Nedir bu Facebook saplantısı?

Şimdi, facebook benim en çok tıkladığım sitelerden biri, pek çok insan gibi. Oyun oynuyorum, hoşlandığım video veya haberleri, görselleri arkadaşlarımla paylaşıyorum... Bazen de onların paylaşımına ortak oluyorum tabii.

Ama hoşlandığım adam hatta sevgilim dahil, kimsenin facebook'ta ne dediği, ne yaptığı asla hayati meselem olmuyor!

Burada sanırım bir haftadır bulunuyorum ve sorulardan anladığım kadarıyla 'face' yeni kuşak için ilişkilerin tam orta yerine oturmuş, pek kalkacak gibi görünmüyor.

Peki nedir bu insanları facebook'tan gözleme merakı? Gerçekten merakımdan soruyorum yanlış anlamayın lütfen; siz her şeyinizi ve hatta mahrem duygularınızı facebook'ta paylaşıyor musunuz ki, ilgilendiğiniz insanların her 'status' notundan veya beğendiği şarkıdan, eklediği fotoğraftan ayrı bir anlam çıkarıyorsunuz?

Gerçekten, bir paylaşım sitesinin böylesine şiddetli bir saplantı hadisesine dönüşmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Güncellemeler:
bir hafta yazmışım yanlışlıkla, bir ayı doldurmuşumdur buralarda beya:)
üşenmedim ilgili başlıklardan bir kısmını buldum:

link

link

link

link

sonuncu ayrı bir başlıkta incelenmeyi hak ediyor aslında da..:)

0|0
4|10

En İyi Erkek Görüşü

• 1- Beyin mastürbasyonu.

2- Beğenilme ve ego tatmini ihtiyacı.

3- Kendi tandanslarına uygun insanlar ile herhangi bir alışveriş..

4- Hatun/Erkek kaldırma

Sanal bile olsa, bazıları için gerçekten leziz bir oluşum...

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Senin yaptığının doğru, linklerdeki gibi sorular soran arkadaşlarımızın yaptıkları yanlış :))))

1|0
    0|0
  • arkadaşlarım ile iletişim ortamında olup ,lise ,ilköğretim arkadaşlarımın birçoğunu ve öğretmenlerimi facebook sayesinde eklediğim arada geçmişe dönük konuşmalar sağlamamı sağlayan bir sosyal ağ olarak görüyorum .arkadaşlarımın fotoğrafını beğenirim onlar da benim fotolarımı beğenirler yada durumlarımı bundan bir anlam çıkarmam :) Ama yorum var ,yorum vardır diyorum :))bir gün olurda insanlar duygularını düşüncelerini hissetirebilceklerini tam olarak bir ortam sağlanırsa teknolojide ancak o zaman bir anlam çıkar... oda bellirsiz bir bir gün belki olur...

0|0
    0|0
  • facebook var ama ne gariptirki arada bir giriyorum ayda iki defa desem yalan olmaz

0|0
    0|0
  • eskiden siralara ya da tahtaya yazilanlardan anlam cikartilirdi simdi facebook ve twitterdan mesele cozulmeye calisiliyor :) facebook takintisi bende de var, asiri derecede video ve resim ekliyorum cunku uzaktaki her arkadasim ve akrabama bunlari tek tek gondermeye calissam saatlerce ugrasirim, tek seferde ekleyip hepsiyle anilarimi paylasabiliyorum. bu gun facebook vb kapansa, bir baska platformda insanlar yine iliskilerine dair yorumlama yapacaklar.

0|0
    0|0
    • hakikaten, aşklar sıralara kazınırdı eskiden sen söyleyince hatırladım:) benim olayım yapılan kişisel yorumlar değil aslında, daha ziyade o yorumlardan anlam çıkarmaya çalışmak. facebook diye aratma yap mesela, 'face'te böyle yazmış' diye en az beş kavga ve takıntı konusu çıkmazsa karşına ben de şimendiferim!

• aman sakın değiştireyim deme bırak öyle kalsın! o bölümde yaprak kıpırdasa facebook tüm listeye ilan ediyor, ondan sonra işin yoksa bir de yorumlarla uğraş... bırak dağınık kalsın:)

• basima geldi biliyorum :D ayarlari kurcalarken iliskide karisik vb ararken nisanli yapmistim , degistirene kadar ilan edilmis. o gun arkadaslarimi gectim ( sen miii diyen onlarca tepki aldim) unideki danismanim olan hafif catlak egitmenden bile mesaj gelmisti :D kadin direk en azindan tek kiz olunca isine daha cok zaman ayiracagim icin benim adima sevindigini yazmisti :D

• Tamamen sana katılıyorum çok abartıldı...Hatta facebook bence bir yaşam biçimi oldu iyice sanallaştık utanmasalar @banyodayım @ çişe gittim gibi iletileride yazıp her anlarını paylaşıcak millet bende bunu anlamıyorum.

0|0
    0|0
    • yani teşhircilik ve röntgencilik çağına girdik sanırım, bilgi çağından sonra... insanoğlu gözlemeyi ve gözetlenmeyi her zaman sevmiştir ama, artık işin suyu çıktı sanki. ya bir de orada yazılan çizilenler niye bu kadar ciddiye alınıyor ki; ben orangutan evlat edineceğimi yazsam ne olacak mesela?!?

• ben kullanmıyorum sevgilimede kullandırtmıyorum sürekli takip edemiyorum kim laf atmış diye nedenlerden sadece 1 i

0|0
    0|0
  • facebook kullanmıyorum. ne kadar garip karşılanıyor bir bilsen..

0|0
    0|0
    • ha bir dönem kullanmıştım. o da poker oynamak için. bide ilk okul arkadaşlarımı buldum. bulmasamda olur muydu? olurdu.. çok güzel bir konuya değinmişsin. tebrikler!

• benim icin oldukca buyuk kolaylik oluyor. bir yere toplayacagim zaman bile mesaj atsam telefondan gormezler ama facebook dan goruyorlar nedense :D

• evet facebook'un o avantajı var, takımı daha hızlı toplayabiliyorsun bu sayede:)

• bir insan nasılsa heryerde aynıdır

0|0
    0|0
  • insanın iradesine bağlı

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• bencede gereksiz bir durum bu kadar önemli olmamalı..benim için sadece arkadaşlarımla hoş şeyleri aynı anda paylaşabildiğim bir ortam..eşim evliyim diye belirtmese bile problem olmaz benim için. sanki bilmiyor millet..bazen yüzük bile takmaz umursamam, kaldı ki ilişki durumunu neden değiştirmemiş aman tanrım yoksa beni sevmiyor mu? yoksa birilerini mi ayarlamaya çalışıyor? diye kuruntu yapayım..saçmalık bu ya

1|0
    0|0
  • şu son linkteki beni baya bi güldürdü :)

sevdiğin kişinin paylaştığı her şeyden bir ipucu aramak bence saçma.ve saplantı haline getirilecek bir olay olamamalı

0|0
    0|0
  • Facebookun hayatımda önemli bir yeri yok.Sadece oyun amaçlı kullandığım bir site.Ha hoşlandığım biri olsaydı arada girip resimlerine bakar çıkardım.Ama nerde ne paylaşmış falan filan hiç umrumda olmaz...

0|0
    0|0
  • dondurdum rahatım

0|0
    0|0
Yükleniyor...