Başkaları için kendi sesini bastıranlar.Ya da başkalarının sesini bastırıp kendi sesine kulak verenler?

''Eğer sessizce oturup düşüncelerini dinlersen,pek çok ses duyacaksın.Bu sesleri tanıdığını farkedeceksin ve şaşıracaksın.Bazı sesler annenden ,bazı sesler babandan,bazı sesler dostundan,bazı sesler öğretmenlerinden,komşularından,arkadaşlarından ve düşmanlarından.Tüm bu sesler,içindeki bir kalabalığa karıştı ve kendi sesini bulmaya çalışmak neredeyse imkansız;kalabalığın sesi çok yüksek.

Aslında ,sen kendi sesini çok uzun zaman önce unuttun.Sana hiçbir zaman kendi fikirlerini dile getirme özgürlüğü tanınmadı.Sana itaat etmen,büyüklerinin sana söylediği her şeye evet demen gerektiği öğretildi.Sana öğretmenlerin ya da din adamların ne yapıyorsa onu yapman öğretildi.Kimse senden,kendi sesini arayıp bulmanı istemedi;kimse sana,''Senin kendi sesin var mı,yok mu?'' diye sormadı.''

Diyor Osho.Okurken çok etkilendim.Kendi sesimi en son ne zaman dinlediğimi unutmuşum.Osho'nun dedikleriyle ilgili fikirleriniz?

0|0
0|5

En İyi Erkek Görüşü

• hemen hemen uyusuyoruz

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Bize ait hiçbir düşünce yoktur aslında. hepsi bir başkası tarafından bize öğretilmiştir. " Düşünceler gökyüzündeki bulutlar gibidir" der Osho. zihin gökyüzüdür ve bulutlar düşüncelerdir. zihin asıl biziz ve düşünceler biz olduğumuzu zannettiğimiz bulutlardır. düşüncelerle özdeşleşerek kendimizi unuturuz ve böylece kendi sesimizi de. bana kalırsa kendi sesimiz sessizliktir ve her insanın sessizliği kendine hastır. kendi sesimizi ise ancak meditasyon yoluyla bulabiliriz.

1|0
    0|0
  • Doğru söylüyor Osho tıpkısının aynısı fark yok bende böyleyim kendi sesimi hatırlamıyorum hep saygı hep itaat kendi benliğimi unuttum vallaha :D

1|0
    0|0
  • bende dusunuyodum bunları ama osho yu bılmıyodum ögrenmıs olduk bakıcam biyografisine

1|0
    0|0
  • bir şeye karar verdiğimde bir kez düşünürüm, ve bunu her bakıç açısıyla karşımdakine açar fikrinin sorarım. sonra yaparım, bir kez daha düşünürüm doğrumuydu diye, sonra bir daha düşünmem.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Yükleniyor...