Ötenazi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Öncelikle ötenaziyi bilmeyenler için tanımı:

"Bir kişinin yaşamı belirli koşullar altında ağır ya da ölümcül bir hastalığın ya da rahat­sızlığın sonucu olarak, tüm değerini yitirdiği, yaşanır olmaktan çıktığı, yaşamak kişi için ağır bir yük olup, dayanılmaz acılar verdiği zaman, acı çeken hastanın, ya kendisi ya da hekimler tarafından, acı vermeden öldürülebileceğini söyleyen öğreti ya da teoridir."

Bunu sadece insan ile sınırlandırmayalım, hayvanları ve bitkileri de ekleyelim. :)

Siz kendinize ötenazi yapılmasını ister miydiniz?

Sevdiğiniz bir kişinin, hayvanın ya da bitkinin acılarının dinmesi için ötenazi uygulamayı düşünür müydünüz?

• Ecelle ölmek daha iyi.
    39% (11)69% (18)54% (29)Oy Ver
  • Gerekirse uygulardım.
    61% (17)31% (8)46% (25)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
Şu an durum %50 ye %50. Erkekler 6ya 4 oranla Ecelle ölmenin daha iyi olduğunu düşünüyor. Kızlar 8e 2 oranla gerekirse uygularım diyor.

Bir soru daha ekleyelim;

Daha önce bir canlıya ötenazi uyguladınız mı? (Misal arabayla giderken çarptığınız kuşu acı çekmesin diye öldürmek... gibi)

0|0
22|22

En İyi Erkek Görüşü

• Direkt evet veya hayır demek pek mümkün değil. Bir insanın kendisi hakkında vereceği ötenazi kararı tabi ki bir hak olmalıdır.

Ancak kararını veremeyecek durumdaki bir hasta, hayvan vb. için bir başkasının bu kararı veriyor olması tartışılabilir. O hastanın ne istemekte olduğundan emin olmak mümkün değildir: Diyelim ki büyük ızdıraplar çekiyorum: Ölmeyi istiyor olabilirim veya tüm bu acılara rağmen yaşamayı arzuluyor da olabilirim. Sırf isteğimi dile getiremediğim için birinin durumuma bakarak benim adıma bu kararı vermesi pek mantıklı gelmiyor.

İşin bir başka boyutu, bir kişi kendi için ötenazi kararı alırken bu durumdaki kişinin bilincinin ne derece yerinde olduğunu, bu kararı tam iradesiyle verip vermediğini kestirebilmek de oldukça güçtür.

Konuya gerçekten ilgi duyanlar Jack Kevorkian'ı bir araştırmalı. Nam'ı diyar "Dr. Death".

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 22

• Çekilen acılar, günahların affolunmasına ya da kişinin cennetteki makamının yükselmesine bir sebep olabilir.

Sabrıyla meşhur olan Hz. Eyyüp örneğine bakmak gerek... O, en ağır acıları gördü fakat inthar etmedi. Bu örnek bize boşuna verilmedi. İntihar etseydi sevgili Peygamber ederdi.

Bu sebeple ben hayır cevabımı kullanıyorum. Acı ama güçlü olmak gerek...

1|0
    1|0
  • hiç bir şey düşünmüyorum.yaşamak çok daha güzel.

0|0
    0|0
  • Dini yönü kafamı çok karıştırıyor.. gönülden gönülden evet diyemiyorum

ama özellikle kanser hastalarının zihnen ve bedenen nasıl acı çektiklerini adeta acıdan çıldırdıklarını gördüm! Sanırım yetki bende olsa o an o hastanın acısını sonlandırırdım! ama tabi umarım olmaz!

0|1
    0|1
  • Bence tercih insana bırakılmalı ancak tıpta yaşanacak bir ilerlemeyle ağrılarından kurtulma ihtimali tekrar tekrar hatırlatılmalı.

Son tercih kişinin olmalı.

0|0
    0|0
  • Mantıklı buluyorum. Uygulanmalı bence..

0|0
    0|0
  • bu bir hak değildir çünkü Allah kimseye taşıyabileceğinden fazlasını yüklemez

ha,acı mı çekiyor..acılar da günahlara kefaret olur,ötede rahat eder inşaallah..

Müslüman biri düşünmemeli.

0|0
    0|0
  • sakat ya da yatalak kalacağıma öleyim daha iyi. zaten böyle bir durumda kendim yaparım kanunda yer almasına bakmam.

0|1
    0|0
  • içimdeki deniz diye bir filmde bu konu çok güzel anlatılmış çok etkilenmiştim ve ötenazinin bir hak olduğunu düşünüyorum yaşamak nasıl bir haksa ölmek de haktır.

1|0
    0|0
  • hayvanlar ıcın otenazıyı uygun buluyorum cunku dertlerını anlatamadıkları ıcın amansız acılar cekmelerıne yuregım dayanmaz. ama ınsan deyınce o baska dılı var derdını anlatabılıyo kı Rabbım bılıyo dogrusunu demekkı o acıyı cekmesı gerekıyo .

0|0
    0|0
  • ölmek isterdim kabul ederdim

ama sevdigim bir insan için yapılmasını istemezdim kararı ona bırakırdım.

0|0
    0|0
  • Eger ortada gercekten cok aci bir durum varsa uyguanmasi gerekir. Onun haricinde hic sevmem kendisini.

