Mükemmel Çocuk Yetiştirmenin Altın Kuralları ?

Sağlam bir dünya görüşü olmayan Batı medeniyetinin zavallı pedagog ve psikologları dipsiz kuyuya ipsiz inerek ortalama on yılda bir değişen fikirlerle ana-babalara yeni yeni reçeteler sunarlar. Hepsini de “Doğrusu budur, böyle davranın, çocuğunuz mükemmel yetişsin” diye pazarlarlar hep.

Freud’dan hayli etkilenen 68 kuşağının eğitimcileri “Çocuğu serbest bırakın, her istediğini yapsın, hevesi kalmasın, hiç azarlamayın, sadece sevgi verin” diye diye günümüzün serseri ruhlu, sabırsız, sorumsuz ve ahlaksız neslini yetiştirdiler elbirliği ile. Şimdilerde ise daha farklı sesler yükseliyor o taraflardan: “Çocuğa beklentilerinizi ve görevlerini söyleyin, hata yaparsa ceza verin, hatta hafifçe dövebilirsiniz bile.”

Siz bu konuda Neler düşünüyorsunuz ?

0|0
6|12

En İyi Kız Görüşü

• Freud konusunda şunu söylemek istiyorum, çocuğu serbest bırakın demiyor, çocuğa gereksiz yerde müdahale etmeyin diyor, çünkü müdahalenin başladığı yerde sorun başlıyor.Örneğin, anne, baba televizyon izlerken bir an uygunsuz bir sahne geldiğini düşünün, o an panikle anne ve baba birbirine bakarak çocuğun dikkatini çeken tepkide bulunsalar; kumandaya bir anda atlamak, panik hareketler gibi.Çocuğun belki de belleğinde yer etmeyecek olan o sahne, ailenin tutumuyla artık yer edecek. Ya da kreşlerde özellikle çok karşılaşılan bir durum var; 3-6 yaşlarında çocuğun cinsel gelişimi açısından kritik bir dönemdir, meraklar başlar, kendi bedenini tanıma çalışır. Çocuk yanlışlıkla karşı cinsin farklı olduğunu fark ettiğinde şaşırır, ona yaklaşırken...Anne ve babanın kulağına gider, kulak çekilir, çocuk azarlanır, derken büyüyünce cinsel hayatlarında sorunlar yaşayabilir, farklı cinsel kimlikleri tercih edebilir.Freud'un demek istediği yanlış müdahalelerde bulunmamak. Çocuk o yaşta sapık damgasını yiyor düşünün artık gerisini... :)

Bunun dışında sorunuza gelince, anne ve babalar çocuklarının ilk öğretmeni olacağı için,kişilik gelişimini çok iyi bilmeliler.İlk olarak çocuğun bakımını üstlenen anne, baba sürekli, tutarlı olması gerekir çocuğun güven duygusu kazanması için.O yüzden ihtiyaçlar zamanında karşılanmalı.Belli yaşlarda çocuk oldukça meraklıdır, sürekli soru sorabilir, o dönemlerde çocuğun doğal meraklarına gerekli net, somut, mantıklı cevaplar verilmeli, meraklarından ötürü çocuğa kızılmamalı, aksi halde suçluluk duygusu gelişecektir.Girişimciliği desteklenmeli.

Kısaca çocuğa olumlu bir ortam sağlanmalı o yüzden eşler ve çevre bu konuda donanımlı olmalı.Ailenin çocukla olan ilişkisi sevgi,saygı,hoşgörüye dayanmalı.Kurallar tek taraflı değil,ailece hep beraber alınmalı.Sınırlar esnek çizilmeli.Çocuğa seçim hakkı tanınmalı, uygun sorumluluklar verilmeli çocuğun başarı duygusunu geliştirmek için.Olumlu davranışları takdir edilmeli ki değerli olduğunu hissetsin.Duyarlı,kararlı,tutarlı,hoşgörülü,güven verici bir tutum sergilenmeli.Onlara her konuda iyi model olunmalı, hem anne, baba hem de çevre.Zaman zaman yaşanacak olan çatışmalarda dayatmalar olmamalı, ortak kararlar alınarak ortak çözümler bulunmalı.

3|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• senin o serseri dediğin takım elbise giyip ülkesine hiç bir faydası olmayan kızlara laf atan okumayan araştırmayan cahillerdir.

birde serseri olmayanlar var mesela odtülüler 68 kuşağının ruhuyla beslenen gençlik.zekalarının önünde diz çöktüren gençlik.

freud neden karıştırılıyor ayrıca.27 yaşına gelip hiçbir şey öğrenememişsin yazık.

