Kapat

Basketbolda faul olunca bazen kenardan top veriliyor bazen de serbest atış yapılıyor. Bu neye göre belirleniyor?

Basketboldan anlayanlar bakabilir mi? Teşekkürler.

0|1
0|7

En İyi Erkek Görüşü

• Aslında basketbolda faul'ün kriteri sporcunun harekete başlayıp başlamamasıdır. Eğer harekete başladıysa yapılan tüm faüller takımın bir çeyrekte doldurması gereken 4 faül hakkını doldurup doldurmadığına bakılmaksızın 2 atış ile cezalandırılır Yani biraz daha açmak gerekirse mesela takımın 1 takım faülü olduğunu varsayalım ve sporcu potaya hareketeni başlattığını düşünelim bu durumda faülle kesilirse oyuncu hemen 2 atış ile bu faüllü hareket cezalandırılır. Bir diger durumsa sporcunun potaya yönelik harekete başlamadan önce yapılan faüllerde ise takım 1. çeyrekte 4 faül hakkını doldurmamışsa top yandan başlar eğer 4 faül hakkını doldurmuşsa 2 atış ile cezalandırılır. Kısaca bu...

0|1
    0|0
    • Çok iyi anlattınız teşekkürler

• Hıım tamam anladım

Sponsorlu

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Sponsorlu

Erkekler Ne Diyor 6

• Kısa ve oz anlatmak gerekirse takim bir periyotta 4 ten fazla faul yaparsa rakip her faulde serbest atış kullanır
    Ayrıca faul sayısına bakılmaksizin , atış halinde yapılan faullerde de serbest atış kullanılır

0|1
    0|0
  • Atış yaparken faul yapılırsa, serbest atış kullanırsın. Diğer türlü rakip takımın 5 faul hakkı dolmalı ki yaptıklarını her atış dışı faul serbest atışa dönüşsün.
    Diğer yandan kenardan başlama olayı teknik ve sportmenlik faullerde devreye giriyor. Bildiklerim bu kadar ;) inşallah işini görür.

0|1
    0|0
    • Anladım. Peki turnike çapmaya çalışan bir oyuncuya faul yapılırsa ne oluyor? Ben hakemlerin yandan topu verdiklerini görüyorum daha çok

• Potaya hareket olduğundan serbest atış veriliyormuş öyle duydum

• Hıım tamam anladım

• Bir ceyrekte takimlarin 4 faul hakki var. besinde atis yapilir ilk 4de yandan baslanir. Ama faulu atis yaparken yaparlarsa illa ki faul cizgisine gidilir. bazen de basket faul olur.

0|2
    0|0
  • İki nedeni var 4 takım faul hakkı dolunca beşinci faulden itibarsn atış yapılır, ikinci şut atılırken faul yapılırsa 2liklerde 2 atış,3lüklerde 3 atış yapılır

0|1
    0|0
  • Her periyot 4 faul hakkı var, 4 faul yapıldığında 5. faul de serbest atış olur ve ondan sonra ki tüm faulllerde, istisna var faul hakkı dolupta hücumdayken, hücum faul olursa kenardan başlar, serbest atış olmaz.

0|1
    0|0
  • Takım olarak toplamda 5 faul yapılmazsa yandan başlanır

0|1
    0|0
Yükleniyor...