Hiç düşündünüz mü bugüne kadar ne yaptığınızı?

Hiç düşündünüz mü bugüne kadar ne yaptığınızı..?

Hiç düşündünüz mü aslında en başından beri yanlış yolda gittiğinizi..?

Hiç düşündünüz mü, en son ne zaman farkına vardınız kendi gerçeklerinizin..?

En son ne zaman karşınızdakini insan yerine koydunuz , hiç düşündünüz mü..?

Hiç düşündünüz mü empati kurmayı..?

Yada hiç düşündünüz mü kendi doğrularınızdan sıyrılıp başkalarının yanlışlarını dinlemeyi..?

Hiç düşündünüz mü egonuzu bir kenara bırakıp insanlık için bir şey yapmayı..?

Yada en son ne zaman düşündünüz toplum için bir şeyler yapmayı..?

Hiç düşündünüz mü gökyüzüne bakarken yıldızları göremediğinizi..?

Ve hiç düşündünüz mü nedeninin ışık kirliliği olduğunu..?

En son ne zaman bir ağaç diktiniz hiç düşündünüz mü..?

En son ne zaman kendinizi bir dilenci yerine koydunuz, hiç düşündünüz mü..?

Yada en son ne zaman kendinizi sokakta terliksiz gezen bir çocuğun yerine koydunuz, onu düşündünüz mü..?

En son ne zaman kalbi durmuş birine kalp masajı yaptınız..?

Hiç düşündünüz mü en son ne zaman bir dilenciye para attınız..?

Yada hiç düşündünüz mü, en son ne zaman bir evsize yemek verdiniz..?

En son ne zaman minibüsteyken yaşlı birine yer verdiniz, hiç düşündünüz mü..?

En son ne zaman arkanızdaki bir kişiye sıranızı verdiniz..?

En son ne zaman ön yargılarınızı kaldırıp başka birini dinlediniz..?

Hiç düşündünüz mü, en son ne zaman yolda giden birine selam verdiniz..?

En son ne zaman sokaktaki bir kediyi okşadınız hiç düşündünüz mü..?

Yada en son ne zaman sokaktaki bir hayvana su verdiniz hiç düşündünüz mü..?

En son ne zaman tren raylarına sıkışmış birini kurtarmaya çalıştınız, hiç düşündünüz mü..?

Yada en son ne zaman kavga eden birilerini ayırdınız, onu düşündünüz mü..?

En son ne zaman birini karşılıksız sevebildiniz peki, onu düşündünüz mü hiç..?

Yada en son ne zaman birine yardım ettiniz..?

Ya hiç düşündünüz mü ' insanlık ' için bir şeyler yapmayı..?

Düşünmediniz dimi hiç..

Boşverin...

Hiç düşünmeyin.!

Nede olsa siz düşünmeseniz bile başkaları sizin için düşünüyor..!

link

Güncellemeler:
Güncelleme icin kusura bakmayın, ama asıl sorumun altında bir video daha vardı.Bu `Günün Sorusu` icin gönderdigim soru degildi.

Onu videoyu da yayınlamak istiyorum..

link

Tekrardan kusura bakmayın..

0|0
31|28

En İyi Erkek Görüşü

• O adamın mutluluğu paha biçilemez

0|1
    1|0
    • Ben bu konuda gerçekten duygusalımdır. Mülksüz insanlar benim için değerlidir. Onlar için her şeyimi feda ederim.

Kimsenin videoyu izlediği yok sanırım

• Ya geçtim video izlemeyi, onların 1 avuçluk satırı okumaya niyetleri yok! Uzun soruyu gören kaçıyor. Okumaktan aciz onlar abisi.. Kendilerini düşündürecek birşey onlara çok fazla geliyor, dayanamıyorlar onlar böyle sorulara.

Şu düştüğümüz hala bak..

Yazık, gerçekten yazık!

Kızlar Ne Diyor 31

• hergun duşunuyorum

0|1
    0|0
  • Düşünmeden yaşıyorum ama bunların çoğunu yaptım.

