Ya siz hiç düşündünüz mü ' Zarafet ' kelimesinin anlamını?

Birgün siteden birisi şu soruyu sormuştu bize; " Erkekteki ' Asalet ' nedir? Erkekteki asalet kavramı size ne ifade ediyor? "

Ben de hemen heveslenip " Kadındaki zarafet neyse erkekteki asalet de odur" demiştim.Şimdi düşünüyorum da, ne saçma demişim öyle..

Kendimce asalet kavramını açıklayamadığım için yazmıştım öyle bir cümle..

Çünkü benim için ' zarafet ' kavramı da açıklanamazdı.. Sözlüklerde zarafet kelimesinin anlamını yazarlardı; incelik, zariflik, güzellik diye.. Ama ben bir türlü yakıştıramazdım anlamını öyle..Çünkü zarafet benim için soyut birşeydi, somutlaştıramazdım ben onu " incelik, güzellik" kavramlarını yazarak.

Aslında bizim bildiğimiz zarafetin sadece üç anlamı da yoktur sözlükte..Biliriz ki üç kelımeyle ifade edilemez o. Tıpkı asalet kavramı gibi..

Biliriz ki aslında çok daha derin anlamları ve düşününce dilimizin ucuna getiremediğimiz anlamları vardır o zarafetin.. Zarafet kelimesini somut olarak biliriz biz ama söylemeye çalıştığımızda çıkmaz bir türlü ağzımından o somut laflar..

Aklımızda bir tanımı vardır ama söyleyemeyiz işte onu.. Soyuttur çünkü o.. Her insanın kafasında şekillenen bir kavramdır o..

Kimine göre oturmanın, kalkmanın, yemek yemenin bir zarafeti vardır, kimine göre de konuşmanın, bakışın ve duruşun bir zarafeti vardır.. Hiçbir zaman bilemeyecegiz bu zarafet kelimesinin tam anlamını.. Çünkü yıllar bizi yaşlandırdıkça, biliyoruz ki zarafet kavramı da eski halini koruyamıyor.. O da bizimle birlikte şekil değiştiriyor ve o da bir çiçek gibi soluyor..

Eskiden konusulan zarafet kavramıyla şimdiki arasında dağlar kadar fark var.. İnsanoğluyla birlikte o da şekilleniyor bizimle ve hergün gerçek anlamından bir o kadar uzaklaşıyor..

Yalnız biliyoruz ki, hala gerçek anlamını korumaya çalışanlar var etrafımızda. Karşısına geçince saygıdan şapkamızı çıkarttığımız insanlar var etrafımızda..İşte onlar hala zarafet kelimesini korumaya çalışıyorlar.. Tıpkı son nefesine yaklaşan kutup ayılarını korumaya çalıştıkları gibi..

Sizi bilmem ama ben zarafet kelimesine öyle bir aşığım ki.. Anlatamam size o aşkı.. Ve onu korumaya çalışan insanları da anlatamam size karşı..

Araştırdıkça buldum asıl zarafet anlamını, zarafet kelimesine aşık olan başka bir insandan..Sizin için öyle midir bilmem ama zarafet dediğimiz kavram her şeyin içinde..

Onu her şeyin içinde yaşatabilmemiz için bize düşen tek görev, sadece onun ruhunu taşıyabilmek..

İşte size zarafet kelimesine aşık olan bir başka insanın gözünden zarafet;

" Her tavrın bir zarafeti vardır. oturmanın, kalkmanın, iş görmenin, eşyaya bakmanın, sosyal ilişkilerin, çalışmanın, dinlemenin ve tabii söz söylemenin... gönüllerdeki zarafet dışa yansıdıkça hayat güzelleşir ve kalite kazanır. söz gelimi sanat eserleri ancak zarif bir duyuş, zarif bir bakış ile ortaya çıkabilir. sözün zarafeti şiir, rengin zarafeti resim, taşın zarafeti mimari, sesin zarafeti beste olarak dışa yansıdığı vakit eşya da zarafet kazanır ve sanat olur... (Devamı güncellemede)

Güncellemeler:
"... o halde sanatın kullandığı yöntem, baştan başa bir zarafetten ibarettir. ortaya çıkan şey edepten sıyrılmış olsa bile yöntemin zarafetine halel getirmez.

rüzgar, saba yeli yahut meltem iken güzeldir de haddini aşıp şiddetlenince fırtınaya, boraya, kasırgaya durur. dalgalar belli bir ahenkle sahile vururken hoşa gider de şiddetini artırınca çevresini yıkmaya başlar. sevgi belli ölçülerde erdemdir de haddi aşınca adı aşk olur, cinnete varır. yerinde bir öfke edep içindir de haddi aşınca..
"...insanı katil eder. şakanın normali nükte ve mizahtır; ama aşırısı maskaralık olur. velhasıl zarafet bir itidaldir. hani mevsimler içinde bahar gibi. kış ve yaz haddi aşan hava şartlarıyla vardır; ama baharda sıcak ile soğuğun, gece ile gündüzün, belki tabiattaki ölüm ile canlılığın eşit ve dengeli olduğu görülür. bunun insan ruhuna yansıması da aslında insanın itidali, fıtratın en beğenilen yüzüdür. insan ruhu iyilik ve güzellik ile gerçek kimliğine kavuştuğuna göre, bir bahar zarafeti de..
"...de insana en uygun olan tavrı sunar. ne buyrulduğunu biliriz: “işlerin hayırlısı, orta hallice olanıdır. “bu düstur, derinine bakıldığında, aşırılıktan kaçmaktan öte zarafeti bize telkin etmektedir.

