Zenginler mi daha milliyetçidir yoksa fakirler mi?

Fakir olup hayatla sürekli cebelleşen ve artık canından bezen bir adam mı daha milliyetçidir, yoksa zengin olup tek bir emek dahi sarf etmeden kitlelerin sırtından para kazanan birisi mi?

Şahsen, fakir bir insanın kaybedecek hiç bir şeyi olmadığını düşünüyorum. Ölmüş eşek kurttan korkmaz misali...

Ama zengin için öyle değil, fabrikaları başta olmak üzere bir çok şeyi elinden alınacaktır. Buna, o güzel karısı da dahil...

Belki sürgün edilecek belki de öldürülecek. Ciddi anlamda bir savaştan bahsediyorum antlaşmaların olmayacağı tek taraflı bitecek bir savaştan.

Olayı duygusal ve vicdani yönden değil de mantıksal yönden irdelemenizi rica ederim. Yoksa, doğuda askerlik yaptığım yerde niçin bir fabrikatör çocuğu yoktu? Neden hep fakir veya orta gelirli ailelerin çocukları vardı? Özür dilerim, şimdi hatırladım vardı bir tane o da Albayın habercisiydi, biz faaliyette olduğumuz zamanlarda camdan bize bakardı.

Bunların g.tünü kurtarmak için, bizim gibi insanlar mı gerekiyor? Hem ucuz işçi hem de savaşacak dimağlar. Sistem çok güzel oturtulmuş ve bu sistem içerisine Dini çok güzel bir şekilde entegre etmişler " Allah sana bu kadarını veriyor yetin ve şükret!" Bu sistemin sadık kölesi, söylemi ile Allah'ın adını kullanmış olmuyor mu?

0|0
8|3

En İyi Erkek Görüşü

• eğer ki fakir cahil bırakılmış ve sömürülmeye alışmışsa ve de şükür alışkanlığı yerleştirilmişse çok milliyetçi olabilir ama biraz yeni düşüncelere açık biriyse meselenin farkına varır. zenginlere gelince onlar kendi çıkarına ne uyarsa o yana yatarlar. zengine güven olmaz bugün dükkanda milliyetçilik satar yarın devrimcilik öbür gün dincilik falan...

0|3
    0|1

Kızlar Ne Diyor 8

• Son paragrafta sorunun cevabını da çok net vermişsin.

Güzel yazı olmuş 5*

0|1
    0|0
  • Milliyetçiliği maddi durumla ilişkilendiremiyorum.Ama iyi olan bir zengin de görmedim henüz.

0|3
    0|0
  • Hayatımda bu kadar salak bir soru görmedim. Ne zanginim ne fakirim ama dibine kadar milliyetçiyim.

1|1
    0|2
  • Hangi tabaka gazla çalışıyorsa o.

0|1
    0|0
  • milliyetçiliğin gelirle bir alakası yok kişilikle bir alakası var diye düşünüyorum..

0|1
    0|0
  • tabiki zenginler...

0|1
    0|1
  • Fakirler

0|1
    0|1
  • zenginin milliyetle ne işi olur ya

1|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 2

• Milliyetçilik ile vatanseverliği karıştırıyoruz. Zenginlerin elinde milliyetçilik bir araç olarak kullanılıyor, zenginlerde vatanseverlik duygusu yok. Fakirlerde vatanseverlik duygusu yüksek, milliyetçilik duygusu ise değişken. Aşılanmak istenen milliyetçiliği ne kadar benimsediklerine bağlı.

Belki karışık geldi ama daha iyi açıklamak için bir PDF'den hemen şunu kopyala-yapıştır edeyim. Burada "onların" derken fakirler kastediliyor:

“Onların toplumun bir bütün olarak mutluluğuna duydukları ilgi daha fazladır, çünkü ayrılıp gitmeleri daha zordur. Toplumun genel refah ve mutluluğuna ilişkin bu yönelim, öteki sınıflarda ülke değiştirme kolaylıklarına koşut olarak azalır. Bu duygu, bir banka operasyonu ile bir anda İngiliz, Hollandalı ya da Rus olabilen para sahiplerinde ise, neredeyse bütünüyle yok olur.” (Fransız iktisatçı ve matematikçi Nicolas de Caritat, 1776)

1|1
    0|0
  • Milliyetçilik olgusu çok iyi bir uyuşturucudur. Kapitalizmin olmazsa olmazıdır. 3 kuruşa çalışan adama "vatan için çalışıyorsun" diye aşılanır, böylece 3 kuruşa çalışmaya devam eder.

0|4
    0|0
Yükleniyor...