0|1
    0|0
  • Böyle bir soruya ne cevap verilir ki :)

0|1
    0|0
  • Döktürmüşsün yine. Yazı tarzın bu sitede diyebilirim ki kimsede yok ve eşsiz.

Düşündüm. Yanlışlarımın, bencilliğimin farkına vardım. Ama sınırım onları bilinçaltına atmam gerekecek. Çünkü rahatsız oldum bencilliğimden ama unutmak istiyorum aslında unutamazsın da bastırmaya kılıf bulmaya çalışırsın, başka türlü insan nasıl yaşar ki. Bazı şeyleri biliriz ama rahatlığımızdan da taviz vermeyiz.

0|2
    0|0
    • Döktürmeyip uzun yazmadıgım yazı mı var ki? :) Tesekkür ederim.

Insanın kendi bencilliginin farkına varması zaten bir nevi duygularını ve hislerini bilincaltına atması demek.Farkında olsan bile kendi bencilligini unutamıyorsun cünkü gercekten de isine gelmiyor o sey insanın. Yapmak istemiyorsun bir türlü. Ama sürekli de icini kemiren birseyler olur hani, dayanamazsın ona, yapmak istersin aynı zamanda.

Asıl sorun da bu.

Cıkmaza girip yapsam mı yapmasam mı, diye kendinden taviz verememen.

• Yok. Ben de yine diye eklemiştim zaten.:)

Bencilliğinin farkında olmak da bir adımdır bence.O kadar çok odun var ki hbaersiz farkındalıksız öyle yaşayıp giden.

• En son diktiğim ağacı dibine deterjan döküp kuruttular en son tanımadığım birine sabah selam verip gülümseyerek günaydın dediğimde beni deli sandı tren rayına sıkışmış birini hiç görmedim kendimi bildim bileli barıştan yanayım ve geriye kalanları nerdeyse her gün yapıyorum

0|1
    0|0
  • link serbest çağrışım.

0|1
    0|0
  • abi herkes iyi herkes düşünceli herkes kazık yemiş lan kim yapıyor bunları madem?

0|1
    0|0
  • 26 yaşına geldim tam 1 senedir bu soruları düşünmekten ne evden çıkıyorum ne bir başka bişey yaptığım tek şey düşünmek ve uyumak o kadar ki artık günleri karıştırıyorum yaşadığımı fark edemez oldum ve en acısı düşündükce çıkmaza giriyorum.

0|1
    0|0
  • Sonuçta geçmişimde yapmadığım şeyleri düşünmem anlamsız... Hala önümde gelecek var. Yapmadıklarım veya geçmişte yaptıklarım yerine geleceğimde yapacaklarımı düşünmeyi tercih ediyorum.

0|2
    0|0
  • çok düşündüm okuyum mu okumayım mı ? cevap yazayım mı diye .. peki hiç düşündün mü sen .. neyi bilmiyorum .. boşver sende düşünme .. ne de olsa senın için baskaları düşünüyor :)

0|0
    0|0
  • Şimdiye kadar rastladığım en güzel soru sanırım..

0|1
    0|0
  • :D okumayanlar için yazdıkların hiç hoş değil.

Ve kötü kadar iyi de var.

Ayrıca evet çok uzun :)

0|1
    0|0
  • Düşünmediğim an yokki

0|1
    0|0
  • ARTIK DÜŞÜNMÜYORUM YAŞIYORUM :)

0|1
    0|0
  • Ben zaten düşünmüyorum. O zaman yoruluyorum ve aslında dolu dolu yaşamadığımı fark ediyorum, kan beynime sıçrıyor.

0|1
    0|0
  • evet çok düşündüm ve artık düşünmekten de bıktım. benim bunları düşünerek kendi kendimi yemem hiçbir işe yaramıyor. elimden geleni yaptım bunlar konusunda. yaparım da. ama düşünmek sadece beni yoruyor. bu yüzden bıraktım :)

0|1
    0|0
  • oruç başına vurmuş. :D

0|1
    0|0
  • artık prensip olarak düşünmüyorum.

