Tanrı'yı kim yarattı?

ne zaman bir Ateist /müslüman tartısmalarının içine girsem bana yöneltilen soru:

aynanın karşısına geç ve kendine bak bu mükemel insan nasıl kendiliginden varolabilir yoktan var olunamaz.

bende aynanın karşısına geçip kendime bakıyorum ve soruyorum bu mükemmel insanı yaratan mükemmel Tanrının da bir taratıcısı olmalırı.

yanlış anlamayın kimseye saygısızlıgım yok Müslümanlarada diger din ve inançlardaki insanlarada sadece bu sorunun cevabını arıyorum.

6 yıldır Müslüman degilim

1 yıldır Ateist degilim yani çelişkili Ateistim Tanrının varlıgından veya yoklugundan emin degilim İSlamiyete kesinlikle inanmıyordum ama tek bir konu İslamiyet konusuna ısıtıyor beni büyüler

havvası bilenler varıdr eminim İslami büyü ile yapılır

voodoo,büyü,maji,vefk ve tılsımlar,şeytan ile yapılan anlaşmalar,cadılık vikkalık,cin vs sıradışı olaylar bunlar nasıl oluyor Pisişik konular ile ilgilenmeye başladıktan sonra daha dogrusu büyü vs. şeylerle dahada kafam karışmaya başladı.

Güncellemeler:
güncelleme için özür diliyorum.

saygısızca cevaplar vermeyin lütfen aşşagılayıcı küçümseyici dalga cevapları sonuçta benim size bir saygısızlıgım yok sizinde saygısızlık etmeye hakkınız yok.

cevabınız net degilse lütfen yer kaplattırmayın

bknz:Allah dogmamış dogurulmamıştır

Allah tek yaratıcıdır

Tanrının yaratıcısı yoktur vs. vs.

0|0
6|21

En İyi Erkek Görüşü

• Bir kişi neden ateist olur

Dünyada bir çoğumuz doğduktan sonra mesnsubu olduğumuz ailenin inancını benimseriz .Bunu benimserken de dinin kuralarını bizzat din kitaplarından değil de kulaktan duyma öğreniriz. Doğal olarak bir araştırma gereği duymayız .İlerleyen yıllarda yaşadığımız yaşam tecrübesi .Öğrendiğimiz din ile çelişmeye başlar Ve sonra sorgulama yoluna gireriz sorguladıkça çelişkiler artar. Öğrendiğimiz bilgilerin de kulaktan duyma olduğundan ve her kafadan bir ses çıktığı için din kitaplarını incelemek bizzat kişini kendisine düşer .Din kitaplarını incelerken bir sürü olağan dışı olayların ve çelişkileri gördükten sonra .İlk önce Dinden çıkarız ancak Çocukluktan beri empoze edilen tanrı inancından vazgeçmek kolay olmayacaktır.Bu nedende dolayı kişi deist bir düşünceyle hayatına devam eder .Hatta bazılarımız kendince tanrı kurallarını ortaya çıkarır. Tabi kendince belirlemiş olduğu tanrı kuralları da zaman zaman hayatın olağan akışına ters düştükçe Bu kurallar değişir ve bazıları geçerliliğini yitirir. Çünkü sorgulayan kişi sorgulamayı öğrenmiştir kendi düşüncelerine sorgulamadan yapamaz. Belli bir süre sonra .Bir tanrı varsa bile bu tanrının belli kuralları olmadığını düşünür. Yani kısaca Deizm düşüncesi ya da bu düşünce tarzına yakın bir düşünceye hakim olur . Ama tanrı fikrinden bir türlü vazgeçemez olup olmadığı konusunu sürekli araştırmaya gider. Bu düşünce tarzı Agnostik düşünce tarzıdır. Tanrı varmıdır yokmudur bilinemez Ama hep bir şüphe vardır. Kişi artık olağan üstü olaylara inanmaz .Yani Ateist değildir.

Şimdi bu aşamaya gelmiş bir kişi yani o kadar kutsal kitabın saçmalığını gören bir kişi yani senden bahsediyorum Nasıl olurda pisişik konulara yatkın olur.Yani demek istediğim ateizm yolunda giden ve sorgucu bir kişi Parapsikolojisiyle ilgilenir .Mistik düşüncelere sahip olabilir.Bence senin içinde halen bir din kavramı tamamen bitmiş değil .Din kavramı derken yanlış anlaşılmasını istemiyorum. Kşinin kendi içinde inandığı ve bunu bilinmeyen güce maledilen herşey Mevcut olan kutsal kitaplarda yazmasa bile bunun adına din denir.Yani senin düşüncelerin halen teizm ağırlıklı bence .

