Ben bir ateist olarak müslüman olmak istiyorum

Kafamdaki soru işaretlerini gidermek istiyorum

1)Eğer bir tanrı varsa Şu an nerede bekliyo eğer evren bilim adamlarının dediği gibi sonsuzsa tanrıda evrenin içinde olmuş olmuyor mu o zaman?

2)Tanrının somut bir bedeni varmı

3)Tanrı ol dediğinde o şey hemen nasıl olabiliyor o güce nasıl sahip şöyle bir hayal ettiğinizde saçma geliyor

4)Kuranda yazdığı gibi bir insan allaha inanmaya başladığında tanrı mutlu oluyosa mutlu olabilen tanrı mutsuz da olur tek başına olmaktan sıkılmıyor mu eğer tek bir tanrı varsa?

5)Neden yarattığı varlıkların ona ibadet etmesini istiyo psikolojik olarak buna ihtiyacı mı var? Bizim ona ihtiyacımız var gibi şeyler yazmayın ben neden tanrı böyle bişey ister diyorum. Bu durum çok egoist geliyo

6)Eğer ben dünyada suç işlediğimde beni cehenneme atıcaksa onun merhameti nerde, benden ne farkı kalıyo tanrının?

7)Madem muhammet din için savaşıyo eğer öyleyse tanrı muhammetin neden savaş kaybetmesine izin veriyo öyle olsa her savaşı kazanıp dini bütün dünyaya yayması gerekmezmi?

Genel olarak şöyle bişey diyim tanrının var olması, yarattıklarının, kendisinden milyarlarca kat küçük şeylerin kendisine ibadet etmesi için zorlaması falan çok komik geliyor çok mantıksız geliyor bana.

Bu sorular içinden mantıklı cevap verebileceğine, beni ikna edebileceğine inanıyosan saygılı her yorumu dikkate alıp okuyacağım. Lütfen samimi cevaplar verin.

Güncellemeler:
Müslüman arkadaşlarg*tkorkusundan inanıyorlar çok acık. Hadi varsa diye tanrıya inanılır mı bende süpermana inanıyorum hadi varsa :) Müslüman arkadaşlar samimi cevaplar için sağolun ama cidden ikna edici şeyler değil. Yazdıklarınızın birçoğu masal
din konusunda bazı şeyleri özümseyemediğimin, tam inancımın olmadığının farkındayım. Sorgulamaya başladığımda iç huzurumu kaybettim yıllardır huzursuz hissediyorum çünkü inancım ne bende bilmiyorum. G,t korksuu dediğim için kusura bakmayın ama inanıyorum diyen biçok kişi tatmin edici cevaplar bile veremiyor çoğu ailesi müslüman olduğu için müslüman. Bu iş burda olmaz adam gibi okuyup düşünmek lazım

0|0
28|35

En İyi Erkek Görüşü

• 5)Neden yarattığı varlıkların ona ibadet etmesini istiyo psikolojik olarak buna ihtiyacı mı var? Bizim ona ihtiyacımız var gibi şeyler yazmayın ben neden tanrı böyle bişey ister diyorum. Bu durum çok egoist geliyo

biz dünyada yaratılmadık, bizi yaratmaya ihtiyacı da yoktu, sadece bizi ruhlar aleminde yarattı, sonra orada biz zaten bugünki halimiz ile idik ruhen davranış olarakta, daha sonra bize beden giydirip dünyaya yolladı burada ise aslında orada iken çizdiğimiz karaktere aynen uygun yaşıyoruz, hani der ya bazen insanlar kaderi anlamıyorum diye işte burada da kaderin ince nüansı gizli.

6)Eğer ben dünyada suç işlediğimde beni cehenneme atıcaksa onun merhameti nerde, benden ne farkı kalıyo tanrının?

onun merhameti isimlerinde sıfatlarında, isimlerinin sıfatlarının içinde merhametin korkunç güzel ve güçlü manalarını göreceksin okuduğunda.

7)Madem muhammet din için savaşıyo eğer öyleyse tanrı muhammetin neden savaş kaybetmesine izin veriyo öyle olsa her savaşı kazanıp dini bütün dünyaya yayması gerekmezmi?

Hz.Muhammed (s.a.s) bir kuldur, ama kulların ve yaratılmışların tüm alemlerde ALLAH (c.c.) ün en sevdiği yarattığıdır. dünyada ki görevi insanlara tebliğde bulunmaktır, bu görevi sırasında onun vasıtası ile ALLAH (c.c.) onunda bilmediği dersleri bize onun vasıtası ile öğretmiştir.

eğer tastamam herşeyi mükemmel kılmak istese idi kılardı ama biz insanlar için sınavın anlamı kalmazdı.

2|2
    0|1
    • "Genel olarak şöyle bişey diyim tanrının var olması, yarattıklarının, kendisinden milyarlarca kat küçük şeylerin kendisine ibadet etmesi için zorlaması falan çok komik geliyor çok mantıksız geliyor bana." demiştin, hakkım kalmadığı için yoruma ekliyorum cevabımı kabul edersen.

