Şirketlerin/Firmaların/Holdinglerin ulusu olduğunu zanneden bedbahtların amacı nedir?

Fransa'nın soykırım yasası çıkarması ardından. Gerek burada, gerek başka mecralarda Fransız menşeili firmaların ürünlerini ve markalarını boykota çağıranlar var.

Öncelikle yazıma devam etmeden şunu belirteyim; O markaların hiçbirini neredeyse kullanmıyorum. Fiyat/Performans anlayışımı karşı markalar. Sadece evime yakın olduğu için Carrefour'a gitmek zorunda kalıyoruz alışveriş için.

Neyse devam edeyim. Fransız markaları yazmışlar işte... Portakal suyumdan yudumlar iken gülmek için kendimi zor tuttum. Monitöre portakal suyu tükürecektim az daha sayelerinde. Kısa bir gülme krizinden sonra dedim kendi kendime;

-Yahu Caesar... Hala markaların ulusu olduğunu zanneden insanlar varmı?

Düşündüm düşündüm birşey gelmedi aklıma size sorayım dedim. Var mı markaların ulusu? Yüzlerce ülkeye kök salmış, farklı ülkelerden yüz binlerce farklı ulustan insana gelir sağlayan firmalar. Ve bu firmalardan Fransa devletine direkmen bir para akışı yok. Nasıl Carrefour, L'oreal, Yves Saint Lauren Fransa'ya vergisini veriyorsa, Türkiye'ye de veriyor.

Kısaca o firmaların Fransız menşeili olması Fransa devletine bir para akışı sağlıyor demek değil. Şirketler günümüzde çok uluslu, kozmopolit yapıya sahip, Türkiye'de üretim yapan farklı markaların bile istihdam kazandırdığı şirketlerdir.

Haaa... Ayrıca. Ben bu markaları kullanmıyorum. Neden kullanmıyorum? Markacılığa ve kapitalist zihniyete hizmet etmemek için kullanmıyorum. İhtiyacım dahilinde hareket ederim.

Benim bu yazıyı yazmamda ki amaç markaları desteklemek değil. Ben tamamen bir marka düşmanıyım. Ama illa boykot edeceğiz diyorsanız Fransa'ya zarar vermek için değil kapitalist zihniyete ve sizi köleleştiren markacılığa karşı boykot edin. Çünkü Fransa'ya karşı ediyoruz derseniz hem komik duruma düşersiniz, hemde amacınıza 1 damla bile ulaşamazsınız.

Saygılar...

Güncellemeler:
NOT: Yazımı okumadan yorum yapanları evimde çok güzel anacağım. :)
Tek yıldız vereni de buradan çok güzel anıyorum... :) Selam ederim ona.
Ayrıca sevgili "cadıı" neden üzerinize alındınız? Sadece size değil ki bu yakarışım. Ben bugün binlercesini gördüm internette böylesini. 1 kişinin ne düşündüğü benim için birşey ifade etmiyor. Toplumun ne düşündüğü bana birşeyler ifade ediyor...

Engellemişsiniz beni... Bir cevabınızın altına seviyeli ve destekleyici bir yorum yapacaktım. Engellediğinizi gösteren bir uyarı geldi. Bende bastım engeli. Ama üzerinize alındıysanız yukarı da yazdıklarımı savunmanızı yapmanız için engeli kaldırdım.

0|0
6|5

En İyi Erkek Görüşü

• Muhtemelen o şekilde düşünen insanlar bu yazıyı okumaya da üşenecektir. Özet geçeyim;

O saydığınız firmaların bir çoğunun Türkiye'de şubesi var ve Türk'ler çalışıyor. Firma Türkiye'ye vergi veriyor, çalışanına verdiği maaşı çalışan Türkiye'de harcıyor. Bir çoğunun ürünü Türkiye'de üretiliyor. Yani para Fransa hükümetinin hazinesinden gelmiyor.

Daha da özetleyeyim;

Para dönüp dolaşıp sizin cebinize giriyor.

0|1
    0|0
    • Teşekkürler çdb..

Benim yazımı okumaya üşenirler genelde. Herşeyi en ince ayrıntısına kadar anlatmaya çalışıyorum, kötüleyecek birşey bulunmuyor haliyle.

Güzel özet geçmişsin. Konu ölünce muhtemelen seni en iyi cevap seçerim.

Kızlar Ne Diyor 6

• manasız çaba.

o markaların yüzde sekseni türkiye'de üretiliyor. ola ki o boykot tutar ve ürünlerin satışı ciddi biçimde düşerse olacak olan markaların üretimi türkiye'den çekmesidir. sonuç: binlerce yeni işsiz.

kapitalizm iki ürün almayarak adam edilecek noktayı geçti çoktan, mantıklı davranmak lazım. ekonomisi batakta, başkanı topun ağzında olan bir fransa var karşımızda. ve bu ülkenin seçim sistemi bölgesel mantığa dayalı, ülkedeki ermeniler ise bazı bölgelerde yoğunlaşmış durumda. cumhurbaşkanlığı yaparken çıkan haberleri, magazincilere verdiklerinin yanında solda sıfır kalan başarısız bir başkan, sarkozy, yaklaşan seçimlerde tutunabilmek için son bir çaba içerisinde sadece.

umurumda değil ne yaptıkları, kaidesini kurtarmaya çalışan bir ülkenin çabası ile tarihi veya hayatı yorumlayacak değilim.

