Kendinize hakkınızı helal eder miydiniz?

Düşünün ki musalla taşında tabutunuz duruyor, cenaze namazınızı kılmak için toplanmış cemaatin arasında sizde varsınız ! Ve ölümünüze kadar kiminle hasbihal olup,aranızda hak hukuk geçmişse, o kişiler tek bir vücut olarak kendi cenazenize katılan sizde toplanıyor.Akrabalarınız, ana babanız, kardeşleriniz, mahallenizin bakkalı, kasabı, gıybetini ettiğiniz ve hiç tanımadığınız biri., velhasılıkelam hayatımızda tanıdığımız tüm kişiler, kendi benliğinize giriyor.

Bu durumda hayatımızı muhakeme edip, İmam efendi hakkınızı 'helal ediyor musunuz' diye cemaate yönelince;

Yürekten bir ''Helal Olsun'' diyebilir miydiniz kendinize ?

0|0
68|43

En İyi Kız Görüşü

• Benim kendi iç muhasebemde sorun var yoksa insanların hakkını yeme diye bir sorunum yok çok şükür. Ama çok aksi olduğumu söylerler belki kalblerini kırmışımdır. Kişiden kişiye değişir ama soru sorulan burada benim kendime hakkımı helal eder miydim? evet. Şimdiye kadar etmediğim kimse yok. Kişiliğime ters.

1|1
    0|0
    • Anladım.. Fakat kendimize hakkımızı helal etmek değil tam olarak; soruda da belirttiğim gibi kiminle haşır neşir olmuşsak o kişilerin penceresinden kendimize bakabilip ondan sonra kendimize helal edip edemeyeceğimizi muhakame etmek..

• Özür dileriz o zaman, gelip senin o değişkenleri tamamlamanı istedik o yüzden..

• Estağfirullah :) özür dilerim ne haddime

Kızlar Ne Diyor 67

• Valla şimdiye kadar ki ks da gördüğüm en iyi soruydu insanı düşünmeye teşvik ediyor. :D bilmiyorum ama ederdim heralde. normal yaşantısında kendine iftira atan birine bile hakkını helal etmiş biriyim ben o zaman nasıl olur emin olamadım ki kararsız kaldım :D

1|1
    0|0
  • Ben en çok kendimden özür dilerdim çünkü kendime yaptığım kötülükleri kimseye yapmadım hakkımı da helal etmezdim :)

0|1
    0|0
  • tabi ki diyemezdim..o kadar insanın hakkı var üstümde..ve gerçekten o kadar çok utanırdım ki..gıybet yaptığım için,yalan söylediğim için vs..Allah huzuruna çıkmaktan ve cezalandırılmaktan..daha ölmediğim için bunlara dikkat etmeye çalışıyorum..doğruları yaptığım zaman işte helal olsun derim...

1|1
    0|0
  • Dürüst olmak gerekirse diyemezdim.. Şunun için diyemezdim; zamanında sevdiğim insanları çok üzdüm.. Ne kadar tövbe etsemde gönlünü alsamda içim rahat değil. Onun dışında kimsenin kul hakkına girdiğimi düşünmüyorum. Ama en önemlisi islamın şartlarını yerine getirmediğim için eksik hissederdim ve helal olsun diyemezdim.

0|1
    0|0
  • bana hakkı geçen bana haksızlık yapan ne kadar kırılırsam kırılıyım kimseye hakkım haram olsun demeidm

demem de

kendimede gani gani helal olsun

0|1
    0|0
  • ölüm asıl başlangıçtır ve bir vakit namaz için 80 yıl yanıcağımızı düşünürsek alamadığımız helallikler için kimbilir ne kadar yanıcaz diye düşünürüm ve kesinlikle hakkımı helal ederdim hem kendime hemde başkalarına ..

0|1
    0|0
  • etmezdim ..çünkü beni üzenlere çoğunlukla cevap verdim en büyük örneği babam . eğer bunu yenebilseydim belki helal edilebilcek bir hakkım olablrdi.