• karşılığında bir minnet duymak istersem ben zaten duyarım ben şurdayım bu minnet duygusu neden zorunlu kılınmış? resmen minnet duymayanı yakıcam diyo

• zaten mevzuya kendin de güzel bir bakış açısı sunmuşsun. minnet duymak istersen duymalısın bencede sence. ve ben izledikçe kendimi hayvanları bitkileri gökyüzünü toprağı yeşilliği ormanı tabiatı envai çeşit tatları güzel yiyecekleri meyveleri. minnet duymadan edemiyorum bunları bana veren sahibime

Kızlar Ne Diyor 28

• kaşıntı mısın anlamadım ki inanmassan inanma herkesin dini kendine neyin bıdı bıdısını yapıyorsun sen önce ergenliği aş öyle gel .

1|1
    0|2
  • 1- Allah heryerde 3- neden saçma geliyor eğer öyle bir güce sahip olmasaydı saçma olmaz mıydı 4- Allah'ın bizim inanmamıza ihtiyacı yok ama kullarını seviyor ve doğru yolda olmalarını istiyor Allah tüm noksanlıklardan münezzehtir 7 - imtihan herşey ve en büyük imtihanlar peygamberlere gelmiştir

bu arada başlığı okuyunca çok sevindim ama soruyu okuyunca hiç samimi olmadığını gördüm

0|2
    0|0
  • Allah'ın beklediği yer diye bişey yok ruhlar alemi yani ölünce gidiceğmiz yer sen ölenin gittiği yeri görebilyo musn onun gibi bişey.Allah'ın somut bedeni var mı bilinmez ama ölünce görücez o kesin.Allah'ın ol dediğinde olmsı ateist oldğn için saçma glyo çünkü akıl sınırmz onu algılamkta yetersiz.Yalnızlık Allah'a mahsustur diye bir şey var sen onu kendin gibi kıyaslıyamazsn sen insansın :)Allah bizi kulluk etmemiz için yaratmış.Biz sınav için geldk sen cehenemme atılcağnı bildiğin şeyleri yaparsan atılırsın sen kendi kenedeni atarsın:)Bu sorulara cevaplar bu kadr kısa değil daha da açıklarım.Ben bir kaç yıl önce bana varlığını gönderdi elimin heryerinde siğil çıkmıştı doktorlar çözemedi bir taşla duayla kısa sürede yok oldular ondan başka kim YOK EDEBİLİRDİ?

1|0
    0|0
  • bi daha güncelleme döve döve müslüman yaparım mk.

2|2
    1|2
  • Kuran'ı Kerim bütün sorularına net ve kesin çözüm sunacaktır. Ne biz peygamberiz bu devirde seni hak yoluna ulaştıralım, ne de bizler tam doğruyuz sana örnek olalım. Herkezin kapasitesi ve yorumu ayrı. Meal de bölüm bölüm anlatıyor. Biraz araştırma ile cevapları bulacağına inanıyorum.

Bol şans.

1|0
    0|0
    • sen müslüman olduğuna göre bu soruların cevaplarını biliyor olmalısın?

• bu soruların cevaplarını kendin bulmalısın !

• Biliyorum tabiiki de. Aklımın almadığı yerde de, gayb-? inanıyorum. Ben inanmayı seçtiğim için bana herşey olumlu. Sen inanmayayı seçtiğin için de sana herşey olumsuz. Bazen Rab kullarının kalbine vermiyor iman sevgisi, kul da yararlanamıyor. İnanmıyor olabilirsin ancak şu hitap dili, ! Örneklemelerin. Bana yanlış geldi. Yolun açık olsun.

• 1-) tanrı içinde senin nefesinde ..

2,3,4,5,6,7-) Tanrıyı bu kadar basite indirgeme okuma yazman varsa al eline kuran mealini oku hepsinin cevabını o verecek zaten

1|1
    0|0
    • tanrı benim içimdeyse bu benim uydurduğum bişeydir gerçekten varlık olarak bir tanrı yoksa bir yerde

• hangi ara ateist oldun la, hangi ara Müslüman olmaya karat verdin

özenti gençlik işte.

0|0
    0|1
  • Dikkat çekmek için 2 uç noktada örnekten çıkmışsın yola. Ne kendine ait bir düşüncen var ne de başka bir şey. Seni ciddiye almamak lazım :)) Müslüman olmak istiyormuş eee sonra napalım yani bize ne? Git ol o halde tutan mı var? :))

1|0
    1|0
    • müslüman arkadaşlardan soruları gidermelerini istedim

• sen kendin giderecen o sorulari, burda kendi sorularinla milletin kafasini kurcalayamazsin

• insanların inancı, bilgisi tamsa zaten karışmaz kafaları. Cevap vermek istemeyeni zorlamıyorum zaten

• kader Allahın seni yönlendirmesi değil sen ne yaparsan yap öncden bilmesidr...ğerki o yönlendirseydi ozamn akıl vermezdi...allah istedği herşeyi yaysaydı ozman adalet olamzdı ..herşeyi yerli yerinde yaratmış akıl vermiş akıl

1|1
    0|1
    • +1 bunlarda Agnostik olup ben bilmiyorum deyip geçme derdinde, öyle yapınca kurtulacaklarını zannediyorlar :)

• sana halit ertuğrulun kendini arayan adam ve aysel kitabını alıp okumanı tavsiye edebilirm..ve o yazarn diğer eserlerine de bakabilirsn..