0|2
    0|0
    • Teşekkürler... Fransa konusunda ki görüşleri mi farklı bir soru da belirtmek isterim.

Boykotun saçmalığı hakkında ki fikirlerinize katılmaktayım.

• Sarko'nun ( Egemen Bağış style ) son çırpınışları ve aptal seçim stratejilerine gene zavallı yurdum insanı hedef oldu.. Ya ne takıyorsun ki Caesar'ım? Geçenlerde de Mc Donalds'da oturup yemek yerken İsrail'i boykot etmiyor muyduk.. Ya da orda burda vay şerefsizler boykot edin lan şunları deyip bakkal amcaya 2,5 litre cola almaya gitmiyormuyduk..

Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olmamak lazım diye bir söz var. Özellikle yeni yurdum insanları bu cümleye tepki olarak doğdu.

0|1
    0|0
    • Öyle işte güzelim... Şovenist zihniyetin saçmalatmaları. Bir haltta yedikleri yok zaten. Yeseler bile deve de kulak kalır Türkiye'de yapılan boykot ve Türkiyenin çıkarlarına zarar verir.

Her zaman ki gibi yine seni takdir ettim. Sorularımdan eksik olma güzelim. ^^

• Çok güzel bir konuya değinmişsin eline sağlık sezar yazının tamamını okudum ve seni artılıyorum.Söz konusu soruna gelince tamamen kapitalist sistemin bir ürünü olan bu sorunları kökten çözmek için bireysel boykota asla anlam veremedim.

0|1
    0|0
  • Sosyalist babanın, asi ve ucundan azıcık liboşluk katılmış ultra kapitalist kızı olarak bir şey diyemedim.

0|1
    0|0
  • daha önce de söylemistim. soykirim yapilmissa bunu osmanli yapmistir ve osmanli devleti yikilmistir. türkiye cumhuriyetini baglamaz osmanli devletinin ne yapip yapmadigi.

ne cabuk gaza geliyoruz ya.

israil icin yapilan boykotta da ''sen neden paylasmiyorsun bunu boykot yapiyoruz ne bicim türksün!'' diyorlardi. ''cola bagimlisiyim ben colasiz bir hayati düsünemiyorum, sevdigim birseyi boykot edemem'', evet evet siz facede boykot ürünlerini cola'nizi yudumlarak paylasirken ben acikca söylüyordum.

tahimin edeceginiz gibi ''vicdansiz vatan haini'' ilan ediliyordum.

makyaj malzemelerim de loreal'dan, degistirmeyi de düsünmüyorum.

1|0
    0|1
  • bılmıyordum tesekkkurler

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Yarım sayfa yazı yazmıştım sitenin azizliğine uğradım cevabı gör değince uçtu bütün yazı. Neyse zulüm gibi gelse de sana olan saygımdan dolayı kısa bir özet yeniden geçiyor

"Boykot" bu kelime aslında o kadar çaresiz olduğumuzu anlatıyor ki bize. 8500 yıllık bir Türk dili var elimizde Fransayı bile Fransızca boykot ediyoruz. Boykot kelimesini bende kullandım zira Türkçesi ne anlama gelir karşılık bir sözcük var mı bulamadım .

"Boykot" bu kelime işin aslını nasıl açıklıyor onu düşünelim. Var mı bu şekilde başka dillere aktardığımız kelimemiz "Yoğurt " diyebiliriz . Türkiye de ki yoğurt pazarına bakarsak %70 i yabancıların elinde . Adam almış Danone yi sana yoğurt diye yediriyor , ve sen seçim olarak onu yapıyorsun. "Yoğurt" kelimesi belkide Türkçenin en baskın ve dünyaca yaygın kelimesidir . Sen onun hakimiyetini bile başkalarına bırakmışsın neyi boykot ediyorsun .

Türkiyede ki boykot anlayışını da incelemek lazım . Ben bekliyorum taksim meydanında ilk lacoste gömleğini kim yakacak diye . Bizde ki mantık bu . İnanıyorum böyle bir gösteri yapılsın adam karşı dükkana gider lacoste dan bir mal alır gelir yakar . Sonrada düşünmez ben şimdi neyi boykot ettim diye.

Şimdi herkes ayaklanmaya başladı hadi boykot edelim Fransayı batıralım hesabı ve televizyonlar aracılığı ile yapılıyor bu işler saatlerce konuşmalar arkasından gelen reklamlar bir bakıyorsun aaa peugeot reklamı bu mu samimiyet bu mu direniş

Bir diğer mantık ne ben zaten fransız malları kullanmıyorum hiç lacoste almadım . Alamazsın zaten arkadaş adamlar sen ben alalım diye yapmıyor . Dandik bir kumaşa ağzı açık bir timsah basıyor altına 200 tl etiket ne taksit ne indirim yapıyor ve marka takıntılı geri zekalılar da koca ağzını açıp timsaha koşuyor . Sen bu adamın koşmasını engelleyemezsin .

