avrupalı bilim adamlarını değerlendirmeliyiz aklını kullana bilen insan yetiştirmeliyiz

• Dolce gabboş giymekle ovunen fakirlerimiz var ondan

0|0
    0|0
  • Devrim filmini izledinmi bilmiyorum o bile fikir sahibi olmanı saglıyabilir

0|0
    0|0
  • Çünkü Türkiyede herkes kendini düşünüyor.Temel sorun bu.Siyasiler, kendi servetlerini genişletme peşinde olan zenginlerin kölesi durumunda.

0|0
    0|0
    • bir vatandaş olarak sen ne yaptın ben buluş yaparak ütetmesemde vicdanen vatandaşlık görevimi yaptım diye huzluyum

• Suan turkıyenın gelısme hızı avrupa ulkelerınınkınden kat kat fazla

0|0
    0|0
    • gelişme sadece üretimle sağlanır ne ürettikte avrrupa hızının iki katına çıktık

• Cok alakasız konusuyosun

• Engin bilgilerin için sizi tebrik ederim.

• Çünkü bizde güdülmelik koyun çok

0|0
    0|0
  • çok fazla türk yaşıyo olması olabilir

0|0
    0|0
  • Bilim değer görmediğinden.

0|0
    0|0
    • bilime deger vermemiz yeterli olurmu gelişmemize

• yani işsizlik yok olur ülkede ac insan kalmaz degilmi

• işsizlikle alakası yok ki. osmanlı zamanında doğru düzgün sanayi yokken işsizlik ve fakirlik hat safhadaydı. fakat cumhuriyet döneminde durum daha farklı.

• dış güçler. ve onların emrindeki devletimiz.

0|0
    1|0
Yükleniyor...