0|1
    0|0
  • düşünmem ki. yaptıktan sonra düşünürüm daha çok. ama kafa leylayken herşey çok güzel oluyo. ben lez değilim tamammııaaa.

0|0
    0|1
  • Anı yaşamak lazım

0|1
    0|0
  • düşünüpde içinden çıkamadığım zamanlar var

0|1
    0|0
  • Düşündüm, düşünmeliyim.

0|1
    0|0
  • Çokdüşündümbulamadım diye bir üye vardı o aklıma geldi.

Düşündüm soran çok düşündüm.

0|1
    0|0
  • Sürekli düşünürüm. kafayı yiyecek duruma geldim

0|1
    0|0
  • sürekli düşünüp duruyorum ben.

0|1
    0|0
  • çok uzun iş.

0|1
    0|1
  • Bunların hiçbirini düşünmedim :\

0|0
    0|0
  • Fena atar yapmışsın, sana bulaşmak istemezdim :) Herkesin kendi hikayesi var, şimdi sen böyle deyince kendini suçladım bir an :D

0|0
    0|0
  • Düşündüm .

0|0
    0|0
  • Düşündüm tabi, insanlığımı kaybetmedim çok şükür, insanlığını kaybedenler utansın...

0|1
    0|0
  • Kızlar Devam
    1

Erkekler Ne Diyor 27

• İlk önce, son yazdığın cümle (Nede olsa siz düşünmeseniz bile başkaları sizin için düşünüyor..!), neredeyse tüm yazdıklarınla çelişiyor. Zayıflıklarını dile getirdiğin insanların iyiliğini düşünmekten bahsediyorsun, bunun doğruluğunu iddia ediyorsun, fakat son cümlen tüm bunları yalanlar nitelikte.

Merhamet yapaydır, saçmadır, doğaya aykırıdır. Neden mi? Çünkü doğada güçsüzlerin, zayıfların yaşama şansı yoktur. Sadece güçlüler yaşamını devam ettirir, güçsüzler yok olur. Merhamet, doğa yasasına karşı gelmekten başka bir şey değildir.

İnsanın bütün eylemleri kendisine yöneliktir. Bütün hizmetleri kendine hizmettir. Bütün sevgisi kendisini sevmesidir. Sevdiği insanlar olduğunu düşünen kişi, derine indiğinde, asıl sevdiğinin onlar olmadığını görecektir. Çünkü hiç kimse başkaları için bir şey yapmaz, kimse kimseye yardım etmez.

Kimse karşısındaki insanı sevmiyor. Onun kendinde yarattığı duyguyu, heyecanı, hissi seviyor. Sevgiyi değil, sevilmeyi seviyor. Dilencinin önüne para attığında, dilencinin karnını doyurabilecek olmasına değil, parayı atmış olmanın getirdiği hissi seviyor. İnsan böylesine bencil.

Bütün canlılar hayatta kalmak ve üremek üzerine kurulu bir genetik yapıya sahiptirler. Bu yolda, hayatta kalma veya üreme başarısını arttıracak her unsur ve yöntem, bir avantaj olacak, bu sebeple doğal süreçler içerisine seçilecektir. Empati, bu başarıyı sağlaması sağlaması ve garanti altına alması açısından önemli bir unsurdur. Tıpkı aşk gibi.

Bir başkasının iyiliğini, refahını düşünmek, kişinin kendi benliğinin körelmesine yol açar. Bu durumda kişi düşünmekten uzak bir duruma, başkalarının kendisi için düşünmesini isteyecek bir duruma gelir. Düşünme sırası onlardadır, çünkü zamanında kendisi de başkaları için düşünmüştür. İnsanın başkalarının iyiliğini düşünmesinde dahi bir çıkar arayışı bulunur.

