Ankara neden başkent yapıldı ?

Merhaba arkadaşlar, ben Erkan, ilk sorumu sorma şerefine eriştim.

Ankara neden başkent? Ankara'nın başkent olmasını mantıklı buluyor musunuz? Bence başkent İstanbul veya Bursa olmalıydı. Ama İsmet İnönü'nün bakın Ankara çok stratejik gibi bahanelerle Ankara'yı başkent yapmasını saçma buluyorum. Ankara kadar kötü ve biçimsiz bir şehir yok. 95 küsür senedir başkent olmasına rağmen çirkin.

0|0
6|9

En İyi Kız Görüşü

• İlla turistik ve cool görünümlü bir yer başkent olmaz. İstanbul, Bursa'yı geçiniz. Ankara yurdun her tarafı ile haberleşimi ve iletişimi kolay bir kent. Stratejik noktası da iyi.

Şu an bir düşmanın Ankara'ya girmesi, İstanbul'a girmesinden kat kat daha zor.

1|0
    0|2

Kızlar Ne Diyor 5

• Eskiden olan sınırlar nedeni ile seçilmiş ve öyle de kalmıştır.kaç yıl sonra neyin sorgusu ki bu.

0|1
    0|0
  • Ankaranın eskiden başkent olmasının nedeni o zaman yapılan savaşlarda merkezin her yere eşit uzaklıkta olması gerektiğinden dolayı yapılmış birde İstanbul osmanlının başkenti olduğu için türkiye osmanlının devamı değil gibisinden İstanbul yapılmamış bencede doğru bir karar ve hala başkent Ankara olmalı

0|1
    0|0
  • İstanbul böyle bir konumda olmasına rağmen, savaşlar sırasında merkezde bulunduğu için öyle seçilmiş ve öyle devam etmiş.

Yüzyıllarca uygarlıklara başkentlik yapmış İstanbul'un seçilmemesi de beni hep şaşırtmış..

Ankra başkent olmasaydı ne bu kadar insan yaşardı ne de böyle bir yer olurdu. Kırıkkaleliyim yarı yarıya, eskiden Ankaraya bağlıydı ve hala Kırıkkale'ye pikniğe gelir Ankaralılar bir piknik alanı bile yok doğa yok, deniz yok, ülkenin ortası, hava güzel değil, sadece başkent işte.

0|0
    0|0
  • Anıtkabiri de yıkarız, elhamdülillah.. diyen adam sensin belli.

1|1
    0|0
  • Alan almıs satan satmıs bız yok desek değişicekmi?

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Ege tarafı yunanlar tarafından işgal altındaydı

Akdeniz kesimi aynı şekilde

Karadeniz'de rus tehlikesi

Doğuda ise ingiliz-fransız tehlikesi vardı

İç anadolu'dan bir şehir seçilmesi gerekiyordu Kayseri düşünüldü önce ancak Atatürk'e gerekli misafir perverlik gösterilmediği için Ankara karar kılındı

Bir ülkenin başkentinin işgal edilmesi o ülkenin sonun geldiği demektir hocam anladın? stratejik bahane diye gösterme bu konuyu.

0|1
    0|0
  • lisedeki kitaplarda ankaranın seçilme nedeni olarak stratejik ve haberleşme açısından elverişverişliydi diye yazıyordu

0|0
    0|0
  • Ankara başkent olmasaydı İç Anadolu bugün çok daha az gelişmiş bir yer olacaktı. Ankara'nın başkent olması memleketin iç kesimlerinin gelişmesinde bir hayli katkı sağlamıştır.

0|0
    0|0
  • Saçma bulacağına önce cumhuriyet tarihini bir dikkatle oku. İşgal altındaki bu vatanı kurtarabilmek için en kanlı savaşlar nerelerde yapılmış ? İncele...Cepheye en yakın ve ülkenin tam ortasında hangi şehir var , gör...1923 şartları ile düşün..

0|0
    0|0
  • bu soruyu ekinoks sormalıydı ama

0|0
    0|0
  • okumadığın nerden belli biraz o zamanı ve şartlarnı araştır neden Ankara anlarsın

1|0
    0|0
    • Çokkk iyi yhhaaa ay ne kyduuu yhaaa s.s Fazla iyiii s.s

Peeeh. Okumayan sensin. Ben okuyorumda sorguluyorum. Sizin gibi her boka ''zamanın şartları da zamanın şartları'' diyen biri değilim.

• tamam okuduysan açıklama ama açıklaman akla ve mantığa zarar ise harcadığım zamanın için küfürü yersin buyur açııkla okumuşsun ya

• ankarada çevresi vardır nemalansın diye yapmıştır

0|0
    0|1
  • Ankara stateejik olarak güvenli bir bölge bu yüzdn

0|0
    0|0
  • Anıtkabir var daha ne olsun

0|0
    0|0
Yükleniyor...