İlk Çeyrek Büyüme Oranları %3 olarak acıklandı.Tahmınlerin Uzerinde Geldi AMA.Siz Neler Düşünüyorsunuz?

Bir ıktısatcı gıbı degılde sızın anlayacagınız tarzda yazmaya calısacagım..İlk çeyrek buyume rakamları acıklandı.Rakamları ılk gordugumde sasırdım ve sevındım.Cunku beklenen oran ortalama 2.2 ıdı.Sonra detayları ınceledım.Kabaca sızın anlayacagınız tarzdan detayları anlatayım.Buyumenın ıcınde en buyuk oran kamu yatırım harcamlarından kaynaklıydı..yanı yuzde 3 luk buyumenın yuzde 2.1 bu yatırımlardan geldi.Yıne yuzde 3lık buyumenın 0.8 lık payı kamu tuketım harcamaları ıdı.yanı kamunun harcamalarının ılk ceyrektekı yuzde 3luk payın ıcındekı oranı 2.9 ıdı.Bu yuzden yukarda AMAyı buyuk olarak yazdım..0.1 lık pay ıse ıc tuketımden yanı ozel kesım tuketım harcamalarından kaynaklıydı.ozel kesım yatırımlarının etkısı 0 dı.Ilk ceyrekte dıs tıcaretın katkısıda 0dı.ıhracatın yuzde 0.9 katkısını ıthalatın 0.9 zararı ıle dıs tıcaret katkısı 0.Kamunun bu denlı yatırım ve tuketım harcaması 1.ceyrek ıcın olumsuz etkı yaratmıyacak olsa da sonrakı ceyreklerde yaratabılır ozel sektorde artık sahaya ınmelı gercı nısan ayı sanayı oranları ıyı geldı ama bakalım son gezı olayları ve fed kararları sonrakı ceyreklerı etkıleyecek..Ben yınede ıyımserım genel buyumede yuzde 4 yakalanabılır..Siz neler dusunuyorsunuz.?

0|0
0|2

En İyi Erkek Görüşü

• Ne yaparsanız yapın ister fitne fesat çıkarın ister sokaklara dökülün sizi akılsız provaketörler Ak Parti iktidarı ülkeyi kalkındırmaya devam edecek ve iktidarda her seçimde gücünü daha da artırarak deva edecektir.

0|2
    0|0
    • Benim gibi düşünen insanları gördükçe umutlarım artıyor.Ayrıca e.i.c. için teşekkürler

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Erkekler Ne Diyor 1

• akp işsizlik oranları ve bu tip oranlamalarda,bu hesabın sonucunu arttıraca

k değişkenler kullanıyor.Mesela diyor ki''son 3 ayda 1 günlük dahi olsa çalıştın mı bir yerde?''Adam ''evet''diyor.tamam o zaman sen işsiz değilsin.Aynı durum bu hesaplama için de geçerli.Bizim vatandaşta soruyo kendi kendine ulan devlet büyüyor da biz niye küçülüyoruz

0|1
    0|1
Yükleniyor...