Sanatta "hırsızlığın" adı esinlenme(mi)dir?

Öyle midir sizce? HIRSIZLIK, "ilham - esinlenme" gibi yaldızlı, masum sözcüklerle kamufle edilir mi olmuştur? Yahut bu doğal, yadırganmaması gereken bir durum mudur? Şeyh Galip'in belirttiği gibi:

"Esrarı Mesnevi’den aldım. Çaldımsa kendi öz mirasımı çaldım."

Soruyu sorar ve kaçarım :) Görüşebilmek dileğiyle...

NOT: Nazım Hikmet/Mayakovski gibi kişisel örnekler üzerinden gidilmezse sevinirim. Bu eşleşmeyi anmışken... Kimi aklıevvellerce zamanında bir taklit/intihal durumundan bahsedilmiştir ama bu söz konusu değildir.

0|0
5|7

En İyi Kız Görüşü

• esinlenmek bir fikirden başka bir fikir yaratmaktır. hırsızlık ise emeğe saygısızlıktır. bir ayıralım şunları.

0|1
    0|0
    • ah ah hanımefendi. gel de genç nesle anlat bunları :) mesela şu an önümdeki tablodaki ressam fırça darbelerini Tintoretto'dan çalmış.

ama sanatta eşkıyalığın adı esinlenmedir :)

• İma etmekten sıkıldık.

Hemşire tablosunu smiley olarak kullanabilmek istiyoruz :)

Kızlar Ne Diyor 4

• İkisi çok farklı şeyler.Hırsızlık var olan bir emeği çalıp kendi adını sanki kendin yapmışsın gibi koymaktır.

Esinlenmekse bir eserden kendin bir şeyler katarak yeni bir şey yaratmaktır.

Mesela X yazarı bir roman yazdı,birisi de aldı romanını çalıp kendi adıyla çıkardı bu hırsızlıktır işte.

Aynı X kişi romanını çıkardı ve okuyuculardan birisi bu romandan esinlenerek yeni bir roman yazdı.

Daha basit bir örnek,annenin kendi kek tarifiyle yaptığı keki alıp ben yaptım demek hırsızlıktır ama o tariften kendi kekini yapmak değildir.Çünkü herkesin eli farklıdır.

2|1
    0|0
    • Hırsızdan bol ne var bu ülkede. Bir edebiyat öğretmen adayı olarak neler gördük neler. Özellikle gençlerde çok var.

• Aziz Nesin üstadı analım. Kim olduğunu hatırlamıyorum ama yıllar önce bir edebiyatçımıza yönelik mealen "kardeşim, ben tek kişilik yazıyorum, 2 kişilik değil" gibisinden şeyler söylemiştir. Tabi o hınzır, nükteli diliyle :)

• Daha 3 gün geçmemiştir üstünden,bir arkadaşımla bu konu hakkında sohbet ediyorduk. O,bir türü yaratan ilk kişinin sanatçı olduğunu,o türde ilerleyen diğer insanların kopyacı olduğunu düşünüyor. Yani sanat yeni bir şeyler yaratmaksa yeni bir eserden ziyade tür yaratabilmektir diyor. Ben esinlenmenin makul düzeyde olanını kabullenebilirim. Atıyorum,batı müziğinden etkilenilebilir ama tamamen batı müziği yapmaya çalışmaktansa batı müziğini doğu ezgileriyle harmanlamak daha iyi olur diye düşünüyorum. İçinde esinlemeler barındıran fakat özgünlükten de yoksun olmayan sanat eserleri sayesinde sanatta zenginlik doğuyor bence.

1|1
    0|0
  • Etkilenme doğal bir şey ama bazıları işi sahtekarlığa döküyor. Bir eseri çalıp ufak ufak makyajlayıp güya yeni diye sunuyor. Bazıları dürüst davranıp esinlenme olduğunu itiraf ediyor. Ama bazı sahtekarlar saklıyorlar ve aslını bilmeyen insan da yiyor tabi afiyetle. Bunun affedilir tarafı yoktur.

1|1
    0|0
    • Hırsızlık yapan da affedilmez,kendisine sunulanı doğrudan kabul eden,üstünde bir araştırma yapmaya gerek duymayan kişi de affedilmez bence.

• Yahut bu doğal, yadırganmaması gereken bir durum mudur?

bence oyledir:) etkilenmek dogal bisi sonucta onemli olan kendi tarzini katabiliyomusun yoksa katamiyomusun odur bence.yoksa sacmami oldu soylediklerim:)

1|1
    0|0
    • saçma olmamış bence :) güzel olmuş.

Erkekler Ne Diyor 7

• Güzel soru.

Kişisel örnek istememişsin ama bu anlamda Tarantino bir fenomendir bilirsin. B kategori filmlerden tut western, uzakdoğu dövüş filmlerine kadar geniş bir yelpazeyi esin kaynağı olarak aldığı kesin. Ama şu var ki esinlendiği şeylerin üzerine kendi üslubunu oturtmayı bilmiş ve yeni bir estetik değer ortaya çıkarmış. Tabi saygı duruşlarını da ihmal etmez hiçbir zaman bu da çalma değil esinlenme olduğuna büyük işaret sayılır. Ki kendi de zaten bambaşka bir sinema anlayışına sahip.

Sanatın diğer dalları için de paralel olarak şunu söyleyebilirim. Esinlenme her zaman olur. Gayet doğaldır da ama bunu yaparken kendinden birşeyler katmak, yorumlamak farzdır.

3|2
    0|0
    • Kill Bill - Lady Snowblood :)

Tarantino kendisi de inkar etmiyor dediğin gibi. Senden beklenen, güzel bir örnekti.

• O değil de esinlenme ve hırsızlık kelimelerinin tanımını yapan güruh sorudan bir bok anlamamış onu gördüm.

• aynen öyledir. her üstat birinden etkilenmiştir muhakkak.. bunu yadırgamamamız lazım. özgün kimse yoktur çünkü.. "insanın tabiatı başkasının tabiatından çalar. insan bunun farkına da varmaz" hadisini çok tutarım.

0|1
    0|0
  • Sanatta çalmak gibi bir kavram olmamalı bence. Bir eseri okursun/görürsün aklında canlanmaya başlar binbir hal alır ve öznel hale gelmiş olur. Yani senden bir şeyler eklersin. Her eser bir başka eserin kapalı aynası gibidir.

0|1
    0|0
  • He bide resim yeteneği olmayıp yaptık.arı resime sürrealist diyenler yokmu :)

0|1
    0|0
    • :)

ama Salvador Dali üstadımızın yeri ayrıdır. Luis Bunuel ile olan teşrik-i mesaileri sanat adına müthiş değerlidir.

• İşte bahsettiğim yeteneksizler yüzünden üstadin adı salladur daliye çıktı :)

• Hırsızlık izinsiz almak, esinlenmek ödünç almak gibi bir şey..

0|1
    0|0
  • Kısmen.

0|1
    0|0
  • Orhan Pamuk denen büyüüüük türk yazarı(!) hırsızlığa en iyi örnek adamın romanları resmen çalıntı merak eden Cevdet Bey ve Oğulları romanını araştırsın birebir çalmıştır :/

1|0
    2|0
    • Hangi kitaptan çalmış ki? eğer Thomas Mann'ın Buddenbrook Ailesinden kastettiysen doğru değil ki. Birebir çalmamıştır kendi üslubunu katıp daha farklı bir anlatım tarzı benimsemiştir. Ayrıca çok iyi bir yazardır ünlem işareti gereksiz

Yükleniyor...