İki alanda uzmanlaşmak mı; her alandan yeteri kadar bilmek mi?

Önce ASIL KONUMUZ OLMAYAN kısa bir tespit yapalım. İnternet çağındayız ve bilgi, bir tık ile zahmetsiz ve hazır paketler halinde önümüzde. (Tabi ne kadar güvenilir oldukları bir tarafa.) Ezcümle; günümüzde herkes her şeyi bilebilir; her konuda fikir belirtebilir. Ama "makbul" olan, kuru bilgiden ziyade, alınan bilgileri kullanabilmek, onlardan sentez oluşturabilmek ve yeni çıkarımlara ulaşabilmektir sanki... Bu da şüphesiz bir süreç gerektiriyor.

...

Asıl soruya gelirsek;

Farz edin ki... Önünüzde iki seçenek duruyor ve sadece "birini" tercih etme şansınız var. Ve ilelebet o şekilde kalacaksınız :)

1-) İki alanda/dalda derinlemesine ve % 100 düzeyde uzmanlaşmak; kalan tüm dallara dair ancak % 10 oranında bilgi/fikir sahibi olmak.

2-) Hiçbir alanda derinlemesine bilgi sahibi olmamak. Buna mukabil, hemen hemen aklınıza gelebilecek her konuda % 50 oranında bilgi sahibi olmak. Blöfçünün Rehberi gibi :)

Hangisini seçerdin?

0|0
6|7

En İyi Kız Görüşü

• zeki bir insan o yüzde 50 bilgisi ile yüzde yüze ulaşabilir. tek bir alanda uzmanlaşmak kulağa hoş gelse de amaç öğrenmekse bilgi açlığı ise ve birazda zeki isen 2. şık. ama 1 hala kulağa hoş geliyo zor soru

0|1
    0|0
    • zor olduğunu duymak sevindirici :)

cevabın da mantıklı.

Kızlar Ne Diyor 5

• günümüzde herşeyi bilmek daha cazip gelsede hani şöyle bir söz ver ya Allah fikir sahiplerinden korusun bizi diye. uzmanlaştığımız alanlarda konuşmak fikir beyan etmek her zaman daha iyidir. saygınlık kazandırır .

0|1
    0|0
  • 2.yi seçerdim

0|1
    0|0
  • 1.sini seçerdim herşeyden yarım yamalak biliceğime az ve öz bilirim çok daha iyi

0|1
    0|0
  • en az bir alanda uzmanlaşmak en güzeli.. öteki türlü sahte entel olursun

0|1
    0|0
  • her alanda yeteri kadar bilmek

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• 2. olmak iyidir.her çiçekten bal almak güzel

0|2
    0|0
    • "her çiçekten bal almak" güzeldi :)

• her alanda uzmanlaşmak

0|1
    0|0
  • Ben ikinci seçeneği seçerim. "Uzmanlık" çıkmaz sokak. Ben illa ki evrim mantığıyla düşünürüm. Yani doğadaki yaşam mücadelesi ile bağlantılı. Tek bir alanda uzmanlaşan, yani başka adaptasyonu olmayan canlıların hep elendiğini öğrettiler bize :)

0|1
    0|0
  • ben 1. yi seçerdim. çok kadın hiç kadın demişler :) çok dal hiç dal olarak revize edilebilr.

0|1
    0|0
  • işimden örnk vermek isterdim ama gerek yok şimdi hava atıyorum demesinler.. bence her alanda birşeyler bilmektense bir alanda uzman olmak verimliliği de arttırır...

0|1
    0|0
  • Bilgi yarışmasına katılacaksam 2. yi.

Diğer her türlü durumda 1.

0|1
    0|0
  • gereksiz başlığa gereksiz yorum :D +1

0|1
    0|0
    • Gerekli başlıklara gerekli yorumlarınızı da görmek isteriz :) Buyrun, verdim artınızı.

• valla mesleğimde uzmanlaşmış insanlardan çok hiç eiğitimini almamış kişiler var anasını satayım böyle işin :D

Yükleniyor...