1|1
    0|0
  • derdim. Kimseye bir zararım olmadı; kendime ettiğim zararlar da beni bağlar. o yüzden kendimi affeder, helal ederdim.

0|0
    0|0
  • Derdim :)

.

0|1
    0|0
  • halk yemedigimden insanlarin bana haklarini helal edicegini dusunuyorum. ama yaptigim iyilikler ya da kotulukler beni cennete ya da cehenneme gotururmu bilemem. artik allahin merhametine siginiyorum cunki cok eksiklerim var.

0|1
    0|0
  • Kendime hakkımı helal ederim dersem yüreğime dokunur

Kendime hakkımı helal etmem dersem bu kendi adıma yaptığım bir haksızlık olur

Ben en iyisi dilimi şükre vurayım belki inancım kurtulur...

0|2
    0|0
  • Düşünüyorum benim insanlara daha çok hakkım geçmiş helal olsun bana.Tabi sen şimdi amma megolamansın dersin ama beni tanımadan bilemezsin

1|1
    0|0
  • her ederdim hem etmezdim :) çok değişik bir soru bu soruyu cevaplayana kadar zaten ölürüz o anda karar verirdik bizde :D direk denemiş olurduk

0|1
    0|0
  • hakkımı helal etmezdim kendimi çok üzdüm başkaları için kendim kırıldım zarar gördüm çok fedakarlık yaptık hak etmeyen kişiler için etmezdim helal .

0|1
    0|0
  • Cok guzel bir soru :)

Hakkimi helal ederdmiydim? sirf baskalarini kirmim uzulmesin diye kendim cok uzulmus oldum..bu yuzden haksizlikmi ettim kendime yoksa bencillik edip karsimdakinimi uzmeliydim..

Cevabi bilemedim..

Ama sorun bana bu konu hakkinda dusunmeye sebep oldu..guzel bir soru..

0|1
    0|0
  • Helal olsun sana valla burda en güzel sorulan soru bu +1000000

0|2
    0|0
  • Elimden geldiğince kımsenın kalbını kırmamaya çok dıkkat edıyorumm kalbını kırsam veya kötü bı söz söylsem bıle bırıne valla rüyama gırıyorr ya o ınsanı ölü görüyorum bır şekılde pişmanlık oluyor ertesı gun gıder hemen o ınsandan özür dıler sarılırım... ama başkasına değilde kendı kendımı çok üzdğümm zmanlar oldu başkaları yuzundenn ! kendı kendımı sorfgularsam değermıydı saçma ınsanalr yüzünden kendımı üzmeye dıyee belkıde hakkımı hella etmezdim kendımı üzdüğüm için bılemıyorummm...

0|1
    0|0
  • şimdi herkez helal eder burda laftadır o bence herkesin oturup bir dusunmesi lazım bunu yapmak istemedim için geçtim soruyu =) güzel ama cevabı zor bir soru

0|1
    0|0
  • Ben hayatıma giren, tanıdığım ya da tanımadığım, hakkım geçen herkese hakkımı helal ediyorum. Ve evet kendime de hakkımı helal ederdim. Kalbim de bunu söylerken en ufak bir şüphe yok.

0|1
    0|0
  • ben etmezdım

0|1
    0|0
  • allaha şükür bunu diyebilicek şekilde yaşadım bu zamana kadar. alnım ak yüzüm pak :)

1|1
    0|0
  • kendi helal etmem yetmez..:D

sağdan soldan çalıp çırpar ne kadar helal warsa bulup getirirdim..:D

1|1
    0|0
  • Hepimiz birer kul uz, hatasiz kul olmaz bana hatalar yapan insanlar oldu bende hata yaptim o yuzden helal olsun!

0|1
    0|0
  • herkese helal ederim de, benim benliğime kimse girmese yani ben ben olsam,kendime hakkımı helal etmem.kendime karşı acımasız olurum

0|1
    0|0
  • Çok ince bir hesabın yapılacağı bir meydana gideceğiz.

