Interval programı yardımcı olur musunuz?

Merhaba ben 2 yıldır fitness yapıyorum 60 kiloyum vücudumdan memnunum ama yazın 3 kilo aldım yine de onu vermek istiyorum. Ben normalde de kardiyo çalışırken interval program uyguluyorum ardından ağırlık antrenmanına geçiyorum size sorum 30-40 dakikada max. kalori yakımı için interval programı nasıl olmalı? Sadece koşmaktansa interval daha etkili diye düşünüyorum nabız değişikliği için sizin fikriniz nedir?

0|0
1|2

En İyi Erkek Görüşü

• İntervale yeni başlıyorsanız size tavsiyem (eğer zamanınız varsa) ilk ay haftanın 3 günü ağırlık antremanı, diğer kalan 4 günü interval yapmanız çok daha etkili olacaktır (yani ağırlık ve interval ayrı olarak) fakat bunu yapamıyorsanız ağırlık çalışmalarından sonra yapabilirsiniz. Ancak benim kişisel tavsiyem intervala bile gerek yok.. ağırlık kaldırmak başlı başına en iyi yag yakma yöntemlerinden biridir.. vucudumuzda ki kaslar yag yakan makıneler gibidir.. interval ya da klasik kardio agırlık kaldırmak kadar etkılı ve uzun sure metabolizmayı hızlandırıp yag yakıcı etkıye sahıp degıldır.. bunun en en önemli özelliği kasların yıpranması ve bu mıkro yırtıkların yenılenmesı için harcanan enerjının yaglarımızdan çekilip kullanılmasıdır. bu nedenle agırlıktan sonrakı surecte bız uyurken dahi kaslarımız sureklı yag yakmaya devam ediyor olacaktır. ayrıca son olarak gunluk alacagın kalori miktarını hesapla mumkun oldugunca dusuk kalorili beslen ve bu aldıgın kalorının
    fazlasını enerjı olarak yak.. kilo vermenın altın kuralı kalori açığı yaratmaktır.. yani örnek bugun 1000
    kalori aldıysan 1500 kalorilik spor yapmalısın 500 kalori açığın olmuş oluyor bu 500 kalori nereden gidiyor
    dersin.. elbette ki enerjı olarak harcanan yağlardan gidiyor.. umarım anlatabilmişimdir.

1|0
    0|0
    • 2ay

Çok sağolun hocam ben uzun zamandır interval yapıyorum ağırlıkta çalışıyorum ama dediğinizi de deniycem 🙏🏼

• 2ay

rica ederim ağırlık çalışırkende ynı erkekler gibi 8-10tekrar aralıgında max agırlıkla çalışmalısın.. kızlar kaslanırım diye korkuyorlar öyle birşeyde yok ayrıa.. beslenme ve dinlenmee dikkat et.

Erkekler Ne Diyor 1

• once agirlik yap sonra interval 15dk 30saniye tum hizla kos 15 saniye dinlen bunu 20kere yap 30saniye kos 15saniye dinlen

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Interval herzaman etkilidir. 40 dk boyunca aynı hızda koşmak/yürümektense belli bir süre interval herzaman etkildir. Interval yaptıktan sonra vücut ertesi gün de yağ yakmaya devam eder.

Bu birçok şekilde yapılır örneğin.

30 dk hızlı yürüdün diyelim. Son 10 dk sı 1 dk hızlı koşu 2 dk yürüyüş, 1dk hızlı koşu 2dk yürüyüş şeklinde olabilir

Veya 40 dk boyunca 3 dk koşu 5 dk yürüyüş 3 dk koşu 5dk yürüyüş olabilir. İlla koşu bandı şart değil, bisiklet ve eliptikte de bunu uygulayabiliyorsunuz.

Çok hızlanıyor ve birsüre yavaş devam ediyorsunuz.

Bu kalbinizi şaşırtıyor ve daha fazla kas ısındırmaya ve ter atmaya başlıyorsunuz. 48 saat boyunca vücudunuzda metabolizmanız hızlı gidiyor.

Benim tavsiyem kardiyo ve ağırlık egzersizlerinizi önce bitirin ve sonra interval yapın son 10dk veya 15 dk boyunca yapın ve o günkü sporunuzu bitirin.

Bir de egzersizlere başlamadan 30 dk önce şekersiz acı bir kahve için, bakın nasıl terletiyor göreceksiniz.

1|0
    0|0
    • 2ay

Çok teşekkürler🙏🏼

Yükleniyor...