0|0
    0|0
  • diyanet işleri ile konuş manas destanı gibi yazmışın

0|0
    0|0
  • saptirici, okumadim bile ilk soruyu gordum pes ettim

ama eger musluman olacaksan hosgeldin aramiza, daha fazla biseyler karistirmaya gerek yok, hadi isine cocum, musluman olmak isteyen boyle kafa utulemez

1|0
    0|1
    • zatenşu anmuslumanlarin coguna muslumanligini korumak zor, sen birde bu acidan bak istersen, neden dunyada bu kdr musluan katledilio, somali, suriye vs vs. insanlik biraz !

• ne demek kafa ütülenmez? kafamda sorular varken nasıl müslüman olabilirim söyler misin?

• tamam ben bisey demiyorum, akli olan kullanir sorularini bile okumaz, neyse yolun acik olsun

• Moda icin allahi inkar edenlerde war dmek

2|1
    1|1
  • Ohaa bu ne ya

0|0
    0|0
  • Böyle ateistler de var

0|0
    0|0
  • hoşgeldin özenti ergen :D bayılıyorum bu özentilikten ateist olup sonra dönenlere :)

Not: Gerçek Ateist arkadaşlarım alınmasınlar.Bütün inançlara saygım var ama bunlar eğlenceli oluyo yaww :)

0|1
    2|0
    • hah :) ateistlik moda şu sıralar

• haklısın. Ben araştırma safhasındayım ateistim demem yanlış olmuş

• Sanki sen çözmüşsün ))))

• Her şeyin tesadüf olması saçma geliyorsa, deist olabilirsin. Deistlerin tanrıya inanır, dinlere inanmaz.

0|0
    0|0
  • müslüman olmak istiyosan burdan bişe öğrenemessin tartışmalar çıkar bir camiye git İmam la konuş hoca bul onla samimice konuş Gerçekten Senin adına sevindim

0|0
    0|0
  • sorduğun sorulardan müslüman olmak istediğini sanmıyorum senin

2|0
    1|1
  • allah belanı versin...

0|0
    0|0
  • ateist degilsen niye kafa buluyon olum sen yaaaa ?

0|1
    2|0
    • inancın tamsa kafan bulanmaz gülüm :D

• ateist olurken bize mi sordun mk

1|0
    1|1
  • Ne mutlu sana

0|0
    1|1
  • Öncelikle imtihan edilme olayının en güzel örneğini sizde görüyoruz. Maalesef sınavınız şu an için çok iyi gitmiyor; ancak bu gidişattan kurtulma ve yeniden eski halinize dönme isteğiniz çok olumlu.

Allah, varlığını gizli tutar. Bizlere apaçık göstermez var olduğunu. Eğer öyle olsaydı gökyüzüne belirli aralıklarla "Allah vardır", "Allah'a inanın" gibi yazılar yazar ya da doğa üstü olaylarla kendi varlığını apaçık hissettirirdi. Fakat o zaman imtihan olayının bir gizemi kalmazdı... Bu yüzden bizleri imtihan ediyor. Karşınıza ateist insanları çıkarması bu imtihanın bir sonucu. Yine aynı şekilde dualarınızı "şimdilik" kabul etmemesi de... Fakat dua konusunda şunu söyleyelim, duaların kabul edilmemesinin 3 sebebi vardır. Bunlardan ilki ettiğiniz duanın sizin için hayırlı sonuçlar doğuracak olmamasıdır. Örneğin bir doktora gidersiniz, bana şu ilacı yaz dersiniz(o ilacın iyi geleceğine inanırsınız) oysa doktor sizi muayene ettikten sonra aslında hastalığınızın o ilaçla ilgili olmadığını anlar. Duada da böyledir. Kendimiz için doğru gözüken aslında doğru olmayabilir... Duanın kabul edilmemesinin ikinci nedeni imtihan içindir. Allah bazılarının duasını kabul etmez, onları sınamak ister acaba isyan mı edecek, şükür mü edecek diye. Tekrar önemle hatırlatalım ki bu dünya sınav yeridir... Duanın kabul edilmemesinin üçüncü sebebi ise, Allah bazı duaların sevabını ahirete bırakır ve insanı orada ödüllendirir.

Bakara suresi 186. ayette "Bana dua edenin duasına cevap veririm" buyuruyor. Bu ayeti iyi anlamak lazım. Duasını kabul ederim değil, duasına cevap veririm diyor. Yani ettiğiniz dualar kesinlikle boşa gitmez, bunu bilin.

Durumunuza tekrar dönersek, gerçekten bu dünya bir imtihan yeridir. Allah'ın cennet ve cehenneme bu kadar önem verip çoğu ayetinde bahsetmesinden ve varlığını apaçık göstermeyip gizli tutmasından anlayabiliriz. Allah'a dua etmeye devam edin ve alnınızın akıyla çıkın bu sınavdan. Tekrar imanınıza dönmeye çabalarsanız göreceksiniz ki devamı gelecek ve şimdiki yaşantınızdan pişmanlık duyacaksınız. Dua etmeye devam edin. İmanınıza döndükten sonra edeceğiniz dualar eğer gerçekten içten ve samimi olursa, sınavdan geçmenizin ödülü olarak eğer hayırlıysa kabul olacaktır... Allah bazı ateist insanlar karşınıza çıkardı ve dualarınızı kabul etmeyerek sizi sınadı. Şimdi sıra sizde ve seçim sizin.