1|0
    0|0
  • çocuğa diyelim biz baktık da ilerleyen zamanlarda o petagogların görevlerini nurlandırılmış insanlar üstleniyor ne anladık bu işten? Allah tan küçük yaşta da olsa kavrayabiliyordum bazı algıları.bu sebeple de aynı ölçütte yetiştirmek isterdim.doğru ve yanlışı önünde buğulu camlarda olsa ayırt edebilme yetisini kazandırmayı isterim.sürüye kurban gitmemek adına.

0|0
    0|0
  • 68 kuşağısının eğitimcileri ne güzel konuşuyor öyle

1|0
    0|0
  • freud pışpışlasın sizi. o adamın saç teli kadar akıl olsa keşke..

1|0
    0|1
  • ona arkadaşça dawranmanız yeterli bence

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• Çok kutuplu bir soru olmuş. Batı medeniyetini fazla aşağılamışsın. Esas olan "hangisi daha iyidir" sorgulamak bu bağlamda doğru bilinenin değişmesi normal.

Bildiğim birşey varsa ülkemizde çocuk yetiştirmenin son derece kötü olduğudur. Bunun kanıtı ve özeti şu.

- Etrafımdaki ebeveynlerin %95'i falan çocuğundan şikayetçi. Saydıkları şeyler de son derece ufak şeyler. Dediğimi dinlemiyor, uyutmuyor, kendime vaktim kalmıyor hebele gübele. Çocuğuna bu kadar negatif olan bir insanın çocuk yetiştirmesi sorunlu.

Yakın bir dönemde hayatımızdaki ciddi bir değişiklik için psikologa gittik ve çocuğumuzun durumu sorduk. Yanıt, açıkçası doğru yolda olduğumu gösterdi. "Çocuk siz neyseniz o olur." Özetlersem siz rahatsanız, o da rahat olur. Sakinseniz sakin olur. Çocuklar için en ama en önemli olan güvencede olmaktır. Güvencede olmadığını hissettiği zaman yaşam mücadelesi nedeniyle huzursuz olur ve bu yolda anne babaya da sorun çıkartabilir çünkü o güvenceyi "anne ve babadan" bekler. Hani şu sürekli mızmızlanan anne-babalar..

Ben yolda koşarken "ay aman" demiyorum, düşünce de panikle koşturmuyorum, ortalamanın çok üstünde rahatım. Fakat misal bu gidip oyun oynarken "şap" diye geçirdiğinde doğal karşılamamam sebep olmuyor. Çocuklarla iletişimie geçmeyi bilmek önemli. Bu da özellikle küçük yaşlarda görsel (hareketler) oluyor. Küçükken almadıktan sonra zaten çok geç.

Özetle sorunun yanıtı ikisinin arası. İlki çocuğun güven duygusunu zedeler, diğeri ise birey olma gücünü azaltır.

1|1
    0|0
  • Arkadaşım merhaba,

Güzel bir konuya parmak basmışsın... Kimse olayı ajite ettiğimi düşünmesin ama çocuk yuvalarında anne baba sevgisi olmadan ve benim gibi binlerce çocuğun arasında kimin nasıl büyüdüğünü görerek yetişmiş, yanlışlar yapmış, canı yanmış, düşmüş, kalkmış, çaresizliği yaşamış, kendi çaresini yaratmış, isyan etmiş, dua etmiş, tövbe etmiş, çalışmış, çabalamış, suça bulaşmış, kendini kurtarmış vs, vs biri olarak şunu söyleyebilirim ki;

Gece çocuğu uyusun diye ışığı kapatan ancak, o çocuğun karanlıktan korkup korkmadığını bile düşünmeyen hiçbir anne baba iyi anne baba değildir...

Kim çocuğuyla bir sorun yaşıyorsa yazsın buraya, çözemezsem adam değilim... Öyle ki, artık bir çocuğun ağlama şeklinden dahi çoğun sorununu anlarım...

Ne yalnız sevgi, ne yalnız para ne de ikisiyle birden de mükemmel çocuk yetişmez... Mükemmel çocuğu ancak o çocuğu tanımaya çalışarak yetiştirebilirsiniz... Dayatarak değil...