Bu bağlamda merhamet, bireyselliğin feda edilmesi, bireysel gücün kullanılmamasının, askıya alınmasının seçilmesi, ve çoğu zaman güçsüzlüğün maskelenmiş halidir. Yaşam, merhamet yoluyla değillenir; güçlünün değeri merhamet yoluyla yadsınır.

Topluluk çıkarı ise, sürü içgüdüsünün güçlendirilip yaygınlaştırılmasıdır.

İnsanın bu tip saçmalıklara duygu yükleme ve anlam verme çabası, kişinin duygularının mantığının önüne geçmesine izin vermesine yol açar. Dolayısıyla bu, kendi doğasına ihanet, benliğine bir hakaretten başka bir şey değildir.

Saygılar..

1|1
    0|0
    • Öncelikle sunu söyleyeyim; Son cümlemi düsünmeyenleri asagılamak icin yaptım. Sonunda (!) isareti var, dikkatini cekerim.

Yazdıklarına gelirsek; House diye bir dizi vardır bilir misin. Ordaki House`a benzettim seni. O da insanları umursamazdı, zayıf olanları daha da zayıflatırdı, zayıf olanları yerin dibine sokardı. Aynı senin gibi..

Ama onun senden bir farkı vardı. Onun hic olmazsa bi` vicdanı vardı.Sende o da yok.

• Fikirlerine saygı duyuyorum, ama benlik degil bunlar. Bu kadaar zahmet edip te yazmıssın onun icinde ayriyetten tesekkür ederim. Ama dedigim gibi; yazının bazı yerlerini dogru bulsam da yanlıs buldugum yerleri daha cok.

Bu durumu acıklamanın ve seninle bu konuları tartısmanın ve fikirlerin yazılmasını da dogru bulmuyorum cünkü anlasamayacagımızı düsünüyorum.

Ben ne yazarsam sen öyle düsüneceksin, sen ne yazarsam ben böyle düsünecegim.

O yüzden tesekkürler ama benden bu kadar..

• Tek diyebileceğim, doğanın vicdanı yoktur.

• Düşündüm. Nasıl kaba olduğumu.

Düşündüm. Neden Tipsiz olduğumu.

Düşündüm. Neden yalnızım diye.

Düşündüm. Ben bunları neden yazıyorum diye. Salak mıyım ben ?

Yani kompleksli olmaya gerek yok. Agresif olmaya gerek yok.

Kadına gerek yok.

Ev lazım.

Araba lazım.

Bilgisayar lazım.

Hadi gidip Grid 2 oynayalım.

0|1
    0|0
  • Kardeş yukarıda dediklerinin bazılarını yaptım düşündüm (daha önceden) hala da başkaları için bir şeyler yaptığım olur fakat ben zararlı çıkarım. Diğer insanlar da düşünmedikleri zaman pek faydalı olmuyor.

0|1
    0|0
    • Bircok kisi insanları düsünmenin kendisini zedeledigini söylemis..

Dogrudur. Anlasılamıyor pek..

Bu da insana acı veriyor. Bir süre sonra düsünmekten vazgeciyorlar..

Ama vazgecilmemeli. Ne kadar faydasız deseniz de kendi icinizde bitiyor o fayda..

Runaljod`un yazdigini okudunuz mu? Okumanızı tavsiye ederim.

"Kimse karşısındaki insanı sevmiyor. Onun kendinde yarattığı duyguyu, heyecanı, hissi seviyor.."

• bu yazdıklarını düşünmem benim kişiliğim bu hepsini yaptım beni tek şey mutsuz etmiştir çoğu insanında hayvanlarda olan his vefa düşünce olmaması her gördüğüm hayvanı severim çok mutlu olurum bütün sitresimi alır sevene sevgiyle yaklaşır hiç bir kötülük gelmez

0|1
    0|0
    • Dostum, inan beni de cok rahatsız ediyor bu durum. Insanlar hayvanlara bir türlü sevkat gösteremiyor. Cok acınası..

Bir isim kalıp olarak bu kadar nefret ediliyorsa `insan` isminin de hayvandan cok farkı olmadıgını anlamaları gerek..