1|0
    0|0
  • din tartışılmaz ve yoruma kapalıdır ! senin inancın beni bağlamaz benim inancımda seni. ve ayrıca din burada araştırılmaz. git kitap oku.

he bu arada dini sorguladığın için kaybetmişsin sen !

3|0
    1|2
  • Agnostik ol rahatla :D

0|0
    0|0
    • EN GÜZELİ AYNEN :D

• Onlar direkt tanrı bilinemez der geçerler. Etliye sütlüye dokunmazlar :D

• sadece awuçlarını aç we içinde yazan yazıyı oku ALLAH. Bir taş parçası bunu yapamz dimi bu kadar qüzelliqi ancak we ancak Allah cc. Yaratabilr . Bak hz hamza diyorki ben mekke ormanlarında dolaşırken bu kadar ihtişamı bu kadar qüzelliqi bu koskaca dünyayı insanları haywalları aqacları ws. Tüm qüzellikleri bir put parçasının yaratamicaqını biliyordum diyo we o an müslüman oluyo

Eşhedu enla ilahe illallah we eşhedü enla muhammeden abduhu we resulu hadi kardeşim sende imana qel islam dini sana cennet kapılarını açıcaktır.

1|0
    1|1
    • sadece türkler görüyo allah yazdığını diğer ülke vatandaşları göremiyo daha doğrusu anlayamıyo. Yanyana 3 tane çizgi bence tesadüf

• sen okuya bildiqine qöre anlıyosn o zamn tesadüf deql

• tesaduf diye bisey yok hersey olacagi icin olur..

• Bu sorduğun sorular zaten bir müslümanın ilk imtihanı.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 34

• Alo ben tanrı. Sen beni tanımıyorsan ben de seni tanımıyorum, aramızdaki tüm ilişki bitmiştir.

1|2
    0|1
  • Kimse hakikati bilmiyor. Biz şuan ki zamanda yaşayan insanlar, Sadece inandığımız büyük insanların hakikatine inanıp ona göre hareket ediyoruz. Müslüman olarak Hz. Muhammed S.a.v İnanıp onun getirdiği kitap' a iman ediyorum...

Karşı görüşlü biri gelip de bu yanlış neden buna inanıyorsun derse peki sana neden inanayım demek tek cevabımdır. Delil sunması bir şe y ifade etmez çünkü neden inanıyorsun dendiğinde bütün insanlığa ve doğru bilgilere olan güveni de yıkmış oluyorsunuz. Bu paradoxları çözmek çok zor gibi görünüyor. Ama şuan ki içersin de bulunduğumuz zaman göre en doğru şey kendi hakikatlerimizi kabul etmek olur.

Bu yüzden bir ateistin karşısına çıkıp sen yanlışsın demekte aynı paradoxa düşmek oluyor. Çünkü bu onların hakikati ve benim kavrayamadığım bir hakikat. Onlar ve farklı görüş sahibi insanlar için söyleyeceğim şey eğer sizin kendi kanaatleriniz gereği kalben ve aklen inanarak o yolu seçmişseniz sonuna kadar size ve ateistliğe ve farklı görüşlere saygım var.

Sana gelince de senin çelişkilerini ve sorularını cevaplamak bana düşmez. Ama kendi kanaatlerine, kalbine ve aklına göre Müslümanlığını hakikat olarak görüyorsan. Git bir camiye ve bir imamdan yardım iste Şahadetin kabul olsun.. Allah Yardımcın olsun.

1|0
    0|0
  • 1evet Allah vardır...ama akılda vardır ...akıl nerde düşünürse ordadır insan...ama başkasının senin aklını düşünmemesi aklının olmadığı anlamına gelmez...aynen böyle senin zekanın sınırları tanrıyı algılayabildiğin kadardır sen düşünemiyorsun diye orda olmamak zorunda değildir...milyonlarca insan var bu aslında bir paradoks...bakış açına göre değişir...

2-aklının somut bir bedeni var mı varsa nasıl hayal kurabiliyrsun...

3-sende ço güçlü olursan elinde olduğu kadar ol dediğinde olabilir...mesela çok zengin olsan şu anda ol dediğin o zamankine göre çok yavaştır bu da bir paradokstur...yani anlamlandırdığın ölçü neyse o kadar olur...benim için ol demek 15 dakika ise senin için 2 sene olabilir..mesela kpss gibi...ama çok güçlü olrsan istediğin anda herşeye sahip olabilirsin...parçadan bütüne kuralı...

4-tanrının bizim ibadetimize ihtiyacı yok tıpkı hpocanın senin devamına ihtiyacı olması gibi..ister gel ster gelme ...ama gelmek seni ileride mutlu edecektir...aslında bu senin için gerekli...