0|0
    0|0
  • Anne karnındayken mozaart piyano keman dinletip vee annenin moralini iyi tutup çünkü çocuğa yansıycaktır ve bedeni gelişirken ruhuda gelişeceği için onada yansıtılacaktır 2-13 yaş arası odada yalnız bırakıp gürültü olmiycak evde ona legoları dök yere ve onu kendi dünyasıyla baş başa bırak hayal dünyasını yansıtacak legolara o tekte değil arkadaş edinirken senin gibi duyarlı olucak ailelerin çocuklarıyla muhatp edip kötü yerlerden ve çocuğun önünde anne baba ilegal davranışlarda görünmeyip çocuğa hiç bir zaman uyarmayıp ve ağladığında niye çocuğum ağlayıp demeyip hayatında ağlıyarak eldeedemiyceğini öğrenmesi için umursama ağladığında ve anne baba konuşma üslubunu hiç bir zaman bozmamalı bazen istediklerini al bazende alma çok fazla şey var yoruldum k.bma :)

0|0
    0|0
  • o sana allah tafından verilmiş bir yavru sende onun meleğisin... sen ne verirsen onu alır. ona bağırma kızma yanında tartışmayın. sana bir örnek. iki kavanoz düşün ve her ikisindede aynı miktarda meyve ve sebze var... su doldur içine. birine bir ay boyunca hakaret et kız bağır... diğerine şevkat göster... 1 ayın sonunda hakaret etiğin sebze meyveler çürüyor diğeri ise tap taze kalıyor. insan oğlu daha hassasdır. şevkatini ver ona. toprakla haşır neşir olsun. her istediğini illaki yapma ama ne verirsen onu alırsın.

0|0
    0|0
  • 3 vardiya dadı, özel okullar ve özel öğretmenler. en az bir müzik aleti eğitimi. sokaktan ve yaşıtlarından uzak tut! 20 sene sonra hitler olsun çıksın başımıza :) walla küçükken annem beni salardı dışarı! eve de almazdı temizlik yapıyom diye! yaramazlık yaptık mı da peşimizden süpürgeyle koşardı! sabahtan akşama kadar maç eder koşar terlerdik, terli terli su içerdik ama kalıcı bir hastalığımız da olmadı! gayet sağlamım yani :) yaşıyom hala! sal gitsin, düşünme bu kadar! :)

0|0
    0|0
  • valla soruyu tam okumadımda başlığı okudum fazla bir çabaya gerek yok özel birşey yapmayada gerek yok haram yedirmeyeceksin iyi örnek olacaksın sağlam dünya görüşü konusunda eğer kendi görüşünde olmasını isityosan eğiteceksin mesela solcusun sol dernekelre takılacaksın etkinliklere çocuğunu götüreceksin Atatürkçü Düşünce Derneği bunlardan birisi başak var mıonuda bilmiyorum ya da sağcı ve TÜRK MİLLİYETÇİSİ vatansevdalısı muhafazakar bir evlat isityorsan ülkü ocakalrının etkinliklerine katıl çocuğunuda götür konserler v.s. veya çocuğun kafasıan hangisi hoşuna giderse o olsun diyorsan çocuk 10-12 yaşına gelinceodasına che nin kitabını al koy ve ziya gökalp in kitabını al koy mesela 10 tane sağ görüşlü yazar kitabı 10 tane sosyalist sol görüşlü yazarın kitabını koy çocuk ne isterse o olsun..

1|0
    0|0
  • çocuğu doğorursun ama gönlünü doğoramazsın

0|0
    0|0
  • çok fazla sevmeyeceksin çocuğu.çıplak halde başkasına göstermeyecek onurunu kırmayacaksın

sen herşeyi yapabilirsin de demeyeceksin sürekli elinden işi de almayacaksın.bırak kırsın döksün

ve bir de korkmamayı öğreteceksin.mesela yumruk tokat tekme kafa atmayı bilecek.erkek çocuk istiyom ben ona göre şeettim

0|0
    0|0
  • kendi çocukluğumu düşünüyorum. bugünkü ben nasıl bu hale geldi. dedemle çok vakit geçirirdim her gün gazete okurdum. anılarını dinlerdim. hepsi bu mu? değil elbet. ama bir tek reçeteside olmaz . nihayetinde aile evladına huzurlu, güvenli ve iyi bir eğitim alabileceği ortamı sağlamaktan başka çocuklarıyla saygıyı muhafaza ederek sohbet etmeli..

1|0
    0|0
  • ilgi ve güven ama olmadan bilemeyiz :)

0|0
    0|0
  • BEŞİKTAŞLI OLMASI

0|0
    0|0
  • karışık durumlar :D

0|0
    0|0
Yükleniyor...