Bir başka düşünce tarzı olarak bu yaptığımız ne kadar mantıksız bir düşünce tarzı İsraille ters düştün israile boykot İtalya ile ters düştün İtalya ya boykot Fransa ile ters düştün Fransız mallarına boykot .. İyi güzel de mantıksız bir şey yok mu hadi bu ülkelerin Türkiye de pazar payı vardı boykot ettin Mozambik le ters düşsen ne olacak . Bu kadar sığ bir düşünce ile dış politika yönetiliyor işte

Yukarıda ki boykot mantığına en fazla 2 hafta ömür biçiyorum . Apo yu teslim etmeyen İtalya ya ve Mavi marmara da İsraile yapılmış boykot denemeleri de daha uzun sürmedi.

Son olarak bir iktisatçı gözüyle olaya bakarsam milletin tek bir düşünce ile direniş gösterme olasılığını düşünelim. Fransanın Türkiye pazarında ciddi bir payı var. Pazar beklentileri ve kar fonksiyonları gerçekten çok yüksek . Biz toplu bir hareketle direnişe geçersek Fransanın bu ülkede ki pazar payını sıfırlarız . Firmalara yüzlerce milyon dolar zarar verdiririz . Ama garanti verebilirim hiç biri batmaz . Fransaya da gözle görülür hiç bir etkisi olamaz. Peki sonra ne olur Fransadan boş kalan pazar payı İngilizlere , İtalyanlara geçer Türkiye ye bir katkısı da olmaz. ,

Hadi Kalın Sağlıcakla

0|2
    0|0
    • Ne diyebilirim ki?

Bunun üzerine birşey yazılmaz işte. Akıcı bir şekilde çok güzel anlatmışsın tebrikler.

• Dam üstünde saksağan vur beline kazmayı..

Hem Fransız mallarının boykotla ne alakası var, saçmalık diyorsun hem de markacılığı boykot edin diyorsun. Aynı kapıya çıkar. Boykot etmeyip, tepki göstermeyip ne yapacağız peki? Tepkisiz insan ölü insandır. Ölüler tepki vermez. Elimizden geldiğince Fransız mallarını boykot etmeliyiz. Herkes elinden geldiğince kendi çapında yapmalı bunu. Markette raftan bir Fransız ürününü almamak bile bir boykottur, bir tepkidir.

Madalyonun ters tarafındasın ve kendini avutuyorsun.

0|3
    0|0
    • Boykot ettiğiniz şey ne Fransa devletine birşey kaybettirir, ne de Türkiye devletine birşey kazandırır. Boykot edecekseniz doğru bir amaç uğruna edin bari.

Kendimi avutmayı seviyorum, başkalarının beni avutmasından çok daha iyi bence. Size iyi boykotlar, başarılar dilerim.

• Markaların ulusu olmadığı düşüncesine katılmıyorum. Şöyle katılmıyorum bu markalar kapitalizmi yaymak adına, Türkiye gibi kendi dilini bile kaybetme noktasına kadar gelmiş ülkeler karşısında, nükler silahlardan bile daha etkili rol oynar. Zamanda Amerikanın Coca Cola ile Dünyayı yeniden keşfi buna en büyük örnektir.

Kendi otomobili üretemeyen bir ülke Fransız otomobillerin ithalatını yasaklayacak öyle mi ? Devletin yaptırımı olmayan, gücünün yetemediği, konularda üç beş hanım kızımızın Lorealden vazgeçip İpek Şampuana yönelmesi, Orta Düzey memurun Renault arabsını satışa çıkarması bana sinek vızıldaması gibi geliyor..

Artık farklı ilanlar görürüz: Boykotçudan satılık Peugeot 206

0|1
    1|0
    • Benim dediklerimi özetlemişsin. Ben diyorum ki; Boykot edecekseniz, bu markaların kölesi olmamak için edin. Eğer Fransa'ya bir para aktığını düşünerek boykot ederseniz bir sonuç alamazsınız. Yani senin dediğin sinek vızıldaması oluyor. Haklısın.

Teşekkürler ovır seviyoruz seni.

• Ciddi cevap verdiğin için okumadan eksiledim -1.

• 3-5 kişi degilde büyük bir çogunluk boykota katılsa büyük bir şeyler olur..

çünkü o markaların sahipleri o ülkelerde sözü geçen kişiler zarar etmemek için yasaya karşı gelebbilir bir yerlerde agırlıgını koyabilir..

nasıl bu ülkede rahmi koç güler sabancı aydın dogan gidip başbakanla ekonomi hakkında fikir alışverişinde bulunabiliyorsa orda da bu firma sahipleri yapıyor o yüzden hangi ülkede ne kadar sattıgı degil benim ülkemde ne kadar sattıgı önemli bu yüzden durmak yok boykota devam

NOT:Fikirlerime saygı göster :)

Fransa dan bir tane kürdan da almasan kardır..

0|0
    0|0
Yükleniyor...