5-öyle bir durum yok ibadet bir şarttır yoksa çalışna la çalışmayan nasıl ayırt edilir ki...

6-merhameti şurda sen insanken hata yapınca baban cezalandırıyor öz baban ...ama Allah açıkça zina haram dediği halde yapınca cezalandırmıyor hemen zina yaparken tepesine yıldırım düşen gördün mü...öyle olsa istanbulun yarısı yanmıştı şimdi...demi...ama Allah merhamet edip hatanı anlamanı bekliyor...eğer aff dilersen bağışlar...

7-eğer her savaşı kazansaydı o zaman tanrı olabilirdi yanlışlıkla tapılabilirdi...belki Allahu tealanın önüne geçebilirdi bazı insanlar ilahlaştırabilirdi...oysa onu yenilgiyide tattırarak insan ama insanların en üstünü derecesine koymuş ve insanlara o da bir insan mesajı göndermiştir...

0|1
    0|0
  • Evren sonsuz değildir ki, ben bunun tam tersini okudum. İstersen biraz daha araştırma yap, belki de ben yanılıyorumdur, sana yanlışsın demiyorum.

Bu soruların cevabını aramadan önce canlıları düşün, onları muhakkak birisi yarattı, bizden daha üstün güçte olan birisinin olduğu tartışılmaz bir gerçek, sadece mantıklı düşününce bile bunu anlayabiliyoruz. Kuran-ı Kerim'de daha ilk çıktığında bile yazılı olan mucizeler var link mesela tuzlu su ile tuzsuz suyun bir birine karışmadan durmasını teknolojinin ne olduğu bile bilinmezken yazılmış. Eğer bu dünyada Allah kendisini gösterseydi ya da müslüman olan herkes çok iyi durumda olsaydı ya da onun gibi çok daha iyi şeylere sahip olsaydı o zaman din ayrımı diye, cennet ve cehennem diye bir şey olmazdı çünkü herkes müslüman olup mum kesilir ölümü beklerdi. Bazı şeyleri insanın kendisinin akıl etmesi lazım, Kuran-ı Kerim'de dediğim gibi çok uzun yıllar önce yazılmış günümüzde gerçekleşen ve teknoloji ilerledikçe ışık tutulan olaylar var. Bir rivayete göre Allah Hz. Muhammed'e iste bu dağların hepsini senin için altın yapayım demiş, ama ondaki alçak ve tok gönüllük bunu istememiş. Günahı olan birisine cezayı Allah vermiyor, insanın kendisi veriyor öbür dünyada. Şimdi sen kötülük yaptığında şeytanın yoluna giriyorsun ve şeytanın sana en güzel vereceği şey ateş olur, onun yolundan gidersen öbür tarafta da onun yanında olacaksın, Allah'ın burada bilerek yaptığı bir şey yok, hatta sana şeytanın hikayesini de okumanı öneririm, en son nasıl bir iddaa olduğunu anlarsın. Birde bu kanıtlanmıştır insan beyninin bir kısmı çalışıyor yani %100 olarak çalışmıyor, eğer öyle olsaydı zaten ahirette ne olacağını bile görebildik, bu yüzden Allah ona izin vermemiş sadece bize yetecek olanı vermiş. Daha demin bizi muhakkak birisi yarattı demiştim, bununla ilgili olarak link bu videoya da bakarsan iyi olur. Birde ben Allah'a inanıyorum ama farz etki ateistlerin dediği gibi öbür taraf diye bir şey olmasın o zaman ben bir müslüman olarak zararlı çıkmayacağım ama hadi ya varsa ? O zaman ne olacak yine ben karlı çıkacağım ahirette :)

0|0
    0|0
    • Sana burada açıkça yazdım, eğer benim dediğimi korku olarak algıladı isen sana cahil derim, burada esprili bir kıyaslama yaptım en sonunda. Benim bu yazdıklarım kanıtın babası işte, işine gelmiyor müslüman olmaya niyetin yok niye soruyorsun. Birisi çıkıp ben Allah'ı gördüm mü diyecek böyle bir beklentin mi var anlamadım.

• evet katılıyorum

• yazdıklarına genel olarak saygım var

• evren yoktan varolmadı. bir tanrı var. tanrı maddesel değildir eğer maddesel olsaydı ölümlü olurdu. somut anlamda tanrıyı insanın aklı alamaz. tanrı insandan sayısız derece üstün bir varlıktır. tanrı yapılan ibadetlerden mutlu olmaz. tanrı insanları yaratmadan önce ibadet etsinlet diye melekleri yarattı, melekler iradesiz varlıklardır kendi akıllarıyla tanrıyı arayıp bulamazlar sadece ibadet ederler. bu yüzden tanrı insanı yarattı ve tanrıyı kendi aklıyla iradesiyle bulmasını istedi. önüne iki seçenek koydu, inanıp ibadet edenleri mükafatlandıracak ibadet etmeyenleri cezalandıracaktı.

1|0
    0|0
    • tanrı ona ibadet etmemizi istiyosa yeteri kadar iyi bir tanrı değil bence. Gerçekten iyi, merhametli bir tanrı sence benim önümde eğilin bana ibadet edin yoksa sizi yakıcam der mi?

