Cenazede tabutun omuzlarda taşınması süreci

Bugün bir cenazeye katıldım. Yurt dışında yaşayan ve yazın belli aylarında gelen, Rahmetli komşumuzun köyde toprağa verilmesi sürecinde Hoca efendinin hakkınızı helal ediyor musunuz diye üç kez sorması ve helallik alınması üzerine mevtayı omuzladık. Başta elden ele geçen tabut, yolların inişli çıkışlı olmasından ötürü 4 kişinin omuzunda kaldı. En önde bulunan ben, 2 metre boyunda 65 yaşında bir amcanın " geç bahayım delağınla arkaya" demesiyle geriledim. Sağ tarafın yüksek oluşundan ötürü arkadakilerin de tabutu bırakması ile en arka bana kaldı. Rahat bir kaç yüz metre yokuşu bata çıka gittik. Bu esnada bizim ihtiyarın tabutun ön kısmını kaldırmasından mütevellit, bütün ağırlık benimle birlikte hemen sağ tarafımda bulunan ihtiyarın omuzlarına bindi. O değilde abi tabutun ağırlığı tek başına 150 kilo, ulan ne ağacından yaptınız siz bunu anlamadım ki? Bizim mevta ise ondan aşağı değil. Birde öldükten sonra bir 10 kilo daha kat etti mi 300 küsür kilo. Tabuttan gelen keskin koku sonucu " Allah'ını seven bir omuz atsın dayılar, aha şimdi bırakıyorum" dememle üç beş adamın el atması bir oldu. Mevta akciğer kanserinden ölmüş ve bir gün kadarı da yolda geçmişti.(yurt dışından gelme süreci). Şimdi fena halde mide bulantısı var ve uzun süre cenazelere katılmama kararı aldım. Birde cenaze de lokumun zorla verilmesi ve " yavrııım ruhu için ye emi gurban olduğum" diyen teyzenin feryadı üzerine mecburen gözümden yaşlar döküle döküle fındıklı lokumu mideye indirdim. " yavrııım üzülme yavrıım üzülme getti gurtuldu Allah seni gençliğine bağışlasın yavrıım, ağlama"

" teyze lokum, midem... "

" ağlama yavrım ağlama teyzesi gurban olsun"

Şimdi, bundan ötürü cenazelere gitmezsem veya gitsem de tabutu sırtlamasam günah olur mu?

0|0
6|6

En İyi Kız Görüşü

• Anlattıklarınla tezat olacak ama güldüm..

0|3
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Nolacak senin bu halin dayıoğlu :)

Her gün bir vukuat :):))

0|1
    0|0
  • Git ama tabutu sırtlama lokumda yeme orucum teyze ben de sokamaz o zaman zorla ağzına asdfgh

0|1
    0|0
  • günah olmaz

0|1
    1|0
  • sadece toprak atsaydın taşımasaydın tabutu olmaz mıydı

0|1
    0|0
  • Çok günah tabiki :/ Cehennemlik.

0|2
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• ah be güzel kardeşim madem bir sevaba girdin burda bu alaycılıkla dillendirmeyeydin, en azından bu alayı acılı insanlar üzerinden yapmayaydın.. bol mütealana sağlık, Günah olmaz bu tavırla senin gidişin günah olur.. Gitme illa gideceksen köyüne git, kozalaklarla filan oyna... Akciğer kanserinide yazılarında kullanma bir daha.

0|1
    0|0
  • Cenazelere ibret nazarı ile bakarım,musallada kendimi izlerim.ara sıra mezarlıklara giderim,hesaplaşmalar yaparım,ama cenaze namazı kılmamak farz ve vacip değil,kılarsan sevabı var. cenazelerde bulunmak adama balans ayarı yaptırıyor.

0|2
    0|0
  • aşırı günah!

0|1
    0|0
  • olmaz

0|1
    0|0
  • gul agacından yapılıyor sanırım o tabutlar

0|1
    0|0
  • günah falan olmaz...