Sigortasız işçi çalıştırmanın cezasını ne ? bilen varmı

Ben bir standda çalışıyorum. maaşım 800 . yol parası yemek parası yok bir de üstüne sigortam da yok . 12 saat çalışıyorum bide canım çıkıyor molaya bile vaktim yok . Patron gün içinde kontrole geliyo , Hayvan gibi gibi davranıyor şu olmamış şurası pismiş o niye böyle şu şöyle bıktırıyor . dedim yeter artık . cezası ne merak ediyorum . sigortamı yapmazsa şikayet edicem . yardımcı olun lütfen

0|0
1|9

En İyi Erkek Görüşü

• 1) SGK Müfettişi veya SGK denetmeni inceleme sonucu sigortasız işçi çalıştığını tespit yaparsa ödenecek cezalar: 1 yıl için ve 1 sigortasızı baz alıyoruz .Eğer sigortasız sayısı artarsa aşağıdaki tabloya sadece işe giriş bildirgesi cezası eklenir.Ayrıca sigortasız çalışanların çalışma süreleri artttıkca ücret bordrosu ve defter kayıt belgelerinin geçersizliğine bağlı cezalar üst sınıra kadar artar.

a) Bilânço esasına göre defter tutmakla yükümlü olanlara sigortasız işçi çalıştırdığından dolayı (1yıl için 1sigortalı) 38 asgari Ücret ceza verilir

b) Diğer defterleri tutmakla yükümlü olanlara sigortasız işçi çalıştırdığından dolayı (1 yıl için 1 sigortalı ) 38 asgari Ücret ceza verilir

c) Defter tutmakla yükümlü olmayanlara sigortasız işçi çalıştırdığından dolayı (1 yıl için 1 sigortalı ) 29 asgari

ve sana bir tüyo maaşlarınızı elden ödüyorsa ve hiç bir şekilde bodro vermiyor bodro verdiğine dair imza almıyorsa maaşlarımı alamadım hiç almadım diyede iddada bulunabilirsin :) gereye yönelik ödeme alabilirsin bu şekildede çünkü elinde sana maaş verdiğini gösterecek bir kanıt yok

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 8

• 20.000 tl ayrıca işyerini mühürlerler..ama iş sözleşmesi olması lazım..aksi halde iftiradan sakata gelirsin..

0|0
    0|0
    • sözleşmemiz falan yok çalıştığımız günler imza atıyorum sadece defteri

• ee böyledir bu işler..paranın dini imanı olmaz..

• töbe yarabbim ya insanlık mı bu

• Resmi yazılı her türlü evrak, imzalı belgeler, işyerinde çalışan sigortalı kişiler ya da komşu işyerlerinden şahit gösterebilirsiniz. Ceza olarak her primin iki katını ödetirler. Ayrıca diğer devlet ile alakalı cezaları. Kıdem almanız için sanırım 1 yılı doldurmanız gerekiyor. Onun dışında sigorta primlerine ait parayı size ödemezler direkt olarak sgk alır. Şikayet edip böyle adamları cezalandırmak en doğrusu. Benimde başıma geldi ve mahkeme yoluyla kazandım haklarımı.

0|0
    0|0
  • avukat tut kucuk bir servetin olur

0|0
    0|0
    • avukat tutcak para olsa keşke

• avukat bulup konuşsan önce yol yordam cıkarır sana dosya masrafı var 1000 tl civarı çıkar cok fazla tutacagını sanmıyorum ayrıca toplam alınacak paradan avukata %5-%20 pay verirsin zaten öyle calısıyorlar olur

• Eğer sigortasız çalıştırdığı tespit edilirse, bu işletme asgari ücretin 40 katına yakın bir ceza öder. Bence hemen şikayette bulun.

0|0
    0|0
    • arkadas altta iftiradan sakata gelirsin demiş ama o nolucak şimdi canım sıkıldı

• işte belge yok sözleşme yok yok yani , of off

• Başta hata yapmışsınız

• ülkemizde maalesef böyle emek sömürücülüğü yapan işverenler var. cezası link buradan bakabilirsin. Ayrıca mahkeme kanalıyla o işyerinde çalıştığın süreleri resmi olarak kanıtlayabilirsen, geçmiş dönemki primlerinide o işverenden tahsil ederler ve sende sigortalı çalışmış olursun.

0|0
    0|0
    • resmi olarak nasıl kanıtlayabilirim ki elden maaş alıyorum sadece

• resmi çalışan şahitler olabilir, banka dekontları vs, yani o tarihler arasında o iş yerinde çalıştığınızı ispat edebileceğiniz bir şey, çok detaylı bilmiyorum maalesef.

• Gel bizim işyerinde çalış 850 lira maaş 130 lira yol parası

yeme içme işyerinden işe başladığın gün sigortalısn

0|0
    0|0
  • Şikayet et gitsin

0|0
    0|0
  • anasını ağlatırlar emin ol

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• mecbur olmasan calismazsin. ama canım sigortasizda bu devirde calisma ilerde guvencen olmaz. ya patronu uyar, ya sikayet et ama olede basina bela alirsin, bence bir an once orda calisirken baska is ara bulunca hemen cik.

0|0
    0|0
Yükleniyor...