0|0
    0|0
  • Allahın verdiği canı Allah alır biz istediğimiz zaman veremeyiz verdiğimizde intihar etmiş oluruz o da direk cehennem

0|0
    0|1
  • Durumum çok vahimse...

0|0
    0|0
  • bunu istemeyecek kadar bencil değilim. kendim içinde en doğru karar öyle bir durumda.

0|0
    0|0
  • Ötenaziyi hep boktan yerlerde kullandılar. En çok hayvan katledilmesinde kullanılır

1|0
    0|0
  • bnce bunun intahardan hiçbir farkı yok oyüzden karşıyım.

0|0
    1|0
  • Ecelle ölmek daha iyi.

0|0
    0|0
  • Ecelle ölmek daha iyi.

0|0
    0|0
  • Sadece ''İçimdeki Deniz'' filmini izleyin diyorum...

0|0
    0|0
  • baska care yoksa yapilmali.

0|0
    0|0
  • istesende yasal olmadigi icin hic bir doktor yapmaz ki

0|0
    0|0
  • engelli miyim neyim yazdım ama gitmedi bir de gizli deniyorum :D bu arada engelli isem sitede beni engelleyen ilk insan sensin sanırım mevzu neydi acaba

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 21

• kelime anlamı olarak latincede arzulanan ölüm, istenen ölüm, iyi ölüm gibi manaları olması lazım.. kesinlikle ötenaziyi destekliyorum.. eğer ki birey kendi hayatını sonlandırmak istiyorsa hayatını yaşamak katlanılmaz bir hale geldiyse ve iyileşme umudu yoksa bizim ona ne yapıp yapamayacağını söyleme hakkımız olamaz.. ötenazi bir haktır, bireyin kendisine aittir..

0|0
    1|0
  • Dusunurdum

1|0
    0|0
  • dini yönden de baksam, insani yönden de baksam yanlış geliyor bana.. bir nevi intihar gibi geliyor. pes etmek insana yakışmaz. bu canın, bedenin bir sahibi var.

ama bu kadar katı düşünüyor olmama rağmen, yasaklanmasından yana değilim. insanlar kendi kararlarını kendileri verir.

0|0
    0|0
  • Gerektiğinde uygulanır tabi.Acı çekmek güzel bir şey değil.Öyle bir durumda kendime de yapılmasını isterim.

1|0
    0|0
  • Kendim için isterim ama sevdiğim bir kişi söz konusu olursa o sorumluluğa giremem. Acaba ötenazi yapılmasaydı ileride bir ihtimal düzelebilir miydi ? Bu sorunun cevabını hiçbir zaman bulamam ömrümün geri kalan kısmı zindan olur.

0|0
    0|0
  • Düşünce olarak ölüme karşıyım. Ölümle bir sorunum yok.

Ötenaziyi kabul etmek isterdim fakat iyisiyle kötüsüyle sonuna kadar yaşamak gerektiği için son nefese kadar devam. Diren demiyorum yalnız, devam diyorum. Aradaki fark büyük.

0|0
    0|0
  • allah herkese yatakta ölmeyi nasip etsin. (her dinden olan için geçerli)

0|0
    0|0
  • Yasam hakki kutsaldir. Karsiyim ben. intiharla teoride hicbir farki yok.

0|0
    0|0
  • uyku ilaçlarıyla intihar ediyim ne gerek var başkasına

0|0
    0|0
  • A: Ecelle ölmek tabıkı

0|0
    0|0
  • bence sıklar yanlıs eceliyle ölmek daha iyi tabiyki ama o sık bence acı ceke ceke eceliyle ölmek olmalıydı

sanki normal ölüm gibi olmuş böyle

0|0
    0|0
    • Acı çekerek ölmek yazmayı düşündüm ama bu baştan ötenaziyi destekleyen bir şık olacağı için onu yazmadım. Eceliyle ölmenin anlamı acı çekerek ölmeyi de kapsadığı için ve tezatlık yaratmak için yazdım. :)

• Bence gerekir ise uygulanmalı, tarif edilemez acılar ağrılar ile ölmeyi beklemektense hemen bitmesi daha iyidir

0|0
    0|0
  • gerçekten ihtiyacım olan şey bu

0|0
    0|0
  • acı çekmesindense ölmesi daha iyi değil mi sakat kalan atı bile vuruyorlar :)

0|0
    0|0
  • intihardan farkı yok.Allah dayanılmayacak acılar yüklemez.her acının bir hikmeti vardır.şifasıda vardır.

0|0
    0|0
  • Ötenazi kişinin istegine bağlı uyutulma bence hakkı her ınsana verılmelı çünkü şöyle düşün adam boyundan aşşağı felç bakanı edenı yok ne yapacak bu adam :( En ıyısı ötenazi bazı ülkelerde serbest ama biizm ülkede nomrlal olarak yasak.

0|0
    0|0
  • öte möte uğraşmayın sıkın kafama gitsin aga (:

0|0
    0|0
  • Sahsen ben etik buluyorum. Kisinin ozluk hakki olarak degerlendirilmeli.

0|0
    0|0
  • google amcaya hakaret :)

0|0
    0|0
  • Eğer sağlıksal bir sorun ve çözümü yoksa düşünürdüm

0|0
    0|0
  • Gerektiğinde uygulanmalı..

0|0
    0|0
Yükleniyor...