Sinemaya dair. Neden sinemada sadece oyuncuların adı bilinir? (Dizi için de düşününüz)

Çok merak ediyorum, neden filmin senaryosu insanları alıp götürmüşken ülke çapında hatta dünya çapında konuşulmuşken filmin oyuncuları yönetmeni ismi bilinir de senaristin adı bilinmez? halbuki oyunculuk kadar senaryo da beğenilmemiş midir?

Merak ettiğim başka birşey de, bazı filmler müzikleriyle çığır açıyor. Atıyorum Amelie. İnsanlara sorun filmi izleyenlerin yüzde 90 ı başroldeki kızı bilir ama müzikleri yapan adamcağızın kim olduğunu bilmez. Nedendir bu talihsizlik? Bunun bir açıklaması olabilir mi sizce?

0|0
3|5

En İyi Erkek Görüşü

• Çünkü tarih erleri hatırlamaz. Senaristler, arka plan çalışanları,ışıkçılar (işleri tahmin edemeyeceğiniz kadar zor) Yaptıkları ne kadar önemli olursa olsun hatırlanmazlar.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• çünkü başarılı bi işin ardındaki kahramanlar geri planda kalır.işi pazarlayan oyuncu ve yönetmenlerdir.

1|0
    0|0
  • müzik eserlerinde de öyle değil mi?güftekar bilinmez iken bestekar ve icra eden isimler ezbere bilinir.filme hayat veren oyuncu ve yönetmenin performansıdır.kaliteli eserlerin senaristleri gayet de bilinir.ters örneği de mevcut.fatmagülün suçu ne? dizisinin sevgili senaristleri Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu nun haberlerini görmekten kusacağım artık.

1|0
    0|0
    • hani kastettiğim biraz da çoğunluk.. son söylediğin isimleri ben bilmiyordum mesela. ama beren saati bilmeyen yok, ne acı... beste konusunda haklısın aynısı onlar için de geçerli.

• niye sadece projelerde muhendisin adi bilinir de. arkada ki iscinin teknikerin yolu ya da binayi asil insaa edenlerin adi bilinmez. ?

1|0
    0|0
  • Hep böyledir ama bir başarı varsa mutlaka geri planda gerçekten işini düzgün yapanlar vardır ama onlar hep geri planda kalır.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• hay çok yaşa! benim şu anki hedefim senarist olmak. bunu bende merak ediyorum sonuçta işin yükü yönetmenden çok senaristte diye düşünüyorum. eğer o iyi bi hikaye çıkaramazsa film film olmaktan çıkar. gerçekten bazıları emeklerinin karşılığını alamıyolar.

1|0
    0|0
    • işte aynen bu, ama hammaddeyi keşfeden ortaya çıkaran senarist de aslında bilinmeli yönetmen de hammaddeyi işliyor tamam ama sonuçta onu ortaya çıkaran daha önemli belki? çünkü yeri geliyor senaryo manyak beğeniliyor.. kesinlikle haklısın söylediklerinde. inşallah hayaline kavuşursun.

• evet bende cogu zaman bunu merak etmisimdir yani sanirim onlar herzaman gizli kahramanlarimiz kalacaktir halbuki dedigin gibi en büyük isi onlar yapiyor :S

1|0
    0|0
  • tanımak için ölmelerini bekliyoruz.

1|0
    0|0
Yükleniyor...