Güzel pilav yapmanın püf noktası nedir?

Yaptığım pirinç pilavımın neden lapa olduğunu anlayamadım. Normalde 1 ölçek pirince 1,5 ölçek su girmiyor mu?

Anlamadığım şu diğer zor yemekleri güzel yapıp da pirinç pilavını yapamamak nedir ya hu?

Pirinç pilavı yapmak yetenek işi midir?

Not: Gizli, sen bulgur pilavı bile yapamazsın.

0|0
13|7

En İyi Erkek Görüşü

• yemeklerde en zor olanı pilavı tutturmaktır,1 ölçek pirince 2 ölçek sudur ama son zamanını ayarlamakta önemli,

1|0
    0|0
    • Bazen 2 de yapıyorum. Bunun lapa olacağından korkmuştum ve öyle de oldu.

• pişirme ateşi de dahil çok önemli,şehriye koyuyorsan onun ölçüsü kakadar da su eklemelisin,pirinci sıcak su da ıslatırsan suyu ona göre eklemelisin,o zaman ölçü suyu fazla gelir,soguk suda ıslatırsan buhar payı eklemelisin,şehriyeyi kavurduktan sonra ıslattıgın pirinci ekle hemen pirinç ölçüsünün 2 katı ve şehriye ölçüsünün iki katı su ekle,tuzunu ekle,sonra yavaş ateşte pişsin,suyunu çektikten sonra ocaktan al yanocaga koy,kapagınınn altına gazte veya havlu kagıt koy ve demlenmeye bırak 15 dak.

Erkekler Ne Diyor 6

• Göz kararı yap.Su princin 1.5 parmak üstünde olsun. Zırt pırt kapağı açma.

1|0
    0|0
  • valla pılav ısıne anacım bakıyo ona sormak lazım 10 numera pilav patlatır annem lapa mama olmaz işin sırrı onda artık ne yapıyosa

1|0
    0|0
  • 1 subardağı pirinci ılık suda yıka

1 kaşık tereyağı veya margarinle teflon tavada biraz kavur

2 su bardağı ılık suyla pişirmeye başla

bi kaç damla limon suyu ekle

su tam manasıyla çekilmeden ocağı kapa

bir gazete yi tavanın üzerine ört ve üstüne hava almayacak şekilde kapağı kapa

15-20 dakika o şekilde demlenmeye bırak

tane tane pilavın servise hazırdır ;)

0|0
    0|0
  • Şu an depresyondayım pilavı lapa yapanlar sürgüne gönderilsin:/

0|0
    0|0
  • suyunu fazla koyuyorsun ondan birde her zaman kaynar su kullan tencerenin boyu kullandığın malzeme ne kadar olursa olsun tencereyi düzelt ve su pirinci üç parmak geçecek kadar ilave et

0|0
    0|0
  • 1 e 2 okuyoyorum ben.ayırca pirinci su koymadan önce az kavuruyorum yağda iyice karıştırıdktan sonra suyunu ekliyorum bazen suyu yarım baş parmak kadar koyuyorum.

0|0
    0|0
    • Aynısını yapıyorum ama sonuç vahim.

• ha bide piav pişti ya diyelim -annemden öğrendim bunu-kapakla arasına bir gazete koy öyle hafif soğumaya bırak o zaman lap olmuyo fazla

Kızlar Ne Diyor 13

• Ölçülü yemek yapmam..

Ama pirinci önceden ıslatmam, sadece yıkarım, beş dakikadan fazla da kavururum.

Soğuk su değil sıcak su eklerim, hiç lapa olmadı şimdiye kadar.

1|0
    0|0
  • suyunu göz kararı koy. üstünü biraz geçsin tamam.fazla dökme lapa olur pilavın.

1|0
    0|0
  • Pirinci ılık ve tuzlu suda beklettikten sonra süzüyorsun..

Daha sonra zeytin yağında kavuruyorsun..

Kavurduktan sonra üzerine kaynar su dökmek gerekiyor. Sonra da, biraz yine tuz..

15-20 dk pişiriyorsun o halde.

Not: Annem kadar güzel yemek yapan kadın görmedim, görmeyeceğim.

1|1
    0|0
  • 1 su bardağı pirince 2 su bardağı su ekle. Bembeyaz olmasını istiyosan limon sık biraz :D :D

1|0
    0|0
  • tereyağ ve zeytinyağı karıştır.Erit pirinci kavur içine de 3-4 damla limon suyu kat.Kısık ateşte üstü kapalı olarak suyunu çekene kadar pişir.Ölçün doğru 1 e 1,5 tur.

1|1
    0|0
  • ne ile alakalı bilmiorum ama soguk suda koysam sıcakta pirinci kavursamda kavurmasamda ıslatsam da ıslatmasamda az da yapsam çokta şehriyeli şehriyesiz göz kararı hep tutuyor..

Not:pirinç pilavı özgüven ve cesaret ister.

1|0
    0|0
  • Öyle bir ölçü yok pirince göre değişir ölçün sürekli aynı pirinci kullanıp ona ne kadar su katman gerektiğini bilmen lazım.

0|0
    0|0
  • ben her zaman princi tereyağında kavururum, iyice kavrulun pirinçte suyunu tam koyarsan mükemmel olur

0|0
    0|0
  • pırıncınde sorun vardır ama ılla guzel pırınç kullanıyorum dersen bırazcık lımon sık o tane tane yapıyor tavsıyemdır:)

0|0
    0|0
  • 1 e 1,5 la nasıl lapa oldu anlamadım.2ye yakın koyuyorum tam olmuyor.

0|0
    0|0
    • Lapa olmasın diye 1,5 koymuştum. :(

• yağla şehriyeyi kavuruyorum,sonra pirincide biraz kavuruyorum 2ye yakın su koyuyorum lapa olmuyor canım,öyle dene bakalım.olmazsa pirinçte sorun olablir:))

• çok kavur ve kaynar su ekle

0|0
    0|0
  • pilavın ölçüsü bire ikidir.ama pirincin cinsine göre de su miktarını biraz değiştirmek mümkün.eğer çok beyaz olmayan, koyu renkte olan bir pirinç ise bir miktar daha su koymak gerek.yok eğer bembeyaz ise us miktarı tam olarak bire bir olmalı.

0|0
    0|0
  • Annem 1e 2 koyuyor birde pirinci önceden kavuruyor sonra piştikten sonra agzını kapatıyor tencerenin ve bez koyuyor kapagın altına orda cekiyormus pirinc kendine geliyormus.

1|0
    0|0
    • evet kapağın altına temiz bez kapatma konusunda kefilim :) pilav çekiyor kendini iyice.

• yemek yapmam pek ama annem boyle yapıyor :d lapa olmadı suana dek hic bir pilavı o yuzden nasıl yaptıgını anlattım birde boyle dene bakalım :)

Yükleniyor...