• Dostum. Ben prensip olarak düşünmüyorum.

link

0|1
    0|0
  • düşünüdüğm

0|1
    0|0
  • Uyumadığım her saniye düşünüyorum. Kendimi yaptıklarımı,yapamadıklarımı ve yapacaklarımı...

0|1
    0|0
  • Bazen empati yapmak gerekiyor... Değil mi? Yoksa bunların hepsini yapamayız... Ancak empati ile hayal gücü ile belki bir nebze olsun hissedebiliriz...

0|1
    0|0
  • sen bizim bunları düşünmediğimizi nereden biliyorsun. hem şunu unutma vicdanını rahatlatmakla iyilik yapmak çok farklı şeylerdir. acaba bu yaptığın hangisi bunu düşün bence.

0|1
    0|0
    • Iyilik yaptıgın icin vicdanın rahatlar, ama vicdanın rahatladıgı icin iyilik yapmıs olmazsın..

Aradaki fark bu olsa gerek.

Sizin düsünmediniginizi söylemedim, onlar sadece bir uyarı. Yani nasıl desem.. Edebiyatta derler ya, okuyucuya harekete gecirme eylemi diye.. :D Benimkisi de oydu aslında..

Yaa, iste bosuna demiyorlar kitap okuyun, kitap okuyun diye. Sonra böyle azar isitiyoruz bu sekilde cümle kurduk diye.

• böyle bir konuda laf oyunu yapmayacağım. ama son bir şey diyeceğim. tek bir kişi de dünyayı değiştirebilir. madem farkındasın bizi harekete geçirmene gerek yok. tek başına da bir çok şeyi yapabilirsin. madem bu kadar düşüncelisin. hayırlı ramazanlar.

• bencede baya iyi olmuş soru..

0|1
    0|0
  • SONUNU DÜŞÜNEN KAHRAMAN OLAMAZ ya la

0|1
    0|0
    • (:

Söz güzel ama yazdıklarımla ne alakası var simdi?

`Insanlık icin birseyler yapmayı` kastediyorum ben. Tamam, yine baglantılı da. Ne bileyim..

Yardım etmek icin de illa sonunu düüsnmek gerekmiyor. Onun bir sonu yok zaten.Sonsuz son o.

• Hayır isyankar47 ben degilim. Bu söz ona mı aitti yoksa?

• şeyh şamil'e ait

• tamam.

0|0
    0|1
  • Valla bunlarin hepsini dusunsek omur yetmez ki. Daha zamanim var ama :)

0|1
    0|0
  • gün geçmiyor ki yaşadıklarımı sorgulamayayım.

0|1
    0|0
  • insan düşenen bir hayvandır dostum

0|1
    0|0
  • Bunları düşünücegine bişeyler yapmayı dene

0|1
    0|0
  • cok guzlms ... nı sıktmnın dunyası

0|1
    0|0
  • Bişey düşüncek zamanım yok artık :)

0|1
    0|0
  • %100 bali çekmiş

0|1
    0|0
  • şerefsizim gözümden yaş geldi, paylaşım yapan arkadaşa teşekkür ederim.

0|1
    0|0
  • şerefsizim gözümden yaş geldi,

0|1
    0|0
  • Bunların hepsini düşündüm iyi niyetli olarak ama hep kötülükler gördüm iyiliklerime karşılık

0|1
    0|0
  • Olum senin işin yok mu hep boş şeyler peşindesin git bir iş bul bir işe yara

0|1
    0|1
  • yok durmadan yapıoz panpa! senin için peyk'ten geliyor link

0|1
    0|0
  • adam yazar

0|1
    0|0
  • Ben aynen böyle yaşadım bu güne kadar ama hiç tren raylarındaki birini kurtarmadım.Ama kurtarırım.Bugüne kadarda böyle olduğum için kimse bana para vermedi.Bu benim en sevdiğim yanım ben hepinizden farklıyım.

0|1
    0|1
  • 0|1
    0|1
Yükleniyor...