Çünkü mevcut olan bütün inançlara restini çeken biri artık hiç bir sıradışı olaya inanamaz Çünkü en çok benimsenen ve sıra dışı olayı yani Tanrı ya da kutsal kitapları yok saymıştır

Senin ki şöyle oluyor Tanrıya inanmam ama perilere cinlere ya da Dünyanın etrafında dönen boynuzlu ata inanabilirim

1|0
    0|0
    • bilmiyorum kendimi bildim bileli psişik olaylarla ilgileniyorum son 1 yıldır büyü gibi olagan dışı olaylarla ilgileniyorum eskiden büyüyü,havvası sadece okurdum ama denemezdim ya da ilgi duymazdım ama son bir yıldır ilgi giderek arttı ve inanmaya başladım bir taraftanda yaşadıgım şeyler beynimin birer oyunu olabilir diyorum sonuçta çok ileri boyutta büyüler degil sadece sıradan beyin gücü ile gerçekleştirilebilecek şeyler tam olarak kararlıdegilim psişik konuların dogrulugundan.

• Hayat tesadüflerden ibaret İşte biz en büyük hatayı o tesadüflerin tesadüf olabileceğini düşünmeyip Bunları tanrıyla bağlantılı olarak yorumlamada hata yapıyoruz.Senin senin sıradışı dediğin olaylar muhtemelen onlardır.

• uzun zamandır maji ve büyü ile ilgileniyorum fakat cinle periyle birebir iletişime geçmedik.

Arkadaşlarıma baskı uyguladım bir kaç hafta hazırlık yapıp belirtisi gözle görülür şekilde bir büyü deniycez yani aşk büyüsüdür cesaret büyüsüdür vs. gibi beyin gücü ile yapılabilecek şeyler degilde daha etkili bir büyü böylece kafamdaki soruları atmış olurum.

Erkekler Ne Diyor 20

• Büyü tılsım şeytan ile anlaşmak vs vs. Nerdesin ne yapıyorsun nereye sürükleniyorsun farkında misin? Büyünün varlığına ilgi duymak insanlara istemedikleri şeyleri kendi keyfine göre yaptırabilmek azap vermek ve nicesine sebebiyet verebilecek durumlara ilgi duymak bunların üzerinde durmak hastalıklı bir beyinden başka nedir? Allah'ı kabul et ya da etme onun senin kabulüne ya da ret edişine ihtiyacı yoktur. Konu kabul etmek senin iyiliğini reddetmek kötülüğüne zararinadir. Bunu ister kabul et istersen etme. ALLAH istemiş olsaydı onun aleyhine burda bir kelime yazmana müsade etmezdi. Ama ki yazabiliyorsun bu onun yüce adaletinin bir göstergesidir. Velhasıl Allah'i inkar ediyorsun bu senin bileceğin bir iş ama üzerinde durduğun konular vs sağlıklı şeyler değil. Şeytan ile pazarlık ve büyü ilgini çekmiş. Ama unutma ki şeytan ve büyü aynı zamandaAAllah'in varlığının onun kurduğu düzenin varlığının ispatidir. Yüzyıllardir hiç bir müdahaleye maruz kalmadan secde eder vaziyette ibretlik firavun cesedi senin ders alman gerekenen büyük kanıtlarından biri iken sen bunu nasıl açıklıyorsun merak ettim doğrusu?

0|0
    0|0
    • büyü diyince hep aklına kötü şeyler mi geliyor?

veya cadılık diyince aklına daima birilerini öldürmek için veya birisini istemsiz bişekilde birisine aşık etmek için büyü yapan kazanda iksir pişiren kadınlar mı geliyr aklına ?

Druid Büyüleri var mesela, cesaret toplamak için kötü giden birşeyi durdurmak içinöfkeyi durdurmak için vs birçok faydalı büyü çesiti var. ve tehlike boyutunu çoktan aştıgımı düşünüyorum.

• Allah büyü yapan ve yaptıranların dünya karşılığında ahiretlerini sattıklarını bildiriyor.

