Bürokrasi hakkında ne düşünüyorsunuz?

1993 civarları... Fakülteye yeni başlamışım. Süper Kanal adlı bir vericiyi açtım... Konuşan Aziz Nesin. Diyordu ki (mealen aktarıyorum ve nette bulamazsınız.)

"Devlet dediğin, sonuçta SOYUT bir şey değil ki. En nihayetinde, senin benim gibi insanlardan mürekkep bir yapılanma."

Hayır, devlet "kavramını" (!) ve aldığı halleri -Platon'dan bu yana- derpiş edecek değilim. :)

Sorum şu:

Sizce bürokrasi, -tıpkı Taylorizm'eki işçi-makina örneğindeki gibi- bir "YABANCILAŞTIRMA" unsuru mudur? Ona dahil olanların sorgulama yetilerini kaybettikleri bir "demir kafes"midir? Askeriye vb. kurumları da vareste tutmamak kaydıyla, bütün bu müthiş ast-üst intizamı ve "mekanik akılcılık", hep bu amaca mı hizmet etmek içindir? Son tahlilde devletin bekasına...

Fikrimce... Salt çalışanlar da değil. Bürokrasiye yolu düşen "talihsizler" de işbu nedenle "anonim kalabalıklar" içerisinde sıradan/değersiz bir bireye dönüşürler.

>>> Yahut bu felsefi tartışmalardan uzaklaşalım ve basitleştirelim:

Bürokrasi hazretlerinden, Çalıkuşu ya da Acımak romanlarındaki şu "bugün git yarın gel"cilerden çok çektiniz mi?

Cevaplarını esirgemeyen tüm mağdurlara teşekkürler :)

0|0
2|2

En İyi Kız Görüşü

• Soruyu görmeyene kadar mağdur değildim. Allah devlet dairesine düşürmesin herkes kendini bir halt zannediyor .zannedersinki işini yapmaya gelen babasının uşağı. Birde bunların en üst makamlarda emekli olmuşları var. İsimlerini kullanmaktan çekinmezler bir baskı yaparlar bizzat şahidim tiksinç. En çok nüfus memurluğunda sıkıntı yaşamıştım ne kadar lakayt insanlar vardı.

0|1
    0|0
    • Ben de bir dönem çok kısa aralıklı çalışmıştım. Yanımdaki görevli şunu demişti, hiç unutmam: "Şekil, içeriğin (mantığın) önüne geçmiş."

Geçmiş olsun.

• Teşekkür ederim.Böyle insanlar uğraşmak zordur.Kısa süreli çalışmanız isabet olmuş.

Kızlar Ne Diyor 1

• eline sağlık hocam daha güzel anlatılamazdı.. altına bir masa çeken küçük dağlar ben yarattım diyor bir de kafkanında bundan şikayet ettiği bir romanı vardı o da güzeldi

0|1
    0|0
    • Sitemizin değerli yorumcusu "JosephK" arkadaşım, nerelerdesin :)

Sizin de elinize sağlık.

• Gizli pembecikten özür dileyerek :)

"Sol" derken sanaldaki feministler ve anarşistlerden bahsediyorum. Onların engelli listelerini süslüyorum :)

Samimi dileklerin için sağol, küçük bir arkadaş sayesinde sanaldaki iltifatları ciddiye almamayı öğrenmiştim ama seninkisi yapaylıktan uzak. Şu soruya ciddi cevap veremeden kaldım :)

• Anladım :) Onlarla pek karşılaşmadım bu sitede. Damarlarına basıyorsun demek ki :)

Evet, içimden geldiği gibi yazıyorum; sen de sağolasın.

Erkekler Ne Diyor 2

• Bürokrasi Bazen lazım. Bazen sikindirik bişeydir.. Bence..

Yani hastahanelerde işe yaramaz.. Fakat bazı vergi banka vs tarzı yerlerde lazım olan şeylerdir.

0|1
    0|0
  • kanlı canlı insan, bir kağıt bir evraktan ibarettir

0|1
    0|0
Yükleniyor...