eşyanın zarafeti insanın ona yüklediği anlam ile ölçülür. çivi, iğne, çengel, giyotin, mengene, kerpeten vb. eşya bir zindanda da bulunabilir, bir ciltevinde de. zindanda aynı eşya ile işkence yapılır ama ciltevinde onlar bir sanat eseri için vardır. yani birisi nezaket ve zarafet adına...

0|0
10|3

En İyi Kız Görüşü

• Şu abiyi yazı bölümüne alın.

0|1
    0|0
    • Yazı bölümünüz calışsa.. alıcam da.. Yok! Kapalı..!

Bu arada son güncellemenin devamını buraza yazıyorum.. Sıgmadı.. :(

"...kullanılır, diğeri nezaketsizlik ve zulüm adına. birinden estetik, diğerinden kötülük çıkar. bunlardan ilki insan tabiatına uygun olan, diğeri onu insanlıktan çıkaran tavırlar olduğuna göre insanlığın da ölçüsü zarafete vabeste kalır. insaniyetli olmak demek, önce zarif olmak demektir.

Kızlar Ne Diyor 9

• zariflik, incelik, kibarlık. nâzik davranış. muamelede, harekette ve giyimde hoşluk ve temizlik.

diyor sözlük.ne kadar açık bir dille anlatılmışistersen sende bakabilirsin.ayrıca asalet ise soyluluk, iyide asalet erkek veya kadın ayırmıyor.asaler her iki cinside kapsıyor.ama zarafen kadınlar için sadece.

0|1
    0|0
    • Genel olarak ele aldim ben..Sonucta asalet dedigimiz kavram daha çok uyuyor erkeğe. Asalet kavramını erkek icin daha çok kullanıyoruz..Dediginiz gibi kadınlar için sadece zarafet kullanılırken, asalet kelimesi her iki cins icin de kullanılıyor.

Ama ben nedense asalet kelimesini erkeğe daha cok yakıştırdığım icin öyle kullandım.

• en azından sen öyle görmeye çalış asil olsun herkes onurlandırırsın gururlandırırsın.karşındakı kişiyi.gün gelir kıymet bilinir.asalet asil kişilik anlamında olduğuna göre sizde asil bir kişisinin.aslında yaptığınız hata değildi buna rağmen kendinizi öyle hissettiniz gönlünüzün ufku açık olsum.

• Tesekkür ederim.. Cok zarifsiniz..

• Severek okuyorum.

Okurken daha da seviyorum. Sen yaz, kalemin hiç susmasın...

0|1
    0|0
    • Başkalarına ve bana yazdığın cevaplar hep ayrı bir yere sahip bende..

Tıpkı kalemimin yarattığı etki gibi sende..

Sen yeter ki oku, o kalem hiç susmaz..

Bil ki bu başlattığın etki bende hiç durmaz..

Çok teşekkür ederim..:)

• çok etkilendim sen her zaman yazı yazar mısın böyle?

0|1
    0|0
    • Her zaman yazamasam da.. vardır küçük beynimde birtakım düşünceler..

Yazmak isterim de yazamam pek sağa sola.. Ancak arada sırada içimi dökerim işte buraya..

• Çok teşekkür ederim.. Abilerimizin, ablalarımızın yazılarını okuyunca, bizde kendi yağımızda kavruluyoruz işte böyle.. :)

• Zarafet..

Kadindir.

Ama her kadin degildir,

O' kadindir.

0|1
    0|0
  • Açıklamayı okumaya üşenenler :(

0|1
    0|0
  • inanır mısın hiç düşünmedim

0|1
    0|0
  • bu sendeki potansiyell...valla diyecek sözüm yok.cevapların da bu şekilde.

0|1
    0|0
  • Hey maşallah

0|1
    0|0
  • Ben evet diyorum :(

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• asalet soyut bir kavramdır, parayla satın alınamaz,

0|1
    0|0
  • okumaya üşendim açıkcası yazı bölümüne yazsan okumaya üşenmezdim buda böyle bir uyuzluğum işte

0|1
    0|0
    • neden Jamaica bayrağı orada?

• reggae dinlediğimi belli etmek için koydum bide anlamı fazla türk bayrağıda koyabilirdimde benim için vatan sevgisiyle bu ayrı bir şey siyah zencileri ifade ediyor sarı güneş ışığını ve yeşilde yaşadıkları doğayı temsil ediyo normalde kırmızıda olmalıydı kırmızıda beyazların katlettiği zencileri simgeliyo zencilerin haklı davasını hatırlatmak içinde koymuş olabilirim

• Azericede şaka anlamına geliyor

0|1
    0|0
Yükleniyor...