• 1- Allah vardır ve herşeyi yönetiyor. O her yerdedir. Sana aldığın nefesten daha yakındır. Yaratılmış hiçbir şey sonsuz değildir. İnsanlar ulaşadıkları için onlara sonsuz gelir.

2- Somut bir bedeni vardır ancak bunu sadece cennet ehli görecektir. Fakat sıfatları her şekilde bize kendini gösteriyor.

3- Herşey onun kudret elinde mevcuttur. Kün fe yekün (ol der olu verir). Yani O bir şeyi yaratmak istediği zaman "ol" demesi kafidir. Burada anlatılmak istenilen husus, Allah’ın eşyayı yaratmasındaki kolaylık ve suhulettir. Allah herhangi bir şeyi yaratırken zorlanmaz. Allah için büyük küçük, ağır hafif, uzun kısa, geniş dar gibi maddi kayıtlar, yaratma noktasından engel teşkil etmezler. İşte bu yaratmadaki kolaylık ve suhulet, kün, yani ol emri ile tasvir edilmiştir.

4- Mutlu olmak veya mutsuz olmak o konuda şöyledir. Allaha yakın ameller onun hoşuna gidecek işler yapıldığı zaman onun hoşuna gider. Ve o kuluna bu dünya için veya öbür dünya için çok şey bahşeder.

5- Allahın bize ve ibadetimize ihtiyacı yoktur. Bunlar sadece birer imtihandır. Yap der emrine uyduğunu veya uymadığını test eder. Uyanlara mükafat uymayanlara ise ceza verir.

6- Suç işlememen için sana bir sürü yol göstermiştir. İyiyi kötüyü sana peygamberleri ve kitapları vasıtasıyla anlatmıştır. İmtihandasın. Bir şeyi elde etmek istiyorsan mücadele etmek zorundasın. Çalışmak zorundasın.

7- Hz. Muhammed'in savaşı kazanması da kaybetmeside stratejiyle alakalıdır. Allah kullarına birşeyleri anlatmak veya göstermek için her zaman örnek olarak peygamberlerini göstermiş ve onların başına vermiştir. Tatmin olmadığın cevapları seç. Geniş izah edeyim.

0|1
    0|0
    • 7. hariç diğerlerini cahil insanlar da söylüyor tatmin edici şeyler değil kusura bakma

• Burda 500 karakterden fazlası yazılmıyor yorumlarda. İstersen ekleyeyim ordan yazayım hepsini sana.

• 1- Senin düşündüğün bu boyut. Matrix izlediysen birinci sorunun cevabını bulursun. alemler içinde alemler yaşar. sen onları göremezsin onlarda seni.

2-Tanrının somut bir bedeni yok. Ama şunu bil ki hepimiz tanrının birer parçasıyız. Allahı kişiselleştiremeyiz. Belkide Dünyadaki bütün canlıların ruhları birbirine bağlı allahı temsil ediyor. Belkide bu düzeni kuran bu güçtür ve bu güce de allah diyoruz.

3- Bu soruya eksik beynimizle cevap veremeyiz.

4-Allah tek başına değildir. sorunun cevabı 2 de

Yarattığı insanların ona ibadet etmesini istiyor ki ibadet eden insan da kendisinin neyi hakedip haketmediğini görsün diye.

6-Cehennem görecelidir. Şu an cehennemi yaşayan bir çok insan var suriyede. Yani cehennem bu dünya bile olabilir. yanmak diye sınırlandırma.

7-Muhammet savaşı kaybetmedi kazandı. maksat meydan savaşını kazanmak değildi. dini yaymaktı. Ayrıca savaş hala devam ediyor.

İnsan lar nasıl yarattıkları şeylerin kendisine hizmet vermesini istiyorsa (araba,mutfak robotu,telefon)allah da insanların ibadet etmesini istiyor. İbadet bu dünya da hayatta kalabilmen için bir yoldur. iyilik de bir ibadettir, üşüdüğünde üstüne birşeyler almak ibadettir ve sevaptır. çirkin olan bir şeyi (leş, tükürük) üstünü kapatmak ibadettir.Aldığın her nefes bir ibadettir.

Etrafına bir bak. bu düzen kendi kendine oluşmuş olamaz.

Kuran türkçesini oku ve bu kadar yıl önce yazılmış bir kitabın bu günlere ışık olması allahın varlığına işarettir.

0|1
    0|1
  • Sen ateist değilsin ergenlik cağlarındaki arayış içindesin ama araştırmak güzeldir kafanın yattıgını yap ama karar verene kadar benden sana tavsiye dışa yansıtma ve dillendirme

0|1
    0|0
  • Oku... düşün... doğru yoldasın. Sorularında iyi...

1|0
    0|0
  • allah yok din yalan beyni olan herkes bunu görebilir mühendis adam.

2|2
    5|4
    • bu kadar şey kendine kendine oluşuyo dünya düzeni evrenler canlı falan bu da saçma geliyor

• tamam ters bir soru sorayım allah kendi kendine nasıl oluşuyor o zaman.bu bir paradoks qnq

• Müslüman olmak istiyorsan ilk önce kendi görüşlerini biryere bırakıp Allah'ın insana bildirdiklerini okumalı ve anlamaya çalışmalısın.Ondan sonra bu bildirilenlerle aklındaki sorulara mantıklı cevap bulabilirsin burada kimse Alim değil.