• Bak güzel kardeşim ateist olanların hepsi zaten bu soruyu yanıtlayamadıklarından böyle aptalca bir kanıya varyorlar,biz kullar Allahın varlığını anlayabilseydik onun ne sırrı ve özelliği kalacaktı.İslam tasavvufunda insanın cüz-i iradeye yani kısıtl bir zekaye sahip olduğu belirtilmektedir.Allahda ise külli irade sonsuz zeka vardır buda evreni ve canlıları en mükemmel şekilde yaratabilcek güçde olduğu açık.Bir arkadaşınla oturuyorsun misal masanın üstünde cüzdanın vardı fakat sonradan bir bakıyorsun cüzdanın kayıp ortamda başka alabilecek kimse olmadığından arkadaşının aldığını biliyorsun.Ben kendi şahsım adına konuşacak olursam bu evreni yaratabilecek güçde bir canlı tanımadım bu yüzden ALLAHA İNANIYORUM.

0|1
    0|0
    • yeteri kadar inandırıcı ve iyibir cevap olmadıgını düşünüyorum.

Müslüman olmamamın sebebi, sadece bu degil ben 13 yaşından beri inancımı sorguluyorum her şekilde ve sorgulayarak İslamiyetin kesinlikle dogru din olmadıgını anladım.

şüphe duymamın tek sebebi büyü.

• evet herşeyin bir amacı olmalı Tanrının evreni yaratmakta ki amacı neydi ?

şimdi ne yapıyor Evreni yaratmadan çnce ne yapıyordu ?

• Hayatta nasılki iyi ferah bir yaşam sürmek istiyorsak sınavlardan yüksek not almamız lazım,Cennette rahat bir yaşam içinde kulluk vazifelerimizi yerine getirmemiz lazım.

2.soruya gelecek olursak Sen doğmadan önce ne yaptığını açıklayamazken ben veya hiç kimse 2.sorunu açıklayamaz Allahdan başka.

• en basit söle analtyım yaşadğın yerden 100 km ötsini çıplak gözle görmedimz gibi bu konuda da beynımızın sınırı olan bir nıoktsı oldğu içn cvbı kmse blmyo işte o anda seytan devreye grerek aklmızı karştrcak cvblr bulmamızı sağlyo oyzuden sen beynnde bir sınırı oldunu bil o muaazzam gun gldğinde hakıkat orata döklceği ana kadar bekle inş tekrara doğru yola girersn

0|3
    0|0
    • Dogru yol;

benim yolum dogru zaten eminim yanlış yolda yürümüyorum sadece yolumu sorguluyorum.

• o yolun sonunda cehennem var

şöle düşün yardan yok farzedlem ben inandım için kaybım sadece inanç noktsında olcak ya yaradan var ise senın kaybın ne olcak ebedi cehennem ve zulum bak akız mlltı akllıdr yakma knedeni durduk yere

• çok basit bir mantık..

o kendi içerisinde bir güç..güneş gibi..

0|1
    0|0
    • nasıl yani

büyülerde tek bir kelimeyi bile yanlış söylesen büyü tutmuyor.

buda aklıma geldi beynimizin bir oyunu olabilir de aklıma geldi ama cevabın bu olmadıgını zamnala anladım.

• güneş gibi dedim güneş demedim..enerjisi kaybolmuyor anlayacağın..zaten bildiğimiz enerji gibi bişey değildir bu..ana tema kendi içerisinde bir güç olduğu..bide şunu söyleyim zaten nerden nasıl ne gibi olduğunu bilsen o tanrı değildir zaten..

• buda aklıma gelmedi degil

çünkü evrende yüksek bir enerji var mesela bazı insanların enerjisi yüksek oluyor şifacı oluyor enerjiyi evrenden iyi toplayabiliyor bazıları kjötü enerji toplayp zarar verebiliyor çevresine

• Biz, pek çok değişik dilde kitapla doldurulmuş bir kütüphaneye giren küçük bir çocuğun durumundayız. Çocuk kütüphanedeki kitapları birisinin yazmış olması gerektiğini bilir. Nasıl yazıldıklarını bilmez. Yazıldıkları dilleri anlamaz. Çocuk, kitapların sıralanmasında esrarengiz bir düzen olduğundan şüphe eder, ama ne olduğunu bilmez.