Bilemiyorum, kendime hakkımı helal edebilir miyim acaba?

Soru güzel ve düşündürücüydü. Tebrikler...

0|1
    0|0
  • demezdim çünkü kendime çok haksızlık yaptım

0|2
    0|0
  • derdim evet

0|1
    0|0
  • Helal olsun. Rahmetli iyiydi. Allah taksiratını affetsin.

0|1
    0|0
  • hiç kimse yüzünden değil de kendime yaptığım haksızlıklar yüzünden etmezdim ...

0|1
    0|0
  • yok galiba

0|1
    0|0
  • Kızlar Devam
    37

Erkekler Ne Diyor 43

• Sorun yanlış bir kere. Nasıl herkes bir oluyor?

Birleşme fonksiyonu ne?

Yani 1 kişi helal etmezse etmiyorum mu demeli? Öyle ise kimse evet diyemez ki. Melek olsan hakkını helal etmeyen bir şeytan çıkacaktır elbet.

Yoksa edenlerle etmeyenlerin ortalamasını mı almalı?

Yada ağırlıklı ortalamaya mı bakmalı? 1 etmiyorum kaç ediyoruma bedel oluyor? 1 e 5 falan mı? Bilelim, ona göre yapalım hesabımızı.

Yok hiç bir kural koyulmuyorsa, içinden geçeni söyle diyorsan ben kendi kendime kendi hakkımı helal ettim gitti valla...

0|1
    0|0
    • Melek olsan hakkini helal etmeyen seytanlar muhakkak cikacaktir ama ne kadar sozde hakkimi helal etmiyorum derse de onemsizdir, onemli olan Allah katindaki degerimizdir. Soruya donecek olursak ise, sorumuzda tabir ettigin seytanlar konu disi, etkisiz. Agirlikli ortalamaya bakacaz %85-90 hak helal edebiliyirsak evet diyecez.

• Anladım.. Ne tür programların yazılımını yapıyorsun ?

• Fark etmez. C/C++/Python/Asm

Sadece konvansiyonel program değil, MCU için de yazarım mesela.

Ama genellikle başkalarının yap(a)madığı programları yapıyorum diyeyim.

En çok uğraştığım programım bir hex editörü. En çok tanınanı MKV ve AVI dosyaları düzelten 2 farklı program, daha pek çok küçük programcık var aslında da bahsetmeye değmez bence. 3 kral bunlardır.

• - Ben etmezdim, nedenine gelirsek; Cennet-i ala'ya, işlenen güzel ameller nispetinde büyük bir arzu ve istekle kavuşmayı tabiki her insan fıtrat-ı çok ister.. Lakin ben cehennemi dilediğim ve AŞK ateşinde yanmayı arzuladığımdandır ki cehennem Ehl-i olmaktan geri durmam Rabb'i min rızasına gark olamayacaksam neyleyim vereceğim cevabın ne olduğunu..

- Bu yüzden imam efendinin sorduğu soru ile akıbetimi kendim belirlemeye müstahak olmayı yeğlerim. Öyledir ki, cüz-i iradesi ile cennetten bile yüz çevirip muradı yalnızca ALLAH olana ne cehennem dayanır nede cehennem ateşini göze alan ve vuslat-ı Aşk'la yürüyen kulunu Allah cc. cemalinden mahrum bırakır.

(Burada mevzu helal etmemeyi göze alabilmektir) Öyle ya herkes diler Cennet-i ama imkan elinizde ise kim göze alır görmediği Cemaliyet uğruna Cehennem ateşini...

Yolumuz uzundur erenler, maksadımız Aşk'tır Aşk...

Derdim değil cennet, olmaya kalsın,

Arzum Rıza-lil cemalin yarab! cehennem bana varsın.

Ben müşkülim vuslattan ezelden beri böyledir,

SEN çaresin yareme nurunla hasbel ederim..

Sevgiyle kalın..