1|0
    0|0
  • git kıçını çalıya sürt allahın dinsizi imamın yanına gitsen bile seni camiden içeri almaz :D

0|3
    2|0
  • Senle daha önce de tartıştık sanırsam ama yaşın çok küçük gibi duruyor.Sıkılmak, gezmek, tozmak, yok olmak insana özgü şeyler.Bir insan yoktan var edemez ama ALLAH söz konusu ise bunu çok rahat yapar.Bunca insanı nasıl yaratmışsa ol dediğinde de her şey olur.Sen insani olarak düşünüyorsun sadece.Düşünce yapını genişletmen lazım.

0|0
    0|0
  • yeterli birikim sahibi olsam bile seni ikna etmek için ikna olmak istemen gerekir insan ve insan aklının sınırlılığını kabul etmen gerekir dil ne kadar esnek olursa olsun bir sınırı vardır ve kelime oyunlarına bağlı çıkarımlarla şüphede kalmak seni yanıltır senin aradığın cevap duygularında iradende en derinlerinde kendinden güçlü birine bağlı olma güdün bile bir en güçlünün varlığına kanıt olabilir ama seni asıl inandıracak olan yine kendinsin dil ve iletişimin sınırları sana imanı anlatmaya yetmez en temel duygularına yönel mutlaka cevabı bulursun.

0|0
    0|0
  • valla kardeş ben müslümanım ama ateistlerin çok bilgili olduklarınıda bilirim normal bir insan ateist olmaz,ateist olmak için baya bir okumak gerekir,bütün kitapları araştırmak ince tespitleri bulmak gerekir gerçi günümüzde istediğin bilgiye istediğin şekilde ulaşıyosun ama sonuçta ateist olan birisi kesinlikle bilgili birisidir(ateist takılan ergenler demiyorm) ama şu var bana inanılmaz saçma geliyor evrim teorisi yani inanılmaz saçma hemde,bide şu var kendi mükemmeliğini sırf inandıgı bir teori ugruna mükemmel değiliz,insan vücudu mükemmel değil, biz insanlar modern bir hayvanız,eşşekten,köpekten,ayıdan,öküzden,mandadan hiçbir farkımız yok onlarla akrabayız demeleri bile kendi ezikliklerini gösteriyor,dawkins en sonunda saçmaladı bizi uzaylılar yarattı dedi yani inanmak istemedikleri için inanmıyolar,neyse toparlim bence düşün sadece düşün bu kadar şey nasıl tesadüfler sonucu meydana gelebilir diye bence mantıga aykırı..

0|0
    0|0
    • süresiz zamandan berinin tanrının var olmasını, bu kadar güce sahip olmasını da beynim almıyor

• yani islamla ateizm arasında kalmışsın

• işim gücüm yok sana Allah ın varlığını mı ispatlayacam; inanmazsan inanma, valla hiç umrumda değil:))

0|0
    0|0
  • buna ne diyeceksin arkdasım

link sende ibretlik olmak istiyor musun ?

0|0
    0|1
  • İslam inancına göre yaratıcı Allah'ın sıfatları var.Zati ve Subuti sıfatlar olarak ikiye ayrılır sorularının cevaplarının çoğunu orada bulabilirsin.

0|0
    0|0
  • Artık ben bile sıkıldım bu sorulardan kendiniz oturun düşünün sorgulayın kafanıza hangisi yatıyorsa o yolda devam edin sağdan soldan duyduklarınıza ya da bir başkasının düşüncelerinden hareket etmeyin. Bence senin ciddi bir sorgulama sorunun var.

0|0
    0|0
  • kolaya kaçıyor basitleşiyorsun sorduğun sorulara eğer aklın varsa kendin bile gülüyorsundur

1|0
    0|0
  • boy abdesti al tövbe et şahadet getir :)

0|0
    0|1
  • Cehenneme odun da lazım

1|0
    1|1
  • allah bu savaşı kaybettitiyor çünkü Büyüklerin sözünü dinlememek, kumandanlara itaatsizlik etmek, çok kutsal bir görev olan nöbeti bırakıp şahsi menfaat peşinde koşmak, bir ordunun savaşı kaybetmesine sebep olduğunu Müslümanlara göstermek için

0|0
    0|0
  • mk adamı Müslüman yapcaz diye ben dinden çıkıyodum sorusunu okuduktan sonra

0|0
    0|0
    • demekki inancın sağlam değil. sorgulasan iyi olur

• son soru cidden yorum yapma hevesi bile bırakmadı

0|0
    0|0
  • lan olm sürekli şu sorunu güncelleyip güncelleyip durma meymenetsiz :D

0|1
    1|0
  • Bir ateistten daha mantıklı sorular beklerdim.

1|0
    2|0
  • Yüzünde de nur var ama demek ki o nur değil,bişeyden zevk alırken çektirdiğin fotoğrafmış.