Bu durum, bana göre, en zeki insanın bile tanrıya göstereceği yaklaşımdır. Dini inancımı belli etmeden yazabildimmi acaba :/

0|1
    0|0
  • müslümanlar hatalıdır kusurludur onlara bakarsan islamı sevemeyebilirsin o yzden sana tavsiyem kuran oku peygamberin hayatını oku hadis oku

0|1
    0|0
    • İslamiyetten İslam dinine inanlar yüzünden sogumadım bu saçma bir düşünce olurdu yoksa Ateizm ve diger dinlerdende bu yüzden sogumam gerekirdi her inanctan iyi kötü insanlar var.

kuran okudum İslamiyetin iyi yönlerini kötü yönlerini araştırdım iyi bir din ilerici bir din iyi bir Ahlak dini toplumun ahlak düzenine sokuyor fakat zmaanına göre iyi bir din Hz. muhammed zamanına göre diger inanctan insanlara göre günümüze göre degil Ahlaki düzeni oluşturmak içinde İslamiyet yayılmışKuran yazılmış

• olabilri buna göre inanamam ki.

• neden bu zamana uygun değil mi?

• link buradan cevap bulabilirsin

0|0
    0|0
  • Zaman kavramını aşmadan anlaman imkansız

0|2
    0|0
  • Bunlara kafa yoracağına git anana ev işlerinde yardım et

1|0
    1|1
    • Aileme diger insanlardan çok fazla zaman ayırdıgımdan eminim.

Aileme zaman ayırarakta bunları düşünebilir Araştırabilirim zor degil yani.

• Allah birdir ve onun eşi ve benzeri yoktur , doğmamıştır doğrulmamıştır .. bak en iyisi Al kur-an ı eline çevirilerini oku neler gerçek neler değil zaten anlarsın .. Saygılar .. unutma Allah TEKTİR VE HERYERDEDİR..

0|0
    0|0
  • Birşey sorucam müslüman oldugunuz dönemde Kuranı anlayacagınız dilde baştan sona okudunuzmu?

0|1
    0|0
    • Müslümanken okudum 7 yıl önce okudum mealini ve 2. kez geçen yıl bu aylarda okudum.müslüman degilken yani

• Sen Tanrı kavramını hiç anlamamışsın madde üstünden düşünüyosun

0|0
    0|0
  • taratıcısını bilmiyorum ama 3d printer yapmışlar aklıma tasarımını yapmıştım ama projeye üşenmiştim işte iyi olmuş ama sevdim. pahalı biraz ama...

0|0
    0|0
  • hayatın üzümünü yemek yerine bağını ararsınız :) tüm ömrünü yokolma kaygısıyla bitirirsin

0|1
    0|0
  • tanrı olarak neyi gördüğünle alakalı bu cevap

0|0
    0|0
  • Insana Sadece oğretılen Bilgiler dısında hıcbırsekılde bılgı verılmemıstır.

0|0
    0|0
  • İslamiyette Allahın varlığı kendindendir diye açıklanmıştır

0|0
    0|0
    • Yazdığın soruyu anlamak insan zekasının üstünde bir olay

• iyilik,kötülük bunları sadece ilerisi için mi yaparsınız ?

ben şuan müslüman degilim ama bir çok müslümandan daha iyi bir karakterim var hemde ilerisini düşünmeyerek sadece vicdanımı rahatlatmak için yapyorum cevremi seviyorum bu yüzden cevremdekilere iyilik yapıyorum veya yalan söylemiyorum.

eger tanrı gerçekten var ise ve adaletli ise

insanları ibadetine göre asla ama asla ödüllendirip cezalandırmayacagından şçok eminim.

• Dünyada Müslüman olarak yaşamayanların da Allahın rızasını kazanabileceğine inanıyorum ve dini çevrelerde bunu doğruluyor, iyilik ya da kötülük yapmak insanın kendi seçimidir, ibadet olayında Allahtan emir verilmiş, bir işveren kendisinin çıkarını sağlayan personeli daha çok tutar, Allah da insanlardan ibadet etmelerini istemiş yapanların da ecri olması gereklidir, iyilik ya da kötülüğü ilerisi için derken dünya hayatında çıkar için yapmam