0|1
    0|1
  • İnsanın kendi kendisi üzerinde hakkı yoktur. Kendisinden çalamaz, kendisinden kaçıramaz, kendisinden saklayamaz, kendisini kandıramaz. Ancak yaratıcının insan üzerinde hakkı vardır, kendisine yaptığı kötülüklerin hesabını sorar. Bu ayrı bir konudur.

0|1
    0|0
  • helal ederim diyen yalancıdır arkadaşım... kim bu canın bu hayatın hakkını layıkı ile yerine getirebilir ki...

0|1
    0|0
  • 0|1
    0|0
  • ederdim cunku oyumu ak partiye veriyorum. hz recep tayyip erdogana verıyorum.allaha ibadet ettıgım ıcın

0|1
    0|0
  • Ben kendim olarak kendime hakkımı helal etmem , hiç iyi davranmıyorum kendime bedenime , usuma sürekli bir sorun ikilem çıkılmazlık.

Helal olmasın der , herkesin namazını bozar kaçar giderim cenazeden.

0|1
    0|0
  • kendi adima

cogu zaman iyim herzaman elimden geleni yaparim..

ama bazende cok kötüyüm

helal olsunu kendi adima kendim demezdim..

o taktiri gelen insanlara birakirdim..

0|1
    0|0
  • İster edeli ister etmeyelim Darı ukbada zaten tek tek hesabı sorulacaktır. Bu yüzden kul hakkı ile gitmemeye çalışmak en iyisi

0|1
    0|0
  • hani şuanda yaşımız ufak ve büyük günahlarımızın olmadıgını düşünüyorum ve Helal olsun diyorum

0|1
    0|0
  • etmem de etmem

0|1
    0|0
  • edemezdim zira boşa geçmiş o kadar zamanım var ki mesela şu an ne yapıyorum yatıp uyusam ya :) kısaca ömrümü tam olarak mükemmel geçiremediğim için etmezdim doğruya doğru

1|1
    0|0
  • Hakkımı kendime helal etmeyi geç, bu soruyu duymamak için kulaklarımı tıkardım.

0|1
    0|0
  • Haram olsun yansın cehennemlerde :) boyu posu devrilsin :):):)

0|1
    0|0
  • kendimle bir alıp veremediğim yok severim kendimi kerata yaa çok delikanlı adamdı helal olusn lan valla

0|1
    0|0
  • Hayır :D Bazen yaptığım günahları, saçmalıkları, yanlışları düşünüyorum da benim yatacak yerim yok. Tabi bu eskisi için geçerli ^^ tövbe edip doğru yola girdik ama bakalım hayırlısı belki kabul olur :D

0|1
    0|0
  • soru fenaa :/ ben yürekten mi bilmiyorum ama helal ederdim :)

0|1
    0|0
  • 10 numara soru diye buna derim.. +5..

bazı konularda etmezdim belki de

1|1
    0|0
  • açıkcası ederdim kendime etmeyipde kime edecektim yahu

0|2
    0|0
  • İstediğim gibi birisi olamadım. Ama merhametli biriyimdir. Yine de hakkımı helal ederdim herhalde.

0|1
    0|0
  • Düşündüm de... Diyemezdim..

0|1
    0|0
  • Ne insanların ardından hak helal ediliyor. O insanlar kadar kötü olmadığımı düşünüyorum. Ettim gitti

0|1
    0|0
  • içimden demek gelmez ama derdimm

0|1
    0|0
  • etmezdim. b

0|1
    0|0
  • pas derdim. yorum yok derdim. helal olsun demezdim :(

0|1
    0|0
  • haksizlik yaptiklarimdan allahtan mutluluk ve selamet diliyorum,allah banada amelime göre rahmet etsin derdim herhalde

0|0
    0|0
  • özet geçiyorum: evet

0|1
    0|0
  • derim derdim

0|1
    0|0
  • Kimseye haram etmem ama kendime helal etmen.

0|1
    0|0
  • dibine kadar

0|1
    0|0
  • Erkekler Devam
    13
Yükleniyor...