Okullarda Okutulan Tarih Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Ben şahsen her şeye ve herkese sadece tek yönden bakıldığını ve tek yönden değerlendirildiğini düşünüyorum. Artı ve eksileriyle değil ya sadece artılarıyla ya da eksileriyle veriliğini düşünüyorum. Ayrıca sadece ezber üzerine bir öğreti var. Zamanın şartlarını olanaklarını bilmeden olaylar kişiler anlatılıyor. Öğrenciler algılayamıyorlar bence tam olarak. Eleştiriye ve münazaraya açık değil. Bana çok saçma geliyor sizler ne düşünüyorsunuz?

0|0
3|12

En İyi Erkek Görüşü

• Okullarda okutulan "resmi" tarih ile sınırlı kalırsanız bırakın öğrenmeyi, bildiklerinizi de unutursunuz :)

1938 sonrasının yok sayılması da ayrı bir tartışma konusudur. Bizim zamanımızda İkinci Dünya Savaşı hep kitabın sonunda yer alır ve iki sayfayla geçiştirilirdi. Sonrası ise sanki hiç yaşanmamış gibidir. Bu hassas dönemler müfredata dahil edilmeli ve doğru bir şekilde anlatılmalıdır. Bırakalım bu 50 yıllık zaman aşımı gibi şekilcilikleri.

Gerçi belki de böylesi daha iyi. O dönemleri dezenformasyonsuz anlatmak zor. Merak eden okuyup öğrenebilir en tarafsız kaynaklardan.

Hakeza, Avrupa Tarihi. Önemlidir. Çok daha detaylıca ve ayrı bir ders halinde okutulmalıdır. Biraz Nurullah Ataç gibi konuştuk burada ama :)

0|2
    0|0
    • "Sıkıcı tarih dersleri vermeye kalkan amca" rollerinde çok iticiyiz sanırım :))

Erkekler Ne Diyor 11

• Her ülkenin resmi tarihi abartılarla doludur ama bizimkisi ayrı bir abartılı. Çünkü bir insanın kendine güvenecek bir şeyi yoksa, tek çıkış yolu kendisini abartmaktır. Kitle için de geçerli. Rönesanstan aydınlanma çağından sanayi devriminden uzak bir ülke neyine güvenecekti? Avrupalılara karşı kendi tarihinin "daha köklü" olduğunu yazacaktı.

Ayrıca, tarih, olan biteni aynen yazmakla mükellef değil. Olan bitenler sonrasında kim ayakta kalırsa onun gözüyle, ağzıyla yazılır. Fazlasıyla Darwinist :)

0|2
    0|0
  • Medeni kanunun 6. maddesi der ki "müddei iddasını ispatla mükelleftir" yani iddia sahibi iddia ettiği şeyi ispatlamakla mükelleftir.Bana kalırsa bu hüküm Tarih için de geçerlidir.Yani birisi bir konuda "şu şöyledir" dediğinde sorulması gereken soru şudur "İspatın Nedir?".İspat olarak sunulan belgeler karşısında hemen hükme varmak da yanlıştır:Belgelerin doğruluğunu da ispat etmek gerekir.Bütün bu incelemenin ardından bir hükme varılabilir ama "kesin budur" demek de doğru değildir.Yanlış olabilme ihtimalini göz önünde bulundurarak bir hükme varılabilir.Ben bunu söylerim arkadaş...

0|0
    0|0
  • Bildiğim kadarıyla 1980 darbesi yıllarında yazılan tarih kitapları...Osmanlıyı veya Türkiye yi övüyorlar full.Tamam övmeleri güzel ama bence biraz tarafsız durup başka şeyleride göstermeleri gerekirlerdi.Tarihimizin çok karanlık tarafları olduğuun düşünüyorum.Gerçi tüm ülkelerin böyledir her ülke tarihini över yani...

1|0
    0|0
  • Tarih sadece osmanlıyla sınırlı kalamayacak kadar büyük bir konu . 1-2 sayfa antik yunan ve roma medebiyeti geri kalan bütün konular osmanlı tarihi böyle olmaz bu iş . Okullardaki tarihin bir amacı yok . Ancak laf olsun torba dolsun .

0|0
    0|0
  • Gerçeklik payı çok çok az. % 90' ı yalan.

0|1
    0|0
  • yalan ve taraflı bilgilerle dolu.tarih tarafsız olmalıdır halbuki

0|0
    0|0
  • yalan dolan ve tek taraflı

1|0
    0|0
  • 3 dönemdir o dersi geçemeyen kişiler var :D çok farklı

0|0
    0|0
  • herkes kendi tarihini yazar..yani butun ulkeler...

0|0
    0|0
  • özele hiç kafam basmaz ya :( sayısalçıyım :)

0|0
    2|0
  • Ben hergün tarihin içindeyim. birebir belgelerin evrakların orjinalleri içinde.

0|0
    0|0
    • ne güzel

• Hergün inceliyorum aklına gelebilecek tüm tarihi belgeler, Islahat fermanı, sened-i İttifak, mondors ateşkes anlatşması ve Fatihin el yazısıyla fermanı neler neler. orjinal tarihi belgeler

Kızlar Ne Diyor 3

• Hikaye hepsi hikayeeeeeee.

0|0
    0|0
  • Evet öyle.Ve herkes "Kemalist" düşünmeli.Atatürkü sevmek değil bak illa Kemalist olcaksın.Her şey güzel, en doğru sistem bu.Bu olmak zorunda.

0|0
    0|0
  • Ya tamam her ulke kendine gore tarihi yansitir ama bu turkler ucuyor. Hani bir numaralar kanimca.

0|1
    1|0
Yükleniyor...