Kuran tefsiri bir yorum sayılır. Sizce meal mi okumalı tefsir mi?

tefsir her ne kadar incelemelere dayansa da yorum değil midir? neden bu kadar itimad edilir bir beşerin yorumlarına? ben kuranı insanların okuyup anlaması gerektiğini düşünüyorum. çünkü her ne kadar anlamazsın deseler de bence arap tarihi ve psikolojisi ile okunursa gayette anlaşılabilinir. bilinmeyen arapça kelimeler ise güvenli sağlam kaynaklardan öğrenilir. ben şahsen başkasının yorumlarını değil direk Allah ın sözlerini okumak istiyorum. benim doğrum bu. sizce?

0|0
1|7

En İyi Erkek Görüşü

• Merhaba benim güzel kardeşim;

Şu dediklerini tek tek analiz edelim

"neden bu kadar itimad edilir bir beşerin yorumlarına?" demisin

Tefsir'i Zekeroş Zakkaroş gibi kerhaneci bir sahte hoca yazmışsa evet dediğin doğru

Ama eğer bir evliyaullahtan bir zat yazmış ise (Ömer Nasuhi Bilmen gibi bir alim özellikle) bunlara sen sıradan bir insan diyemezsin.

"ben kuranı insanların okuyup anlaması gerektiğini düşünüyorum."

Evet ama insanlar kendi kendine yorumlarsa her ayeti bu sefer ortaya, başörtüsü değil o ayetteki sofrebezi diyen hoşaflar bile çıkar. Arap Tarihi , Felsefe veya Piskoloji değil; Hadis sİlmi, Siyer İlmi gibi Fıkıh ilimleri gibi bilgiler lazım. Bu da herkeste yok.

"ben şahsen başkasının yorumlarını değil direk Allah ın sözlerini okumak istiyorum. benim doğrum bu. sizce?"

Kısmen yanlış bir düşünce. Bir İmam Gazali, İmam Rabbani ya da Ömer Nasuhi gibi alimlerin eserlerinden bilgi edinmek, İmam Nevevi gibi alimlerin aktardığı hadisleri bilmek senni doğru yorumlamana yardımcı olur.

Asla Kur'an-ı kafanıza göre yorumlamayın.

En büyük hatadır. O basit bir hikaye kitabı bir şiir kitabı değil.

İlim kitabı, ilim ister.

Sevgiler.

1|1
    0|2
    • HAC 22/16. İşte böylece Kuran’ı apaçık ayetler olarak indirdik. Allah, şüphesiz, dilediğini doğru yola eriştirir. gibi bir çok ayetinde Allah "apaçık" kelimesine vurgu yapmıştır.

• ben onu seviyorum ama sen bilirsin canım ne dicem :)

• bir ara koyarım mesja attım sna baksana

Erkekler Ne Diyor 6

• Böyle güzel bir soruyu neden gizli sordun ki? Dini anlamda ne kadar bilgilisin? Peygamber efendimiz ve o yaşadığı dönem hakkında hangi araştırmaları yaptın? Hangi kaynakları okudun? Bunları yapmadan eline bir meal alıp okursan, yanlış anlayabilir veya bazı şeyleri hiç anlamayabilirsin. Bu nedenle tefsir okumanı tavsiye ederim.

0|1
    0|0
    • diğer sorularımdaki sorgulamalarımdan dolayı önyargı oluşur diye gizli oldum ama evet gerek yok.. cevaba gelince bende zaten yukarıda belirttiğim gibi araştırarak okumayı doğru bulduğumu söyledim.

• Elbette araştırmak güzeldir. Ama bu inan çok zor. Biliyorsun, Kur'an'ın orijinal şeklinde harekeler bile yok. Sonradan eklendi. Yani Kur'an'ı açıp Arapça harekeli bile okusan, ne kadar doğru olduğu tartışılır. Tıpkı mealler ve tefsirler gibi.

• anladım. en iyisi ikisini de okumak o zaman. ama esası dışında olan öznel yorumları sadece fikir kabul ederek..

• meal okursun anlamını bilemez isen

tefsiri okursun

o halde şu kitaplardan başla

emsile

bina

maksut

avamil

ızhar

cemi

fıkıh ilimle

0|0
    0|0
  • tefsir dediğin ne ki yorum :DD

meal dediğin öz dile çevrilmiş hali

herkes kendi kitaıbı kendi öz dilinde okuyor siz müslümanlar daha kuranı meal okusak mı diye tartışırken bizler uzaya çıkmıştık

0|0
    0|0
    • boş boş konuşma.

• rica ederim.. ama keşke beni saygısız diye nitelemeseydn.. sadece sana birkaç birşey i göstermek istemiştim hepsi bu.

• ben okurken öyle anlamışım ama şimdi baktığımda öyle bişey yok kusura bakma lütfen..

• mealde çok anlam kayması oluyor

0|0
    0|0
  • tefsir, yapanın yorumuna göre değişir bence meal daha doğru ...

0|0
    0|0
  • güvenilir kişilerin tefsirlerinde birçok ilim insanının katkısı vardır...

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Meal okumalısın.

0|0
    0|0
Yükleniyor...