• Eğer her defasında yaratıcıyı bulup seni kim yarattı dersek işin içinden çıkamayız. Yaratıcısının yaratıcısı onun yaratıcı onun onun uzar gider böyle. Gerçekten dünya düzenini araştırdıysan kuşkusuz bu eşi benzeri olmayan sisteme hayran kalmışsındır ve mutlaka bu düzenin bir yaratıcısı olduğuna belkide kanaat getirmişsindir. Kuran'ın içinde öyle şeyler var ki şifrelerini çözdüklerinde günümüzdende bizlere iz veriyor. Bunu bir insan yazamaz. Kaldı ki Hz. Muhammed okuma yazma dahi bilmiyordu. Peki şimdi İncil'i de yalanlayalım Kuran'ı da Tevrat vs. Ne kaldı. Maymun'a tapacak halimiz yok. Bu düzenin yaratıcısı yoktur diyecek halimiz de yok. Mutlaka var. Ben onun Rabbim olduğuna inanıyorum. Belkide Peygamber efendimiz döneminde yaşasaydın buna kesin inanabilirdin. Çünkü sen olaya hep şu şekilde bakıyorsun. Önümde uçsun, bişeyi altına çevirsin filan. Ki Hz. İsa'nın ölüleri dirilttiğini, Hastalara şifa verdiğini Hristiyan kaynaklarda da görebilirsin. Bu kadar insan yalan görmüş, yalan söylemiş, yalana inanmış olamaz. Şimdi bizler ne Efendimizi ne de başka bişeyi gördük. Bu yüzden Hz Muhammed ümmeti öteki hayatta en asil ümmet, en faziletli insanlar olarak arşa çıkacak. Çünkü onlar görünmeyene inanıp ibadet ettiler. Tabiki sorgulayacaksın sorgulamadan doğruyu bulamazsın ki. Umarım sorgulayıp yanlışı bulmazsın.

0|0
    0|0
    • peki sen bu anlattıklarını gözlerinler gördünmü anlatılanlar efsane olamaz mı ona bakarsan Türkler de efsanevi varlıklar ama abartılıyor hepsi mit olabilir kulaktan kulaga degişmiş olabilir ölüyü diriltti diyorsun belkide ölmek üzere olan birisine şifa vermiş olabilir şifacı olabilir bazılarının iyi enerjileri vardır ilaçsız tedavisiz sadece enerji göndererek tedavi etmiş olabilir zor degil.

bende snaa bir soru soruyorum bunca güzelligi yaratan Tanrı nasıl varoldu ?

• enerjileri birebir yaşamadım hissettim.

• Bizde Allahı birebir görmedik fakat yarattıkları ile varlığnı biliyoruz.

• Senin mantığınla gidecek olursak Tanrının yatatıcısının yaratıcısının onunda yaratıcısının onunda onunda ee en son bir yere gelemiceksin ki hem onunda yaratıcısını soracaksın...

0|1
    0|0
  • yanlış yerden de olsa başlamışsın, güzel

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• şu kızı küçümseyin :/

3|3
    1|1
  • Biz Musluman olarak tanrinin yaraticisi olmadigini biliyoruz. Sen bunun cevabini gercekten ogrenmek isteseydin gidip bir bilene sorardin. Burada insanlar sna bunu aciklayamazlar. Ve muhtemelen ne deseler sen kabul etmeyeceksin. Ayrica beyninin bile tamamini kullanamayan aciz bir kul olarak Tanrinin yaraticisini sorgulamani yanlis buldum. Oncelikle ustune dusenleri yap. Obur tarafta Allah'a kendin sorarsin. Ha Ateistimsi bir seysin. Sorma firsatin olur mu? Onu da bilemem.

0|1
    2|0
  • Allaha inanmayı bence sadece islamiyet çerçevesinde düşünmemelisin. diğer dinlerede bak lakin ilahi dinlerden bahsediyorum. herşeyin hayırlısı ne diyelim insanın kendisini sorgulamaktan daha güzeli ne olabilir ki. mesela hasan sabbah insanları öyle bir eline geçirmişki sorgulamayan insanlar öl deyince ölüyordu .

0|1
    1|0
  • Bunları kafana takma içinden çıkamazsın hasta olursun

0|0
    0|0
  • bnlar derin konular.

0|1
    0|2
  • Bunları daha insanlar bile çözemedi. Baya derin konular.

0|1
    0|3
Yükleniyor...