0|0
    0|0
  • sana tüm güncellemelerinden cevaben bir kitap içeriği kadar yazı yazabilirim. ama yer yokmuş :)

o sebeb ile şimdilik sadece madde madde dilimin bilgimin döndüğü kadarı ile cevaplıcam.

gerisi sen ile ALLAH (c.c.) arasındaki gönül bağına bağlıdır. biz istediğimiz kadar konuşalım hidayet nasip değilse değildir. nasipse de kıçını yırtsan yine en sağlam iman sahiplerinden biri oluverirsin bir gün. kalp kalp kalp herşey orada saklı. akıl mantık boş inanç konusunda.

1)Eğer bir tanrı varsa Şu an nerede bekliyo eğer evren bilim adamlarının dediği gibi sonsuzsa tanrıda evrenin içinde olmuş olmuyor mu o zaman?

evren de yaratılmış bir zahir, zaman bile aslında yok, o da yaratılmış bişi, ve yaratanı kendi yarattıkları ile anlatmanın yolu da bu değil. onun yarattığı her şeyde ondan bir gösterge taşır gören göze akla o kadar. çok güzel bir villa gördün ne güzel dedin iş te o anda aslında o mimarın eserini övdün dolayısı ile mimarı kabullendin bile zaten. sonra dedilerki onu şu mimar yaptı gidip baktın ama tatmin edici bir durum göremedin onda. bu da senin bakış açın iç hesabında ki kuşkuculuğun ve düz mantığın getireceği sonuçlardan biri olurdu sadece. ama mimar mimarlığından ve yeteneğinden bişi kaybetmezdi.

2)Tanrının somut bir bedeni varmı

bu da sana öğretilmiş bişi, beden olayı dünya da yaşamak için bize öğretilmiş bişi. aslında beden şart olan bişi değil olsa idi melekler ve cinlerinde bedeni olabilirdi ama yok.

aynen zaman kavramı gibi, zaman aslında var gibi ama aslında yok !

3)Tanrı ol dediğinde o şey hemen nasıl olabiliyor o güce nasıl sahip şöyle bir hayal ettiğinizde saçma geliyor

yaradanı kendi yarattıklarına verdiği hikmetler kadar bir gözle görmeye çalışmak hayvanlar aleminde bitkiler aleminde ki muhteşem detayları anlamaktan bile karmaşık ken nasıl olur da yarattıklarının şekli yetenekleri sınırları ile onu anlamaya çalışırız ki !

ihlas tam teslimiyet demektir.

bir çok insan bir komutana yoldaşlık eder aslında komutanının her yeteneğini bilmez her kalbinden geçeni de bilmez ama ona duydugu saygı bir küçük teslimiyet örneğidir. kayıtsız şartsız teslim olduğunda onunla bir olur artık ve huzurlu kılar bu teslimiyet onu içinde bulunduğu orduda da vatan da da.

4)Kuranda yazdığı gibi bir insan allaha inanmaya başladığında tanrı mutlu oluyosa mutlu olabilen tanrı mutsuz da olur tek başına olmaktan sıkılmıyor mu eğer tek bir tanrı varsa?

sıkılmak ta bize öğretilmiş bir duygu, bu çerçevede ALLAH (c.c.) için sıkılmak veya mutlu olmak veya mutsuz olmak kavramlarını öğretilmiş insan duygusallığı ile sınırlı kelime dünyamız ve duygu dünyamız ile düşünemeyiz.

1|1
    0|1
  • 1-Evren sonsuz değildir, hiç bir bilim adamıda böyle bişey iddia etmez, çoklu evren teoremide vardır üstelik. şu an bilgimizle buna cevap veremeyiz.

2- Bildiğimiz anlamda olmaması lazım.

3- Şu an bizim hayatta olmamızda sence garip ve saçma değil mi?

4- Tanrı tektir.

5- Bu bir paradokstur, bunu açıklayacak biri kıyamete kadar çıkamaz.

6- Bir üstteki paradoksla devam eden bir durum.

7- Böyle sorular sorulsa sonu gelmez.

Çoğu insan ailesinin ve doğduğu toplumun dinine inanır. Sonuçta ölümle yokluk bir hiç fikirini insan beyni kabul edemez. Bu sebeple dine inanmayı tercih eder, kolay olan budur. Fazla düşünmez ve asla sorgulamaz.

Bir başka açıda durup dururken hiç bir şey sebebpsiz olmaz, duyu organlarıyla hissettiğimiz bu alemi ve varsa bilemediğimiz alemler bir şekilde bir güç tarafından yapıldığıda çok açıktır. İnsanlar sadece Yaratıcıya kulluk etmek için yaratıldı cevabı bir insanı ne kadar tatmin eder bilemeyiz ama belkide bizim yaşama amaçımız dünya gezegeni daha çabuk sonuna hazırlamakta olabilir, çok büyük bir kurgunun çok küçük bir rolümüz olabilir. Yani bir insandaki sayısız hücreden birinin hücrenin duvarına zarar vermesini sağlayan bir bakteri olabiliriz. Bu hücre duvarı bozulan hücre, etrafındaki diğer hücrelerde zarar verecek ve belki o insan hasta olacak. Bu kurgu dahada devam eder. Burdaki insan evren, hücre dünya, bakteride biziz.

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    4
Yükleniyor...