20. Yüzyılın "katliam"ları? (İlk Yarı)

"Sımsıcak evlerinizde

Huzur içinde yaşayan sizler.

Çamurlar içinde acı çekenin,

Bir dilim ekmek için dövüşenin,

Bir evet veya bir hayırda ölenin

Bir erkek olduğunu düşünün.

Düşünün ki bir kadındır,

Adını ve saçlarını kaybetmiş biri.

Gözleri boş, bağrı soğuk

Bir kurbağa gibi kışın.

Unutmayın bunlar oldu,

Sakın unutmayın!" (Primo Levi)

Sizce hangisi, katliam/soykırım/insanlık ayıbı (her ne ise) ibarelerinin hakkını daha sağlam veriyor?

>>> Söylemeden geçmemeli. A şıkkındaki olay, "görünürde" Almanya'ya yapılsa da asıl hedef "başkalarına" gözdağıdır :)

* ÇOK ÖZEL NOT: "Holodomor" (Ukrayna) hadisesi berrak değildir. O yüzden değerlendirmeye alınmamıştır.

• Dresden Bombardımanı - 1945 (Almanya)
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
  • Auschwitz (III. Reich)
    60% (3)0% (0)30% (3)Oy Ver
  • Hiroşima - Nagazaki (Japonya)
    20% (1)80% (4)50% (5)Oy Ver
  • Katyn * (Polonya) * katliam, katliamdır ama failleri tartışmalıdır.
    20% (1)20% (1)20% (2)Oy Ver
  • Diğer (lütfen belirtiniz)
    0% (0)0% (0)0% (0)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
YERELDEN BAĞIMSIZDIR...

0|0
2|4

En İyi Erkek Görüşü

• Ben Dresden dedim. Aslında katliamları, acıları kıyaslama yanlısı değilim, sorunu da eleştirmiyorum ama değilim işte, yazayım dedim :)

Dresden'i seçmemdeki neden; "Müttefik Kardeşler"in, sırf yaklaşan Sovyet ordusuna ele geçirilecek bir şehir bırakmamak için 30-40 bin sivilin üzerine bombalar yağdırması kadar kendinden geçmesi

1|1
    0|1
    • Katliamları kıyaslamak doğru değil, haklısın. Kıyas bahane; hafızaları tazelemek şahane diyelim :) Unutmaya meyillidir insanoğlu.

Çağımızın hakim güçlerinden olan medya kanalıyla insanlara dolaysız izletilen şiddet, bir "yabancılaşma" ve duyarsızlaşma oluşturdu. Bir belgeselde yavrusunu parçalayıp yiyen aslan ile savaşlarda ölen bir insan, neredeyse benzer etki yaratabiliyor. (Körfez Savaşı yılları gelir akla. Canlı yayında çekirdek çitleterek savaşı takip eden güruh.)

• Böyle bir ortamda da, üstteki şiirde de belirtilen "Sımsıcak evlerimizde ve

huzur içinde yaşayan bizler", bir nevi "Auschwitz'den sonra şiir yazan" barbarlar kervanına katılmış oluyoruz belki de. Klavye başında, soykırım kıyaslaması yapan tuzu kurular kervanı.

Burada yine başa dönelim ve hafızaları tazelemek diyerek zevahiri kurtaralım :) Ama eleştirin yerinde.

• eleştirmedim, hani öyle algılanabilir diye belirttim

Kızlar Ne Diyor 2

• Almanyadır soydaş olduğum insanları katletmistir domuz hitler .

1|2
    0|0
  • Hiroşima - Nagazaki (Japonya)

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• hepsi birbirinden beter

0|1
    0|0
    • Doğru söylüyorsun, acının kıyası olmaz.

• anket lüzumsuz bence.bir yığın katliam var.Özellikle ülkemin tarihinde.

0|0
    0|0
    • Haklısın, yığınla. Ama yerele başka bir ankette girsek?

• tabutluklar neden yok şıklarda ya da ermeni olayları? sizin o nazi işbirliqçisi faşist chpnizin ne yaptığını iyi öğrenin bilmemek diğil öğrenmemek ayıp bro reha oğuz türkkan hocamın kitaplarını okuyun ve tabutlukların ne olduğunu öğrenin

0|0
    0|1
    • Öncelikle üslubunuz hoşuma gitmedi; bunu söyleyeyim. Alaycı, buyurgan bir üslup takınmışsınız ve bu şekilde devam etmeniz, diyalog yolunu kapatacaktır.

Neden yok? "Yerel"i muaf tuttuğumuz için yok.

Ayrıca... Tabutlukları ve Sansaryan Han'ı da iyi biliriz; "Tan Olayları"nı da... O hususta endişeniz olmasın :)

• ben genele söyledim ve alaycı uslup felan da kullanmadım.bu sitede türkçüler şöyle böyle diyenler çoğunlukta ama en büyük acıyı da zamanında turancılar çekmiştir bu ülkede

• Ben de genelin adına cevap verdim zaten.

Ayrıca bahsettiğiniz olayları ayrı bir soruda değerlendiririz; burası yeri değil.

Yükleniyor...